Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε αγχώσατε ρε παιδιά με τις οθόνες. Mέσα στην εβδομάδα περνώ το δικό μου και έχω πεθάνει απ το άγχος μήπως είναι και εμενα έτσι:blink:

 

Άδικα αγχώνεσαι για την απόχρωση της οθόνης. Θα έλεγα πως είναι το μικρότερο πρόβλημα συγκριτικά με άλλα που με λίγη ατυχία ενδέχεται να παρουσιαστούν σε νέες συσκευές (DOA, dead ή stuck pixels κλπ). :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άδικα αγχώνεσαι για την απόχρωση της οθόνης. Θα έλεγα πως είναι το μικρότερο πρόβλημα συγκριτικά με άλλα που με λίγη ατυχία ενδέχεται να παρουσιαστούν σε νέες συσκευές (DOA, dead ή stuck pixels κλπ). :)

 

έχεις δίκιο αλλά αν είναι δίχρωμη δλδ με μια κίτρινη γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης νομίζω είναι ουσιαστικό πρόβλημά, το έχω δει και σε άλλους χρήστες αλλά ήταν και ο λόγος που πήγα πίσω το δικό μου και ακόμη δεν ξέρω τι θα γίνει και πότε θα γίνει! :(

Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεις ότι θα γίνει; Δεν το πήγες πίσω εντός DOA; Άρα θα σου δώσουν καινούριο στο κουτί του! ;)
Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεις ότι θα γίνει; Δεν το πήγες πίσω εντός DOA; Άρα θα σου δώσουν καινούριο στο κουτί του! ;)

 

όχι είναι εκτός DOA 7 ημερών :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε μάλλον θα πάρεις refurbished αλλά αυτό μπορεί να αργήσει.. Σε καμμία περίπτωση πάντως δεν το ανοίγουν το iPhone εδώ μην ανησυχείς :p
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και την "Cold" έκδοση και μπορώ να πω πως η "κίτρινη" μαρέσει τελικά καλύτερα :p

Μπορεί να φαίνεται εξαρχής ότι είναι κάπως... αλλά στην τελική νομίζω είναι πιο ξεκούραστη γαι το μάτι και γενικά πιο φυσιολογικά τα χρώματα.

Απλά ξεχάστε τα χρώματα του "cold edition" :cool: ΄και δεν θα σας φανεί η διαφορά μετά...

 

PS. Μιλάμε πάντα για ομοιόμορφη κατανομή :p γιατί έχω ακούσει και περιπτώσεις διχρωμίας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγορασει (και ακομα το χρησιμοποιω) το iPhone 2G απο Αμερικη οσο ημουν εκει.

Εχουν εν τω μεταξυ τα 2 τελευταια χρονια περασει απο τα χερια μου 2 iPhone 3G και εχω "πιασει" στα χερια μου και χρησιμοποιησει 7 iPhone 3GS φιλων και συγγενων.

 

Δυστυχως διαπιστωνω οτι οι κατασκευαστικες αδυναμιες και τα ελαττωματα της

2ης γεννιας(3G) κλειροδοτουνται χωρις να διορθωνονται στην 3η γεννια(3GS) και επιπλεον ισως και να αυξανουν σε συχνοτητα εμφανισης.

 

Αντικατασταση του οπισθιου καλυμματος αλουμινιου με το φτηνιαρικο πλαστικο που ραγιζει και σπαει πιο ευκολα και απο τσοφλι αυγου.

 

Light bleeding οθονης στα πλαινα.

 

Πληκτρα αυξομειωσης εντασης και διακοπτης silent-vibrate με κακη εφαρμογη η μεγαλο τζογο.

 

Τα τρια παραπανω με πολυ βαρια καρδια αντε να τα αποδεκτει καποιος υποψηφιος αγοραστης εκ των προτερων, σαν μικροατελειες που ισως κατα την διαρκεια χρησης της συσκευης να εμφανιστουν λογω της φυσης του υλικου κατασκευης (πλαστικο) του οπισθιου καλυμματος που πρεπει να κανει και σχετικα μεγαλο bend(= μεγαλο stress) για να εφαρμοζει ΤΕΛΕΙΑ και να κουμπωνει στα πλαινα του επιχρωμιωμενου περιβληματος.

Δηλαδη καποιος και καλα "συνειδητοποιημενος", πριν καν αγορασει την συσκευη θα μπορουσε να πει κανεις οτι θα πρεπει να εχει στο μυαλο του οτι "αφου ξερω οτι το πισω καλυμμα ειναι πλαστικο, ειτε αποδεχομαι τα πιθανα μειονεκτηματα που αυτο συνεπαγεται και αγοραζω τη συσκευη, ειτε δεν συμβιβαζομαι με το φτηνιαρικο πλαστικο και δεν την αγοραζω".

