Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν αξίζει πιστεύω...μα στο αυτοκίνητο θα βρίσκεται,μα στο σπίτι,μα κάπου,αν ειναι τόοοοσο μεγάλη ανάγκη το φορτίζεις κάπου ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντως η ιδέα μιας μπαταρίας για εκείνη τη στιγμή που θα θέλεις να κάνεις/δεχτείς ένα σημαντικό τηλέφωνο και δεν έχεις καταφέρει να φορτίσεις προηγούμενα δεν είναι απορριπτέα.

 

Έχω πάντα στην τσάντα μου μια μπαταρία της kensington που τη φορτίζω κάθε βδομάδα μήπως και (μέχρι τώρα μου έχει χρειαστεί 2 φορές από τον προηγούμενο Δεκέμβριο).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

σε ένα άλλο φόρουμ,διάβασα μια αντίστοιχη περίπτωση,όπου η βοντα,αρνήθηκε-κλασικά- να το αντικαταστήσει/επισκευάσει,και ζήτησε εξωφρενικά πολλά χρήματα για αυτό...το παλικάρι το έψαξε παρακάτω,και τελικά βρήκε το δίκιο του...παραθέτω λοιπόν,τα λεγόμενα του και το πώς τελικά αντικαταστάθηκε το κινητό του..

 

πήρα τηλέφωνο και την τεχνική υποστήριξη Ελλάδος της Apple και ταλαιπώρησα επί πάνω από μισή ώρα δύο άτομα.

 

Οι άνθρωποι είναι ε-ξυ-πη-ρε-τι-κό-τα-τοι, ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους και, αφού μου είπαν ότι είναι ενήμεροι για αντίστοιχες αστοχίες υλικού σε παρτίδες iPhone του εξωτερικού, δεσμεύθηκαν να επικοινωνήσουν με την Vodafone και να κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να βρω το δίκιο μου.

 

Σε κάθε περίπτωση, θα ενημερωθούν και τα κεντρικά της Apple προκειμένου να γνωρίζει η εταιρεία τί συμβαίνει στην Ελλάδα και τί είδους πολιτική εφαρμόζει η Vodafone Hellas όσον αφορά τα προϊόντα της...

 

Μου τηλεφώνησαν το μεσημέρι από την εδώ τεχνική υποστήριξη της Apple για να μου πουν ότι τελικά τους ήρθε απάντηση από την Apple Ιρλανδίας, στην οποία τους επιβεβαίωσαν ότι φυσικά και πρέπει να μου αντικαταστήσει η Vodafone δωρεάν τη συσκευή!

 

Μου είπαν να περιμένω τηλεφώνημα από τη Vodafone και ότι αν δεν επικοινωνήσουν μαζί μου εντός 48 ωρών, να τους ειδοποιήσω. Προσέθεσαν, βέβαια, ότι δεν θα πρέπει να έχει προκληθεί από πέσιμο η βλάβη και ελπίζω ο τεχνικός της V-Services να μην κάνει καμιά στραβή και του 'πέσει' το iPhone πριν το 'ξαναεξετάσουν' γιατί τότε θα τους φάω ζωντανούς...

 

Αναμείνατε στις οθόνες σας!

 

Λοιπόν, φίλες και φίλοι, μετά την επιτυχή ΑΜΕΣΗ παρέμβαση της Apple Ιρλανδίας (μέσω του αρτιότατου ελληνικού helpdesk), επικοινώνησε σήμερα μαζί μου το κατάστημα της Vodafone στο οποίο είχα αφήσει την εν λόγω συσκευή για να μου πουν να περάσω να πάρω το καινούργιο iPhone! uclap

 

Εκτός αυτού, με πήραν τηλέφωνο από το τμήμα παραπόνων της εταιρείας (με υπάλληλο του οποίου είχα μιλήσει την περασμένη εβδομάδα χωρίς να βρω το δίκιο μου) για να μου πουν ότι "όλα καλά και αντίο σας".

