Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

24 ώρες με το τηλέφωνο το μόνο που έκανα είναι να βάλω nova launcher. Το ledακι δουλεύει μια χαρά και γενικά δεν συνάντησα κάτι να είναι προβληματικό μέχρι στιγμής. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μερικές σελίδες. Δεν είδα κάτι μείον. Απλά φίλος θέλει να το αγοράσει ειδικά στην τιμή που έχει τώρα, δν έχει καμία σχέση όμως με κινητα, πέρα τον βασικών. Μέχρι τώρα είχε ένα μονο Samsung. Έχει τίποτα θέματα το κινητό που πρέπει να προσέξουμε? Ελλατωματικα κτλ? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύει το led και στις αναπάντητες?

 

Φίλε adi32, δυστυχώς όχι. Τώρα το πήρα χαμπάρι και το ψάχνω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi calling από cosmote whatsup δουλεύει στο Α3; Θέλω να φύγω από wind free2go καιρό αλλά στο σπίτι δε πιάνει cosmote/voda σχεδόν καθόλου οπότε αν δουλεύει το WiFi να το σκεφτώ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως το θέμα με το led ειναι θεμα launcher ; Παρατήρησα οτι ένα παλικάρι πιο πάνω αναφέρει οτι με nova δουλεύει οκ.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κάποιος φίλος που του δουλεύει το led χωρίς εφαρμογή αλλά οπως είναι το τηλέφωνο, να μας γράψει τον αριθμό έκδοσης λειτουργικού. Μου περνάει από το μυαλό μήπως εχει διαφορά στο αν φοράει την Ευρωπαϊκή η την global ρομ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε adi32, δυστυχώς όχι. Τώρα το πήρα χαμπάρι και το ψάχνω και εγω.

 

Μόνο με την εφαρμογή μου δουλεύει παντού

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω που εχω θέμα με το led (αναπάντητες κλήσεις) εχω global. Τώρα το τσεκαρα. Κατεβάζω την EU και θα φλασαρω με miflash. Ελπίζω να μην θέλει ξεκλειδωμα ο bootloader γιατί δεν θέλω να μπλέκω. Αν μπορεί ο φίλος στο μεταξύ που λεει οτι του δουλεύει να επιβεβαιώσει αν φοράει EU rom θα βοηθήσει. Γενικά πάντως στο νετ αρκετοί γράφουν οτι η EU δεν έχει καθόλου bloadware. Δεν βρήκα άλλες διαφορές...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω που εχω θέμα με το led (αναπάντητες κλήσεις) εχω global. Τώρα το τσεκαρα. Κατεβάζω την EU και θα φλασαρω με miflash. Ελπίζω να μην θέλει ξεκλειδωμα ο bootloader γιατί δεν θέλω να μπλέκω. Αν μπορεί ο φίλος στο μεταξύ που λεει οτι του δουλεύει να επιβεβαιώσει αν φοράει EU rom θα βοηθήσει. Γενικά πάντως στο νετ αρκετοί γράφουν οτι η EU δεν έχει καθόλου bloadware. Δεν βρήκα άλλες διαφορές...

 

Εγώ που δεν έχω θέμα έχω πάρει συσκευή εισαγωγής infoquest

Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει αυτό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω θέμα έχω πάρει συσκευή εισαγωγής infoquest

Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει αυτό

 

Ναι παίζει. Εγω στο προηγούμενο κινητό μου που ηταν απο infoquest ποτέ δεν ειχα τέτοιο θέμα. Τώρα βέβαια λόγω οικονομικών δεν το πηρα απο εκει.

 

Αν μπορείς ποσταρε το build σου number.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά θέλει ξεκλείδωμα ο bootloader για να περάσεις EU. Προσπάθησα αλλα δεν κάνει τίποτα και δεν θελω να μπλέξω γιατί αύριο δουλεύω και το θελω το κινητό στη δουλειά μου. Όποιος ειναι πιο θαρραλέος ας το δει. Οι εποχές που εκανα τέτοια κολπα στο nexus 5 πανε ανεπιστρεπτί. Στο xda εχουν την EU rom που φαίνεται να ειναι και πιο φρέσκια απο την global. Θεωρητικά μετά ο bootloader κλειδώνει ή τουλάχιστον παλαιότερα με fastboot oem lock στο nexus 5 τον κλειδωνα και ειχα updates. Τώρα εδώ....

