Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν... επανέρχομαι στο θέμα.

Το δικό μου 3GS, εκτός της κιτρινισμένης οθόνης, παρουσιάσε και άλλα 2 προβλήματα.

 

Μου έβγαλε temperature warning ενώ ταξίδευα με το iGo ανοιχτό σε κλιματιζόμενο όχημα, ενώ το A2DP (Stereo Bluetooth), μου έκανε συνεχώς διακοπές (στο παλιό μου 3G, έπαιζε μια χαρά).

 

Ζήτησα και πίεσα για επιστροφή χρημάτων από το Γερμανό και το πέτυχα.

 

Πήρα το HTC Hero με Android. Μεγάλη πατάτα. Νιώθω αχάριστος που κατηγόρησα το iPhone, ακόμα και με κιτρινισμένη οθόνη.

 

Διαβάστε εδώ

Εντός πόσων ημερών το επέστρεψες και πήρες τα λεφτά σου πίσω;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εντός πόσων ημερών το επέστρεψες και πήρες τα λεφτά σου πίσω;

Τετάρτη 26/8 το πήγα, Τρίτη 01/09 ήταν πίσω στο κατάστημα (χωρίς να έχουν κάνει κάτι), Τετάρτη 02/09 με πήραν και μου είπαν ότι θα έστελναν επιστολή στα κεντρικά για την περίπτωσή μου, Πέμπτη 03/09 απαίτησα τα χρήματα, Παρασκευή 04/09 τα πήρα.

 

9 ημέρες συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες το πήρα και το έβαλα δίπλα σε 2G και μου φάνηκε ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΗ η οθόνη :p

 

Πολύ μεγαλύτερη διαφορά απ'ότι 3G-2G... Τουλάχιστον δε μου χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι γιατί είναι απόλυτα ομοιόμορφο....

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη 26/8 το πήγα, Τρίτη 01/09 ήταν πίσω στο κατάστημα (χωρίς να έχουν κάνει κάτι), Τετάρτη 02/09 με πήραν και μου είπαν ότι θα έστελναν επιστολή στα κεντρικά για την περίπτωσή μου, Πέμπτη 03/09 απαίτησα τα χρήματα, Παρασκευή 04/09 τα πήρα.

 

9 ημέρες συνολικά.

εγώ το επέστρεψα εντός 7 ημερών (λόγω 5 καμένων pixel) και αρνήθηκαν αντικατάσταση καθώς και επιστροφή χρημάτων με τη δικαιολογία πως doa θεωρούν μέχρι 3 ημέρες.

Το άφησα να το στείλουν στο service και απαίτησα αντικατάσταση

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τους φοβίσεις-κατηγορήσεις ότι θα πάρεις άλλα μέτρα , DOA μέχρι και 7 μέρες όχι και 3. Δηλαδή τι; Δεν φτάνει που έχουν το πρόβλημα οι οθόνες θα κάνουν και ότι θέλουν;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως μπορούν να ισχυριστούν πως ο θερμός τόνος της οθόνης δεν είναι ελάττωμα αλλά by-design κάτι που σε απόλυτα τεχνικά πλαίσια δεν θα ήταν και ανακριβές.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως μπορούν να ισχυριστούν πως ο θερμός τόνος της οθόνης δεν είναι ελάττωμα αλλά by-design κάτι που σε απόλυτα τεχνικά πλαίσια δεν θα ήταν και ανακριβές.

Τα χρώματα δεν είναι προσωπική προτίμηση. Υπάρχει ολόκληρη επιστήμη γύρω από αυτό. Αυτό να τους πεις και αν θέλεις κάτι περισσότερο, ψάξε στο internet, ή τηλεφώνησε σε κανένα περιοδικό πληροφορικής να σου πουν πως ελέγχουν τα χρώματα στις οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την κιτρινη οθονη εμφανιζεται σε συσκευες απο vodafone ή cosmote??

 

Δεν έχει "προτίμηση" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό πάντως εμφανίζεται κατά καιρούς και σε άλλες (πιο χρήσιμες) συσκευές. Αρκετές παρτίδες Diamond 1 είχαν από κίτρινο tint μέχρι λεκέδες.
Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό πάντως εμφανίζεται κατά καιρούς και σε άλλες (πιο χρήσιμες) συσκευές. Αρκετές παρτίδες Diamond 1 είχαν από κίτρινο tint μέχρι λεκέδες.

