Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω κάνει αίτημα για αμφισβήτηση παγίου (το πάγιο είναι υψηλότερο από αυτό που συμφωνήσαμε τηλεφωνικά) πριν 1.5 μήνα μέσω του 13888. Μου είπαν θα ακούσουν την ηχογραφημένη συνομιλία κλπ. και ότι δεν αργεί γενικά η διαδικασία.

Δεδομένου ότι δεν είχα νέα για 1 μηνα, πριν 2 εβδομάδες τους ξαναπηρα και είπαν θα το προωθήσουν το αίτημα για επίσπευση διαδικασιών, αλλά μέχρι τώρα κανένα νέο.

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει πόσο καιρό παίρνει η διαδικασία? Επίσης τι άλλο μπορώ να κάνω για να τους πιέσω? Γιατί δεν βλέπω να ασχολούνται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο της ηχογραφημένης συνομιλίας όπως εξάλλου έχεις δικαίωμα.
Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου περίπτωση έχω ζητήσει αντίγραφο από την Παρασκευή 26-Οκτ. Δεν μου έχει σταλεί τίποτα, και σε μία γνωστή μου της είπαν μόνο με δικηγόρο. Ευτυχώς η αδερφή της ήταν δικηγόρος και τους πήρε τηλέφωνο και της εστάλη.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο της ηχογραφημένης συνομιλίας όπως εξάλλου έχεις δικαίωμα.

 

Στην δικιά μου περίπτωση έχω ζητήσει αντίγραφο από την Παρασκευή 26-Οκτ. Δεν μου έχει σταλεί τίποτα, και σε μία γνωστή μου της είπαν μόνο με δικηγόρο. Ευτυχώς η αδερφή της ήταν δικηγόρος και τους πήρε τηλέφωνο και της εστάλη.

 

Στο 13888 θα την ζητήσω? Και αν την πάρω την ηχογραφημένη συνομιλία πως προχωράμε μετά?

Δεν υποτίθεται όμως ότι το αίτημα που έκανα είναι να ακουστεί η ηχογραφημένη συνομιλία και να διευθετηθεί το ζήτημα? Έτσι μου είπαν όταν μίλησα με το 13888. Μπλέξαμε μου φαίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες πως μπορείς νσ τους πιέσεις.

Σου έδειξα έναν τρόπο.

Αν δεν σου αρέσει ή αν έχεις άλλο τρόπο να τους πιέσεις με χαρά να τον ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες πως μπορείς νσ τους πιέσεις.

Σου έδειξα έναν τρόπο.

Αν δεν σου αρέσει ή αν έχεις άλλο τρόπο να τους πιέσεις με χαρά να τον ακούσω.

Μα δεν έχω κάτι καλύτερο, γι' αυτό ζήτησα βοήθεια και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Θα το κάνω αυτό που προτείνεις. Απλά η ερώτηση που μου δημιουργήθηκε είναι πως θα χειριστώ το θέμα αφού παραλάβω τη συνομιλία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! εχω στο εξοχικο cosmote mobile internet 2.5+2.5, το συμβολαιο ληγει 15 Δεκεμβριου και τον επομενο μηνα θα μου ενεργοποιησουν γραμμη ADSL, χτες με συνδεσαν με κολονα.

Τι πρεπει να κανω να μην συνεχισει, θα κοπει αυτόματα ή θα ανανεωθει αυτόματα αν δεν κανω κατι εγω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Είχα γράψει και μερικές εβδομάδες πρίν,το συμβολαιό μας λήγει (εταιρικο 2 γραμμες) 15/12 κανονικά,ίδια μέρα που πήρα την συσκευή μου δηλαδή και μετά απο 6η φορά επικοινωνίας σήμερα και πολλών ''βεβαιωτικών'' τηλεφωνημάτων οτι θα διορθωθεί ακόμα φαίνεται ότι το συμβόλαιο λήγει 7/3/19.Είναι δηλαδή σαν η cosmote να έχει ''σπασει'' το συμβόλαιο που έχω,ενώ η δικαιολογία είναι ότι άργησαν τα χαρτιά απ το κατάστημα..

