Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά επίσης σχεδόν καθόλου δεν χρησιμοποιώ το in screen δακτυλικο είναι πολύ αργό. σχεδόν πάντα με το κουμπί δυστυχώς. γύρισα χρόνια πίσω. τι θέλανε και αλλάξανε το πίσω δακτυλικο; μια χαρά ήταν και πολύ γρήγορο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Αρχικά μπορείς να βάλεις face recognition, αλλά δες κ εδώ https://forum.xda-developers.com/mi-a3/how-to/guide-remove-fingerprint-animation-t3966514εγω είδα βελτίωση μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μπορείς να βάλεις face recognition, αλλά δες κ εδώ https://forum.xda-developers.com/mi-a3/how-to/guide-remove-fingerprint-animation-t3966514εγω είδα βελτίωση μεγάλη

 

Αυτο ακριβώς εννοούσα οτι αφαίρεσα το εφε αλλα προσωπικά δεν είδα σπουδαία διαφορά. Ας το δοκιμάσει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασα μερικες gcam και 7 εκδοση και 6.2... και μια απο το παλικαρι τον Αntretng και την ημερα πολυ σκοτεινες μου φενονται....και στα σκοτεινα μερη καινε αρκετα τος λεπτομερειες(oταν υπαρχει αντιθεση με ηλιο) σαν να μην δουλευει καλα το hdr....,,,,βεβαια και με στοκ καμερα ετσι ειναι ,,,,γιαυτο δοκιμασα gcam ...στις σκιες δεν φενονται καλα...το dynamic range δεν ειναι καλο? to hdr? δεν ειμαι και ειδικος στις φωτος αλλα αυτη την εντυπωση εχω...χρειαζονται καποις ρυθμισεις? καποια αλλη gcam? αλλα απογοητευτηκα και απο την μανισια σε αυτο το σημειο....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να το πάρω για την γυναίκα μου. Είμαι μεταξύ του μπλέ και του λευκού. Τείνω προς το λευκό αλλά δεν το έχω δει από κοντά. Τί προτείνετε όσοι τα έχετε δει και τα δύο;

Η αγορά θα γίνει από Σκρουτζ (στα 150€ παίζει τώρα) μίας και τα 50€ διάφορα σε σχέση με τους επίσημους πωλητές, σε αυτό το εύρος τιμής , τα θεωρώ αρκετά.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασα μερικες gcam και 7 εκδοση και 6.2... και μια απο το παλικαρι τον Αntretng και την ημερα πολυ σκοτεινες μου φενονται....και στα σκοτεινα μερη καινε αρκετα τος λεπτομερειες(oταν υπαρχει αντιθεση με ηλιο) σαν να μην δουλευει καλα το hdr....,,,,βεβαια και με στοκ καμερα ετσι ειναι ,,,,γιαυτο δοκιμασα gcam ...στις σκιες δεν φενονται καλα...το dynamic range δεν ειναι καλο? to hdr? δεν ειμαι και ειδικος στις φωτος αλλα αυτη την εντυπωση εχω...χρειαζονται καποις ρυθμισεις? καποια αλλη gcam? αλλα απογοητευτηκα και απο την μανισια σε αυτο το σημειο....

 

Google Camera v7.0.009 Port by san1ty:

F1v10.3_7.0.009.apk (No config files required) δοκιμασε κ αυτη εδώ του mi 9 t

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Νέος κάτοχος του Mi A3, πολύ ευχαριστημένος, ειδικά με την οθόνη που ήμουν προϊδεασμένος ότι θα είναι κακή και τελικά -με εξαίρεση την φωτεινότητα στον ήλιο- την βρίσκω καταπληκτική!