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για builds

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a3/how-to/rom-xiaomi-mi-a3-laurelsprout-t3962489/amp/

Edited by SiliconManC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα αρκετα σχόλια για το κινητό.τελικα το πήρα για να κάνω ένα δωρο στην αδερφή μου.πιστευετε έκανα καλή επιλογή.?Τώρα έχει ένα HONOR 7 LITE .από κάμερα από ότι διάβασα είναι πολύ καλή πιστεύετε θα την ικανοποίηση? Πιο πολύ το θέλει για βράδυ πάει έξω με την οικογένεια και θέλει να βγάζει καλές φωτο.επειδη δεν ξέρει από τηλ δεν θέλω να της βάλω gcam και να μπλέκει με τέτοια.το σεταρισμα θα γίνει από εμένα πρέπει να της βάλω κάποιο launcher η να το αφήσω όπως είναι? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το WiFi calling από cosmote whatsup δουλεύει στο Α3; Θέλω να φύγω από wind free2go καιρό αλλά στο σπίτι δε πιάνει cosmote/voda σχεδόν καθόλου οπότε αν δουλεύει το WiFi να το σκεφτώ.

 

ναι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κάποιος φίλος που του δουλεύει το led χωρίς εφαρμογή αλλά οπως είναι το τηλέφωνο, να μας γράψει τον αριθμό έκδοσης λειτουργικού. Μου περνάει από το μυαλό μήπως εχει διαφορά στο αν φοράει την Ευρωπαϊκή η την global ρομ

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vowifi στηv Cosmote δουλεύει.

Στη Vodafone μόνο με την extra εφαρμογή της.

Τέλος το led δουλεύει κανονικά.3b85d6eb7d7f23294f13a555cff9a10d.jpg

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με EU δεν έχω πρόβλημα με το led, δουλεύει πάντα. Όμως δε χρησιμοποιώ messenger, Viber και συναφή (έχω δύο αλλά λιγότερο γνωστά για τη δουλειά μου).

 

Τελευταία ερώτηση για το WiFi calling (και ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις), όταν αφήνεις το κινητό ώρα χωρίς να το χρησιμοποιήσεις μερικές φορές αργεί να πάρει ειδοποιήσεις κλπ, θα δουλεύει το WiFi calling ή θα αποσυνδέεται και θα χάνω κλήσεις δεδομένου ότι το σήμα δικτύου είναι πρακτικά μηδέν;

 

Αν έχει κάποιος όρεξη να βάλει το κινητό σε airplane mode, να το αφήσει χωρίς να το πειράξει και μια ώρα μετά να κάνει κλήση από άλλο τηλέφωνο θα μου έδινε μια σιγουριά ότι δε θα έχω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Vowifi στηv Cosmote δουλεύει.

Στη Vodafone μόνο με την extra εφαρμογή της.

Τέλος το led δουλεύει κανονικά.3b85d6eb7d7f23294f13a555cff9a10d.jpg

Κι εγω με το ιδιο build δεν εχω παρατηρησει προβλημα με το led. Αν κι εχω nova δεν νομιζω να παιζει ρολο ο launcher

Gx2, μπορεις να δώσεις οδηγίες πως ενεργοποιειται το vowifi σε cosmote-vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές ότι το πρόβλημα με το notification led είναι bug που αναμένεται να διορθωθεί και πως μέχρι τότε, προυπόθεση για να λειτυουργεί φυσιολογικά είναι να έχουν προηγουμένως ενεργοποιηθεί οι ήχοι και το pop-up της οθόνης στις ειδοποιήσεις. Το έχετε δοκιμάσει όσοι έχετε το πρόβλημα ;

 

PS. Θα έκανα εγώ τη δοκιμή αλλά κρατάω τη συσκευή σφραγισμένη επειδή μάλλον θα δοθεί ως δώρο, μέρες που έρχονται :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με το ιδιο build δεν εχω παρατηρησει προβλημα με το led. Αν κι εχω nova δεν νομιζω να παιζει ρολο ο launcher

 

Gx2, μπορεις να δώσεις οδηγίες πως ενεργοποιειται το vowifi σε cosmote-vodafone?

Από τον Dialer - τρεις τελείες πάνω δεξιά - ρυθμίσεις - λογαριασμός κλήσης - επιλέγεις το 1 ή το 2 αν έχεις δύο κάρτες - κλήση WiFi και ενεργοποιείς τον διακόπτη.1f1f67c310e6877945843af7cb902492.jpg755a8e4d1bbb63c77fb3b7b38e8310d1.jpg52a977d1a0a88861110c7c05ec37d57a.jpgd680f6240353c4999980e02222b135ee.jpg
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Από τον Dialer - τρεις τελείες πάνω δεξιά - ρυθμίσεις - λογαριασμός κλήσης - επιλέγεις το 1 ή το 2 αν έχεις δύο κάρτες - κλήση WiFi και ενεργοποιείς τον διακόπτη.

