Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έβαλε τζαμακι να δει μήπως πατάει πάνω στον αισθητήρα, ειδικά αν είναι αυτά με το μαύρο πλαίσιο, μετά σε κάνει μια επαναφορά μήπως στρώσει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζαμάκι έχει σίγουρα, θα μου το φέρει να το ρίξω μια ματια ίσως αυριο. Ο αισθητήρας αυτός που ακριβώς είναι;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει ένας φίλος το τηλέφωνο και μου λέει ότι όταν τον καλούν και απαντάει και βάζει την συσκευή στο αυτι η οθόνη δεν κλείνει και πατιούνται διαφορα..

έχει κάποιο πρόβλημα ο αισθητήρας ή είναι θέμα λογισμικού;

 

κλασσικο θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας (θέμα drivers και συγκεκριμένα απουσία qc)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και άλλα παιδιά τέτοιο θέμα εδώ;

Είναι γενικευμένο;

Όχι μόνο εδώ!

Με μια αναζήτηση εδώ ή στο Google, θα διαπιστώσεις ότι πολλά κινητά xiaomi, διαφορετικά μοντέλα, αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, εδώ και χρόνια και η xiaomi...

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα τέτοιο. Στο xda που έψαξα δεν υπάρχει επίσης . Γενικά στο ίντερνετ βρήκα 2-3 περιπτώσεις πριν το updare Σεπτεμβρίου . Από κει κ πέρα δεν έχω βρει κάτι
Link to comment
Share on other sites

Ok θα δω και ποτε έχει κάνει τελευταία φορά update & θα ενημερώσω και πάλι γιατί από όσο ξέρω ο φίλος μου δεν είναι και πολύ τυπικός στις ενημερώσεις.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος σε ευχαριστώ.

 

Επίσης αυτό που διάβασα είναι ότι πιθανόν να φταίει κάποιο τζαμάκι. Το ίδιο τηλέφωνο δεν έχει θέμα με το proximity sensor

Link to comment
Share on other sites

Όχι στους OEM στην xiaomi συγκεκριμένα, να τι παίζει έχει καμία 10 προμηθευτές proxy sensor, το κάθε ενα θέλει και δικά του drivers, μετά από κάθε upstate πρέπει να γίνονται προσαρμογές για το κάθε ένα ξεχοριστα για να είσαι τέλεια, αυτό απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα (καθος δεν είναι μόνο proxy αλλά και όλα τα άλλα εξαρτήματα μέσα) η xiaomi για να ρίξει κόστος συσκευής (για να είναι ποιο φτινη η συσκευή) έτσι πετάει ένα generic driver και αν βγάλει θέμα μετά ασχολείται.

 

Άλλη περίπτωση επειδή δεν έχουν auto calibrate κάποιο Τζαμακι μπορεί να κάνει την δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Όχι στους OEM στην xiaomi συγκεκριμένα, να τι παίζει έχει καμία 10 προμηθευτές proxy sensor, το κάθε ενα θέλει και δικά του drivers, μετά από κάθε upstate πρέπει να γίνονται προσαρμογές για το κάθε ένα ξεχοριστα για να είσαι τέλεια, αυτό απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα (καθος δεν είναι μόνο proxy αλλά και όλα τα άλλα εξαρτήματα μέσα) η xiaomi για να ρίξει κόστος συσκευής (για να είναι ποιο φτινη η συσκευή) έτσι πετάει ένα generic driver και αν βγάλει θέμα μετά ασχολείται.

 

Άλλη περίπτωση επειδή δεν έχουν auto calibrate κάποιο Τζαμακι μπορεί να κάνει την δουλειά

 

Redmi Note 7 και mi a3 είχαν και σε μένα θέμα. Δηλαδή εκεί που μίλαγα μπορεί να άναβε η οθόνη. Βέβαια στο α3 δεν ήταν σε τέτοιο ενοχλητικό βαθμό. Αν το κράταγες καλά κολλημένο στο αυτί το πιθανότερο ήταν να μην άναβε. Στο rn7 όμως ηταν πιο έντονο και πιο εκνευριστικό (το χα γράψει και στο thread). Ίδιο θέμα είχε και α2 φίλου.

 

Σε σειρά Mi ή mix όμως δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Όπως και στο rn5 και rn4x.

Link to comment
Share on other sites

αρχίζει να μου τη δίνει στα νεύρα το θέμα με το Notification led.

Μια δουλεύει, μια δε δουλεύει... κυρίως δε δουλεύει. Και είναι σημαντικό

 

σε μηνύματα του viber δεν ανάβει, στα emails (μέσω της εφαρμογής του outlook) ανάβει, στις χαμένες κλήσεις δεν ανάβει. Και δε ξέρω αν αυτά που γράφω είναι απόλυτα, πρέπει να κάνω δοκιμές, αλλά σίγουρα δε δουλεύει σωστά. Και για να γκρινιάζουν κι άλλοι, υπάρχει θέμα

 

Δε μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό κινητό; θα το πετάξω ακόμα δε το πήρα

Link to comment
Share on other sites

αρχίζει να μου τη δίνει στα νεύρα το θέμα με το Notification led.

