Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαύρο έχεις ή άσπρο;

Είχα διαβάσει ότι αυτό παρατηρείται αποκλειστικά στα μαύρα. Γι αυτό και πήρα άσπρο αν και εμφανισιακά το μαύρο είναι πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε μενα και δεν ξερω αν φταιει ο φορτιστη αυτοκινητου της belkin που αγορασα και εκαψε κατι.

θα το παω σημερα για σερβις.

αν καποιοσ γνωριζει περισσοτερα ασ βοηθησει. το εκανα ρεστορ.

 

μετα το ρεστορ φορτιζει αλλα παρα πολυ αργα. φορτιζει ομως.

 

Επειδή έχω και εγώ το ιδιο πρόβλημα, δλδ πάνω το σηματάκι της μπαταρίας δείχνει οτι φορτίζει, την μια φορτίζει με πολύ αργό ρυθμό και την άλλη καθόλου. 3-4 μέρες τώρα μου το κάνει. Τί μπορεί να φταίει? Έκανα και ρεστορε σημερα τσάμπα!

Link to comment
Share on other sites

και σε μαύρο και σε άσπρο...

Τι γίνεται τελικά; Μόνο σε μένα έκατσε, ή μόνο εγώ είμαι περίεργος;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το 3G και το 3GS. Έχουν ένα πιο κίτρινο χρώμα για να είναι πιο ξεκούραστα στα μάτια. Η διαφορά είναι εμφανής με το 2G ωστόσο δεν πρόκειται για ελάττωμα, είμαι επιτηδευμένο
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το 3G και το 3GS. Έχουν ένα πιο κίτρινο χρώμα για να είναι πιο ξεκούραστα στα μάτια. Η διαφορά είναι εμφανής με το 2G ωστόσο δεν πρόκειται για ελάττωμα, είμαι επιτηδευμένο

παιδια εχω το ασπρο και η οθονη του ειναι σαν γαλα!!

Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται... είτε έχω πέσει στην περίπτωση, ή το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλους, απλά δεν έχετε μέτρο σύγκρισης για να το εντοπίσετε...

 

Σίγουρα πάντως, ΔΕΝ είναι επιλογή της Apple να κάνει την οθόνη ελαφρώς πιο κίτρινη για να είναι πιο ξεκούραστη. Αν διαβάσετε τα ξένα forums, όσοι είχαν αυτό το πρόβλημα, η Apple τους τα αντικατέστησε. Το ίδιο έγινε και εδώ με το Γερμανό. Το πρώτο μου το αντικατέστησαν. Το δεύτερο ΘΑ μου το αντικαταστήσουν όταν θα έχουν νεες παραλαβές. Απο Σεπτέμβριο δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Apple το έχει παραδεχτεί link

 

Έχω και το 2G και το 3G και το 3GS και το 2G έχει την πιο φωτεινή οθόνη ενώ τα άλλα δύο ελαφρώς κιτρινισμένη. Δεν είναι ελάττωμα.

Link to comment
Share on other sites

The company's Senior Director of Product Marketing, Bob Borchers, tells Engadget that the shift from the blue-biased LCD of the original iPhone isn't an accident and produces more accurate colors most of the time, registers deeper blacks, and makes the resulting image appear crisper.

 

The original screen was too cold and slightly murkier, Borchers adds. In AppleInsider's experience, the new panel should also help improve visibility outdoors, where contrast and overall brightness are both important factors.

 

This notably doesn't affect color shifts at wide viewing angles, which are a symptom of certain LCD panel types that show either blue or yellow depending on the point of view.

 

Καλά... αυτά είναι δικαιολογίες της Apple...

Άμα βάλεις ενα (κατ' εμέ) σωστό και ένα κιτρινισμένο δίπλα δίπλα, θα δεις ότι εκτός από την χρωματική διαφορά, το κιτρινισμένο έχει σαφώς χειρότερο contrast. Επίσης, αν το κοιτάξεις υπό γωνία, η αλλίωση των χρωμάτων είναι τεράστια.

Το θέμα όμως δεν είναι τι λέει η Apple για να δικαιολογηθεί. Το θέμα είναι, τα χρώματα να είναι σωστά, βάσει προδιαγραφών και όχι βάσει προσωπικών προτιμήσεων.

