Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να σου βγάλει μη την επιλογή WiFi calling που προαναφέρθηκε προηγουμένως πρέπει πρώτα στον dialer να πατήσεις *#*#869434#*#*

 

Όλα αυτά πάντα με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιημένο το WiFi calling στην γραμμή σου.

Ακριβώς έτσι.

Στη περίπτωσή μου η Vodafone μου ενεργοποίησε το Vowifi τηλεφωνικά (εταιρική σύνδεση), ενώ η Cosmote (καρτο τηλέφωνο) έλεγε ότι δεν γίνεται σε μη υποστηριζόμενη συσκευή. Τελικά το ενεργοποίησα με SMS βάζοντας τη κάρτα σε "συμβατό" Nokia 8.

Να σημειώσω πως πέρα από το Vowifi που στην Cosmote λειτουργεί χωρίς έξτρα εφαρμογή, ενώ στη Vodafone χρειάζεται εφαρμογή, υπάρχει και θέμα με το Volte της Vodafone. Όταν το ενεργοποιώ καθυστερεί η αποστολή SMS και συχνά δεν έχει αναγνώριση κλήσης στις εισερχόμενες!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η μπαταρία όταν είναι χαμηλά ανάβει ασταμάτητα το led?μέχρι να το φορτίσεις

Ναι, κι είναι ενοχλητικό γιατί αναβοσβηνει γρήγορα... Μου έτυχε κάνα δυο φορές βράδυ πάνω που έπεφτα για ύπνο...

 

Βρήκα κι ένα περίεργο bug. Ενώ έπαιζα παιχνίδι και είχα βάλει τον ήχο (media volume) πολύ χαμηλά ή και στο off, δεν θυμάμαι, σκάει εισερχόμενη κλήση και αυτομάτως ανεβαίνει κι ο ήχος στο τέρμα

 

Ελπίζω να διορθώσουν τίποτα εκεί στην xiaomi, τουλάχιστον με το Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι είναι ενοχλητικό γιατί αναβοσβηνει γρήγορα... Μου έτυχε κάνα δυο φορές βράδυ πάνω που έπεφτα για ύπνο...

 

 

 

Βρήκα κι ένα περίεργο bug. Ενώ έπαιζα παιχνίδι και είχα βάλει τον ήχο (media volume) πολύ χαμηλά ή και στο off, δεν θυμάμαι, σκάει εισερχόμενη κλήση και αυτομάτως ανεβαίνει κι ο ήχος στο τέρμα

 

 

 

Ελπίζω να διορθώσουν τίποτα εκεί στην xiaomi, τουλάχιστον με το Android 10

άλλος ο ήχος media και άλλος των εισερχομένων κλήσεων

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νέα gcam 7.2 δοκιμασμένη σε a3, mi9, mi9t με εντυπωσιακά αποτέλεσμα. Αν και θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια από οτι στη προηγούμενη που ειχα ποστάρει για το α3, το αποτελέσματα εκ πρώτης δείχνουν ανώτερα από πριν (ακόμα και αν τύχει να χουν ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois).

 

Εδώ η έκδοση και ρυθμίσεις: https://t.me/hellasmobiles/40607

Πριν περάσετε τις ρυθμίσεις, κάντε clear data της εφαρμογής για να φύγουν τα κατάλοιπα των προηγούμενων gcam.

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα "κολλαει" σε κάποιες από αυτές φαίνεται να μην αλλάζουν μετά (δηλάδη τις αλλάζεις σαν νουμερο αλλα δεν αλλάζει το αποτέλεσμα). Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε θα πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη και όχι σε δόσεις. Διαφορετικά θα χρειαστεί clear data της εφαρμογής και περασμα απο την αρχή. Υπόψιν, στο a3 η wide δουλεύει μόνο με root και αλλαγη του selinux. Δεν είναι όπως πχ στο Mi9 που δουλεύει απευθείας με απλή ενεργοποίηση της ρύθμισης στη gcam.

