Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε καμία εφαρμογή που να δουλεύει το led? Δοκίμασα και τις 2 που αναφέρθηκαν πριν λίγο αλλά δεν κατάφερα τίποτα

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την επιλογή αλλά δεν κατάφερα κάτι.

Επίσης υπάρχει τρόπος για 3 πλήκτρα στην μπάρα πλοήγησης αντί για τα 2 που εχει τώρα;

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχει δοκιμάσει κάποιος custom rom?

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρατήρησα το εξής "περίεργο".

 

Έβαλα το κινητό να φορτίσει πέφτοντας για ύπνο με μπαταρία 30%. Περίπου 2.5 ώρες μετά κοίταξα τυχαία και αντί να είναι φορτισμένο είχε 60%, έγραφε απλά "φόρτιση" χωρίς αργή ή γρήγορη και δεν ανέβαινε η μπαταρία μέσα στα 5 λεπτά που ήμουν ξύπνιος, ακόμα και βάζοντας το καλώδιο ξανά.

 

Το πρωί το κινητό το βρήκα στο 100% όπως έπρεπε. Δεδομένου ότι το 60% είναι γνωστό "μαγικό" νούμερο για τις μπαταρίες αυτής της τεχνολογίας (το όριο πάνω από το οποίο αρχίζει η καταπόνηση της μπαταρίας) φαντάζομαι ότι κάτι κόλπο έχει να κρατάει την μπαταρία στο 60 αντί στο 100 όταν ξέρει ότι δε θα το χρειαστείς άμεσα. Το θέμα είναι πως το ξέρει (digital wellbeing?) και πως το ελέγχεις σε περίπτωση που πρέπει πχ να φύγεις νύχτα για ένα ταξίδι και το θες φορτισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκε καποιος λυση να αναβει το led? Δοκιμασα και τις 2 εφαρμογες που αναφερθηκαν χωρις επιτυχια
Link to comment
Share on other sites

Αυτη δοκιμαζα μολις τωρα αλλα χωρις αποτελεσμα.Να σου στειλω pm να δουμε μηπως βρουμε ακρη? Δεν μπορω να το κανω να αναψει με τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο η εφαρμογή που πρότεινε ο ilka71 μου δούλεψε άψογα και έχει και την μεγαλύτερη παραμετροποίηση, αλλά έπρεπε να την απεγκαταστήσω γιατί κατανάλωνε αρκετή μπαταρίας.. Οι άλλες (περίπου 10) που δοκίμασα δεν λειτουργούν ή μισο-λειτουργούν..

Οπότε, πρέπει να συμβιβαστώ με το ότι δεν έχω notification led (πλέον δουλεύει μόνο σε κλήσεις) και να ευελπιστώ σε διόρθωση με μελλοντικό update. Αν είχε τουλάχιστον double tap to wake, θα ήταν πολύ εύκολο να τσεκάρω αν έχω ειδοποίηση.. τώρα μόνο πατώντας το power button μπορώ να τσεκάρω και ελπίζω να μην το διαλύσω από την πολλή χρήση, πέραν του ότι είναι αρκετά άβολο, γιατί πρέπει να πάρω το κινητό στο χέρι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θυμάμαι τι είχα κάνει στις ρυθμίσεις αλλά μου ανάβει στα πάντα το notification και Viber και messenger και sms και αναπάντητες

 

Χωρίς εφαρμογή, είχα ψάξει αρκετά τις ρυθμίσεις αλλά το είχα καταφέρει και ποτέ δεν είχα θέμα

 

Και χρειάζομαι να ανάβει γιατί το κινητό είναι διαρκώς σε do not disturb

 

Μου κάνει εντύπωση που κανείς άλλος δεν έχει βγάλει άκρη με τις ρυθμίσεις.

 

Όσο για τη μπαταρία πλέον σχεδόν μόνιμα το φορτίζω κάθε δεύτερο βράδυ, δηλαδή έχω δύο μέρες πρώτη φορά σε σύγχρονο smartphone (με τη χρήση που κάνω εγώ πάντα, άλλοι είχαν ήδη, ή δεν έχουν ούτε με αυτό)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Ψάχνω θήκη τύπου πορτοφόλι που είναι ημιδιάφανη στην μπροστά πλευρά του. Δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα.