 

PS: Δεν βλέπω να βρίσκω υποστηρικτές στο πρόβλημά μου... :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν πηρα δυο 3g το μαυρο ειχε κιτρινισμενη οθονη και μου ειχε σπασει τα νευρα...ειχα συνηθισει απο το 2g που ειχε ψυχρα χρωματα...τωρα το εχω συνηθισει και μου αρεσει πιο πολυ!!!:Dαφου να φανταστειτε προσπαθω να βρω και τροπο να κιτρινισω και το 2g...:lol:αληθεια, γινετε??:lol:
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα, παραμένει σχετικά ζεστό όση ώρα είναι αναμμένο και όχι στην πρίζα μέχρι να ξεφορτώσει εντελώς το πρωί. ούτε 12 ώρες δηλαδή χωρίς καθόλου χρήση. είναι σαν το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο σαν ενεργό στο δίκτυο του σπιτιού μου.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το πρόβλημα μετά που έκανα ρεστορε και το φόρτισα 1-2 φορές, διορθώθηκε! Πάλι καλά γιατι δεν έβλεπα να απαντάει κανένας στο πρόβλημά μου/μας και απογοητεύτηκα..
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχουν πέσει στα χέρια μου τέσσερα iPhone 3Gs. Τα τρια από αυτά είχαν πρόβλημα με την οθόνη η οποία δείχνει σαφώς κιτρινισμένη. Το πρόβλημα δείχνει ακόμα πιο έντονο, αν τα βάλεις δίπλα δίπλα με iPhone προηγούμενης γενιας.

 

Το Σάββατο πήρα το πρώτο μου 3GS, το οποίο είχε σαφώς το πρόβλημα. Μου το αλλάξανε την Τρίτη με ένα άλλο, το οποίο είναι χειρότερο, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πουθενά.

 

Άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

 

Δηλαδή άλλοι ψάχνουν για 3gs και εσύ έχεις αλλάξει 4 ? καλή φάση ...

Δίπλα στο 3g μου έχει μια διαφορά η οθόνη, αυτό ειναι πρόβλημα ???

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή άλλοι ψάχνουν για 3gs και εσύ έχεις αλλάξει 4 ? καλή φάση ...

Δίπλα στο 3g μου έχει μια διαφορά η οθόνη, αυτό ειναι πρόβλημα ???

Όχι... δεν έχω αλλάξει τέσσερα. Ένα έχω αλλάξει. Αλλά και αυτό έχει πρόβλημα.

Έχω όμως δει τέσσερα συνολικά, εκ των οποίων τα 3 είχαν το ίδιο πρόβλημα

 

Αν κοιτάζοντάς την οθόνη από πάνω φαίνεται πιο κίτρινη και από κάτω φαίνεται πιο μπλε (δεξιά - αριστερά αντίστοιχα), τότε είναι πρόβλημα. Είτε είναι ελλατωματική, είτε έχει λάθος calibration από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρέπει να είναι και η δικιά μου οθόνη, αλλά δε νομίζω να είναι ελλατωματικές τόσες μαζεμένες οθόνες ...

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... Προφανώς είναι μια παρτίδα που έχει αυτό το πρόβλημα, όπως έγινε και με το 3G στην αρχή. Άλλωστε, αν δεν ήταν ελλατωμα, η Apple δεν θα ενέκρινε αλλαγή για αυτό το λογο.

Δεν προσπαθω να σε πείσω για κάτι. Αν είσαι ευχαριστημένος με την οθόνη σου, όπως και αρκετοί άλλοι, τότε εντάξει. Προσωπικά, επειδή έχω δει δεκάδες iPhone, όλων των τύπων (κάποιοι ίσως να έχουν δει την ενασχόληση μου μέσα από το forum), δεν δέχομαι να έχω πληρώσει σχεδόν 700€ για ένα προϊόν που η οθόνη του έχει τόσο μεγάλη χρωματικη απόκλιση. Δεν είναι μόνο θέμα προσωπικών προτιμησεων. Ολοι γνωρίζουμε ότι τα χρώματα έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Συνεπώς είναι και θέμα χρωματικης πιστοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου υπάρχει διαφορά στην απόχρωση των χρωμάτων σε σχέση με το 3G.

Να ανησυχήσω...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου υπάρχει διαφορά στην απόχρωση των χρωμάτων σε σχέση με το 3G.