 

Αν τυχόν θέλετε να μοιραστείτε συγκριτικά σας με τη στοκ μπας και την βελτιώσουμε λιγο ακόμα (μιας και δεν έχω τη συσκευή) μπείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles . Σύγκριση πάντα hdr+ enhanced με stock auto. Να τις στέλνετε ως file για φουλ ανάλυση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παίδες νέα gcam 7.2 δοκιμασμένη σε a3, mi9, mi9t με εντυπωσιακά αποτέλεσμα. Αν και θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια από οτι στη προηγούμενη που ειχα ποστάρει για το α3, το αποτελέσματα εκ πρώτης δείχνουν ανώτερα από πριν (ακόμα και αν τύχει να χουν ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois).

 

Εδώ η έκδοση gcam https://t.me/hellasmobiles/40032

Εδώ οι ρυθμίσεις (τρία screenshots): https://t.me/hellasmobiles/40033

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα "κολλαει" σε κάποιες από αυτές φαίνεται να μην αλλάζουν μετά (δηλάδη τις αλλάζεις σαν νουμερο αλλα δεν αλλάζει το αποτέλεσμα). Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε θα πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη και όχι σε δόσεις. Διαφορετικά θα χρειαστεί clear data της εφαρμογής και περασμα απο την αρχή. Υπόψιν στο a3 η wide δουλεύει μόνο με root και αλλαγη του selinux.

 

Αν τυχόν θέλετε να μοιραστείτε συγκριτικά σας με τη στοκ μπας και την βελτιώσουμε λιγο ακόμα (μιας και δεν έχω τη συσκευή) μπείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles . Σύγκριση πάντα hdr+ enhanced με stock auto. Να τις στέλνετε ως file για φουλ ανάλυση.

αυτή που έχουμε τώρα με τα 3xml πρέπει να την σβήσουμε πριν εγκαταστησουμε αυτή;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτή η εφαρμογή τι κάνει ξέρει κανείς; 962f968090cece63639b3ec93e80209e.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

άλλος ο ήχος media και άλλος των εισερχομένων κλήσεων

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Ναι...γι' αυτο λεω για bug. Μου έτυχε τουλαχιστον 2 φορες

 

Παίδες νέα gcam 7.2 δοκιμασμένη σε a3, mi9, mi9t με εντυπωσιακά αποτέλεσμα. Αν και θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια από οτι στη προηγούμενη που ειχα ποστάρει για το α3, το αποτελέσματα εκ πρώτης δείχνουν ανώτερα από πριν (ακόμα και αν τύχει να χουν ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois).

 

Εδώ η έκδοση gcam https://t.me/hellasmobiles/40032

Εδώ οι ρυθμίσεις (τρία screenshots): https://t.me/hellasmobiles/40033

...

Αν τυχόν θέλετε να μοιραστείτε συγκριτικά σας με τη στοκ μπας και την βελτιώσουμε λιγο ακόμα (μιας και δεν έχω τη συσκευή) μπείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles . Σύγκριση πάντα hdr+ enhanced με stock auto. Να τις στέλνετε ως file για φουλ ανάλυση.

Ευχαριστούμε, Αντρεα! Μπηκα κι εγω

 

αυτή που έχουμε τώρα με τα 3xml πρέπει να την σβήσουμε πριν εγκαταστησουμε αυτή;

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Σ' εμενα εβγαλε σφάλμα κατα την εγκατασταση της καινουριας, οποτε εσβησα την παλια με τα 3 xml και μετα μπηκε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

αυτή που έχουμε τώρα με τα 3xml πρέπει να την σβήσουμε πριν εγκαταστησουμε αυτή;

 

 

Όχι, μπαίνουν παράλληλα. Οπότε προς το παρόν αφήστε και τις δυο ώστε να δειτε ποια προτιμάτε. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' εμενα εβγαλε σφάλμα κατα την εγκατασταση της καινουριας, οποτε εσβησα την παλια με τα 3 xml και μετα μπηκε κανονικα

