Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ακούω τώρα, πολύ καλή ποιότητα Για bt.

Πως έχεις ρυθμίσει το θέμα του αυτόματου redial? Πολλοί κλείνουν τελείως το earpiece και το ανοίγουν όταν κάποιος καλεί, αφού λένε ότι κάνει match με το κινητό σε ελάχιστο χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ έχω το Μ165 και παρόλο που δεν έχω θέμα με τυχαίες επανακλήσεις, το κλείνω και το ανοίγω όποτε έχω κλήση. Ανοίγει και συνδέεται ταχύτατα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε.Έχω το κινητό MLS IQTALK S8 και αγόρασα το bluetooth SBH50.Ενώ κατέβασα 2 εφαρμογές που έπρεπε,δεν εμφανίζονται στην οθόνη του bluetooth ούτε μηνύματα,ούτε e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε.Έχω το κινητό MLS IQTALK S8 και αγόρασα το bluetooth SBH50.Ενώ κατέβασα 2 εφαρμογές που έπρεπε,δεν εμφανίζονται στην οθόνη του bluetooth ούτε μηνύματα,ούτε e-mail.

Για κάνε ένα restart το κινητό.

Εγώ πριν δύο εβδομάδες πήρα το SBH52, πέρασα στο Samsung Alpha που το συνδέω όλες τις εφαρμογές που έπρεπε και δουλεύει στα πάντα άψογα από τη πρώτη στιγμή. Του έκανα αν και δεν έδειξε να το χρειάζεται και ένα restart, έτσι και αλλιώς καλό κάνει κακό δε κάνει, οπότε δοκίμασέ το.

Πάντως έχω ακούσει ότι τα MLS είναι γενικώς λίγο δύστροπα στην επικοινωνία τους ακόμα και με ενσύρματα ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

 

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε.Έχω το κινητό MLS IQTALK S8 και αγόρασα το bluetooth SBH50.Ενώ κατέβασα 2 εφαρμογές που έπρεπε,δεν εμφανίζονται στην οθόνη του bluetooth ούτε μηνύματα,ούτε e-mail.

 

 

Μήπως χρειάζονται παραπάνω από δυο εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει για το mw1 αυτά Within LiveWare Manger, there are links to Google Play to install other extensions for your Sony MW1. I installed basically most of the official extensions from Sony Mobile Communications, Gmail, Calendar Reminder, Call Log, Messaging, Find Phone, Missed call, Twitter and Facebook.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τα εξής:

1) Stereo bluetooth headset SBH50

2) Smart connect sony

 

Χρειάζεται κάτι άλλο;

 

Κάνεις τα εξής:

 

ανοίγεις την εφαρμογή smart connect επανω πρεπει να ειναι πατημενο το αριστερα που γραφει συσκευες και μετα πατας εκει που λεει sbh50. Μετα στο νεο παραθυρο πατας sbh50 επεξεργασια ρυθμισεων.. Μετα στο νεα συμβαντα. στο νεο παραθυρο πατα αναζητηση εφαρμογων.

Σε παει στο play store. κατεβαζεις και εγκαθιστάς εφαρμογες της sony mobile communications. Όποιες σε βολευουν.

 

π.χ. για να βλεπεις τα μνματα σου στο sbh50 κατεβαζεις την εφαρμογη...Έξυπνη επεκταση μνματων.

 

 

Βασικη προϋπόθεση να εχεις κανει σύζευξη κινητου και sbh50.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα BT για έλεγχο μουσικής πρωτίστως. Έχω βάλει στο μάτι το SBH52 αλλά δε λέει να πέσει ούτε τώρα στη Black Friday. Είδα όμως και το SBH20 που έχει και αυτό κουμπιά ελέγχου. Είναι 100% συμβατό με το Note3 και τις δημοφιλείς εφαρμογές μουσικής;

 

Δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου το κομμάτι των κλήσεων. Απλά μου την έχει δώσει που δεν δουλεύει τίποτα στο Android από τα κουμπιά των Hands Free.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα BT για έλεγχο μουσικής πρωτίστως. Έχω βάλει στο μάτι το SBH52 αλλά δε λέει να πέσει ούτε τώρα στη Black Friday. Είδα όμως και το SBH20 που έχει και αυτό κουμπιά ελέγχου. Είναι 100% συμβατό με το Note3 και τις δημοφιλείς εφαρμογές μουσικής;

Έχω το SBH50 και δουλεύει με ό,τι εφαρμογή μουσικής έχω βάλει κατά καιρούς στο κινητό μου (την εργοστασιακή της Sony, Player Pro, Rocket Player, PowerAmp κλπ). Λογικά δε θα έχει πρόβλημα το SBH20, η βασική διαφορά με τα SBH50/52 είναι ότι δεν έχει οθόνη ενδείξεων, για να βλέπεις το τραγούδι που παίζει, το όνομα του ατόμου που σε καλεί, καθώς και να διαβάσεις ειδοποιήσεις και εισερχόμενα μηνύματα.

