Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όλα αυτά, που συμφωνώ απόλυτα, να προσθέσω και την πολύ κυρτή οθόνη, που είναι deal breaker για μένα. Ακόμα και η Samsung το διόρθωσε...

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

Και εγω θα προτιμουσα την flat οθονη του 5t.

 

Για οθονες και κατασκευαστες υπολογιζω σε Samsung/Boe.Την Boe την εχουμε δει και σε Samsung ναυαρχιδες,αρα δεν θα μου εκανε εντυπωση εαν την εχει επιλεξει και η Oneplus πχ για καποιες αγορες/επιπλεον παρτιδες αναλογα την ζητηση.

 

Γενικα τα μονα παραπονα/πραγματα που ειδα να χαλανε κοσμο που διαβασα ως τωρα για το pro συγκεκριμενα ειναι

α)κυρτη οθονη/punch hole.Η ιδια η οθονη σε επιπεδο χρωματων,hdr,γωνιες θεασης κλπ ειναι κλασσικα αψογη.

β)τιμη(ειδικα μιας και το βασικο μοντελο ειναι 128gb χωρις microSd)

γ)αποδοση καμερων που εξακολουθει να υστερει του ανταγωνισμου(ειδικα στο απλο 8ρι).Δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με την οθονη και τα στερεο ηχεια

δ)μπαταρια που θα μπορουσε να μπει μεγαλυτερη σε σχεση με του 8,μιας και εχει πιο ενεργοβόρα οθονη.

ε)στην τιμη των αξεσουαρ,ειδικα του νεου ασυρματου φορτιστη. 70ευρω δεν τα λες και λιγα για ενα ασυρματο φορτιστη που λειτουργει μονο με το 8pro.

 

Σε γενικες γραμμες οι εντυπωσεις του 8pro ειναι σε αναλογα επιπεδα με αυτες του 7pro περυσι,κοινως αρκετα θετικες,αν και η αυξηση τιμης σιγουρα ξενερωσε αρκετους.

 

Στο απλο 8ρι παλι που θα επρεπε να ειναι το μοντελο που θα εδινε περισσοτερη βαση(μιας και ειναι το φθηνοτερο μοντελο που θα ενδιεφερε τους περισσοτερους),υπαρχει μεγαλη απογοητευση.

 

Απο τις φετινες Android ναυαρχιδες μεχρι σημερα,το Oneplus 8pro ειναι το προσωπικο μου αγαπημενο με δευτερο ισως το LG V60(για αλλους λογους αυτο). Μεγαλη απογοητευση απο Samsung και ειδικα απο Huawei/Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ρε boy πριν 10μέρες πήρες 11 προ και τώρα λες να πάρεις το oneplus?

Τι γίνεται ρε παιδιά λεφτά για πέταμα? Ακόμα δεν το έμαθες το άλλο και θες να το αλλάξεις?

Συγγνώμη για το έντονο ύφος αλλά απορώ με την λογική.

 

Στα του θέματος το 8 pro νομίζω θα πάει καλά αν και ακριβό. Προσφέρει snap που είναι μεγάλο ατού σε σχέση με exynos και γενικά σε όλους τους τομείς είναι ανταγωνιστικό.

 

Μόνο εγω έχω χόμπι ρε παιδια να αγοράζω και να πουλάω συσκευές για πάρτι μου και να τις δοκιμάζω;;Σορρυ κιόλας αν υπάρχει πρόβλημα και ενοχλεί κάποιον να σταματήσω να το κάνω,προσπαθώ να τα κρατάω όσο παραπάνω μπορώ η και όχι,τέλος πάντων αν πρέπει να απολογηθω πείτε μου :D

Link to comment
Share on other sites

Στείλε.μας το Ε9 σου

Και άσε τις δικαιολογίες...

In any case καλά κάνεις

Ομοιοπαθης

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Στείλε.μας το Ε9 σου

Και άσε τις δικαιολογίες...

In any case καλά κάνεις

Ομοιοπαθης

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Delivery σε 2 καταστήματα..Τεράστιο Ε9 χαχαχα

 

Anyway για να μη βγούμε τόσο εκτός θέματος με προβληματίζει μόνο το ψιλοκαθαρο Android που δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Delivery σε 2 καταστήματα..Τεράστιο Ε9 χαχαχα

 

Anyway για να μη βγούμε τόσο εκτός θέματος με προβληματίζει μόνο το ψιλοκαθαρο Android που δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει.