 

Μάλλον έβαλες κλώνο; Γιατι σε μένα παίζουν κανονικά η νέα μαζί με τη παλιά xcam (έκδοση android 10).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπαίνουν παράλληλα. Οπότε προς το παρόν αφήστε και τις δυο ώστε να δειτε ποια προτιμάτε. ;)

Μάλλον έβαλες κλώνο; Γιατι σε μένα παίζουν κανονικά η νέα μαζί με τη παλιά xcam (έκδοση android 10).

Όχι, την καμερα από το link που εδωσες κατεβασα. Μου εβγαλε αποτυχια εγκαταστασης στην αρχη, οποτε εσβησα την παλια και μετα εγκατασταθηκε κανονικα. ίσως να ηταν κατι με το κινητο μου...τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα χθες τη συσκευή για τη γυναίκα. Προς το παρόν δύο ερωτήσεις έχω.

Ο φορτιστής που είχε μέσα η συσκευασία είναι 5 volt 2 αμπέρ. Είχα την εντύπωση ότι υποστηρίζει fast charging το κινητό οπότε θα έχει και τον ανάλογο φορτιστή μέσα. Κάνω λάθος;

Και πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν συσκευή είναι η global ή η ευρωπαϊκή έκδοση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

ο φορτιστης που εχει μεσα ειναι 10w, ενω η συσκευη εχει δυνατοτητα να φορτισει με 18w,

μπορεις να αγορασεις φορτιστη 18w,

αλλα οι διαφορες σε χρονο κλπ θα ειναι μικρες ομως νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα το 4X και τώρα πήρα το Mi A3. Πώς μπορώ να μεταφέρω την επιφάνεια εργασίας, φακελους και γενικά ότι έχω από το ένα στο άλλο;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα το 4X και τώρα πήρα το Mi A3. Πώς μπορώ να μεταφέρω την επιφάνεια εργασίας, φακελους και γενικά ότι έχω από το ένα στο άλλο;;

 

Εχει μια επιλογή στις ρυθμίσεις της google λέγεται ρύθμιση κοντινης συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμές με 3-4 κλήσεις και έχω το ίδιο αποτέλεσμα.

Όταν μιλάω με το Bluetooth, χάνει το wifi. Συγκεκριμένα αποσυνδέεται και δε βρίσκει κανένα δίκτυο. Αν σταματήσω το Bluetooth επανέρχεται.

Έχω ένα Bluetooth της κακιάς ώρας. Λέτε να φταίει αυτό. Θα ζητήσω αύριο ένα από έναν φίλο μου να δοκιμάσω.

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιος χρήστης είχε θέμα με το Bluetooth αλλά δε θυμάμαι που το διάβασα.

Κάποιος με Bluetooth αν μπορεί να το τεστάρει

Link to comment
Share on other sites

Είσαι συνδεδεμένος με το wifi σε ποια συχνότητα; 2.4 η 5g?

Δοκίμασε να αλλάξεις συχνότητα ή/και κανάλι στο wifi router

Πρέπει να μπλέκονται οι συχνότητες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!! Από προχθές είμαι κι εγώ κάτοχος του mi A3 128gb σε λευκό, αγορά από σκρουτζομάγαζο. Σχετικά με την led ειδοποίηση, όταν ήταν χαμηλή η μπαταρία δεν άναβε ούτε με το λογισμικό που προτείνατε.. την επόμενη μέρα που ήταν φουλ η μπαταρία άρχισε να λειτουργεί κανονικά.. χωρίς έξτρα λογισμικό (το είχα απεγκαταστήσει)...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το αγόρασα και εγώ και προσπαθώ να το στήσω γιατί προέρχομαι από iPhone. Έχω μεταφέρει επιτυχώς επαφές όχι όμως φωτογραφίες και της σημειώσεις που για εμένα είναι πολύ σημαντικές. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

διαβάζοντας πολλές σελίδες στο νήμα, κατάλαβα ότι στο MI A3:

1.) είναι αδύνατο να μετακινηθεί το Google search bar από την αρχική οθόνη σε άλλη οθόνη, ή να σβήσει εντελώς,

επίσης

2.) είναι αδύνατο να αλλαχτεί το pill button σε home, back κουμπιά (δεν δουλεύουν οι επιλογές για τα gestures).