Δυο μέρες στην κατοχή μου και το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι το led ειδοποιήσεων. Ιδιαίτερα ενοχλητικό, από τη στιγμή που δεν έχει και το double tap to wake για γρήγορο έλεγχο ειδοποιήσεων. Αν έχω καταλάβει σωστά, το notification led λειτουργεί μόνο όταν το έχω στην τσέπη, σωστά; Παίζει κάποια εφαρμογή για ειδοποιήσεις, είτε με led, είτε με always on display, είτε με double tap to wake, που να μην εμποδίζει το κινητό να "κοιμηθεί"; Είδα πολλές αλλά λίγο - πολύ στα σχόλια όλων διαβάζω για battery drain.

Τέλος, αν έχω καταλάβει σωστά, τα δικαιώματα των εφαρμογών έχουν καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα, δεν μπορώ πχ να επιλέξω μια εφαρμογή να μην έχει δικαιώματα στα sms ή στις επαφές όπως έκανα στο miui, σωστά; Αυτό φαντάζομαι διορθώνεται εύκολα αν στο μέλλον κάνω root.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασα μερικες gcam και 7 εκδοση και 6.2... και μια απο το παλικαρι τον Αntretng και την ημερα πολυ σκοτεινες μου φενονται....και στα σκοτεινα μερη καινε αρκετα τος λεπτομερειες(oταν υπαρχει αντιθεση με ηλιο) σαν να μην δουλευει καλα το hdr....,,,,βεβαια και με στοκ καμερα ετσι ειναι ,,,,γιαυτο δοκιμασα gcam ...στις σκιες δεν φενονται καλα...το dynamic range δεν ειναι καλο? to hdr? δεν ειμαι και ειδικος στις φωτος αλλα αυτη την εντυπωση εχω...χρειαζονται καποις ρυθμισεις? καποια αλλη gcam? αλλα απογοητευτηκα και απο την μανισια σε αυτο το σημειο....

 

Τράβηξες με enhanced ή απλό hdr+? Η gcam η ημερήσια με enhanced έχει σίγουρα ανώτερο dr από στοκ. Αν δεν σε καλύπτει ούτε αυτό το εύρος δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο.

 

Βέβαια υποψιάζομαι ότι δεν σε χαλάει πραγματικά το dr αλλά το exposure. Μπες στις ρυθμίσεις και βάλτο +0.6 να δεις αν το προτιμάς έτσι. Φυσικά θα έχεις περισσότερα καμένα highlights αλλά δεν σε είδα να παραπονιέσαι για αυτά. Οπότε εικάζω ότι σε χαλάει η έκθεση και όχι το εύρος.

 

Κατα τα άλλα, τις έχεις δει σε άλλη οθόνη (πχ pc) ή μόνο στο κινητό;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να το πάρω για την γυναίκα μου. Είμαι μεταξύ του μπλέ και του λευκού. Τείνω προς το λευκό αλλά δεν το έχω δει από κοντά. Τί προτείνετε όσοι τα έχετε δει και τα δύο.

Η αγορά θα γίνει από Σκρουτζ (στα 150€ παίζει τώρα) μίας και τα 50€ διάφορα σε σχέση με τους επίσημους πωλητές, σε αυτό το εύρος τιμής , τα θεωρώ αρκετά.

 

Το Σάββατο το αγόρασα και είδα και τα 3 χρώματα, πήρα το γκρι. Το μπλε το απέρριψα αμέσως (πολύ όμορφο αλλά όχι για εμένα), μου θυμίζει το χρώμα που έχουν τα γυαλιά ηλίου τύπου "καθρέπτης", αλλά οι γυναίκες ξετρελαίνονται με τα νερά που κάνει στο φως (η κοπέλα μου επέμενε να πάρω το μπλε). Νομίζω πως πρέπει να αποφασίσεις ανάλογα με το στυλ της γυναίκας σου, το μπλε μου φαίνεται πιο σπορ να το πω, το λευκό με τις αποχρώσεις που κάνει στο φως θυμίζει πέρλα και είναι πιο κλασσάτο. Πάντως, οι περισσότερες θήκες σιλικόνης καλύπτουν πλήρως την πλάτη του κινητού, οπότε ακόμα κι αν δεν της αρέσει, με λιγότερο από 1 ευρώ αγοράζεις θηκούλα από κινέζους και το κάνεις ό,τι χρώμα θέλεις.