 

Δεν με νοιάζει σχεδόν καθόλου το κομμάτι των κλήσεων. Απλά μου την έχει δώσει που δεν δουλεύει τίποτα στο Android από τα κουμπιά των Hands Free.

Εκτός από το Sony SBH50 που έχω, τα Plantronics Voyager Edge, Plantronics m1100, Nokia BH-217, Nokia BH-218

και Nokia BH-310, όλα δουλεύουν ρολόι με το Android smartphone μου. Τι πρόβλημα έχεις αντιμετωπίσει και λες ότι δε δουλεύει τίποτας

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το SBH50 και δουλεύει με ό,τι εφαρμογή μουσικής έχω βάλει κατά καιρούς στο κινητό μου (την εργοστασιακή της Sony, Player Pro, Rocket Player, PowerAmp κλπ). Λογικά δε θα έχει πρόβλημα το SBH20, η βασική διαφορά με τα SBH50/52 είναι ότι δεν έχει οθόνη ενδείξεων, για να βλέπεις το τραγούδι που παίζει, το όνομα του ατόμου που σε καλεί, καθώς και να διαβάσεις ειδοποιήσεις και εισερχόμενα μηνύματα.

 

 

Εκτός από το Sony SBH50 που έχω, τα Plantronics Voyager Edge, Plantronics m1100, Nokia BH-217, Nokia BH-218

και Nokia BH-310, όλα δουλεύουν ρολόι με το Android smartphone μου. Τι πρόβλημα έχεις αντιμετωπίσει και λες ότι δε δουλεύει τίποτας

Επειδή περπατάω πολύ θέλω ένα hands-free να μπορώ να κάνω skip ένα τραγούδι. Σε ότι και αν έχω δοκιμάσει πρέπει να κάνεις διπλό κλικ στο κουμπί. Δεν είναι εύκολο την ώρα που έχεις το ρυθμό σου, να πρέπει να σκέφτεσαι και τα ms που γουστάρει η Google. Γρήγορο διπλό κλικ και ανοίγει το voice search και αργό το πιάνει σαν μόνο και σταματάει η μουσική. Απαράδεκτο.

 

Γι' αυτό θέλω κάτι με media buttons να ξενοιασω.

Link to comment
Share on other sites

@tiffany

Έχω και το SBH20 και το SBH50. Και τα δυο, για την χρήση που θελεις θα σε καλύψουν. Προσωπικά, αγόρασα πρώτα το sbh20 από λάθος, καθώς ήθελα και ράδιο, το οποιο διαθέτει το SBH50.

 

To SBH20 ειναι άθικτο και προς πώληση, εαν σε ενδιαφέρει.

Edited by dnik
It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή περπατάω πολύ θέλω ένα hands-free να μπορώ να κάνω skip ένα τραγούδι. Σε ότι και αν έχω δοκιμάσει πρέπει να κάνεις διπλό κλικ στο κουμπί. Δεν είναι εύκολο την ώρα που έχεις το ρυθμό σου, να πρέπει να σκέφτεσαι και τα ms που γουστάρει η Google. Γρήγορο διπλό κλικ και ανοίγει το voice search και αργό το πιάνει σαν μόνο και σταματάει η μουσική. Απαράδεκτο.

 

Γι' αυτό θέλω κάτι με media buttons να ξενοιασω.

Τότε ένα εκ των SBH-20/50/52 θα σε καλύψει. Θα πρότεινα το 50άρι, που είναι ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία χρόνια, και σε ποιότητα ήχου, και σε σταθερή σύνδεση, και πολύ ανθεκτικά media buttons. Και έχει και ενσωματωμένο ραδιόφωνο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικά το plantronics m25 μετα απο συμβουλη απο εδω μέσα. αλλωστε δεν ειχα και τρελες απαιτήσεις, απλά να μιλάω στο αυτοκίνητο η στο δρόμο κτλ.