Να ανησυχήσω...:worry:

 

και το δικό μου σε σχέση με το ipod touch 2g που έχω καμία σχεση.... και έχω και το άσπρο

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Ενος φιλου που το συγκρινα με το παλιο 3g ειναι κιτρινισμενη.

Μαλλον γενικο το κακο.

Κιτρινος τυπος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το σύγκρινα με το 3G ενός φίλου αλλά και με ένα iTouch 1ης γενιάς.

Σε σχέση με το iTouch οι οθόνες αμφότερων των iPhone ήταν σαφώς κιτρινισμένες.

Στη μεταξύ τους σύγκριση τα δύο iPhones, το 3GS έχει μια διαφορετική απόχρωση από το 3G (πιο ζεστή θα έλεγα), αλλά σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνει το χρώμα (τόσο κιτρίνισμα) όταν το βλέπεις υπό γωνία, όπως φαίνεται στις διάφορες φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο internet.

 

ΥΓ: Έχω το μαύρο 16αρι 3GS.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όμως είναι θέμα firmware η θέμα hardware; Στα iphone 3G που είχαν παρουσιαστεί παρόμοια προβλήματα απ' ότι διάβασα στο internet διορθωνόταν με ένα firmware update...
Link to comment
Share on other sites

Μαύρο έχεις ή άσπρο;

Είχα διαβάσει ότι αυτό παρατηρείται αποκλειστικά στα μαύρα. Γι αυτό και πήρα άσπρο αν και εμφανισιακά το μαύρο είναι πιο ωραίο.

 

Όταν είδα το 3G να έχει αυτή την χρωματική κίτρινη διαφορά εν συγκρίσει με το 1ης γενιάς, η αλήθεια είναι ότι απογοητευτικά από αυτό που έβλεπα..

 

Με χαρά βλέπω στο μαύρο 3G S που αγόρασα, ότι πλησιάζει πολύ με το 1ης γενιάς που έχω και το έβαλα δίπλα δίπλα..:)

 

Άρα δεν νομίζω έχει να κάνει με το χρώμα, αλλά μάλλον με τύχη του....

 

 

Έτσι είναι το 3G και το 3GS. Έχουν ένα πιο κίτρινο χρώμα για να είναι πιο ξεκούραστα στα μάτια. Η διαφορά είναι εμφανής με το 2G ωστόσο δεν πρόκειται για ελάττωμα, είμαι επιτηδευμένο

 

Πάλι καλά που δεν είναι έτσι....:happy:

Δεν θέλω αυτό το κίτρινο να μου ξεκουράζει τα μάτια..:p....:cool:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα τι συμβαινει.

Αφου το κινητο συναρμολογειται στην κινα πηρε λιγο κιτρινο απο τους κινεζους.

Αυτο ειναι.

Περα απο την πλακα ομως ειναι κριμα.

Και αν το πας πισω για αλλαγη πρεπει να εχεις σωστο 3gs για να δειξεις το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και αν το πας πισω για αλλαγη πρεπει να εχεις σωστο 3gs για να δειξεις το προβλημα.

Συνήθως αυτά που έχουν για demo στα καταστήματα είναι ok. Συνεπώς έχεις μέτρο σύγκρισης.

Αλλά ούτως ή άλλως, το πρόβλημα είναι εμφανές. Δύο τεχνικοί στο Γερμανό, αποδέχθηκαν το ελλάτωμα και τις δυο φορές χωρίς ιδιαίτερες διαπραγματεύσεις...

 

@avid

Τι ευχάριστη έκπληξη!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά που έχουν για demo στα καταστήματα είναι ok. Συνεπώς έχεις μέτρο σύγκρισης.

Αλλά ούτως ή άλλως, το πρόβλημα είναι εμφανές. Δύο τεχνικοί στο Γερμανό, αποδέχθηκαν το ελλάτωμα και τις δυο φορές χωρίς ιδιαίτερες διαπραγματεύσεις...

 

@avid

Τι ευχάριστη έκπληξη!!!! :)

 

Φιλε μου καλε, καλε μου φιλε!!

Μαλλον εσυ εισαι η εκπληξη!!!

 

Και το δικο μου του μαγαζιου ηταν, και ισως γιαυτο να επεσα στην περιπτωση!!

Με πηρε και ρωτησε, να το ανοιξω και του λεω dont touch πεταω να το παρω!!

 

Χαρηκα που σε ειδα στα λημερια!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...