 

Αυτο να ειναι το μονο που πρεπει να μη σε προβληματιζει καθολου κατα την ταπεινη μου αποψη. πρωην κατοχος του 5Τ εδω (προερχομενος απο iphone 6s), εχω απο τοτε "παιξει" με asus -και το "τερας" rog phone 2 μαλιστα- και huawei (καθως και xiaomi σε ταμπλετ) καθοτι κατα καποιον τροπο το ιδιο χομπι εχω κι εγω (αν και το 5Τ το κρατησα για περιπου δυο χρονια). Και τωρα εκανα τον κυκλο μου και μαλλον επιστρεφω στην op. Ο κυριοτερος λογος; Αυτος που φοβασαι. :P

 

Βεβαια ειναι και γουστα αυτα, αλλα πραγματικα το oxygen ειναι τοσο ελαφρυ και δινει τοσες επιλογες που σχεδον θα ελεγα οτι τα αλλα λειτουργικα τα νιωθω σαν πιο βαρια στα χερια μου σε actual γραμμαρια χαχαχα.

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να ειναι το μονο που πρεπει να μη σε προβληματιζει καθολου κατα την ταπεινη μου αποψη. πρωην κατοχος του 5Τ εδω (προερχομενος απο iphone 6s), εχω απο τοτε "παιξει" με asus -και το "τερας" rog phone 2 μαλιστα- και huawei (καθως και xiaomi σε ταμπλετ) καθοτι κατα καποιον τροπο το ιδιο χομπι εχω κι εγω (αν και το 5Τ το κρατησα για περιπου δυο χρονια). Και τωρα εκανα τον κυκλο μου και μαλλον επιστρεφω στην op. Ο κυριοτερος λογος; Αυτος που φοβασαι. :P

 

Βεβαια ειναι και γουστα αυτα, αλλα πραγματικα το oxygen ειναι τοσο ελαφρυ και δινει τοσες επιλογες που σχεδον θα ελεγα οτι τα αλλα λειτουργικα τα νιωθω σαν πιο βαρια στα χερια μου σε actual γραμμαρια χαχαχα.

 

Φίλε μου μια από τα ίδια και εγώ είμαι τόσο ευχαριστημενος από το 5τ που δεν σκέφτομαι άλλη εταιρία αλλά μας είχε κακομάθει με τις τιμές και τώρα μου είναι δύσκολο να σκάσω 600-700 για κινητό. Εγώ πάντως θα κάνω υπομονή για το 8τ γιατί κακά τα ψέματα πάντα στο τ έδινε το πιο ολοκληρωμένο πακέτο..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μια από τα ίδια και εγώ είμαι τόσο ευχαριστημενος από το 5τ που δεν σκέφτομαι άλλη εταιρία αλλά μας είχε κακομάθει με τις τιμές και τώρα μου είναι δύσκολο να σκάσω 600-700 για κινητό. Εγώ πάντως θα κάνω υπομονή για το 8τ γιατί κακά τα ψέματα πάντα στο τ έδινε το πιο ολοκληρωμένο πακέτο..

 

Και δυστυχως κατ'εμε δεν θα ηταν τοσο το θεμα αν ανεβαζε την τιμη απτα 550€ που ειχα παρει τοτε την 8ρα εκδοση γυρω στα 700€ που κανει το 8 φετος. Αλλα το οτι πλεον βγαζει ενα τοσο πιο καλο μοντελο μαζι, που σε "σπρωχνει" στην επιλογη του προ... Τωρα με ολα αυτα που του "φοραει" επανω πολλοι λενε οτι το κοστος ειναι λογικο. Δεν ξερω προσωπικα, αλλα σιγουρα διαβαζω οτι σε σχεση με τις αλλες ναυαρχιδες που ειναι και λιγο πιο ακριβες, τα αξιζει.

 

Οπως ειχα γραψει και νωριτερα ο χρονος θα δειξει αν η εταιρεια πηρε τη σωστη αποφαση, παντως τουλαχιστον στην αμερικη ξεπουλησε μεσα σε λιγα λεπτα οπως διαβαζω...

Εδω βεβαια μη ξεχναμε οτι στο 8 προ στην αμερικη ειχε μαζι φρι στα pre orders πακετο αξιας 120€ περιπου, τον ασυρματο φορτιστη και τα ασυρματα ακουστικα. Δεν καταλαβα ποτε γτ δεν εκανε το ιδιο και στην ευρωπη, πραγματικα.