Όσον αφορά τα μαγαζιά, αν το πάρεις με δόσεις, νομίζω ότι είναι καλύτερα να το πάρεις από επίσημους πωλητές (ως 12 άτοκες όλοι, ως 24 άτοκες το πλαίσιο). Ελάχιστα σκρουτζομάγαζα κάνουν δόσεις με κάρτα, κι αυτές έντοκες. Αν είναι τοις μετρητοίς, τότε θα το έπαιρνα από σκρουτζομάγαζο.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Τράβηξες με enhanced ή απλό hdr+? Η gcam η ημερήσια με enhanced έχει σίγουρα ανώτερο dr από στοκ. Αν δεν σε καλύπτει ούτε αυτό το εύρος δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο.

 

Βέβαια υποψιάζομαι ότι δεν σε χαλάει πραγματικά το dr αλλά το exposure. Μπες στις ρυθμίσεις και βάλτο +0.6 να δεις αν το προτιμάς έτσι. Φυσικά θα έχεις περισσότερα καμένα highlights αλλά δεν σε είδα να παραπονιέσαι για αυτά. Οπότε εικάζω ότι σε χαλάει η έκθεση και όχι το εύρος.

 

Κατα τα άλλα, τις έχεις δει σε άλλη οθόνη (πχ pc) ή μόνο στο κινητό;

 

παντα τις βλεπω σε οθονη υπολογιστη για να βγαλω ακρη,,,,,δοκιμασα και με τα 2 hdr,,,,ο λογος που δοκιμασα gcam ειναι γιατι σκοτινιαζει πολυ η στοκ σε μερη με αντιθεση ηλιο και σκια οππυ βαζω hdr,,,σορρυ αν δεν τ α λεω καλα αλλα δεν ειμαι ειδικος απλα καταλαβενω τα λαθη αμα δω μια φωτο. βαζω μια φωτο με στοκ καμερα...τα φυλλα απο τα δεντρα τα μαυρισε και δεν διακρινεις λεπτομερειες,,, αυτο θελω να διορθωσω,,,,το hdr φταει?

δεν μπορω ν ανεβασω τη φωτο για να φανει τι λεω....

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

παντα τις βλεπω σε οθονη υπολογιστη για να βγαλω ακρη,,,,,δοκιμασα και με τα 2 hdr,,,,ο λογος που δοκιμασα gcam ειναι γιατι σκοτινιαζει πολυ η στοκ σε μερη με αντιθεση ηλιο και σκια οππυ βαζω hdr,,,σορρυ αν δεν τ α λεω καλα αλλα δεν ειμαι ειδικος απλα καταλαβενω τα λαθη αμα δω μια φωτο. βαζω μια φωτο με στοκ καμερα...τα φυλλα απο τα δεντρα τα μαυρισε και δεν διακρινεις λεπτομερειες,,, αυτο θελω να διορθωσω,,,,το hdr φταει?

δεν μπορω ν ανεβασω τη φωτο για να φανει τι λεω....

 

Τραβάς με την δεξιοτερη επιλογή hdr+, δηλαδή το hdr+ enhanced?

 

Έβαλες την προτεινόμενη μου gcam για ημέρα (υποθέτω μιλάς για ημερήσιες) μαζί με τις προτεινόμενές μου ρυθμίσεις ή μόνο το app? Η επιλογή των libs είναι υπεύθυνο για το gamma και κατά επέκταση το ποσό σκοτεινές είναι οι σκιές. Του tolyan έχουν χαμηλό gamma κάτι που το καθιστά ιδανικό για πιο ανοιγμένες σκιές.

 

Εάν έβαλες τις ρυθμίσεις μου, δοκίμασες μετά στις ρυθμίσεις να αυξήσεις το exposure compensation σε +0.6?