 

 

Κιτρινισμενες οθονες , "προβλημα" το οποιο και καλα η Apple τιτλοφορησε συνειδητη επιλογη για "warmer tint"

Επιπλεον, color shifting οταν οι οθονες κοιταζονται απο διαφορετικες γωνιες με μεγαλο "ανοιγμα".

 

Εδω απλα μας κοροιδευουν καταμουτρα !!!

Γιατι δεν μπορουν να βγουν και να πουν

- Kυριοι επιλεξαμε τα φτηνοτερα generic ΤΝ panels που μπορουσαμε να βρουμε διαθεσιμα και επιλεξαμε να μην κανουμε κανενος ειδους εργοστασιακου calibration ακριβως επειδη καθε παρτιδα που μας ερχεται ειναι διαφορετικη και θα καθυστερουσε παρα πολυ την ολη διαδικασια κατασκευης iPhone απο τα εργοστασια.

 

Η πραγματικοτητα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως την περιεγραψε ο foxx.

Το κιτρίνισμα ή το αντίθετό του υπόλευκο - μπλε, με εξαίρεση τις περιπτώσεις ανομοιογένειας τόνου στην ίδια οθόνη, είναι και τα δύο αποτέλεσμα calibration θερμότητας τόνου, ή έλλειψης αυτού του calibration οπότε το panel αποδίδει απλά το default τόνο όπως αυτός ορίζεται από το bunch παραγωγής του. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε πολλά desktop/laptop panels που οι κατασκευαστές τους καλούνται να υιοθετήσουν μία από τις δύο λύσεις. 1. Factory presetting τόνου με διόρθωση του CT shift του panel, και 2. υλοποίηση κάποιας μορφής daylight white management ρυθμιζόμενου από το χρήστη. Στην περίπτωση της Apple τα φαινόμενα δείχνουν πως απλά δεν έκαναν τίποτα από τα δύο και απλά παράγγειλαν panels με default συχνότητα - θερμοκρασία λευκού κοντά στο κατά την Apple daylight. Μόνο που λόγω φτηνοπαραγωγής και στα υλικά η θερμοκρασία αυτή δεν είναι σταθερή μεταξύ παρτίδων παραγωγής και γι'αυτό οι τόσες διαφοροποιήσεις και στην χρωματική απόδοση του τελικού προϊόντος.

 

Τώρα η διαφοροποίηση του τόνου (και της φωτεινότητας και του contrast) υπό γωνία θέασης, είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό με το color temp και οφείλεται στο ότι η Apple απλά επέλεξε φτηνά TN panels και από ότι φαίνεται χείριστης ποιότητας, την ίδια στιγμή που ακόμα και η (πολύ κακή) Nokia όπως και δεκάδες άλλοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν στην χειρότερη περίπτωση τα πολύ καλά M/PVA χωρίς να αναφερθώ στις κάποιες περιπτώσεις OLED. Ακόμα και πρόσφατα dump phones του κιλού που έτυχε να ανοίξω (6700, 6303 κλπ) έχουν PVA panels την ίδια στιγμή που το premium phone της αγοράς χρησιμοποιεί σκουπίδια TN κερδίζοντας ουσιαστικά σε αυτές τις διαστάσεις panel κάτι λίγα cents. Δεν είναι να τρελαίνεσαι;

 

PS: Ίσως δεν θα πρέπει να μας κάνουν εντύπωση αυτές οι άθλιες επιλογές της Apple, καθώς ως γνωστόν δεν δίστασε να βάλει TN panels του κιλού ακόμα και στα κατά τα άλλα κορυφαία της MacBooks. Είπαμε "η φτήνια τρώει τον παρά". :lol:

Απλα επειδη δεν θελουν να πουν την αληθεια ανακαλυψαν το και καλα "συνειδητη επιλογη για warmer tint". ΤΡΙΧΕΣ !!!!!!!!

Αν ειναι συνειδητη επιλογη, γιατι σε καποιους αυτο το warmer tint δεν ειναι και τοσο warm :lol::p;) ;;;;;

Και ακομη χειροτερα, οσοι διαμαρτυρονται και δεν τους αρεσει αυτο το warmer tint, γιατι τους αλλαζουν την συσκευη (στο εξωτερικο τουλαχιστον) ;;; :wacko:

 

 

Απλα στην Αμερικη και οπου υπαρχουν Apple Stores, υπαρχει η ΕΠΙΣΗΜΗ Apple και επειδη εκει συγκεντρωνεται η πλειοψηφια του αγοραστικου της κοινου, ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ με καποιον τροπο τελικα ο πελατης να φυγει ικανοποιημενος εστω και εαν ταλαιπωρηθει λιγο.

Εδω δυστυχως ειμαστε "υποχρεωμενοι" για να βρουμε το δικιο μας να τρεχουμε απο τον Ανα στον Καιφα αμετρητες φορες μεχρι τελικα να συγχυστουμε και να τα παρατησουμε ...

 

Υ.Σ.