Θυμάσαι ε; Μου είχε συμβεί να το δω εγώ και ο κάτοχος όχι. Και εδώ πάλι ισχυρήστηκαν ότι είναι εκτός εγγύησης και όλοι μ@****ς είναι. Έχουν όλοι πρόβλημα και μου λες εσύ φτες; Να σου σπάσω τα μούτρα όχι να μου την πεις και από πάνω.

 

chemist89 η διαφορά φαίνεται δίπλα από iPhone 3G/2G, όταν το βλέπεις έτσι δεν καταλαβαίνεις. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να μην έχει πρόβλημα. Δεν είπαμε ότι όλα έχουν το πρόβλημα

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την κιτρινη οθονη εμφανιζεται σε συσκευες απο vodafone ή cosmote??

 

Eλεος......:wacko:

 

Δεν έχει να κάνει με την με τις εταιρίες τηλεπικοινωνίας αλλά με την τύχη του καθένα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΩ ΤΟ ΙFON 3GS ΣΤΟ pc ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΘΥΡΑ USB:wacko:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΩ ΤΟ ΙFON 3GS ΣΤΟ pc ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙ ΘΥΡΑ USB:wacko:

Όχι δεν μπορείς και δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Δεν παθαίνει τίποτα η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Eλεος......:wacko:

 

Δεν έχει να κάνει με την με τις εταιρίες τηλεπικοινωνίας αλλά με την τύχη του καθένα...

 

εμ τοσα χρηματα θα δωσουμε :heat:τουλαχιστον να περιορισουμε τις πιθανοτητες..:rocket:για να μη αρχσισουμε παλι το ποσο αψογη:whip: πρεπει να ειναι μια συσκευη κατα την αγορα της και after sale service που υποστηριζεται.:rocket:.!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Eλεος......:wacko:

 

Δεν έχει να κάνει με την με τις εταιρίες τηλεπικοινωνίας αλλά με την τύχη του καθένα...

 

αλιμονο να περιμενουμε την τυχη μας για να παρουμε μια συσκευη οπως πρεπει, δεν μας την χαριζουν την αγορασαμε ,και οταν κανει 570ε υπαρχουν απαιτησεις ..εγω το πηγα πισω το δικο μου και περιμενω αντικατασταση με καινουργιο τηλεφωνο.

 

σε οποιον αρεσει η κιτρινη οθονη κραταει την κιτρινη ,

 

και τελος το ασπρο ειναι ασπρο και ασπρο πρεπει να φαινεται ...ουτε κιτρινο ουτε πρασινο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά παντού υπάρχουν παντού ελαττωματικά προϊόντα, αν είναι και το δικό σας ένα από αυτά, πολύ απλά το πάτε πίσω..

 

Δεν έχει να κάνει με το ποσό η με το iPhone καθεαυτό. Και εγώ πήρα πέρσι καινούργιο αμάξι και έδωσα κάποια χιλιάδες ευρό και ήμουν από την πρώτη μέρα στο service για ένα πρόβλημα που είχε στα ηλεκτρικά, δεν σημαίνει ότι έτσι είναι όλα.... Τελικά το βρήκαν και πάπαλα..

 

Αλλά μην ρωτάμε και τέτοια πράγματα, είναι σαν μου λες ότι η στακόρ η βελμάρ έχουν τα ελαττωματικά αυτοκίνητα?? Στέκει??

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

και τελος το ασπρο ειναι ασπρο και ασπρο πρεπει να φαινεται ...ουτε κιτρινο ουτε πρασινο..

 

Σωστό! Με τη μόνη διαφορά του τι ακριβώς είναι άσπρο. Αν επιχειρήσεις να βάλεις δίπλα - δίπλα την "κιτρινισμένη" οθόνη του 3GS και μια λευκή σελίδα χαρτί ή το λευκό ενός χρωματολογίου, θα διαπιστώσεις πως ταιριάζουν σχεδόν απόλυτα. Αντίθετα δίπλα στην "blueish" ψυχρή απόχρωση οθόνης που κακώς θεωρούμε ως λευκό, η σελίδα χαρτιού φαντάζει εκείνη ως κίτρινη. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς.