 

Υ.Γ. Σε σχέση με ποιο κινητό σου φαίνονται σκοτεινές οι σκιές; Μπορείς να κάνεις και share μέσω google photos.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ξανά αναφέρει επειδή ψάχνω τόση ώρα πως φτιάχνει το led notification ενώ ενεργοποιημένο στο fb δεν ανάβει ενώ έχω λάβει μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ξανά αναφέρει επειδή ψάχνω τόση ώρα πως φτιάχνει το led notification ενώ ενεργοποιημένο στο fb δεν ανάβει ενώ έχω λάβει μήνυμα

 

Σε εμένα το led, όχι μόνο για τις διάφορες εφαρμογές αλλά και για κλήσεις - μηνύματα, ανάβει μόνο όταν έχω το κινητό σε τσέπη - τσαντάκι. Αν το έχω έξω, θα ανάψει η οθόνη την ώρα της ειδοποίησης, αλλά όχι το led. Δοκίμασε να κάνεις αναπάντητη στο κινητό σου αφήνοντάς το στο γραφείο και κάνε το ίδιο έχοντάς το στην τσέπη σου, νομίζω πως θα συμβεί το ίδιο, έτσι πρέπει να είναι η λειτουργία του. Με κάποια εφαρμογή always on display λύνεται το πρόβλημα, αλλά καταναλώνουν αρκετή μπαταρία (από τα σχόλια που διαβάζω, δεν έχω δοκιμάσει). Αν κάποιος χρησιμοποιεί τέτοια εφαρμογή και δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία, ας την αναφέρει.

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

Απλα μου κάνει εντύπωση στην αρχή λειτουργουσε κανονικά καμία άλλη ιδέα?

 

Ρυθμίσεις => Προβολή => Σύνθετες ρυθμίσεις => Οθόνη περιβάλλοντος => απενεργοποίηση του "Νέες ειδοποιήσεις"

Με αυτόν τον τρόπο, όταν θα έχεις νέα ειδοποίηση δεν θα ανάβει η οθόνη, αλλά θα ανάβει πάντα το led,είτε το κινητό είναι σε τσέπη είτε έξω. Είναι ο μόνος τρόπος που έχω βρει και μου λειτουργεί, αν θέλεις δοκίμασέ το, αν ξέρει κάποιος άλλον τρόπο ας μας βοηθήσει και τους δύο

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

 

εγώ αυτήν εδώ βάλει και είναι πολύ ωραία. έχω βάλει μωβ στο viber πράσινο whatsapp μπλε κλήσεις κίτρινο μηνύματα και να ανάβει η οθόνη γύρω γύρω. ωραίο εφέ. μπαταρία δεν βλέπω να καταναλώνει.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπααα.... Δεν το αντέχω το one.

Το πήρα πριν μια ώρα αλλά δεν το θέλω.

Όποιος ενδιαφέρεται με 150€ πολύ ευχαρίστως.

Αγορασμενο από εδώ φυσικά .

Τελικα εξακολουθώ μετά από τόσα χρόνια να μην αντέχω τον στοκ android.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα reset to defaults και το έστησα απο την αρχή. Τώρα δουλεύει κανονικά το led χωρίς το έξτρα app. Καμία ώρα μου πήρε το στήσιμο ή και λιγο λιγότερο... Για δες το. Αλλιώς η εφαρμογή που λενε τα παιδιά ειναι μονόδρομος.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν την παλευετε με τον stock launcher και γενικα το interface του, δοκιμαστε καποιον αλλον launcher πριν παραδωσετε τα οπλα. οσο εστηνα το κινητο της κοπελας μου, μου ειχε σπασει τα νευρα. τελικα εβαλα τον poco launcher και ολα καλα. ΠΟΛΥ διαφορετικη εμπειρια χρησης σε σχεση με στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα reset to defaults και το έστησα απο την αρχή. Τώρα δουλεύει κανονικά το led χωρίς το έξτρα app. Καμία ώρα μου πήρε το στήσιμο ή και λιγο λιγότερο... Για δες το. Αλλιώς η εφαρμογή που λενε τα παιδιά ειναι μονόδρομος.

 

Σου δουλεύει το led και στις αναπάντητες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...