Το ολο θεμα με τις "αποχρωσεις" στις οθονες ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ HARDWARE, δεν εχει καμια σχεση με το firmware και γι' αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπιστει με καποιο update.

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα με τις "αποχρωσεις" στις οθονες ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ HARDWARE, δεν εχει καμια σχεση με το firmware και γι' αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπιστει με καποιο update.

 

Αντιμετωπίζεται φίλε neove_1 και με firmware, καθώς το display driver έχει software addressable registers για το CT και μπορεί σχετικά εύκολα να υλοποιηθεί ένα setting θερμοκρασίας χρώματος. Σίγουρα το φτηνιάρικο TN δεν θα γίνει κάτι καλύτερο αλλά ένα calibration selector θα μπορεί να φέρει τον τόνο στην προτίμηση του χρήστη. Όμως αμφιβάλλω όσο δεν φαντάζεσαι πως η Apple θα ξοδέψει έστω τις 4-5 ανθρωποώρες που απαιτούνται για κάτι τέτοιο. Εδώ δεν βλέπεις τι έκανε με το 3.1; Μέχρι και την 3.0 το keyclick ήταν υπερβολικά δυνατό και στάλθηκαν εκατοντάδες διαμαρτυρίες κυρίως από επαγγελματίες. Και η Apple αντί να βάλει ένα slidebar για ξεχωριστή ρύθμιση του volume, προτίμησε τη χρήση preset (ευκολότερο βλέπεις) και τώρα σχεδόν δεν ακούγεται. Τι να πείς; Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει μακρά παράδοση στην μη παραδοχή και την επιδεικτική αγνόηση δικών της λαθών και bugs, ακόμα και πολύ ευκολότερων από το συγκεκριμένο.

 

Η πρακτική της είναι κλασσική και την έχω αντιμετωπίσει πάμπολλες φορές στους υπολογιστές της, "δεν απαντούμε, δεν σχολιάζουμε, δεν παραδεχόμαστε και δεν διορθώνουμε τίποτα".

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ !

Απλα οταν εγραψα

 

"Το ολο θεμα με τις "αποχρωσεις" στις οθονες ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ HARDWARE, δεν εχει καμια σχεση με το firmware και γι' αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπιστει με καποιο update."

 

ηθελα να πω οτι

 

απο τη στιγμη που σχεδον σε καθε χρηστη χρειαζονται διαφορετικες εξατομικευμενες κατα περιπτωση (λογω του οτι σχεδον καθε iPhone που εχω δει ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ εχει και διαφορετικη αποχρωση "κιτρινιλας") ρυθμισεις για

- την ισορροπια χρωματων

- τη θερμοκρασια λευκου σε βαθμους k

ωστε να εχουν ολες οι συσκευες την ιδια αποχρωση λευκου (οποια κι αν αποφασιστει αυτη απο την Apple πως πρεπει να ειναι, πιο "μπλε", πιο "κιτρινη" η πιο "κοκκινη")

 

ειναι αδυνατον αυτη η λυση να προκυψει σαν ενσωματωμενη τροποποιηση στο firmware του επομενου update για δυο λογους :

 

1. Γιατι ειναι προφανες οτι απλα δεν εχει γινει απολυτως κανενα calibration στα panel που χρησιμοποιηθηκαν, οπως τα παρελαβαν απο τον προμηθευτη ετσι και τα τοποθετησαν.

Διαφορετικα ΟΛΑ ΤΑ 3GS θα ειχαν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κιτρινιλα κατι που δεν συμβαινει σε καμια περιπτωση, μονο απο το απειροελαχιστο δειγμα συσκευων οσων χρηστων εχουν γραψει σε αυτο το thread προκυπτουν διαφορετικες αποχρωσεις.

Αρα απο τη στιγμη που καθε panel εχει διαφορετικo "default" (εστω κι αν μιλαμε για ολοκληρες παρτιδες panel και οχι για καθε ενα panel χωριστα, κατι για το οποιο πολυ αμφιβαλω) ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ αλλαξει αυτο το "default" μεσω ενος firmware update, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, θα υπαρχουν πολλες διαφορετικες "ομαδες" iPhone που θα αποδιδουν χρωματικα ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα την νεα ισσοροπια λευκου.

Αφου δεν εχουν κανει calibration ΣΕ ΟΛΕΣ τις συσκευες ΠΡΙΝ φυγουν απο το εργοστασιο, δεν εχουν σημειο αναφορας, αρα με βαση πια τιμη να επιχειρησουν "διορθωση" ;;;;

 

2. Δεν παρεχεται καμια δυνατοτητα να καθορισει εστω ο ιδιος ο χρηστης την ισοροπια λευκου (εστω κι αν αυτη η "τιμη" που θα καθορισει ο χρηστης, λογω ελλειψης calibration, δεν αποδοθει ΠΟΤΕ ΣΩΣΤΑ) και αυτο ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν προκειται να αλλαξει ΠΟΤΕ.