 

Για να καταλάβεις ποιό είναι το daylight λευκό, όπως ορίζεται τεχνικά και επιστημονικά, βάλε τη θερμοκρασία της οθόνης σου το ανώτερο στους 6500K και να είσαι βέβαιος πως δίπλα της το 3GS όχι απλά δεν θα σου φαίνεται "κιντρινισμένο" αλλά ολόλευκο. :)

 

Φυσικά η προσωπική προτίμηση είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την όποια επιστημονική εξήγηση, και γι'αυτό ακριβώς τα βάζω και εγώ ο ίδιος με την Apple για ορισμένες της επιλογές όσον αφορά την οθόνη. Άλλο όμως αυτό και άλλο το τι ετσί άσπρο. Παρόλο που ευτυχώς η Apple δεν το κάνει, θα μπορούσε οποιαδήποτε στιγμή και εντελώς νομότυπα να επικαλεστεί τα παραπάνω και να πει πως "εγώ κύριοι δίνω τις συσκευές καλιμπραρισμένες ως προς το διεθνές daylight - white standard" άρα ούτε επιστροφές ούτε αντικαταστάσεις συσκευών.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

ίσως στον φίλο να έτυχε κάποιο με πρόβλημα, σε όλα τα πράγματα που γίνονται μαζικές παραγωγες είναι λογικό όταν πχ βγάλεις 10.000.000 κομμάτια να έχουμε 1000 με πρόβλημα, λέμε τώρα έτσι? εμένα προσωπικά μου φάνηκε απίστευτη ποιότητα και άριστη στα χρώματα κτλ, βέβαια έβαλα screen protector και κάπως μου την μείωσε αλλά σε μικρό βαθμό. Το μόνο καλύτερο που έχω δει, από όσα εχω δει, γιατί δεν εχω δει και τα πάντα είναι αυτό το νεό Samsumg που είναι όμως HD!!! :lol::lol::lol: φυσικά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την ίδια την apple και το iphone γενικώς. Για μένα έκανες λάθος που πήρες άλλη συσκευή, απλά έπρεπε να πάρεις ένα άλλο! και προσωπικά τα WM μου την σπάνε ταμάλα! μακριά!!!!!
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε οποιαδήποτε στιγμή και εντελώς νομότυπα να επικαλεστεί τα παραπάνω και να πει πως "εγώ κύριοι δίνω τις συσκευές καλιμπραρισμένες ως προς το διεθνές daylight - white standard" άρα ούτε επιστροφές ούτε αντικαταστάσεις συσκευών.

 

σαφεστατα συμφωνω μαζι σου αλλα δεν μπορει τα ντεμο να εχουν αλλη αποχρωση μερικοι κιτρινη και καποιοι αλλοι να εχουν διχρωμες ημαρτον δλδ

 

πια 1000 με προβλημα? για κανε μια αναζητηση στο google να δεις τι γινεται ...εκανε μεγαλη πατατα η apple ειναι αστειο για την ιδια συσκευη να υπαρχουν 3 διαφορετικες αποχρωσεις :lol: και αν καποιος ειναι τυχερος παιρνει την "καλη" :lol:

Link to comment
Share on other sites

σαφεστατα συμφωνω μαζι σου αλλα δεν μπορει τα ντεμο να εχουν αλλη αποχρωση μερικοι κιτρινη και καποιοι αλλοι να εχουν διχρωμες ημαρτον δλδ

 

Έχεις πέρα για πέρα δίκιο. Είναι πραγματικά απαράδεκτο λάθος του "ποιοτικού" τους ελέγχου και τους αξίζουν όχι μόνο οι επιστροφές αλλά και η αυστηρότερη κριτική. Άλλωστε όπως ξανασυζητήθηκε στο forum, όλες οι επιλογές της Apple ειδικά στο θέμα LCD είναι άκρως απογοητευτικές και φανερώνουν την "φτήνια" των κριτηρίων, των υλικών και της παραγωγής τους.

 

Και αυτά τα περί "σωστού" λευκού κλπ, μην φαντάζεσαι πως τα λέω υποστηρίζοντας την Apple. Απλά το κιτρίνισμα από μόνο του δεν είναι πρόβλημα και δεν θα το συζητούσαμε αυτή τη στιγμή αν η Apple δεν επέμενε πεισματικά να μην παρέχει ένα color temperature setting στο iPhone, παρόλο που το h/w εγγενώς το υποστηρίζει. Αλλά τι περιμένεις; Εδώ ούτε μετρητή κλήσεων δεν έχουν, με το color temp θα κάτσουν να ασχοληθούν; Ίσως στο επόμενο μοντέλο που θα τρέξουν να ξαναγοράσουν τα κορόιδα (εμείς). :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Και αυτά που είπα πριν περί "σωστού" λευκού κλπ, μην φαντάζεσαι πως τα λέω υποστηρίζοντας την Apple. Απλά το κιτρίνισμα είναι το μικρότερο πρόβλημα και δεν θα το συζητούσαμε αυτή τη στιγμή αν η Apple δεν επέμενε πεισματικά να μην παρέχει ένα color temperature setting στο iPhone. Αλλά τι περιμένεις; Εδώ ούτε μετρητή κλήσεων δεν έχουν με το color temp θα κάτσουν να ασχοληθούν;

 

Ας γίνει σαφές... Δεν μιλάμε για warmer temperature setting. Μιλάμε για ελλατωματικές οθόνες, ή οθόνες κακής ποιότητας.

