Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος ενός iphone 3G.

Όποια κάρτα και να βάλω δεν την αναγνωρίζει.

Έχω κάνει επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων, έχω την τελευταία αναβάθμιση, αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σου βγάζει κάποιο μύνημα? Το αγόρασες από κατάστημα ? Το είχες καιρό και ξαφνικά έγινε αυτό? Δώσε λεπτομέρειες...
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν 7 μήνες από τα κεντρικά εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, το μήνυμα που βγάζει είναι ότι λείπει η SIM ενώ την έχω εισάγει και γενικά δεν αναγνωρίζεI καμία κάρτα SIM.

 

Επίσης, έσπασα το πλαστικό που μπαίνει η κάρτα και αγόρασα καινούριο (αυθεντικό) από τον Γερμανό.

Από όσο μπορώ να δώ οι επαφές μέσα στο τηλέφωνο φαίνονται μια χαρα και ανέπαφες.

Υπάρχει κάποιο τέστ για να δω τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, λειτουργούσε κανονικά, μέχρι που σου έσπασε το πλαστικό και όταν αγόρασες ένα καινούριο, από τότε έχεις αυτό το πρόβλημα? με το καινούριο πλαστικό?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την βάζω ανάποδα,

Ναι με το καινούριο πλαστικό δεν την αναγνωρίζει.

Το πλαστικό είναι ολόιδιο με το παλιό.

Μήπως έχει κολλήσει και δεν ψάχνει για κάρτα sim?

Μπορώ να κάνω κάτι στο λογισμικό του για να ψάξει?

Link to comment
Share on other sites

Άρα λογικά , κάτι με το πλαστικό φταίει..Μήπως δεν το βάζεις καλά ? Πίεσέ το λίγο.. Τι να πω δεν ξέρω.. Αλλά το πλαστικό φαίνεται ότι φταίει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η συσκευή σου διαθέτει δυο αισθητήρες υγρασίας (moisture sensors). Βρίσκονται στην υποδοχή των ακουστικών (στο πάνω μέρος) και στην υποδοχή του καλωδίου φόρτησης, όπως στη παρακάτω εικόνα:

 

http://www.acroula.com/images/pazo/iPhoneMoistureSensors.jpg

 

Αν το χρώμα των αισθητήρων δεν είναι λευκό, αλλά έχει αρχίζει να κοκκινίζει, έχεις πρόβλημα.

 

Στη περίπτωση που δεν πιάσει το κόλπο του @milena03 (τάπερ και ρύζι) και χρειαστείς το service, θα στο βγάλουν εκτός εγγύησης.

 

Ξέρω, σου κάνω τη καρδιά περιβόλι, αλλά δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα...

μπορεις να αγορασεις καινουργια ανταλλακτικα να τα βαλεις μονος σου κ δεν μπορουν να το καταλαβουν....

εχο κανει το παλιο μου 3g ετσι αντικατασταση.

επισης πριν τους το πας ανοιξε το κ κοιτα στην πλακετα (εχει 2 στρογγυλα αυτοκολλητα μαυρα-λευκα) αν εχουν γινει και αυτα ροζ η κοκκινα.αν αν ναι τοτε πρεπει να αλλαξεις και αυτα.

 

μπορεις να αγορασεις καινουργια ανταλλακτικα να τα βαλεις μονος σου κ δεν μπορουν να το καταλαβουν....

εχο κανει το παλιο μου 3g ετσι αντικατασταση.

επισης πριν τους το πας ανοιξε το κ κοιτα στην πλακετα (εχει 2 στρογγυλα αυτοκολλητα μαυρα-λευκα) αν εχουν γινει και αυτα ροζ η κοκκινα.αν αν ναι τοτε πρεπει να αλλαξεις και αυτα.

 

οσο για το home button μπορεις να το αλλαξεις μονος σου.αλλα θα πρεπει να αλλαξεις κ το digitizer.ενδεικτικο κοστος γυρω στα 30-35 ευρω να τα παραγγειλεις με μεταφορικα κ να το κανεις μονος σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καταρχας καλησπερα,καλο μηνα και καλως σας βρηκα...ειμαι κατοχος ενος iphone 3g και το θεμα που με απασχολει ειναι πως ειχε μια δυσαρεστη πτωση και απο εκεινη την στιγμη και μετα δεν αποδεχεται οποιαδηποτε sim και γενικοτερα δεν εχω σημα...το κινητο δεν εχει υποστει οθτε γρατζουνια ουτε εχει σπασει κατι...σκεφτομαι να το παω στην vodafone ομως πρωτα ηθελα να ενημερωθω απο εσας απο την στιγμη που γνωριζετε επι του θεματος....σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!!!:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα 3GS, στο οποίο η γυάλινη οθόνη είναι κάπως πατημένη μέσα και κάνει "δόντι" με το μεταλικό γύρω γύρω. Συγκεκριμένα το "δόντι" αυτό είναι περίπου 1mm. Δηλαδή το νιώθεις αρκετά όταν περνάς το δάχτυλό σου από πάνω. Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες για να πάρω τη γνώμη σας:

 

http://img18.imageshack.us/img18/636/img5836p.jpg

http://img697.imageshack.us/img697/1662/img5834m.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/3995/img5831n.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/4807/img5828.jpg

http://img98.imageshack.us/img98/3156/img5796g.jpg

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικά δύσκολο μου φαίνεται να στο καλύψει πάντως...
ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - ΚΟΥΑΞ ΚΟΥΑΞ ΟΥΣΤ!
Link to comment
Share on other sites

όχι όχι! έτσι ήταν μόλις βγήκε καινούριο από το κουτί! Γι'αυτό και ρωτάω για εγγύηση...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω ο Γερμανος που διανεμει συσκευες της Cosmote,προσφερει εγγυηση αντικαταστασης για συσκευες DOA,εντος τριημερου απο την ημερα αγορας.Οποτε,αν δεν εχει περασεις αρκετος χρονος αξιζει να το κυνηγησεις,για να το βγαλεις DOA.Συνηθως ειναι ελαστικοι αν η συσκευη ειναι ολοκαινουργια.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, επεσε και εσπασε... ...δεν πειραζει συμβαινουν αυτα...δουλευει κανονικα ομως..