 

Συμπερασμα ;

Σχεδον μπαχαλο.

 

Σε οποιον δεν αρεσει η αποχρωση της οθονης του εγω θα τον συμβουλευα να κυνηγησει αντικατασταση ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.

Αρα

1. Μην συγκρινετε τη δικη σας συσκευη με συσκευες αλλων η παλιοτερης γενιας με στοχο να συμπερανετε αν η συσκευη σας ειναι ελαττωματικη η οχι.

ΚΑΙ

2. Μην περιμενετε απο site που υποτιθεται συγκεντρωνουν στοιχεια για το ποιες παρτιδες απο ποια εργοστασια ειναι και καλα "ελαττωματικες", να διαπιστωσετε η να επιβεβαιωσετε οτι δικαιουστε να ισχυριζεστε οτι εχετε ελαττωματικη οθονη.

 

Αν το καλοσκεφτει κανεις, ετσι που εχουν τα πραγματα, ΤΥΠΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΕΛΑΤΤΩΜΑ !!!

Αφου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ CALIBRATION στην γραμμη παραγωγης σε μια "προαποφασισμενη τιμη", σε συγκριση με ποια τιμη μπορει να κριθει καποια συσκευη ως ελαττωματικη η οχι ;

 

Αφου δεν υπαρχει ΚΑΝ spec, ΟΛΕΣ ειναι ΕΝΤΩΣ spec !!!!! Γι αυτο και η Apple μπορει ΔΙΚΑΙΩΣ να λεει οτι παραμμυθι τη βολευει καθε φορα "το νεο spec ειναι warmer tint για πιο ξεκουραστη αισθηση στα ματια" κτλ. Το οποιο υποτιθεμενο spec δηλαδη, διαμορφωνεται και "πιστοποιειται" ΑΦΟΥ κυκλοφορησει το προιον ... :lol:

 

Εαν ηταν οντως πραγματικο spec γιατι δεν το συμπεριελαμβαναν στη λιστα με τα νεα features οπως αλλα minor features (πχ oleophobic coating), μπορουσαν καλλιστα να γραφουν

- all new improved realistic color reproduction that further reduces eye strain after long use

 

Η μονη λοιπον "τιμη" που υπαρχει ειναι αυτη της προσωπικης εκτιμησης του καθενος για το ποιο ειναι το "απολυτο" λευκο (παντως σιγουρα δεν εινα το ROLΙΕ :lol: )

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα,δεν ειναι αν η μια οθόνη ειναι πιο "κίτρινη" απο την άλλη,το θέμα ειναι οτι έχει διαφορές τονικότητας απο σημείο σε σημείο της

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα,δεν ειναι αν η μια οθόνη ειναι πιο "κίτρινη" απο την άλλη

Οταν συμβαινει κατι τετοιο, ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, αφου καθε προιον πρεπει να διατιθεται με ΠΛΗΡΗ ομοιομορφια σε καθε του χαρακτηριστικο και λειτουργια ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΑ νουμερα των συνολικα παραγωμενων μοναδων του, καποιες οθονες ειναι ελαττωματικες, δεν μπορει και οι μεν και οι δε να ειναι ολες OK.

Εκτος κι αν η κατασκευαστρια εταιρια δηλωσει ρητα και με σαφηνεια αλλαγη η τροποποιηση των χαρακτηριστικων η των προδιαγραφων του, κατι που στη συγκεκριμενη περιπτωση ουδεποτε συνεβει.

 

το θέμα ειναι οτι έχει διαφορές τονικότητας απο σημείο σε σημείο της

Οταν συμβαινει κατι τετοιο, προκειται ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ ελαττωμα !

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα,δεν ειναι αν η μια οθόνη ειναι πιο "κίτρινη" απο την άλλη,το θέμα ειναι οτι έχει διαφορές τονικότητας απο σημείο σε σημείο της

 

Αυτό εφόσον παρατηρείται εστιάζοντας το βλέμα κάθετα στο "κίτρινο" μέρος είναι ελάττωμα, κάτι όμως όχι και τόσο συχνό.

Τις περισσότερες όμως φορές, η ωχρή απόχρωση παρατηρείται στα διαμήκη άκρα του panel (στην περίπτωση του iPhone στο επάνω ή κάτω άκρο) και είναι αποτέλεσμα διαθλαστικής πόλωσης, κάτι πολύ συνηθισμένο στα TN panels ειδικά μάλιστα τα φτηνότερα. Στην πραγματικότητα πρόκειται απλά για panels με υποδεέστερο πολωτικά κρύσταλλο που έχει ως αποτέλεσμα τις πολύ οξείες γωνίες θέασης και την παραμόρφωση του οπτικού φάσματος.

 

Σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση κανονικά σηκώνει μήνυση και αγωγή για κατασκευαστική φτήνια και προχειρότητα, αλλά δυστυχώς ο νόμος δεν καλύπτει τον καταναλωτή. Οπότε το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να τους φορτώσει με αντικαταστάσεις συσκευών, ελπίζοντας εντελώς στην τύχη να πέσει σε κομμάτι άλλης φουρνιάς που ίσως η κατάσταση να είναι καλύτερη.

