Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα μην το βλέπεις σαν συμβιβασμό το να μείνεις με αυτην την συσκευή. Όντως κάποιες διαφορετικές ρυθμίσεις καί ξεκουράζουν το μάτι καί δίνουν πιο ζωντανά χρώματα. Αν πάρεις ένα iphone 3G/3GS (γιατί πάνω κάτω δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην οθόνη) και το συγκρίνεις με ένα 2G τότε θα καταλάβεις τι εννοώ "πιο ζωντανά χρώματα".

 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου αλλά δεν το βλέπω στην χώρα που είμαστε να παίρνω αυτό που δικαιούμαι. Βασικά θα το πάρω, αλλά ή θα το πάρω τώρα με μεσολάβηση της apple, ή θα πάρω τα λεφτά μου πίσω και θα τους τα ξαναδώσω μετά από 2 μήνες που θα μπορώ να ξανακάνω συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

πρεπει να πουμε ομως οτι αν η φωτηνοτητα ειναι στα μισα το φαινομενο δεν ειναι τοσο εντονο...

 

τουλαχιστον απο οσα εχουν περασει απο τα χερια μου αυτο καταλαβα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Serial number: 87931xxxxxx (cleaned up from '87931xxxxxx')

Name: iPhone 3GS

Model: iPhone 3GS

Group1: iPhone

Group2: 3GS

Generation:

ModelCode: iphone_3gs

Problems: Many of these phones have a yellow tint on the screen. Please tell us if this phone does or does not suffer from that.

CPU speed: 620MHz

Screen size: 3.5 inch

Screen resolution: 480x320 pixels

Colour: White

Capacity: 32GB

Factory: 87 (China)

External link: Technical specifications by apple-history.com

Model introduced: 2009

Production year: 2009

Production week: 31 (August)

Production number: 11843 (within this week)

Uitbreidingen: Uitbreidingsmogelijkheden van dit apparaat

 

 

κανενα προβλημα,και με επεξεργαστη στα 620 Mhz και οχι στα 600.

super

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

aantalip: 1

Serial number: 8893*******

Name: iPhone 3GS

Model: MB717 iPhone 3GS

Group1: iPhone

Group2: 3GS

Generation:

ModelCode: iphone_3gs

Problems: Many of these phones have a yellow tint on the screen. Please tell us if this phone does or does not suffer from that.

Screen size: 3.5 inch

Screen resolution: 480x320 pixels

Colour: Black

Capacity: 32GB

Factory: 88 (Shenzhen, China)

External link: Technical specifications by apple-history.com

Model introduced: 2009

Production year: 2009

Production week: 35 (September)

Production number: 861 (within this week)

 

 

το δικο μου ειναι PERFECT!!! :p:p:p:p

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα 32άρι λευκό με βδομάδα παραγωγής την 32η. Ο αδερφός μου ενα μαύρο με βδομάδα παραγωγής την 36. Στη δική μου οθόνη τα χρώματα είναι πιο ψυχρά, γιατί μπλεδίζουν. Στου αδερφού μου είναι πιο κίτρινη, αλλά αισθητά πιο φωτεινή. Ε, λοιπόν όταν βλέπεις φωτογραφίες, τα χρώματα είναι πιο ζωντανά και πιο ξεκουραστα. Προσωπικά, παρόλο που έχω την πιο ψυχρή οθόνη, μου αρέσει περισσότερο του αδερφού μου. Βέβαια, δεν έχει καμία σχέση με την καρακιτρινισμένη οθόνη ενός συναδέλφου που το αγόρασε τον Ιουλιο. Κατα τη γνώμη, οχι μόνο δεν αποτελεί συμβιβασμό η πιο κίτρινη χροιά της οθόνης, αλλά είναι και πιο καλή.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει καλό η κακό. είναι αστείο για την apple να πουλάει το ίδιο προιόν με διαφορετικές οθόνες! με την λογική αυτή ο οποιοσδήποτε μπορεί να απαιτεί την αλλαγή της συσκευής του ανάλογα τα γούστα του ..το κάθε μάτι διαφορετικά αντιλαμβάνεται το "πιο ξεκούραστα". διαφορετικά ας μας ενημέρωνε πριν την αγορά και να υπήρχε δικαίωμά επιλογής η να αναγραφόταν στο κουτί τη απόχρωση οθόνης έχει.. αστειότητες