 

https://www.androidheadlines.com/2020/04/oneplus-8-8-pro-pre-orders-sold-out

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμη χρονιά "πρωταθλητής" στο φόρτισμα όπως φαίνεται, ανάμεσα στις ναυαρχίδες πάντα. (Εξακολουθώ να ήθελα το 5ρακι στη μπαταρία βέβαια, αλλά still, άνετο και ωραίο)

 

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα δεν φοράει εργοστασιακό φιλμ προστασίας στην οθόνη. Κακο αυτό μέχρι να βγει στην αγορά κάτι αξιόλογο σε tempered glass.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα δεν φοράει εργοστασιακό φιλμ προστασίας στην οθόνη. Κακο αυτό μέχρι να βγει στην αγορά κάτι αξιόλογο σε tempered glass.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Φοράει φίλε μου κανονικά το είδα σε reviews.

 

 

 

Oneplus 7 Pro Is Rocket Fast

8e096d48ee388e3f0cb3653e0a0113a6.jpg

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το αγοράζουμε από την oneplus κατευθείαν ή περιμένουμε να πέσει λίγο η τιμή του?
Αν περιμένεις λίγο εντός Μαΐου λογικά θα παίξει σε Amazon από 50 έως 100 κατά μέσο όρο φθηνότερα σε Flash sales.(και με 6 και 7 σειρά το ίδιο έγινε)

 

Εδώ το 1 έτους 7 Pro η πιο χαμηλή τιμή σε Amazon που έπαιξε ειναι στα 614 και αντίστοιχα 2-3 φορές έπαιξε στα 599 από OnePlus την ίδια.

Παρακάτω δεν έπαιξε επί 1 ολόκληρο χρονο.

 

Μονο σε ιταλικό Amazon θυμάμαι έπαιξε ένα τρελό Flash sales deal μισή ώρα διάρκεια κάνα 1.5 μήνα από κυκλοφορία 7 Pro το 12/256 στα 660-670 περίπου.

 

https://www.amazon.de/OnePlus-Smartphone-Almond-Display-Speicher/dp/B07RWL3K1Y/ref=sr_1_4?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=2UV2RGRU1Q2O5&dchild=1&keywords=oneplus+7+pro&qid=1587217845&sprefix=oneplu%2Caps%2C247&sr=8-4

 

 

Από OnePlus site γενικά μην περιμένεις προσφορές και σχεδόν πάντα το δίμηνο Νοέμβριος Δεκέμβριος(Black Friday, cyber Monday - και κοντά σε εορταστική περίοδο) παίζουν από OnePlus η λίγο πριν ανακοινωθεί διάδοχος του με Τ σειρά δηλαδή Οκτώβρη μήνα.

 

Τώρα αν τώρα που πήγε στο 1000αρικο αλλάξει τακτική μιας και υπάρχουν περιθώρια πτώσης μεγαλύτερα ουδείς ξέρει και μονο η πορεία θα δείξει αν ακολουθήσει προηγούμενες σειρές πρακτικές η όχι.

 

Είναι και ο παράγοντας ύφεσης σε παγκόσμια οικονομία λόγο ιού και η σημαντική πτώση καταναλωτικη ζήτηση που θα προκληθεί επόμενους μήνες έως φθινόπωρο.

 

Είναι μια ιδιαίτερη χρονιά φέτος και ασφαλής πρόβλεψη δεν υπάρχει βλέπεις.

 

Στο γειτονικό φόρουμ θα σκάσουν αγγελίες πρώτες 1-2 εβδομάδες από κυκλοφορία συσκευή λίγων ημερών χρήση και θα γλιτώσεις κάνα 100αρι σίγουρα, προσωπικά αν ενδιαφερομουν θα το είχα πιο ψηλά στη λίστα μου από ότι αγορά από Amazon η OnePlus.

 

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν σαφής...Θα περιμένω...Στις 24/4 ξεκινά η διάθεση?
21 μηνός.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

21 μηνός.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Από την εμπειρία σου, πιστεύεις θα βγάλουν σύντομα κάποιο pop up πακετάκι οπως με Αμερική;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία σου, πιστεύεις θα βγάλουν σύντομα κάποιο pop up πακετάκι οπως με Αμερική;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ιστορικά δεν έχει κάνει τέτοιο πλούσιο πακέτο δώρο είτε σε προ παραγγελίες είτε εντός μηνός μετά την κυκλοφορία.

 

Δεν δίνω πιθανότητα αλλά λόγο ιδιάζουσα κατάσταση διεθνώς δεν το αποκλείω κατηγορηματικα κάποια στιγμή δώσει αν όχι 2 δώρα τουλάχιστον 1 η κάποια καλή έκπτωση είτε στο 1 είτε στο δεύτερο.