 

Πάντως με εξαίρεση την παραπάνω ελαττωματική κατάσταση, η ομοιόμορφα "κιτρινωπή" απόχρωση είναι κάτι φυσιολογικό και σε πολλές περιπτώσεις επιθυμητό, απλά ο μέσος χρήστης δεν έχει συνηθίσει σε αυτό που χαρακτηρίζεται ως daylight white standard (5500Κ - 6500Κ). Θα έπρεπε βέβαια η Apple να είχε κάποια μορφή WB/CT calibration αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για αυτούς.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ειναι απαράδεκτο αυτό ειδικά σε μια συσκευή τόσο ακριβή,αλλά νομίζω οτι σε γενικ΄ς γραμμές ειναι σε μικρότερη κλίμακα απ`οτι φαίνεται..έχω δει μέχρι στιγμής 4 iphone 3GS,και κανένα απο αυτά δεν είχε "θέμα",και απο άλλων εδώ βλέπω οτι το πρόβλημα δεν έχει τόσο μεγάλο εύρος..τουλάχιστον στις παρτίδες που ήρθαν ελλάδα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχει υπωθει στις προηγουμενες σελιδες απο καποιο αλλο μελος, πολυ πιθανο καποιοι να μην μπορουν να το αντιληφθουν λογω του οτι δεν εχουν μετρο συγκρισης (ΚΑΛΥΤΕΡΑ εδω που τα λεμε, γιατι ετσι νιωθουν μια χαρα ικανοποιημενοι και δεν μπλεκουν σε περιπετειες), αλλους οπως επισης εχει αναφερθει και προηγουμενως δεν τους ενοχλει, μερικοι το προτιμουν κιολας.

Το θεμα ομως δεν παυει να υπαρχει και ειναι ΘΘΕΕΜΜΑΑ και οχι απλα θεμα. Και χρησιμοποιω εσκεμμενα και συνειδητα τη λεξη "θεμα" και οχι "προβλημα" για τον εξης απλο λογο :

 

Πηγαινει κανεις να χορτασει τη πεινα του σε σουβλατζιδικο και λεει στον σουβλατζη

- βαλε εναν γυρο χωρις τζατζικι

Αν λοιπον ο σουβλατζης σερβιρει στο πελατη γυρο ΜΕ τζατζικι, ο πελατης εχει καθε δικαιωμα να του πει "ΤΩΡΑ ΦΑ'ΤΟΝ ΕΣΥ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΕΣ" και να ζητησει τα λεφτα του πισω η να απαιτησει οτι παρηγγειλε.

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ !!!

 

Στη δικη μας περιπτωση δυστυχως, δεν αναγραφεται πουθενα στη συσκευασια του iPhone πριν το αγορασουμε

- regular

η

- warm tinted display

ωστε να μπορουμε να διαλεξουμε οτι προτιμαμε. Παιρνεις το κουτακι που σου φερνει ο υπαλληλος και αφου πληρωσεις, ΜΕΤΑ βλεπεις και τι σου 'τυχε.

 

Εν ολιγοις δηλαδη

- δεν μας ρωταει κανεις τι θελουμε να φαμε

- τρωμε τζατζικι θελουμε δεν θελουμε

- μας αρεσει δεν μας αρεσει ΠΡΕΠΕΙ να το φαμε γιατι ουτε τα λεφτα μας μπορουμε να παρουμε πισω αλλα ουτε και να ζητησουμε να σερβιριστουμε κατι διαφορετικο απο τον καταλογο.

:lol: :p :lol: :p :lol:

 

Η ολη διαδικασια μου θυμιζει λιγο τα παγωτα με τα χαζα δωρακια που περναμε μικροι και χαιρομασταν περισσοτερο για ενα δωρακι που δεν ειχαμε ξαναβρει ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΩΤΟ που τρωγαμε :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το έκανα σύγκριση με ενός φίλου το 3G σε πλήρη φωτινότητα και όντως είναι ελάχιστα (στα μάτια τα δικά μας [ασχολούμαστε επαγγελματικά με φωτογραφίες] πιο κίτρινη η οθόνη), όμως νομίζω ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα. Από τη στιγμή που το 99% του forum βλέπει αυτή την κιτρινίλα, προφανώς είναι έτσι η οθόνη. Δεν μπορεί όλα τα 3GS να είναι ελατωματικά.

