Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα θα υπάρχει βελτίωση, υπό την προϋπόθεση ότι η υπηρεσία λειτουργεί σωστά. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Σίγουρα θα υπάρχει βελτίωση, υπό την προϋπόθεση ότι η υπηρεσία λειτουργεί σωστά. 

Αν υποστηρίζεται υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργεί σωστά;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι λειτουργεί σωστά στην κοσμοτε. Ας μας ενημερώσουν όσοι χρησιμοποιούν την υπηρεσία. 

Στη Wind, της οποίας είμαι συνδρομητής, δεν παρέχεται ακόμη WI fi calling. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Νομίζω ότι λειτουργεί σωστά στην κοσμοτε. Ας μας ενημερώσουν όσοι χρησιμοποιούν την υπηρεσία. 

Στη Wind, της οποίας είμαι συνδρομητής, δεν παρέχεται ακόμη WI fi calling. 

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos_96 said:

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

Αυτό δεν το γνώριζα, επομένως υπάρχει θέμα. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

Και σε μένα έχει τύχει να συμβεί αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά η υπηρεσία και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, suspect21 said:

Καλησπέρα στη παρέα

Να κάνω μια ερώτηση

Είμαι σε χώρο όπου έχω σήμα, αλλά όχι πολύ καλό. Δέχομαι κλήσεις κανονικά, αλλά κάνει διακοπές που και που και σε κάποιες περιπτώσεις πέφτει και η γραμμή. Δυστυχώς η τρέχουσα συσκευή μου δεν υποστηρίζει wifi call αλλά επειδή μιλάω αρκετά στο κινητό για επαγγελματικούς λόγους έχω αρχίσει και σκέφτομαι διάφορα

Παλιότερα όλες οι συσκευές μου προσέφεραν wifi call αλλά επειδή είχα ούτως η άλλως σήμα να σας πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει εκτενώς στην πράξη

Πιστεύετε ότι θα δω διαφορά? Θα βοηθήσει καθόλου στην περίπτωση όπου δεν υπάρχει καλό σήμα, η πρέπει να μην υπάρχει σήμα καθόλου για να δουλέψει; Η ποιότητα είναι οκ η πάλι θα έχω θέματα και με το WiFi call;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά. Είναι σίγουρα καλύτερα από το να μην έχεις σήμα, αλλά χειρότερο από femtocells/picocells τύπου "φουλ σήμα" που έδινε παλιότερα η Cosmote.

Ακόμη και να ρυθμίσεις το WiFi calling να δίνει προτεραιότητα στο WiFi, ενίοτε αποφασίζει ότι το σήμα κινητής είναι αρκετά καλό για να χειριστεί αυτό την κλήση. Σε συνδυασμό με τα ακόμη προβληματικά handovers, όπως περιγράφηκε παραπάνω, είναι συχνό το φαινόμενο να χαλάνε ενεργές κλήσεις. Το ίδιο βέβαια και όταν βγαίνεις από την εμβέλεια του WiFi με ενεργή κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Οπότε απο ότι κατάλαβα μάλλον δεν αξίζει να μπαίνω στη διαδικασία να αγοράζω καινούριο κινητό μόνο και μόνο για αυτό, εφόσον η λειτουργία έχει κάποια θεματακια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_96 said:

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

Έμενα δεν κόβεται η κλήση όταν απομακρυνθώ από το ρούτερ ή κάνει εναλλαγή σε VoLTE εάν βρεί καλό σήμα 4G

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα κόβεται κάποια κλήση. Αν είναι πραγματικά συμβατή η συσκευή, πρέπει να μπορεί να κάνει εναλλαγές. Αν μιλάμε για κανένα xiaomi που δεν είναι επίσημα συμβατό, και το κάνεις με παίξει με το ζόρι με το γνωστό κωδικό που δίνεις στον dialer και παρακάμπτει τον έλεγχο συμβατότητας, ίσως εκεί προκύψουν τέτοια θέματα.
Πάντως το vowifi είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Εγώ το χρησιμοποιώ μόνιμα στο σπίτι ή όπου έχω wi-fi με ανοιχτό wi-fi σε flight mode. Έτσι έχω κλήσεις κανονικά και απίστευτη εξοικονόμηση μπαταρίας. Όσο καλό σήμα και να έχεις, πάντα θα τρώει παραπάνω στην αναμονή από το vowifi σε flight mode.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και σ' εμένα κόβεται η κλήση.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/12/2021 at 2:24 ΜΜ, Nikos_96 said:

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό το πρόβλημα. οταν ειμαι σε μερος με κακο σήμα... βάζω το κινητό σε λειτουργία πτήσης ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία μονο μεσω wifi.

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tifozif1 said:

Cosmote, Αθήνα: Σας δουλεύει σήμερα το VoLTE και το VoWiFi ?

Κάνε ένα restart το κινητό σου αν δεν παίζει και θα ισιώσει λογικά 😉

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote δουλεύει μια χαρά όταν εντοπίσει μικρό σήμα η συσκευή η και καθόλου όμως ποιό είναι το θέμα τους εδώ; Οτί και στην cosmote όταν π.χ κάνεις μια κλήση σαν wificall με σήμα απο το router, όταν απομακρυνθείς και βρεί ποιό καλό σήμα 4G και φύγεις απο το router αντί να κάνει αυτόματα την μετάβαση το τηλέφωνο απο wificall στην κεραία 4G, κόβεται η κλήση και πρέπει να ξανακαλέσεις..οπότε στην Ελλάδα του 2021 ακόμα δεν έχει τελειοποιηθεί η υπηρεσία αυτή..