 

λόγω αυτών των αστειοτήτων και λόγω της ταλαιπωρίας που έχω υποστεί έχω αιτηθεί επιστροφή των χρημάτων μου

Link to comment
Share on other sites

'Ισως να μην είναι κανόνας, αλλά μπορούμε να πούμε ότι όσο περνάει ο καιρός, τα κινητά με μεταγενέστερη ημερομηνία κατασκευής έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να έχουν μικρότερο πρόβλημα; Δηλαδή, ίσως η Apple έστω και σιωπηλά να διορθώνει το πρόβλημα; Ή μήπως όχι..
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Name: iPhone 3GS

Model: iPhone 3GS

Group1: iPhone

Group2: 3GS

Generation:

ModelCode: iphone_3gs

Problems: Many of these phones have a yellow tint on the screen. Please tell us if this phone does or does not suffer from that.

Family name: A1303

Screen size: 3.5 inch

Screen resolution: 480x320 pixels

Colour: White

Capacity: 16GB

Factory: 87 (China)

Model introduced: 2009

Production year: 2009

Production week: 38 (September)

Production number: 37907 (within this week)

Uitbreidingen: Uitbreidingsmogelijkheden

kai το δικο μου ειναι PERFECT!!!

το εβαλα διπλα στο παλιο μου 3g και η οθονη ειναι ακριβως η ιδια κατασπρη!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω καμια βδομαδα που πηρα το δικο μου μετασκευασμενο,εχει μια ελαφρια ομοιομορφη κιτρινιλα η οποια παρατηρητε μονο υπο καποια γωνια θεασης,με πληρης την φωτεινοτητα ομως αυτο διορθωνετε.

τωρα του εχω βαλει και ενα σκριν προτεκτορ αυτο που κανει την οθονη καθρεφτη και ειναι καρακατακιτρινο αλλααα δεν γα....:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ένα μπράβο στον pperiklis για το πολύ χρήσιμο, (αχρείαστο να 'ναι βέβαια), θέμα... :p

 

Ευχαριστώ και τον revod για το λινκ του βίντεο. Πολύ καλό.

Αν ποτέ χρειαστεί, θα προτιμήσω να το ανοίξω μόνος μου.

(έχω βέβαια κάποια σχέση με ηλεκτρονικά)

Προσωπικά, δε θα εμπιστευόμουν περισσότερο ξένα χέρια, έστω κι αν είναι πιο έμπειρα,

για κάτι που θεωρώ ότι μπορώ να το κάνω με επιτυχία ο ίδιος.

Ένα σημαντικό θέμα βέβαια, είναι η άρση της εγγύησης αλλά όπως το βλέπει κανείς.

 