 

Μια απορία. Η συσκευασια δεν είχε αλλα σιλικονάτα ακουστικά και νιώθω πως αυτο μου πιεζει λιγο το αυτί. Μπορω να βρω καπου πιο μικρό; Φαινεται σαν να μην μπορει να βγει ευκολα παντως αυτο που ηδη φοράει.

 

Επισης ξέρει κανεις πως μπορούμε να το καθαρίσουμε; Με λιγο οινοπνευμα πχ;

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τα εξής:

1) Stereo bluetooth headset SBH50

2) Smart connect sony

 

Χρειάζεται κάτι άλλο;

Ριξε μια εδω,εχω γράψει αναλυτικα τα βηματα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5517401#post5517401

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την κουτουράδα και πήρα το sbh52. Αύριο μάλλον θα το πάρω στα χέρια μου και το ΣΚ θα το δοκιμάσω για τα καλά.

Το έχω ένα μήνα περίπου. Αψογο σε όλα του και γίνεται τέλειο αν του αλλάξεις ακουστικά.

Προσωπικά το μόνο μείον που βρήκα είναι αυτό. Αν έχεις απαίτηση να ακούς λίγο , όχι πολύ, λίγο αξιόλογο ήχο και σε ομιλία και σε μουσική ακόμα περισσότερο, πάρε άλλα ακουστικά και όχι ψείρες. Εγώ χρησιμοποιώ τα Hads Free που είχα από το τηλέφωνο sony SP και ναι με αυτά έχω αξιολογότατο ήχο ( για τη κατηγορία τους, μικρά in ear ).Δοκίμασα και με τις ψείρες της sony τα ΕΧ110 αξίας 20 €, χάλια και αυτά.

Αν λοιπόν δε σε νοιάζει τόσο ό ήχος τo SBH52 είναι τέλειο, αν θες πράγματι να είναι διαμάντι σε όλα τους, άλλαξε ακουστικά, για τα προσωπικά μου γούστα πάντα, εύχομαι εσένα να σε καλύψουν και εκεί απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα μήνα περίπου. Αψογο σε όλα του και γίνεται τέλειο αν του αλλάξεις ακουστικά.

Προσωπικά το μόνο μείον που βρήκα είναι αυτό. Αν έχεις απαίτηση να ακούς λίγο , όχι πολύ, λίγο αξιόλογο ήχο και σε ομιλία και σε μουσική ακόμα περισσότερο, πάρε άλλα ακουστικά και όχι ψείρες. Εγώ χρησιμοποιώ τα Hads Free που είχα από το τηλέφωνο sony SP και ναι με αυτά έχω αξιολογότατο ήχο ( για τη κατηγορία τους, μικρά in ear ).Δοκίμασα και με τις ψείρες της sony τα ΕΧ110 αξίας 20 €, χάλια και αυτά.

Αν λοιπόν δε σε νοιάζει τόσο ό ήχος τo SBH52 είναι τέλειο, αν θες πράγματι να είναι διαμάντι σε όλα τους, άλλαξε ακουστικά, για τα προσωπικά μου γούστα πάντα, εύχομαι εσένα να σε καλύψουν και εκεί απόλυτα.

 

Έχω 5-6 κομμάτια. Χρησιμοποιώ όμως αυτά του iPhone 5 λόγω ήχου και κάτι Griffin διότι έχουν υφασμάτινη επένδυση. Μάλλον θα κρατήσω τα Griffin καθώς δεν μπλέκονται. Τώρα δε με βλέπω να δίνω και άλλα χρήματα. Αν το κάνω αργότερα θα πάρω αυτά με το κλιπ που τυλίγει το αυτί.

 

Και κάτι άλλο. Από το usb του υπολογιστή Πόσο κάνει να φορτίσει; Επειδή έχω πήξει στα καλώδια λέω να μη βγάλω το δικό του φορτιστή και να το έχω από εκεί. Άλλωστε δεν έχει και μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα.

Edited by tiffany
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους εχουν το edge με το apk της plantronics σε android :

Ποσο σας κρατάει η μπαταρία?

Η διαβάθμιση του υπολοιπου της μπαταρίας , ειναι 100%, 75%, 50%, 85% κ 0%?

Εμενα κρατάει 30 ώρες maximum με το πολυ 20-25' ομιλίας, κ πολυ συχνά παει κατευθείαν απο το 75% στο 0%....

 

Προφανως έχει θεμα, σωστά? Παω για service?

Please help!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους εχουν το edge με το apk της plantronics σε android :

Ποσο σας κρατάει η μπαταρία?