Θεωρώ ότι προβλήματα είναι άλλα. Παράδειγμα το 3G που είχα μετά από ένα update, την άκουσε το WiFi και δεν μπορούσα να μπω ούτε στο σπίτι μου δίπλα στο router. Αυτό είναι πρόβλημα. Επίσης να σπάει το κουμπί της σίγασης. Αυτό είναι πρόβλημα. Αν παράδειγμα δεν συγκρίνατε το 3G με το 3GS θα το βλέπατε? Αν συγκρίνετε και το 3G με το 2G, επίσης έχει διαφορά, οπότε και η οθόνη του 3G έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι φαινόμενα καταναλωτικού / τεχνολογικού υποχονδριασμού.

 

Αντιμετωπίζουμε μια φτηνή (ως ποσοστό του ετήσιου προϋπολογισμού ενός μέσου πελάτη) συσκευή καταναλωτικών ηλεκτρονικών λες και πρόκειται για το σημαντικότερο εξοπλισμό που θα κρίνει τη ζωή μας, την υγεία μας, τη δουλειά μας και δεν ξέρω τι άλλο για την επόμενη δεκαετία.

 

Και οι εταιρίες αυτό έχουν υπόψη τους όταν χαλαρώνουν τα ποιοτικά πρότυπα για να έχουν πιο προσιτές συσκευές από πλευράς τιμής. Το κόστος της απόλυτης ποιότητας είναι πάρα πολύ υψηλό.

 

Αφού σε λιγότερο από 12 μήνες, οι περισσότεροι από αυτούς που παραπονούνται θα έχουν μια άλλη συσκευή στα χέρια τους, αξίζει τον κόπο να σπαταλάμε πολύτιμο χρόνο και φαιά ουσία για αυτά τα θέματα; should we get a life?

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έπειτα από 1 μήνα με ειδοποίησαν από τον ΟΤΕ ότι θα μου αντικαταστήσουν την συσκευή.

 

Δεν ξέρω αν θα είμαι τυχερός στην καινούργια που θα πάρω στα χέρια μου το σίγουρο είναι όμως ότι δικαιώθηκα πανηγυρικά και όχι μόνο δεν μπόρεσαν να μου βγάλουν την συσκευή εκτός εγγύησης αλλά μου την αλλάζουν...

 

Το συμπέρασμα έπειτα από όλα αυτά είναι ότι όποιος έχει υπομονή και επιμονή κάποια στιγμή δικαιώνεται αρκεί να είναι ειλικρινής.

 

Όταν με το καλό με ειδοποιήσουν να πάω να παραλάβω την νέα συσκευή και την πάρω στα χέρια μου θα σας γράψω αναλυτικά τι θα αντιμετωπίσω πάλι...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

@ kkalog

Το θεμα δεν ειναι

ουτε ποια ειναι τα χαρακτηριστικα μιας καταναλωτικα / τεχνολογικα υποχονδριας συμπεριφορας

ουτε βεβαια αν και κατα ποσο υποχονδριος "πρεπει" να θεωρειται καποιος ο οποιος απλα δεν ανεχεται να εξαπαταται.

Αληθεια τα κριτηρια με βαση τα οποια κατα την γνωμη σου γινεται αυτη η αξιολογηση ποιος τα βαζει;

Εσυ, εγω, ποιος;

Εσυ μπορει να θεωρεις υποχονδριο εμενα επειδη δεν ανεχομαι πχ το light bleed της οθονης, και εγω μπορει να θεωρω υποχονδριο εσενα επειδη πχ δεν σου αρεσουν τα default ring tones του iPhone και ξοδευεις χρηματα για να αγορασεις αλλα η επειδη κανεις jailbreak, καποιος αλλος μπορει να θεωρει υποχονδριους και τους δυο μας γιατι δεν βολευομαστε με ενα "απλο" κινητο και ξοδευουμε το μισθο ενος ανειδικευτου εργατη για να αγορασουμε κινητο ...

 

Και φυσικα επισης δεν ειναι το θεμα μας ΟΥΤΕ ποια θα επρεπε να ειναι μια τιμια τιμη για ενα ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΙΔΑΝΙΚΟ προιον.

Απο τη στιγμη που η Apple η οποιαδηποτε αλλη εταιρια αποφασιζει οτι θα διαθεσει στην αγορα το προιον της στην Χ τιμη εννοειται πως εχει συνεκτιμησει ολες τις παραμετρους και αρα ειναι σε θεση να παρεχει στον αγοραστη το εν λογω προιον στη τιμη που η ιδια αποφασισε πως ειναι τιμια, ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ "ΥΠΟΛΟΙΠΟ" του προιοντος που ειχε υποσχεθει στην ιδια προκαθορισμενη Χ τιμη.