Υ.Γ.: Το iFixit, μπήκε ήδη στα αγαπημένα... ;)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα iphone 2G ενός φίλου το οποίο είχε σπασμένη οθόνη. Παρήγγειλα καινούργια λοιπόν από eBay για να του την αλλάξω. Όταν έφτασε την άνοιξα και την έβαλα πάνω και πριν το κουμπώσω το δοκίμασα και όλα μια χαρά μόνο που εκείνη την στιγμή παρατήρησα ότι η οθόνη δεν ήταν καινούργια τελικά αλλά είχε 2 τουλάχιστον σημαντικές γρατζουνιές. Οπότε άντε πάλι ξήλωμα και επικοινωνία με τον πωλητή του eBay για αντικατάσταση... Δυστυχώς όμως αυτή την φορά στο ξήλωμα κόπηκε το μαύρο (ουδέτερο δηλ) καλώδιο (από τα τρία που έχει) από την πλευρά του motherboard. Ουσιαστικά ξεκόλλησε. Το άφησα στην άκρη και περίμενα την καινούργια οθόνη να μου έρθει με σκοπό να το κολλήσω και πάλι οταν θα μου αλλάζαν την οθόνη. Μου ήρθε λοιπόν χτες, ολοκαίνουργια αυτή τη φορά και σφραγισμένη όσο δεν πάει, η οθόνη και την έβαλα πάνω. Έκανα και την κόλληση στην μπαταρία και το σύνδεσα στο mac. Το κινητό ανάβει, λέω όλα καλά, αλλα δυστυχώς δεν φορτίζει!!! Δοκίμασα και από ρεύμα πρίζας αλλά πάλι τπτ. Καμία ιδέα κανείς??
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα iphone 2G ενός φίλου το οποίο είχε σπασμένη οθόνη. Παρήγγειλα καινούργια λοιπόν από eBay για να του την αλλάξω. Όταν έφτασε την άνοιξα και την έβαλα πάνω και πριν το κουμπώσω το δοκίμασα και όλα μια χαρά μόνο που εκείνη την στιγμή παρατήρησα ότι η οθόνη δεν ήταν καινούργια τελικά αλλά είχε 2 τουλάχιστον σημαντικές γρατζουνιές. Οπότε άντε πάλι ξήλωμα και επικοινωνία με τον πωλητή του eBay για αντικατάσταση... Δυστυχώς όμως αυτή την φορά στο ξήλωμα κόπηκε το μαύρο (ουδέτερο δηλ) καλώδιο (από τα τρία που έχει) από την πλευρά του motherboard. Ουσιαστικά ξεκόλλησε. Το άφησα στην άκρη και περίμενα την καινούργια οθόνη να μου έρθει με σκοπό να το κολλήσω και πάλι οταν θα μου αλλάζαν την οθόνη. Μου ήρθε λοιπόν χτες, ολοκαίνουργια αυτή τη φορά και σφραγισμένη όσο δεν πάει, η οθόνη και την έβαλα πάνω. Έκανα και την κόλληση στην μπαταρία και το σύνδεσα στο mac. Το κινητό ανάβει, λέω όλα καλά, αλλα δυστυχώς δεν φορτίζει!!! Δοκίμασα και από ρεύμα πρίζας αλλά πάλι τπτ. Καμία ιδέα κανείς??

 

Τελικά δεν υπήρξε κάποια ιδέα/απάντηση από εδώ και το έψαξα σε forums εξωτερικού. Αυτό που βρήκα λοιπόν ύστερα από λίγο ψάξιμο, και το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει ποτέ κανένα παρόμοιο πρόβλημα, ήταν ότι όταν δεν φορτίζει ένα iphone φταίει είτε το flex cable (πλεξούδα μαζί με connectορες που ξεκινάει από την υποδοχή του dock station/usb cable, μετά πηγαίνει στο home button και καταλήγει στο motherboard:φωτό1) ή αυτό καθαυτό το motherboard (φωτό2). Ξεκουμπώνοντας πάλι λοιπόν την πλεξούδα παρατήρησα ότι μία από τις 30 επαφές που έχει ήταν μαύρη. Ρίχνω και λίγο φως μέσα στην σχισμή που κουμπώνει η πλεξούδα και βλέπω και εκεί μαυρίλα. Επειδή δεν ήξερα αν έχουν καεί και τα 2 ή απλά το ένα πήρε χρώμα από το κάψιμο του άλλου παρήγγειλα από ένα τεμάχιο και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα το iphone 3gs 32gb.

Εβαλα και την invisible shield αλλα καθως την εβαζα μου μπηκε νερο μεσα.