 

Δε ξέρω πως να κινηθώ,ίσως να μην ασχολιόμουν αν μου έδιναν μια καλύτερη προσφορά η συσκευή :p..καμία ιδέα; γιατί παλαιότερα (κοντα 10χρ) είχαμε σπάσει συμβόλαιο για 3 μήνες και είχαμε πληρώσει ''καμπανα'' τώρα αυτοι με ποιο δικαίωμα το ''σπάνε'';

Any ideas?

 

 

 

Καλημέρα,

Επιτέλους επικοινώνησε η Cosmote μαζί μου.μου λένε το διόρθωσαμε...μετά από τόσο πρήξιμο το μόνο που μου προσέφερε χωρίς να ζητήσει συγγνώμη η το οτιδήποτε άλλο 96€/γραμμή με ΦΠΑ για 24μηνο. Ποσό πραγματικά απογοητευτικό μιας περσυ πήρα τα δίπλα!και αυτό με ειδικό αίτημα...το παν είναι να μη χαθούν τα νούμερα (2)..τι μπορώ να κάνω για να τους τσιγκλήσω λίγο μήπως πάρουμε κανένα ποσό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΝΟΥΜΕΡΑ; Να κάνω αίτημα για καρτοκινητά η άλλη εταιρια;

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Για καρτοκινητα, φορητότητα πλέον δεν μπορείς να κάνεις και να πάρεις προσφορά από την προηγούμενη εταιρία.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Συγγνώμη αν δεν γραφω στο σωστο τόπικ.

Θα ήθελα καποια συμβουλη ή αν σας έχει κάτι παρόμοιο.

Έκανα αίτηση στην cosmote για διακοπή συμβολαιου σταθερής και καρτοσυμβολαιου κινητης την τριτη 6/11/18 μου έστειλαν ενα μυνημα τυποποιημένο και μου ειπαν θα σας καλεσει ενας υπαλληλος. Με παίρνει μια κυρια της δίνω τα στοιχεία και μου λέει απλά πληρωστε τους λογαριασμους του Οκτωμβριου που λήγουν 21/11/18 και θα σας στειλουμε εκκαθαριστικο για να πληρωσετε το ταδε προστημο, και να πείτε εφόσον πάτε στον γερμανο οτι έχουμε ξεκλειδώσει τα δίκτυα. Ωραια λεω παω στον γερμανο, πληρώνω και δίνω και το ρούτερ. Ο υπάλληλος τσεκαρε στο σύστημα και ειπε οτι δεν έχουν ξεκλειδώσει τίποτα. Τα έφτιαξε εκείνος και τα δυο, και μου ειπε απλα περιμενε το εκκαθαριστικο. Γυρισε το καρτοσυμβολαιο σε καρτοκινητο και μου έιπε να περιμενω 2 ωρες να το ανοιξω μετα και να παρω το 1330. Το εκανα τιποτα. Έχει περάσει μια μέρα και ακόμα μου λέει οτι δεν ειναι εγγεγραμμένο στο δίκτυο. Εστειλα μήνυμα στην κοσμοτέ στην σελίδα στο facebook γιατι δεν εχω δυστηχως δίκτυο για να καλέσω, μου ειπαν σε 48 ωρες.

Ρώτησα για το συμβολαιο της σταθερης και μου ειπαν μετα απο πολλές ερωτήσεις και επιμονή οτι το εκκαθαριστικό θα βγει 16/12/18 και τους ρώτησα δηλαδη θελετε να πληρώσω λογαριασμο για μια υπηρεσια που δεν χρησιμοποιο συν το προστημο; και μου απαντησαν οτι θα υπαρχουν χρεωσεις μεχρι να γίνει διακοπη. Ρωταω ποτε θα γινει η διακοπή; καμια απαντηση. Εγω το θεωρώ άδικο να χρεωθώ τις χρεώσεις μεχρι να γινει η διακοπη, εφόσον τους εχω στείλει το ρουτερ και δεν εχω καν δίκτυο στο τηλεφωνο.