Εκεί δεν κρατήθηκα και εξέφρασα την απορία πότε και με ποια διαδικασία θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω αν είχα δεχθεί να πληρώσω τα €268 που μου ζητούσαν.

Ρώτησα επίσης πώς προτίθεται η Vodafone αφ'ενός να μου ζητήσει εμπράκτως συγγνώμη για την ταλαιπωρία και την καθυστέρηση στην οποία με υπέβαλε και αφ'ετέρου να με ευχαριστήσει για το ότι -πλέον- γνωρίζουν τί καλύπτεται από την εγγύηση και τί όχι (τους έστειλε σχετικό υπόμνημα η Apple) και δεν θα ταλαιπωρήσουν άδικα άλλους πελάτες τους στο μέλλον.

Απάντηση ουσιαστική δεν έλαβα, απόδειξη του ότι έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για να γίνουμε Ευρωπαίοι και να αρχίσουμε να αντμετωπίζουμε τον καταναλωτή όχι σαν πορτοφόλι και καχύποπτα αλλά ως τον λόγο για τον οποίο υφίσταται η επιχείρηση.

 

Ενημερώνω ότι πριν από λίγο παρέλαβα το ολοκαίνουργιο iPhone μου, σε αντικατάσταση του περί ου ο λόγος. Εντελώς σκέτο, μέσα σε διαφανές σακκουλάκι με το διαφανές αυτοκόλλητο επάνω. Το κουμπί σιγάσεως έχει εντελώς διαφορετική αίσθηση από το προηγούμενο (την αναμενόμενη) και ελπίζω να μην αντιμετωπίσω άλλα προβλήματα.

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κ αυτο στην κατασταση που φτάσαμε..Το θεμα ειναι ομως οτι εχω πει στην vodafone να μου στειλει την συσκευη χωρις να την φτιαξουν(αφου ζητάνε 200 ευρώ)

 

Πραγματικα οτι να ναι ειναι η vodafone, παραπάνω του ζητουσαν λεει 268 ευρώ... ενω σε μενα 200... Και τα δυο ποσα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ για ενα κουμπι,αλλα και πάλι...

Απεριγραπτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κ αυτο στην κατασταση που φτάσαμε..Το θεμα ειναι ομως οτι εχω πει στην vodafone να μου στειλει την συσκευη χωρις να την φτιαξουν(αφου ζητάνε 200 ευρώ)

 

Πραγματικα οτι να ναι ειναι η vodafone, παραπάνω του ζητουσαν λεει 268 ευρώ... ενω σε μενα 200... Και τα δυο ποσα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ για ενα κουμπι,αλλα και πάλι...

Απεριγραπτο!

 

Πάντως εγώ θα πάω στα κεντρικά της Vodafone στην Εθν.Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι γιατί το κατάστημα Vodafone στη Σταδίου όταν ζήτησα αντικατάσταση του καλώδιου φόρτισης που δεν δούλευε με το που αγόρασα το κινητό, μου ζήτησαν 30 ευρώ για καινούργιο :mad: Επικοινώνησα τότε με Αμερική, ήταν πραγματικά εξυπηρετικότατοι και τελικά άκρη έβγαλα μόνο στα κεντρικά της Vodafone. Στα παράπονά μου η απάντησή τους ήταν ότι κάθε κατάστημα Vodafone έχει την πολιτική του γιατί τα καταστήματα δίνονται με franchise :confused::mad:

Αννη
Link to comment
Share on other sites

αν παει κάποιος σε κατάστημα ιδιόκτητο και όχι franchise;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποιά είναι τα ιδιόκτητα καταστήματα; Εγώ πάντως όχι...

Σήμερα πήγα τελικά στη Vodafone για το θέμα του κουμπιού σίγασης και αρχικά μου είπαν ότι θα το κρατήσουν και θα με ειδοποιήσουν μέσα στην εβδομάδα για το κόστος επιδιόρθωσης. Τους έβαλα τις φωνές και τους είπα ότι θα με αναγκάσουν να επικοινωνήσω με την Apple USA. Μαζεύτηκαν λίγο μετά από αυτό.. Για να δούμε.. Προς το παρόν είμαι χωρίς το κινητούλι μου και ήδη μου λείπει..