Σωστά τα κατάλαβα?

Ερώτηση (δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από το ίντερνετ)

3.) Αυτά ισχύουν σε όλα τα Android One τηλέφωνα ή μόνο στο MI A3?

4.) Η απόδοση του GPS, πως είναι? Λειτουργεί πάνω-κάτω όπως στα υπόλοιπα τηλέφωνα της κατηγορίας τιμής του?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by ichor
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το αγόρασα και εγώ και προσπαθώ να το στήσω γιατί προέρχομαι από iPhone. Έχω μεταφέρει επιτυχώς επαφές όχι όμως φωτογραφίες και της σημειώσεις που για εμένα είναι πολύ σημαντικές. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Φώτο αν μπορείς βαλτες στο Google photos.

Τα άλλα αν μπορείς σώσε τα στον υπολογιστή και περνα τα μετά

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας,

διαβάζοντας πολλές σελίδες στο νήμα, κατάλαβα ότι στο MI A3:

1.) είναι αδύνατο να μετακινηθεί το Google search bar από την αρχική οθόνη σε άλλη οθόνη, ή να σβήσει εντελώς,

επίσης

2.) είναι αδύνατο να αλλαχτεί το pill button σε home, back κουμπιά (δεν δουλεύουν οι επιλογές για τα gestures).

Σωστά τα κατάλαβα?

Ερώτηση (δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από το ίντερνετ)

3.) Αυτά ισχύουν σε όλα τα Android One τηλέφωνα ή μόνο στο MI A3?

4.) Η απόδοση του GPS, πως είναι? Λειτουργεί πάνω-κάτω όπως στα υπόλοιπα τηλέφωνα της κατηγορίας τιμής του?

Ευχαριστώ πολύ.

Τα πάντα γίνονται με τις κατάλληλες εφαρμογές.

Βάλε nova launcher

Link to comment
Share on other sites

Θέλω έναν καλό launcher με δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς.

Υπάρχει άλλος τρόπος να αλλάξεις γραμματοσειρά χωρίς root;

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

3.) Αυτά ισχύουν σε όλα τα Android One τηλέφωνα ή μόνο στο MI A3?

 

Νομίζω πως ισχύουν σε όλα τα android one κινητά. Στην αρχή φρίκαρα με τη μικρή παραμετροποίηση. Αλλά στο τέλος καταλήγει σε μεγάλο πλεονέκτημα, γιατί βρήκα εφαρμογές για όσα ήθελα κι έτσι και πιο απλό στην ρύθμιση είναι, και πιο ελαφρύ αφού βάζεις μόνο αυτά που θέλεις. Πχ σε σύγκριση με το miui που είχα στο προηγούμενο κινητό, έβαλα μόνο την αριθμομηχανή, το τηλεχειριστήριο και τον file manager (λόγω δυνατότητας ftp) της xiaomi και ξεφορτώθηκα γύρω στις 10 εφαρμογές που είχα στο miui και ούτε τις χρησιμοποιούσα ούτε μπορούσα να τις απεγκαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ο poco launcher λένε παιδια ότι είναι καλος
Καλοί είναι όλοι. Το ζητούμενο είναι ποιοι έχουν δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς. Ο μόνος που ξέρω σίγουρα είναι ο GO launcher αλλά ζητάει 8€ το μήνα.

Θέλω να πάρω το τηλέφωνο στη κόρη μου, και μου ζητάει Samsung, γιατί έχει δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...