Η διαβάθμιση του υπολοιπου της μπαταρίας , ειναι 100%, 75%, 50%, 85% κ 0%?

Εμενα κρατάει 30 ώρες maximum με το πολυ 20-25' ομιλίας, κ πολυ συχνά παει κατευθείαν απο το 75% στο 0%....

 

Προφανως έχει θεμα, σωστά? Παω για service?

Please help!!

 

Αν και δε το έχω, είναι προφανές από αυτά που λες ότι έχει πρόβλημα.

Η το πας στο σέρβις, ή κάνεις υπομονή και με αρκετές σωστές φορτίσεις ( πλήρη φόρτιση και πλήρη αποφόρτιση ) μπορεί να στρώσει.

Συνήθως τέτοιες συμπεριφορές είναι θέματα των μπαταριών και με αυτό που σου είπα στρώνουν, θέλει λίγο υπομονή. Είχα ανάλογα φαινόμενα σε άλλες συσκευές ( ασύρματο τηλέφωνο gigaset SL910 καλό και ακριβό και ακόμα πιο παλιά σε κινητό ) και με το τρόπο που σου είπα έγιναν αστέρια, θηρίο σε μπαταρία.

Ή δοκιμάζεις έτσι ή σέρβις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους εχουν το edge με το apk της plantronics σε android :

Ποσο σας κρατάει η μπαταρία?

Η διαβάθμιση του υπολοιπου της μπαταρίας , ειναι 100%, 75%, 50%, 85% κ 0%?

Εμενα κρατάει 30 ώρες maximum με το πολυ 20-25' ομιλίας, κ πολυ συχνά παει κατευθείαν απο το 75% στο 0%....

 

Προφανως έχει θεμα, σωστά? Παω για service?

Please help!!

 

Το plantronics hub δίνει αναμενόμενο χρόνο σε ώρες/λεπτά, εκτός από ποσοστό. Ξεκινώντας από 6+ ώρες, πλησιάζει αρκετά τον πραγματικό χρόνο ομιλίας. Αρχικά θα σου έλεγα να αναβαθμίσεις firmware: μόλις βγήκε η έκδοση 28, αλλά και η 24 που είναι η προηγούμενη ήταν η τελευταία διαθέσιμη εδώ και αρκετούς μήνες, πρέπει να είναι αρκετά καλή.

Δοκίμασε να δεις εάν ενεργοποιείται κάποιο media playback και σου τρώει μπαταρία, επίσης δοκίμασε να απενεργοποιήσεις από το app κάποιες λειτουργίες, κλείσε το για >5 δευτερόλεπτα και δες μετά εάν συμπεριφέρεται διαφορετικά.

 

Μίλησα και με το αμερικάνικο (ινδικό στην πραγματικότητα) support για κάποιες λειτουργίες και δεν ήταν πολύ χρήσιμο, ξεκίνα από τα παραπάνω και βλέπουμε - ίσως γλιτώσεις το service.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Πήρα πριν ελάχιστες μέρες το SBH50 και αρκετές φορές κάνει παράσιτα ενώ συνομιλώ.Λύνεται αυτό το πρόβλημα ή έδωσα τζάμπα 70 ευρώ;

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Πήρα πριν ελάχιστες μέρες το SBH50 και αρκετές φορές κάνει παράσιτα ενώ συνομιλώ.Λύνεται αυτό το πρόβλημα ή έδωσα τζάμπα 70 ευρώ;

 

Ευχαριστω πολύ

Κατά αρχάς έδωσες πάρα πολλά για το SBH50, εγώ από γνωστή μεγάλη αλυσίδα με καλύτερη τιμή πήρα το SBH52 70 €.

Τώρα για τα παράσιτα, μήπως φταίνε τα ακουστικά, το καλώδιό τους, η επαφή με το ΒΤ από το βύσμα μήπως θέλει καθάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα μετρα μακρυά ακούς παράσιτα;; Μηπως εισαι λίγο μακρυά απο το τηλεφωνο;;

 

Πάνω σε αυτο, να σχολιάσω οτι ο πρόγονος του sbh50, το MW600 ειχε πολυ καλη εμβέλεια. Άφηνα το τηλεφωνο στο σαλόνι και σε ακτίνα 5-6 μέτρων και με τοίχους ενδιάμεσα, ειχα πολυ καλη επικοινωνία. Τωρα με το sbh50, μόλις στα 2-3 μετρα αρχίζουν τα προβλήματα. Μονο αυτο θα έβλεπα σαν αρνητικό.

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...