 

Αν κοιτάξει κανείς την οθόνη υπό γωνία, το χρώμα αλλάζει. Υπό κάποια γωνία γίνεται ψυχρότερο (μπλεδίζει) και υπό κάποια άλλη γίνεται θερμότερο (κιτρινίζει).

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό εν έτει 2009, όταν όλες οι οθόνες LCD της αγοράς έχουν φτάσει στο επίπεδο να αποδίδουν σωστά υπό γωνία και πολύ περισσότερο, όταν τα προηγούμενα iPhones ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει σαφές... Δεν μιλάμε για warmer temperature setting. Μιλάμε για ελλατωματικές οθόνες, ή οθόνες κακής ποιότητας.

 

Αν κοιτάξει κανείς την οθόνη υπό γωνία, το χρώμα αλλάζει. Υπό κάποια γωνία γίνεται ψυχρότερο (μπλεδίζει) και υπό κάποια άλλη γίνεται θερμότερο (κιτρινίζει).

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό εν έτει 2009, όταν όλες οι οθόνες LCD της αγοράς έχουν φτάσει στο επίπεδο να αποδίδουν σωστά υπό γωνία και πολύ περισσότερο, όταν τα προηγούμενα iPhones ήταν μια χαρά.

 

Θα διαφωνίσω με το συμπέρασμά σου αν και κατά βάση ...συμφωνώ. :p

 

Το κιτρίνισμα ή το αντίθετό του υπόλευκο - μπλε, με εξαίρεση τις περιπτώσεις ανομοιογένειας τόνου στην ίδια οθόνη, είναι και τα δύο αποτέλεσμα calibration θερμότητας τόνου, ή έλλειψης αυτού του calibration οπότε το panel αποδίδει απλά το default τόνο όπως αυτός ορίζεται από το bunch παραγωγής του. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε πολλά desktop/laptop panels που οι κατασκευαστές τους καλούνται να υιοθετήσουν μία από τις δύο λύσεις. 1. Factory presetting τόνου με διόρθωση του CT shift του panel, και 2. υλοποίηση κάποιας μορφής daylight white management ρυθμιζόμενου από το χρήστη. Στην περίπτωση της Apple τα φαινόμενα δείχνουν πως απλά δεν έκαναν τίποτα από τα δύο και απλά παράγγειλαν panels με default συχνότητα - θερμοκρασία λευκού κοντά στο κατά την Apple daylight. Μόνο που λόγω φτηνοπαραγωγής και στα υλικά η θερμοκρασία αυτή δεν είναι σταθερή μεταξύ παρτίδων παραγωγής και γι'αυτό οι τόσες διαφοροποιήσεις και στην χρωματική απόδοση του τελικού προϊόντος.

 

Τώρα η διαφοροποίηση του τόνου (και της φωτεινότητας και του contrast) υπό γωνία θέασης, είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό με το color temp και οφείλεται στο ότι η Apple απλά επέλεξε φτηνά TN panels και από ότι φαίνεται χείριστης ποιότητας, την ίδια στιγμή που ακόμα και η (πολύ κακή) Nokia όπως και δεκάδες άλλοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν στην χειρότερη περίπτωση τα πολύ καλά M/PVA χωρίς να αναφερθώ στις κάποιες περιπτώσεις OLED. Ακόμα και πρόσφατα dump phones του κιλού που έτυχε να ανοίξω (6700, 6303 κλπ) έχουν PVA panels την ίδια στιγμή που το premium phone της αγοράς χρησιμοποιεί σκουπίδια TN κερδίζοντας ουσιαστικά σε αυτές τις διαστάσεις panel κάτι λίγα cents. Δεν είναι να τρελαίνεσαι;

 

PS: Ίσως δεν θα πρέπει να μας κάνουν εντύπωση αυτές οι άθλιες επιλογές της Apple, καθώς ως γνωστόν δεν δίστασε να βάλει TN panels του κιλού ακόμα και στα κατά τα άλλα κορυφαία της MacBooks. Είπαμε "η φτήνια τρώει τον παρά". :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Mε αγχώσατε ρε παιδιά με τις οθόνες. Mέσα στην εβδομάδα περνώ το δικό μου και έχω πεθάνει απ το άγχος μήπως είναι και εμενα έτσι:blink:

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...