 

Εμένα δεν έχει επιλογή για κλήση wifi..

Επίσης παρατήρησα ότι και εμένα στις αναπάντητες δεν ανάβει το led. Η συσκευή μου είναι infoquest με αριθμό build

PKQ1.190416.001.V10.3.12.0.PFQEUXM

 

Επίσης μόλις έστειλα SMS στην κοσμοτε για ενεργοποιηση της υπηρεσιας (που εχω ηδη ενεργοποιησει απο προηγουμενο μου κινητο) και μου ερχεται απαντηση οτι η υπηρεσια δεν ειναι συμβατη με τη συσκευη μου.

Edited by Petran91
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές ότι το πρόβλημα με το notification led είναι bug που αναμένεται να διορθωθεί και πως μέχρι τότε, προυπόθεση για να λειτυουργεί φυσιολογικά είναι να έχουν προηγουμένως ενεργοποιηθεί οι ήχοι και το pop-up της οθόνης στις ειδοποιήσεις. Το έχετε δοκιμάσει όσοι έχετε το πρόβλημα ;

 

PS. Θα έκανα εγώ τη δοκιμή αλλά κρατάω τη συσκευή σφραγισμένη επειδή μάλλον θα δοθεί ως δώρο, μέρες που έρχονται :)

 

Το έχω δοκιμάσει και δεν δουλεύει.. ή μάλλον δουλεύει μερικώς.. Με τις ρυθμίσεις που λες, άναβε το led για κλήσεις και sms (όχι όμως και για skype - viber), αλλά μόνο αν το κινητό ήταν στην τσέπη ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ήταν καλυμμένος ο proximity sensor. Αν όμως το κινητό ήταν πχ πάνω στο γραφείο και είχα μια αναπάντητη, τότε άναβε η οθόνη για να ειδοποιήσει και όταν έσβηνε το led δεν άναβε ποτέ.

Μικρό το κακό, λογικά θα διορθωθεί σε update, και για την ώρα το έλυσα με αυτό που πρότειναν τα παιδιά:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rageconsulting.android.lightflowlegacy&hl=en_US

Με παίδεψε αρκετά, υπάρχει λόγος που έχει χαμηλή βαθμολογία, αλλά τελικά το κατάφερα και δεν χάνω πια ειδοποιήσεις. Την πρώτη φορά που το έβαλα, χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση το led έμενε συνεχώς αναμένο χωρίς να λάβω καμία ειδοποίηση. Το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα εκ νέου και το led δεν άναβε ποτέ. Τελικά δούλεψε αφού άλλαξα το χρώμα του led σε λευκό σε όλες τις εφαρμογές (μιας και δεν υποστηρίζει άλλα χρώματα το led της συσκευής μας) και στο ρυθμό που αναβοσβήνει έβαλα σε όλες fast (σε οποιαδήποτε άλλη επιλογή χρώματος και ρυθμού το led δεν λειτουργούσε). Αυτά από εμένα, δοκιμάστε το πρόγραμμα και δοκιμάστε τις ρυθμίσεις που σας γράφω αν δεν σας λειτουργεί σωστά και το πρόβλημα λύνεται. Η κατανάλωση μπαταρίας από την εφαρμογή είναι μηδενική (πέρα από τη μέρα που θα παίξετε μαζί του για να το ρυθμίσετε, δεν θα το ξαναδείτε στην ανάλυση της κατανάλωσης μπαταρίας).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το raise to wake δεν είναι το αποτύπωμα που εμφανίζεται με το που πιάσεις στα χέρια σου το κινητο?

 

Όχι. Να ανάβει κανονικά η οθόνη, σαν να έχεις πατήσει το power button, αλλά χωρίς να ξεκλειδώνει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει επιλογή για κλήση wifi..

Επίσης παρατήρησα ότι και εμένα στις αναπάντητες δεν ανάβει το led. Η συσκευή μου είναι infoquest με αριθμό build

PKQ1.190416.001.V10.3.12.0.PFQEUXM

 

Επίσης μόλις έστειλα SMS στην κοσμοτε για ενεργοποιηση της υπηρεσιας (που εχω ηδη ενεργοποιησει απο προηγουμενο μου κινητο) και μου ερχεται απαντηση οτι η υπηρεσια δεν ειναι συμβατη με τη συσκευη μου.

Για να σου βγάλει μη την επιλογή WiFi calling που προαναφέρθηκε προηγουμένως πρέπει πρώτα στον dialer να πατήσεις *#*#869434#*#*

Όλα αυτά πάντα με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιημένο το WiFi calling στην γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...