'Ωστε να μπορώ να βλέπω ώρα και ειδοποιήσεις. Επίσης, από που ενεργοποιώ την λειτουργία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο η εφαρμογή που πρότεινε ο ilka71 μου δούλεψε άψογα και έχει και την μεγαλύτερη παραμετροποίηση, αλλά έπρεπε να την απεγκαταστήσω γιατί κατανάλωνε αρκετή μπαταρίας.. Οι άλλες (περίπου 10) που δοκίμασα δεν λειτουργούν ή μισο-λειτουργούν..

 

Οπότε, πρέπει να συμβιβαστώ με το ότι δεν έχω notification led (πλέον δουλεύει μόνο σε κλήσεις) και να ευελπιστώ σε διόρθωση με μελλοντικό update. Αν είχε τουλάχιστον double tap to wake, θα ήταν πολύ εύκολο να τσεκάρω αν έχω ειδοποίηση.. τώρα μόνο πατώντας το power button μπορώ να τσεκάρω και ελπίζω να μην το διαλύσω από την πολλή χρήση, πέραν του ότι είναι αρκετά άβολο, γιατί πρέπει να πάρω το κινητό στο χέρι..

εμένα δεν καταναλώνει μπαταρία! στην αρχή μπορεί να φαινόταν στις εφαρμογές που τρώνε μπαταρία αλλά μετά από λίγες μέρες δεν φαίνεται. μάλλον αυτορυθμιστηκε.

το led πάντα μου ανάβει αλλά έχω κλειστή την επιλογή να ανάβει η οθόνη σε κλήσεις, μηνύματα κλπ. (δηλαδή ΔΕΝ ανάβει η οθόνη σε ειδοποιήσεις κλπ)

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν καταναλώνει μπαταρία! στην αρχή μπορεί να φαινόταν στις εφαρμογές που τρώνε μπαταρία αλλά μετά από λίγες μέρες δεν φαίνεται. μάλλον αυτορυθμιστηκε.

το led πάντα μου ανάβει αλλά έχω κλειστή την επιλογή να ανάβει η οθόνη σε κλήσεις, μηνύματα κλπ. (δηλαδή ΔΕΝ ανάβει η οθόνη σε ειδοποιήσεις κλπ)

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Κι εγώ κλειστή την έχω την επιλογή να ανάβει η οθόνη στις ειδοποιήσεις. Την έβαλα βράδυ με μπαταρία στο 100% και μετά από 5 ώρες που σηκώθηκα ήταν στο 88% και ήταν η μοναδική εφαρμογή στη χρήση μπαταρίας. Θα την ξαναδοκιμάσω μήπως και στρώσει όπως και σε εσένα, γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ καλή εφαρμογή με πολλή παραμετροποίηση. Πάντως ψιλοβρήκα λύση, έβαλα χθες μια εφαρμογή τύπου wave to lock screen που λειτουργεί αστραπιαία, οπότε μπορώ να τσεκάρω εύκολα για ειδοποιήσεις, μάλιστα το βράδυ -πάλι μετά από 5 ώρες- η κατανάλωση έπεσε μόλις 3%, οπότε δεν καταναλώνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ αρνητικη βαθμολογια παντως...

 

τελοσπαντων, μπαταρια τρωνε οι "always on" τυπου εφαρμογες (για να παρακολουθουν την οθονη για double tap κλπ),

οχι οι εφαρμογες που αναβουν το φωτακι οταν ερχεται ειδοποιηση..

Link to comment
Share on other sites

πολυ αρνητικη βαθμολογια παντως...

 

τελοσπαντων, μπαταρια τρωνε οι "always on" τυπου εφαρμογες (για να παρακολουθουν την οθονη για double tap κλπ),

οχι οι εφαρμογες που αναβουν το φωτακι οταν ερχεται ειδοποιηση..

 

Πολύς κοσμος βαζει αρνητικη βαθμολογία επειδή δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει.

 

Σε παλαιότερη συσκευή δουλευε πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...