 

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Device -- ----------------------------------------------------------- US------UK-----EU------ India

OnePlus 8 Pro Ultramarine Blue (12GB RAM + 256GB storage) $999-- £899 --€999--₹59,999 (~$785)

Το ίδιο τηλέφωνο αλλά με άλλη τιμή στην Ινδία. https://www.xda-developers.com/oneplus-8-pro-bullets-wireless-z-launch-india/

Αυτό σας προβληματίζει καθόλου?

Μήπως η τιμή της Ινδίας είναι και η πραγματική τιμή του τηλεφώνου?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Device -- ----------------------------------------------------------- US------UK-----EU------ India

OnePlus 8 Pro Ultramarine Blue (12GB RAM + 256GB storage) $999-- £899 --€999--₹59,999 (~$785)

Το ίδιο τηλέφωνο αλλά με άλλη τιμή στην Ινδία. https://www.xda-developers.com/oneplus-8-pro-bullets-wireless-z-launch-india/

Αυτό σας προβληματίζει καθόλου?

Μήπως η τιμή της Ινδίας είναι και η πραγματική τιμή του τηλεφώνου?

 

Τι να μας προβληματίζει δηλαδή;;

Άλλες χώρες, άλλες τιμές.

Τα κινητά έχουν παντού την ίδια τιμή;

Γιά πήγαινε να αγοράσεις flagships στο Ντουμπάι ή στο Κατάρ,,,,οι τιμές είναι 'άλλες', πολύ φθηνότερες.

Σε άλλες χώρες η one plus έχει πολύ μεγαλύτερο κέρδος από κάποιες άλλες.Και σε κάποιες η φορολογία δεν είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σκάλωμα που έχω φάει, έχω δει αρκετά reviews και όλοι αναφέρουν ότι έφυγε το shelf ελέω google feed όταν πας αριστερά απ'την αρχική σου. Αυτό το είχα προσωπικά αγαπήσει στην OP και δεν κατανοώ γιατί όλοι λένε "καλύτερα". Στον chrome περνάμε τη μισή μέρα ούτως ή αλλως και μας εμφανίζει πλέον και στην αρχική μας τις προσωποποιημένες ειδήσεις. Εμένα με είχε βολέψει τρομέρα ότι με ένα τσακ χωρίς να μπαίνω σε εφαρμογή κρατούσα μία γρήγορη σημείωση/έβαζα υπενθύμιση και μπορούσες από κάτω να βάλεις και ένα κάρο widgets. Γιατί είναι καλό ότι έφυγε; :P Μακάρι να είχε ρύθμιση να έβαζες εσύ ό,τι απ'τα δύο θες.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θεμα παντως στο forum ακομα δεν ανεβηκε για τα νεα Oneplus. Για αλλες πιο αδιαφορες συσκευες που δεν ερχονται στην Ελλαδα εχουν ανεβει θεματα απο Κινα μερια και δεν ανεβηκε για τα νεα Oneplus:(
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θεμα παντως στο forum ακομα δεν ανεβηκε για τα νεα Oneplus. Για αλλες πιο αδιαφορες συσκευες που δεν ερχονται στην Ελλαδα εχουν ανεβει θεματα απο Κινα μερια και δεν ανεβηκε για τα νεα Oneplus:(

 

Το φόρουμ πλέον δεν έχει καμία σχέση με το myphone.gr που θυμούνται οι παλαιότεροι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Device -- ----------------------------------------------------------- US------UK-----EU------ India

OnePlus 8 Pro Ultramarine Blue (12GB RAM + 256GB storage) $999-- £899 --€999--₹59,999 (~$785)

Το ίδιο τηλέφωνο αλλά με άλλη τιμή στην Ινδία. https://www.xda-developers.com/oneplus-8-pro-bullets-wireless-z-launch-india/

Αυτό σας προβληματίζει καθόλου?

Μήπως η τιμή της Ινδίας είναι και η πραγματική τιμή του τηλεφώνου?

 

Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως συσκευής πολλά χρόνια τώρα και λέγεται διαφορετική φορολογία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ πλέον δεν έχει καμία σχέση με το myphone.gr που θυμούνται οι παλαιότεροι.

 

Τί εννοείς? Γιατι βλέπω πως στην homepage ανεβαίνουν κανονικά παρουσιάσεις άλλω συσκευών.

 

(sorry για το off-topic, απλώς κι εμένα μου έκανε εντύπωση το συγκεκριμένο)

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί εννοείς? Γιατι βλέπω πως στην homepage ανεβαίνουν κανονικά παρουσιάσεις άλλω συσκευών.

 

(sorry για το off-topic, απλώς κι εμένα μου έκανε εντύπωση το συγκεκριμένο)

 

Άστο αυτό είναι άλλη συζήτηση, ας επικεντρωθούμε στα της συσκευής εδώ...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...