Η καμερα του iphone εχει θολωσει και οι φωτο βγαινουν θολες.

Επισεις συνεχεια μου βγαζει ενα μυνημα οτι αυτο το αξεσουαρ δεν εχει φτιαχτει για το iphone.

Δεν ξερω τι να κανω ,υπαρχει καποια λυση?

 

Το περιμενα πως και πως ρε ****το ,εβαλα και την invisible για να μην εχω γρατζουνιες και να μου συμβει αυτο..

παρακαλω πολυ οποιος εχει καμια λυση ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

με το υγρο της invisible το επαθες αυτό; ΜΑ ΚΑΛΑ,ΠΟΣΟ ΕΡΙΞΕΣ?

 

κλειστο και αστο να στεγνωσει 2-3 μέρες σε ενα τάπερ με αυτά τα λευκα σακουλάκια που ρουφάνε την υγρασία ή με ρύζι και ο θεός βοηθός

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

με το υγρο της invisible το επαθες αυτό; ΜΑ ΚΑΛΑ,ΠΟΣΟ ΕΡΙΞΕΣ?

 

κλειστο και αστο να στεγνωσει 2-3 μέρες σε ενα τάπερ με αυτά τα λευκα σακουλάκια που ρουφάνε την υγρασία ή με ρύζι και ο θεός βοηθός

Ασε πολυ νερο ,μονο στην βρυση δεν τοβαλα :p

Ειδα και ενα βιντεο στο youtube με εναν που του πεφτει το κινητο στη πισινα και δουλευε ακομα και ψαρωσα.

 

Αλλα το στεγνωσα με το πιστολακι και λειτουργει αψογα και δεν βγαζει ποια το μυνημα.

Αλλα η καμερα παραμενει θωλη.Θα το αφησω μπας και φυγει η υγρασια απο μονη της...

Link to comment
Share on other sites

για να χαλάσει πρέπει να πέσει ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ νερό...όλα τα άλλα σώζονται..αλλά καλό θα ήταν να το αφησεις 1-2 μέρες κλειστό

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

για να χαλάσει πρέπει να πέσει ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ νερό...όλα τα άλλα σώζονται..αλλά καλό θα ήταν να το αφησεις 1-2 μέρες κλειστό

 

Τελικα εφτιαξε και η καμερα ...:)

Δουλευει αψογα τωρα

Βρε συ το περιμενα πως και πως να το παρω ,και μου λες να το κλεισω για 2 μερες

I can't ,θελω να το χαρω :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικα εφτιαξε και η καμερα ...:)

Δουλευει αψογα τωρα

Βρε συ το περιμενα πως και πως να το παρω ,και μου λες να το κλεισω για 2 μερες

I can't ,θελω να το χαρω :p

 

γεια και από εμένα,λοιπόν την Τετάρτη που μας πέρασε με την βροχή βραχηκε το iphone μέσα στο μπουφάν που το είχα ....... Το στεγνωσα φυσικά πρώτα με μια πετσέτα και δούλευε κανονικά αλλά την ίδια μέρα το απόγευμα τα έπαιξε χρειάστηκε να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις 4-5 φορές για να συνέλθει αλλά από εκείνη την μέρα το home button έπαψε να δουλεύει.τι το φύσηξα τι τοβαλα σε καλοριφέρ μέσα σε πετσέτα μπας και συνέλθει τίποτα ...... Και ρωτώ μπορούμε τι δουλειά του home button να την αναθεσουμε αλλού; Η καμία ιδέα πως να το κάνω να ξαναδουλεψει; S.O.S