τωρα τι κανουμε για το σπασμενο τζαμι... εχω βρει αρκετα μαγαζια στην αθηνα για ανεπισημο σερβις αλλα κανενα στην θεσσαλονικη...

 

1. υπαρχει τπτ στην θεσσ.νικη κανας μαστορας, κατι... που να το επισκευαζει οπως στην αθηνα με 135ευρω? (οπως 9volto, kinitomania, ktl.)

 

2. συμφαιρει να το κανω μονος μου? και αν ναι ποσο θα μου κοστισει?

ποσο εχει το τζαμι σκετο για 3g?

ποσο εχει το τζαμι με το πλαισιο του για 3g (οπου και ειναι πολυ πιο ευκολη η αλλαγη και

θα την προτιμουσα σαν λυση)

Edited by platon_153
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν τα είπαμε και στο άλλο thread?:confused:

 

Υπομονή και όλο και κάποιος μπορεί και να σου απαντήσει με εμπειρία πάνω σε αυτό.. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

2. συμφαιρει να το κανω μονος μου? και αν ναι ποσο θα μου κοστισει?

ποσο εχει το τζαμι σκετο για 3g?

ποσο εχει το τζαμι με το πλαισιο του για 3g (οπου και ειναι πολυ πιο ευκολη η αλλαγη και

θα την προτιμουσα σαν λυση)

 

το e-click εχει ανταλλακτικα για 3G

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

και εγω ποιο ανταλακτικο πρεπει να παρω? οπως ειπα εχει σπασει το τζαμι αλλα η οθονη και γενικα το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα.

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=34525

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=33106

τι διαφορα εχει το ενα απο το αλλο? κ πιο να παρω για πιο ευκολα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hi !!!

Επειδη τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να αγορασω ενα καινουργιο iphone ,σκευτηκα να αγορασω -ενα απο τα χιλιαδες που πωλουνται στο ebay- iphone με σπασμενη οθονη , και να το επισκευασω μονος μου ...

Το κοστος ειναι παααρα πολυ χαμηλο ...

Θα μου το συνηστουσατε ? Επισης , τι θα πρεπει να προσεξω σε μια τετοια αγορα ? :cool:

Πωλειται lg gt505...Pm me....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να προσέξεις από που είναι αγορασμένο. Αν είναι από την Αμερική, τότε δεν θα λειτουργήσει έτσι απλά στα Ελληνικά δίκτυα. Θα πρέπει λοιπόν, να έχει την 3.1.2 ή κάποια νεώτερη έκδοση του λειτουργικού ώστε να γίνεται jailbreak και unlock.

 

Καλό θα ήταν, αν πρόκειται για 3GS, να προτιμήσεις ένα τηλέφωνο φτιαγμένο πριν τον Νοέμβριο (κατά προτίμηση Οκτωβρίου) που θα έχει επιβεβαιωμένα την παλαιά bootrom για να μην αντιμετωπίσεις άλλα προβλήματα.

 

Τέλος, εφόσον πρόκειται για damaged iPhone, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει και κάτι άλλο χαλασμένο εκτός της οθόνης. Και αν μιλάμε για χαλασμένη οθόνη, απλά για σπασμένο τζάμι, όχι για καμένη LCD.. Γιατί έτσι, νομίζω, ότι το κόστος επισκευής αλλά και η διαδικασία μεγαλώνει απαγορευτικά.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω κάτι άλλο κατά νου για το τι θα έπρεπε να προσέξεις σε ενδεχόμενη αγορά από έξω. Αν έχει κάποιος άλλος κάτι κατά νου (ή βέβαια και διορθώσεις στα λεγόμενά μου) πολύ ευχαρίστως να γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρέπει να προσέξεις από που είναι αγορασμένο. Αν είναι από την Αμερική, τότε δεν θα λειτουργήσει έτσι απλά στα Ελληνικά δίκτυα. Θα πρέπει λοιπόν, να έχει την 3.1.2 ή κάποια νεώτερη έκδοση του λειτουργικού ώστε να γίνεται jailbreak και unlock.

 

Καλό θα ήταν, αν πρόκειται για 3GS, να προτιμήσεις ένα τηλέφωνο φτιαγμένο πριν τον Νοέμβριο (κατά προτίμηση Οκτωβρίου) που θα έχει επιβεβαιωμένα την παλαιά bootrom για να μην αντιμετωπίσεις άλλα προβλήματα.

 

Τέλος, εφόσον πρόκειται για damaged iPhone, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει και κάτι άλλο χαλασμένο εκτός της οθόνης. Και αν μιλάμε για χαλασμένη οθόνη, απλά για σπασμένο τζάμι, όχι για καμένη LCD.. Γιατί έτσι, νομίζω, ότι το κόστος επισκευής αλλά και η διαδικασία μεγαλώνει απαγορευτικά.

 

Κατά τα άλλα δεν έχω κάτι άλλο κατά νου για το τι θα έπρεπε να προσέξεις σε ενδεχόμενη αγορά από έξω. Αν έχει κάποιος άλλος κάτι κατά νου (ή βέβαια και διορθώσεις στα λεγόμενά μου) πολύ ευχαρίστως να γράψει.

 

Παλαιότερη φαντάζομαι εννοείς :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...