 

Δηλαδη συμφωνα με τη λογικη σου γιατι

 

πχ το motorola V8 της μανας μου που της κοστισε 180 euro, ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως θα επρεπε να ειναι χωρις κανενα ΑΠΟΛΥΤΩΣ defect και επιπλεον λειτουργει αψογα εδω και 1.5 χρονο εχοντας υποστει τα πανδεινα με κανενα σημαδι σοβαρης φθορας

 

ενω το iPhone του gkp η οποιουδηποτε αλλου που κοστιζει 570 euro δεν μπορει και αρα δεν πρεπει κι εμεις να απαιτουμε να "τιμησει" τις ιδιες προυποθεσεις (βασικα απλα να ειναι out of the box οπως πρεπει να ειναι 100%) ;

 

Το θεμα μας λοιπον ειναι κατα ποσο μια εταιρια ειναι σε θεση να τιμησει την εμπιστοσυνη του καταναλωτη και ποσο εντιμη ειναι με βαση την αρτιοτητα του τελικου της προιοντος.

Δεν εχει καμια σχεση αν και κατα ποσο υποχονδριος ειμαι εγω, εσυ, ο gkp η οποιοσδηποτε αλλος επειδη απλα δεν μας αρεσει να αισθανομαστε εξαπατημενοι !

 

@ gkp

Καταρχας τα συγχαρητηρια μου για το κουραγιο, την υπομονη και την αποφασιστικοτητα με την οποια αντιμετωπισες το ολο θεμα.

Κατα δευτερον, σου ευχομαι η περιπετεια σου να εχει τελικα αισιο τελος.

Αν ΟΛΟΙ καναμε οτι εκανες κι εσυ θα μας αντιμετωπιζαν ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι και το τελικο προιον θα ηταν πολυ πιο σπανια κατι διαφορετικο απο αυτο που θα επρεπε να ειναι (περιθωρια λαθους και ελαττωματα παντα θα υπαρχουν, το θεμα ειναι να μην τινουν να γινουν ο κανονας) !!!

Κρατα μας ενημερους ...

Link to comment
Share on other sites

@neove_1

 

Το σχόλιο μου δεν στρεφόταν κατά περιπτώσεων που υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στη συσκευή (σε κάθε συσκευή), όπως το light bleeding στο οποίο αναφέρεσαι, ή το χαλάρωμα του πλήκτρου σίγασης, ή και ο πραγματικός υποφωτισμός της οθόνης που σε κάποιες περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι υπάρχει, αλλά στο ότι έχουν αναλωθεί ώρες πολύτιμου χρόνου για να συζητείται η θερμοκρασία του λευκού της οθόνης και η γωνία θέασης λες και χρησιμοποιεί κανείς το κινητό για χρωματική επεξεργασία ή για να βλέπουν την οθόνη και άλλα 4 άτομα μαζί του.

 

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει τα μεσαιωνικά συνέδρια για το μήκος των φτερών των αγγέλων!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@neove_1

 

Το σχόλιο μου δεν στρεφόταν κατά περιπτώσεων που υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στη συσκευή (σε κάθε συσκευή), όπως το light bleeding στο οποίο αναφέρεσαι, ή το χαλάρωμα του πλήκτρου σίγασης, ή και ο πραγματικός υποφωτισμός της οθόνης που σε κάποιες περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι υπάρχει, αλλά στο ότι έχουν αναλωθεί ώρες πολύτιμου χρόνου για να συζητείται η θερμοκρασία του λευκού της οθόνης και η γωνία θέασης λες και χρησιμοποιεί κανείς το κινητό για χρωματική επεξεργασία ή για να βλέπουν την οθόνη και άλλα 4 άτομα μαζί του.

 

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει τα μεσαιωνικά συνέδρια για το μήκος των φτερών των αγγέλων!

 

προφανώς και αστειεύεσαι ,

 

δώσαμε τόσα λεφτά για να έχει πρόβλημα η οθόνη ? το πρόβλημα σαφώς και είναι ουσιαστικό και σε όποιον παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα να απαιτεί αντικατάσταση με καινούργιο τηλέφωνο όπως και έκανα και εγώ.δλδ εμενα που κιτρίνιζε το κάτω μέρος της οθόνης να έκανα τα στραβά μάτια και να το συνήθιζα? ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο μου δεν στρεφόταν κατά περιπτώσεων που υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στη συσκευή (σε κάθε συσκευή), όπως το light bleeding στο οποίο αναφέρεσαι, ή το χαλάρωμα του πλήκτρου σίγασης, ή και ο πραγματικός υποφωτισμός της οθόνης που σε κάποιες περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι υπάρχει, αλλά στο ότι έχουν αναλωθεί ώρες πολύτιμου χρόνου για να συζητείται η θερμοκρασία του λευκού της οθόνης και η γωνία θέασης λες και χρησιμοποιεί κανείς το κινητό για χρωματική επεξεργασία ή για να βλέπουν την οθόνη και άλλα 4 άτομα μαζί του.

 

Ούτε καμμιά από τις desktop οθόνες του κιλού και των 100€ θα χρησιμοποιηθεί για χρωματική επεξεργασία αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους κατασκευαστές τους να ενσωματώσουν τα αντίστοιχα user controls ούτε το να κάνουν ένα στοιχειώδες έστω colortemp calibration πριν τις κατεβάσουν στην αγορά.