Εσεις τι λετε να κάνω;;

Ειμαι σε απόγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά όσα γράφεις , δεν σου ζήτησαν το ρούτερ, αλλά το έδωσες με δική σου πρωτοβουλία .Αν έγινε έτσι , ναι θα χρεώνεσαι όσο έχεις σύνδεση.

Βεβαίως όσο έχεις σύνδεση μπορεις να ζητήσεις πίσω το ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή σε καρτοκινητο γίνεται μέσα σε 6-48 ώρες από τη στιγμή που κόβεται το σήμα. Πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση για να επανέλθει το σήμα αλλιώς δεν θα φανεί ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Για καρτοκινητα, φορητότητα πλέον δεν μπορείς να κάνεις και να πάρεις προσφορά από την προηγούμενη εταιρία.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Για ποιον λόγο;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει η διαδικασία από την ΕΕΤΤ, από τον Ιούνιο αν δεν κάνω λάθος.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στα συμβόλαια υπάρχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας (πιο καθαρή) σε σχέση με τα καρτοκινητα ή μου λένε ότι να ναι για να πουλήσουν?
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στα συμβόλαια υπάρχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας (πιο καθαρή) σε σχέση με τα καρτοκινητα ή μου λένε ότι να ναι για να πουλήσουν?

 

Σου λενε οτι να ναι για να πουλησουν...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σου λενε οτι να ναι για να πουλησουν...

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στα συμβόλαια υπάρχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας (πιο καθαρή) σε σχέση με τα καρτοκινητα ή μου λένε ότι να ναι για να πουλήσουν?

 

Είναι αστείοι, ας πάρουν και από εδώ να τα πούνε.

 

Λένε, λένε το What's Up όμως το διαφημίζουν παντού. Κατά τα άλλα τα καρτοκινητά έχουν κατώτερη ποιότητα ήχου ομιλίας. Μόνο στην Ελλάδα αυτές οι ψευτιές.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείοι, ας πάρουν και από εδώ να τα πούνε.

 

Λένε, λένε το What's Up όμως το διαφημίζουν παντού. Κατά τα άλλα τα καρτοκινητά έχουν κατώτερη ποιότητα ήχου ομιλίας. Μόνο στην Ελλάδα αυτές οι ψευτιές.

 

Το θέμα είναι ότι εμείς εδώ μέσα μεταξύ μας ρωτάμε και μαθαίνουμε τι ισχύει και τι όχι.Φαντάσου σε πόσο κόσμο που δεν έχει ιδέα από Myphone και αλλα forums τι ανακρίβειες λένε για να πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εμείς εδώ μέσα μεταξύ μας ρωτάμε και μαθαίνουμε τι ισχύει και τι όχι.Φαντάσου σε πόσο κόσμο που δεν έχει ιδέα από Myphone και αλλα forums τι ανακρίβειες λένε για να πουλήσουν.

 

Σωστός ο Γιώργης. Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στα συμβόλαια υπάρχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας (πιο καθαρή) σε σχέση με τα καρτοκινητα ή μου λένε ότι να ναι για να πουλήσουν?
Καμία διαφορά!!

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά!!

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

 

Να στε καλά παιδιά,ευτυχώς υπάρχουν αυτά τα forums.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι στα συμβόλαια υπάρχει καλύτερη ποιότητα ομιλίας (πιο καθαρή) σε σχέση με τα καρτοκινητα ή μου λένε ότι να ναι για να πουλήσουν?

 

Οχι,ιδια ποιοτητα ηχου εχουν.

Το μονο που υπερεχει ειναι οτι αν εχεις συμβολαιο και καρτοκινητο και το δικτυο σερνεται ειτε δεν μπορεις να βγαλεις κληση με το καρτοκινητο,το συμβολαιο δεν θα εχει τοσο θεμα.

Μου ετυχε μια φορα στη Πιερια να κολλαει το live στο instagram που εκανα με whats up ενω σε κοσμοτε συμβολαιο που εκανε live στο facebook ειχε δεδομενα χωρις θεμα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...