Και σε μένα το ίδιο (iPhone xs)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, εμένα δεν κάνει κάτι τέτοιο. Και το έχω δοκιμάσει πολλές φορές. Είμαι σε flight mode με wi-fi ανοιχτό, ξεκινάει η κλήση με wi-fi calling, καταλαβαίνω ότι το σήμα του wi-fi δεν είναι καλό και απενεργοποιώ το flight mode, και στιγμιαία γυρίζει σε volte. Έχει μια παύση μισού δευτερολέπτου, και βλέπεις και αλλαγή στην ποιότητα του ήχου προς το καλύτερο, και αλλάζει κανονικά. Σε Samsung.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή WiFi Calling - VoLTE (και αντίστροφα) δουλεύει καλύτερα σε Samsung συσκευές.
Με S10+, Note 10+ και S10 Lite (τώρα) η εναλλαγή γίνεται χωρίς - σχεδόν - να το πάρεις χαμπάρι.
Τα S10+ και Note 10+, δεν τα κράτησα πολύ (κάνα 6μηνο). Όσο τα είχα όμως δεν παρουσίασαν πρόβλημα.
Με το S10 lite, εδώ και 1.5 χρόνο, το ίδιο. Καμία δυσλειτουργία στην συγκεκριμένη υπηρεσια.
Και τα 3 ήταν με EU CSC, "απείραχτα". 

Σε iPhone 11 (που είχα για 4 μήνες) και σε SE 2020 που δοκίμασα κατα καιρούς, υπάρχουν drop calls κατά την ενναλαγή. Όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές. Επίσης υπάρχει (υπήρχε τουλάχιστον όσο τα είχα στην κατοχή μου) θέμα με τις κλήσεις όταν ήσουν σε flight mode με wifi ανοιχτό: τις περισσότερες φορές η εισερχόμενη κλήση ερχόταν σαν ειδοποίηση SMS γιατί δεν μπορουσε να πραγματοποιηθεί.

Τα παραπάνω συμπεράσματα μπορεί να αλλάξουν όμως από την μια μέρα στην άλλη. Εφόσον η συγκεκριμένη υπηρεσία είναι καθαρά θέμα software και υποστήριξη παρόχου, από την μια στιγμή στην άλλη, με μια απλή αναβάθμιση, μπορεί η υπηρεσία να γίνει χειρότερη ή καλύτερη.

 

Edit
Οι έχοντες iPhone, ας ελέγξουν και το εξής:
Ενώ μιλάτε με 4G VoLTE, εάν βρεθείτε σε περιοχή με 3G ή H+, η κλήση σας κρατάει ή πέφτει;
Με το iPhone 11, μια 2ετία πίσω, η κλήση έπεφτε. Με τα Samsung όχι.
Πάντα για Cosmote μιλάω.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Έχω ενεργοποιήσει το volte και το vowifi στην cosmote, αλλά εμφανίζεται μόνο το σηματακι τίς vowifi στην αρχική οθόνη.Επισης το έχω ενεργοποιήσει και στην γραμμή κατάστασης τις συσκευής μου (One plus Nord 2). Και όταν μιλάω εκτός wifi και τελειώσει η κλήση και την βλέπω στο μενού με της κλήσεις δείχνει ότι είναι ενεργοποιημένο βγάζοντας το σηματακι (HD). Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν βγαίνει επάνω στην οθόνη. Επαναλαμβάνω μόνο το volte. Όχι το vowifi(εμφανίζεται κανονικότητα). Τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς από τις ρυθμίσεις > Εμφάνιση > Γραμμη Κατάστασης αν θυμάμαι σωστά να ενεργοποιήσεις την ένδειξη. Μπορείς να καταλάβεις αν δουλεύει, κάνοντας μια κλήση με ανοιχτά δεδομένα. Αν το 4G παραμένει, τότε λειτουργεί κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως είπα και στην αρχή δουλεύει κανονικά απλά δεν βγάζει το σηματακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή συσκευή Oneplus αλλά ενεργοποείται. Μπορείς να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου, αλλιώς θα το ελέγξω και θα επανέλθω 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Δεν έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή συσκευή Oneplus αλλά ενεργοποείται. Μπορείς να ρωτήσεις στο θέμα της συσκευής σου, αλλιώς θα το ελέγξω και θα επανέλθω 🙂 

Φίλε μου το έχω ρωτήσει στο θέμα της συσκευής μου δεν μπόρεσε κάποιο να με βοηθήσει. Αν μπορείς να το κοιτάξεις θα είμαι υποχρεωμένος. Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Το High Definition (HD) voice είναι υπηρεσία που προσφέρει η Cosmote σε 3G και 4G εδώ και 8-9 χρόνια, δηλαδή πολύ πριν υποστηρίξει το Voice over LTE.

Είναι σίγουρα το ίδιο πράγμα;

from my S10lite





iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...