Μια δουλεύει, μια δε δουλεύει... κυρίως δε δουλεύει. Και είναι σημαντικό

 

σε μηνύματα του viber δεν ανάβει, στα emails (μέσω της εφαρμογής του outlook) ανάβει, στις χαμένες κλήσεις δεν ανάβει. Και δε ξέρω αν αυτά που γράφω είναι απόλυτα, πρέπει να κάνω δοκιμές, αλλά σίγουρα δε δουλεύει σωστά. Και για να γκρινιάζουν κι άλλοι, υπάρχει θέμα

 

Δε μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό κινητό; θα το πετάξω ακόμα δε το πήρα

 

Εχουμε πει λίγο πιο πάνω πως φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

Για τον αισθητήρα, ότι έχω παρατηρήσει απο το Α3 της συζύγου :

Είναι γενικά λίγο αδύναμος, 1-2 εκατοστά να απομακρυνθεί από το αυτί και η οθόνη ανάβει. Δεν θέλει προστασία οθόνης με μαύρο πλαίσιο. Σχεδόν όλα έχουν λάθος cutouts και κάνουν τη λειτουργία του χειρότερη από ότι είναι. Θέλει λίγο συνήθεια να μιλάς με την συσκευή συνεχώς κολλημένη στο αυτί.

Link to comment
Share on other sites

κλασσικο θέμα με τον αισθητήρα εγγύτητας (θέμα drivers και συγκεκριμένα απουσία qc)

 

Όχι στους OEM στην xiaomi συγκεκριμένα, να τι παίζει έχει καμία 10 προμηθευτές proxy sensor, το κάθε ενα θέλει και δικά του drivers, μετά από κάθε upstate πρέπει να γίνονται προσαρμογές για το κάθε ένα ξεχοριστα για να είσαι τέλεια, αυτό απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα (καθος δεν είναι μόνο proxy αλλά και όλα τα άλλα εξαρτήματα μέσα) η xiaomi για να ρίξει κόστος συσκευής (για να είναι ποιο φτινη η συσκευή) έτσι πετάει ένα generic driver και αν βγάλει θέμα μετά ασχολείται.

 

Άλλη περίπτωση επειδή δεν έχουν auto calibrate κάποιο Τζαμακι μπορεί να κάνει την δουλειά

 

10 διαφορετικές συσκευές xiaomi έχουν περάσει από τα χέρια μου, καμία δεν είχε/έχει θέμα με τους proximity sensors. Και με πολλά ota updates.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ.

Κανένα πρόβλημα απολύτως, με πολλά και διαφορετικά xiaomi στην οικογένεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

10 διαφορετικές συσκευές xiaomi έχουν περάσει από τα χέρια μου, καμία δεν είχε/έχει θέμα με τους proximity sensors. Και με πολλά ota updates.

Συμφωνώ, έτσι ακριβώς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε βίντεο με στοκ κάμερα γιατί κάνει συνέχεια zoom in, zoom out ;το έκανε και σε mi a2 lite

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

οταν βαζεις 60 fps στο βιντεο το κανει αυτο ,οποτε αναγκαστικα 30 fps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα πήρα για την γυναίκα μου το κινητό και η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή. Εγώ είμαι κάτοχος του Poco F1.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, πως κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Link to comment
Share on other sites

σε βίντεο με στοκ κάμερα γιατί κάνει συνέχεια zoom in, zoom out ;το έκανε και σε mi a2 lite

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Επειδή έχει πιο περιορισμενο dof (απλή φυσική) θα χρειαστεί περισσότερες φορες να επανεστιασει. Εκει λοιπον θα κανει breath in and out. Πολλές φορές ομως μπορει να το κανει και αδικαιολογητα. Να το κανει χωρίς να χρειάζεται (ειναι και ενα απο τα κριτήρια με τα οποια κρινουμε την ποιοτητα του βιντεο).

 

Αν στο κάνει αδικαιολόγητα και τραβας κατι όπου όλα τα ενδιαφεροντα αντικείμενα έχουν σταθερα απόσταστη μεγαλύτερη των 6-7 μέτρων, μπορείς να κάνεις ταπ πανω σε ένα απο αυτά (ή ακόμα καλυτερα στο πάτωμα ανάμεσα τους) και να κλειδώσει την εστίαση. Το αρνητικό ειναι οτι το exposure θα οριστεί βάσει του που εκανες ταπ.

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεις 60 fps στο βιντεο το κανει αυτο ,οποτε αναγκαστικα 30 fps

 

Θυμάμαι ότι όταν έβαζες τη σταθεροποιηση βίντεο τότε έκανε ζουμ. Τώρα τελευταία δεν το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι όταν έβαζες τη σταθεροποιηση βίντεο τότε έκανε ζουμ. Τώρα τελευταία δεν το κάνει

 

Επειδη λεει zoom in και out δεν νομιζω να λεει για το eis. Εκει ειναι μονιμα κροπαρισμενο. Δεν θα δεις zoom out. Για την εστίαση πρέπει να μιλάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...