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να διορθώσω το light leakage στο 3G μου, και το συρταρωτό καλώδιο του μικροφώνου δεν έμπαινε... και προσπάθησα κ κόπηκε... Τώρα από το μικρόφωνο δεν ακούγεται τίποτα.

Μπορώ να κάνω κάτι, ή χάλασα ένα κινητό 600 ευρώ σε 10 λεπτά?

Link to comment
Share on other sites

(βασικά το έχεις διαλύσει το κινητό :p)

 

μήπως να το πήγαινες στο σέρβις;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

να το πάω, και να μου ζητήσουν 500 ευρώ για άλλο?

****το, δεν έχει ούτε μια γρατσουνιά ρε και δε λειτουργεί το μικρόφωνο

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποιο ειναι το θεμα; αν κοπηκε το καλωδιο,να ενωθει δε παιζει (τουλαχιστον να ενωθει σωστα κ καλα)...συνεπώς,πας για αλλαγή του εξαρτήματος που καταλήγει στο καλώδιο αυτό...οπότε αν κρίνω απο το διακόπτη του ηχου ου θελαν 200+ ευρώ,για αυτη τη δουλειά,καλύτερα πάρε καινούργιο,εκτος κ αν βρεις το ανταλλακτικο κ ρισκάρεις εσυ επισκευή

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δε ρισκάρω. Ποτέ ξανά ανοιγμα iPhone.

Ξανά μανά μάζεμα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

τωρα,δεν εχεις και πολλά να χάσεις ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

οτι το τηλέφωνο,ήδη ειναι εκτος εγγυησης (1),οτι ήδη δεν σου μένουν να κάνεις και πολλά πράγματα,μιας και ειναι "άχρηστο" εκτος κ αν πάρεις κ ενα αλλο μονο για να μιλάς στο τηλέφωνο..τη ζημια την εκανες ηδη..

 

αποφασιζεις αν το παλευεις ΜΠΑΣ κ το φτιαξεις,με τον κινδυνο να γινει χειροτερα ή αν το αφηνεις ετσι,να λειτουργει σαν ΠΑΛΜ,και οχι σαν τηλέφωνο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα βέβαια και την άλλη λύση... Να αγοράσω ένα φθηνό bluetooth στα 15 ευρώ...

Μήπως αν αγοραζα άλλη οθόνη και με το digitizer να είναι κ το flex πάνω;

Link to comment
Share on other sites

ενδεχομένως και να`ναι,αλλα και πάλι,ρισκάρεις οτι δε θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τη λύση του bluetooth πώς τη βλέπεις;

Εδώ κουβαλώ τέτοια γκουμούτσα, δε κολλώ σε ένα σκατουλάκι :p

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωσοπικα προτειμω το bluetooth απο το να κραταω το κινητο μιας και μιλαω για δουλειες και συνηθος κραταει πολυ ωρα η κληση :)

ας σου προτεινουν εδω ενα καλο bt και εισαι μια χαρα :)

FAQ

F*cking Annoying Questions

Link to comment
Share on other sites

αν δε πολυ μιλας κλπ,γιατι οχι bluetooth?

αν υπάρχει και κάτι αντίστοιχο με αυτό που είχα για το SE που άκουγες και μουσική στα bluetooth ακουστικά,μια χαρά σε βλέπω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποίσα ότι έχασα και μια από τις 2 βίδες. Πώς να τη ζητήσω?

Ναι, όντως, δε πολυμιλώ, απλά μου κακοφαίνεται λίγο ότι το κινητό θέλει κάτι δευτερεύον για να λειτουργήσει τώρα... Αλλά καλά να πάθω.

Να, ρε παιδιά, αυτό πάνω δεξιά το τετράγωνο κόπηκε http://www.cellphone-repair-shop.com/apple-iphone-3g-sensor-module-assembly-with-flex-cable_821-0552-03.htm

Φταίει όμως σίγουρα αυτό που δεν ακούω τον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...