Link to comment
Share on other sites

γεια και από εμένα,λοιπόν την Τετάρτη που μας πέρασε με την βροχή βραχηκε το iphone μέσα στο μπουφάν που το είχα ....... Το στεγνωσα φυσικά πρώτα με μια πετσέτα και δούλευε κανονικά αλλά την ίδια μέρα το απόγευμα τα έπαιξε χρειάστηκε να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμίσεις 4-5 φορές για να συνέλθει αλλά από εκείνη την μέρα το home button έπαψε να δουλεύει.τι το φύσηξα τι τοβαλα σε καλοριφέρ μέσα σε πετσέτα μπας και συνέλθει τίποτα ...... Και ρωτώ μπορούμε τι δουλειά του home button να την αναθεσουμε αλλού; Η καμία ιδέα πως να το κάνω να ξαναδουλεψει; S.O.S

κλειστο,βγαλε sim ,βαλτο σε ενα ταπερ ριξε μεσα κανα2-3 σακουλακια σιλικονης αυτα δηλ. που υπαρχουν στα κουτια των παπουτσιων και κλειστο ,η αν δεν βρεις σιλικονη γεμισε το ταπερ ρυζι χωστο μεσα στο ρυζι , βαλτο καπου που να το βλεπει ηλιος και κλειστο αεροστεγως αστο κανα 3-4 μερες.οσο και αν σου φενετε αστειο το ρυζι εχει την μεγαλυτερη απορροφηση υγρασιας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου διαθέτει δυο αισθητήρες υγρασίας (moisture sensors). Βρίσκονται στην υποδοχή των ακουστικών (στο πάνω μέρος) και στην υποδοχή του καλωδίου φόρτησης, όπως στη παρακάτω εικόνα:

 

http://www.acroula.com/images/pazo/iPhoneMoistureSensors.jpg

 

Αν το χρώμα των αισθητήρων δεν είναι λευκό, αλλά έχει αρχίζει να κοκκινίζει, έχεις πρόβλημα.

 

Στη περίπτωση που δεν πιάσει το κόλπο του @milena03 (τάπερ και ρύζι) και χρειαστείς το service, θα στο βγάλουν εκτός εγγύησης.

 

Ξέρω, σου κάνω τη καρδιά περιβόλι, αλλά δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα...

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω λευκό είναι και πάνω και από κάτω.Τη δουλειά του home button δεν γίνεται να την αναθεσουμε αλλού ε;

 

Άκυρο είδα το iPhone ενός γνωστού και τελικά ο αισθητήρας στο κάτω μέρος είναι κόκκινος. Το άφησα πάλι πάνω στο καλοριφέρ 5-6 ώρες τπτ. Το ίδιο πράμα δεν είναι με το να το βάλω μέσα σε ρύζι;Υπαρχει κάποιος που να επισκευαζει ή να κάνει αντικατάσταση home button;

Link to comment
Share on other sites

γεμισε το ταπερ ρυζι χωστο μεσα στο ρυζι , βαλτο καπου που να το βλεπει ηλιος και κλειστο αεροστεγως αστο κανα 3-4 μερες.

 

Και καλη ορεξη! :p :lol:

 

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα.Η υγρασια δρα υπουλα και μακροπροθεσμα στα ηλεκτρονικα εξαρτηματα.Μπορει να δουλευει λιγη ωρα αφοτου πεσει στην ...πισινα αλλα πανω στο μηνα μπορει να παραδωσει πνευμα.Ασε την ακυρωση της εγγυησης.

 

Το χα γραψει,καπου εξαλλου,οτι οι λυσεις τυπου I.S. με υγρα πανω στη συσκευη ειναι ριψοκινδυνες...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το iphone τελικα και μαλλον ταχει παιξει ενα ελασμα που εχει απο μεσα δεν εχει σχεση με νερο ή υγρασια απλα μαλλον εκατσε συμπτωση,ειδα οτι σε jailbreak iphone υπαρχει ενα προγραμματακι που κανει την δουλεια του home button οποτε μαλλον μετα απο 16 μηνες θα το σπασω το κινητακι....
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτοι οι αισθητηρες υγρασιας ειναι

μονο στο 3gs??

γιατι εγω στο 3g δεν τις βλεπω.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...