 

Όσο για τα περί "φτηνής συσκευής" έναντι του "προυπολογισμού" και την "υποχονδρία", από πότε ισχύει κάποιος τέτοιος συμψηφισμός και δεν το κατάλαβα; Δηλαδή οτιδήποτε κάτω του ατομικού μας προυπολογισμού πρέπει να είναι ελαττωματικό, να ραγίζουν τα πλαστικά του μέσα σε ημέρες, να τρελαίνεται η να ανατινάζεται η μπαταρία του, να μην έχει βασικά χαρακτηριστικά που έχουν πολύ φτηνότερά του, να είναι ο πρωταθλητής στις επιστροφές και πάει λέγοντας;

Με την ίδια λογική δηλαδή θα πρέπει να είμαστε ενθουσιασμένοι που κινητά τηλέφωνα των 150-200€ δεν επιτίθενται να μας σφάξουν την νύχτα που κοιμόμαστε. :lol:

 

Να σου πω κάτι φίλε kkalog; Παρόλο που όπως θα είδες δεν διστάζω να πάρω υπό προϋποθέσεις "το μέρος" της Apple όπως στην περίπτωση του warm tone, δεν θα κάτσω όμως να "αυτοϊκανοποιούμαι" πως έχω στα χέρια μου κάποιο έργο τέχνης μόνο και μόνο επειδή το αγόρασα. Όσο και αν αγαπούμε το iPhone δεν μπορεί να ζούμε καθημερινά το ένα μετά το άλλο τα ελαττώματά του και να λέμε δεν βαριέσαι. Αν δεν δει η Apple πως χάνει μελλοντικούς αγοραστές από τα καμώματά της, να είσαι σίγουρος πως το επόμενο iPhone θα είναι από πεπιεσμένο χασαπόχαρτο.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε aangel για την πληροφορια...Απορω ομως αφου δεν υποστηριζουν το Iphone γιατι παρενεβησαν...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε aangel για την πληροφορια...Απορω ομως αφου δεν υποστηριζουν το Iphone γιατι παρενεβησαν...

 

Μου το είπαν κι οι ίδιοι ότι δεν υποστηρίζουν το iPhone και ότι δεν ξέρουν εάν μπορούν να καταφέρουν κάτι. Τους πήρα στο φιλότιμο, είπα ότι είναι απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη εταιρεία όπως η Apple με προϊόντα που το ελληνικό κοινό αγαπάει, να αφήνει να σπιλώνεται το όνομά της από τη Vodafone που, απ' ότι φαίνεται, δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα προϊόντα που εισάγει. Εξάλλου, τους είπα, είστε εσείς υπεύθυνοι που δώσατε την υποστήριξη του iPhone στην Vodafone.. Επίσης, δεν μπορεί οι έλληνες καταναλωτές να μην απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν όλοι οι υπόλοιποι ευρωπαίοι πολίτες ;)

 

Μετά από αυτή την συνομιλία, με έβαλε για λίγη ώρα στην αναμονή και μετά μου είπε ότι θα μου τηλεφωνούσε την επόμενη μέρα αφού προσπαθούσε να λύσει το θέμα μου. Την επόμενη ημέρα, πρώτα μου τηλεφώνησε πρωί-πρωί ο δ/ντής του καταστήματος και μου είπε ότι το θέμα μου λύθηκε και μετά μου τηλεφώνησαν από την υποστήριξη της Apple!

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπαν κι οι ίδιοι ότι δεν υποστηρίζουν το iPhone και ότι δεν ξέρουν εάν μπορούν να καταφέρουν κάτι. Τους πήρα στο φιλότιμο, είπα ότι είναι απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη εταιρεία όπως η Apple με προϊόντα που το ελληνικό κοινό αγαπάει, να αφήνει να σπιλώνεται το όνομά της από τη Vodafone που, απ' ότι φαίνεται, δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα προϊόντα που εισάγει. Εξάλλου, τους είπα, είστε εσείς υπεύθυνοι που δώσατε την υποστήριξη του iPhone στην Vodafone.. Επίσης, δεν μπορεί οι έλληνες καταναλωτές να μην απολαμβάνουν τα προνόμια που έχουν όλοι οι υπόλοιποι ευρωπαίοι πολίτες ;)

 

Μετά από αυτή την συνομιλία, με έβαλε για λίγη ώρα στην αναμονή και μετά μου είπε ότι θα μου τηλεφωνούσε την επόμενη μέρα αφού προσπαθούσε να λύσει το θέμα μου. Την επόμενη ημέρα, πρώτα μου τηλεφώνησε πρωί-πρωί ο δ/ντής του καταστήματος και μου είπε ότι το θέμα μου λύθηκε και μετά μου τηλεφώνησαν από την υποστήριξη της Apple!

 

Ευχαριστω φιλη μου...Καποιο τηλ της μαμας Apple Αμερικη υπαρχει να παρει η κορη μου ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...