Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τα προβλήματα της Cosmote δε μου δουλεύει το wifi calling.

 

Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

Συσκευή iPhone 12 Pro Max.

 

EDIT Έστειλα και END WIFICALL και ξανά WIFICALL, restart στο κινητό, router κτλ, αλλά τίποτα.

 

Όλα καλά σε iPhone 12, εισερχόμενες και εξερχόμενες δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα προβλήματα της Cosmote δε μου δουλεύει το wifi calling.

 

Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα;

Συσκευή iPhone 12 Pro Max.

 

EDIT Έστειλα και END WIFICALL και ξανά WIFICALL, restart στο κινητό, router κτλ, αλλά τίποτα.

 

 

Αν πιάνεις αρκετό σήμα, γι αυτό μπορεί και να μην συνδέεται το VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάροχο έχεις στο wifi;

 

Παίζει ρόλο ο πάροχος σταθερής για να έχεις VoWiFi; Γιατί είτε Nova, Wind ή και Cosmote, παίζει κανονικά.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εταιρίες (όπως πχ η Inalan) αγοράζουν IP και μερικές φορές δεν ενημερώνεται η Cosmote με αποτέλεσμα να μην παίζει σε αυτές τις IP.
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε τελικά μόνο του μισή ώρα μετά το μήνυμα μου.

 

Cosmote είναι ο πάροχος και στο σταθερό.

 

Edit

Και πάλι όμως δε δουλεύει όπως πριν. Αν δεν μπει σε πτήση, πολλές φορές φεύγει από vowifi.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε τελικά μόνο του μισή ώρα μετά το μήνυμα μου.

 

Cosmote είναι ο πάροχος και στο σταθερό.

 

Edit

Και πάλι όμως δε δουλεύει όπως πριν. Αν δεν μπει σε πτήση, πολλές φορές φεύγει από vowifi.

 

Αν το σήμα κινητής είναι καλό δεν χρησιμοποιεί vowifi.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σήμα κινητής είναι καλό δεν χρησιμοποιεί vowifi.

 

Αν και έφτιαξε πια, δεν είχα ποτέ αυτό το θέμα.

 

Με full 4g σήμα, πάντα ήταν ενεργό το vowifi.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αν και έφτιαξε πια, δεν είχα ποτέ αυτό το θέμα.

 

Με full 4g σήμα, πάντα ήταν ενεργό το vowifi.

Πώς γίνεται αυτό; Εγώ ποτέ δεν είχα με φουλ 4G VoWifi. Αν δεν πέσει τουλάχιστον στη μία γραμμή δεν βγάζει ένδειξη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής αλλά ενώ παλαιότερα υπήρχε ρύθμιση στον dialer του Samsung για το αν θα προτιμήσει δίκτυο κινητής ή wifi, πλέον δεν το βλέπω.

Τελικά το εμφάνισε μέσω shortcut creator από την εφαρμογή των ρυθμίσεων, και λειτουργεί κανονικά. Ανάλογα με το τι θα επιλέξω μπορεί να δουλεύει με wifi πάντα ή όχι.

d0f7bfee62a9110a82e489c97feec420.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Samsung έχει δικές της ρυθμίσεις. Εμείς δεν έχουμε τέτοια ρύθμιση.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Samsung έχει δικές της ρυθμίσεις. Εμείς δεν έχουμε τέτοια ρύθμιση.

 

Μια χαρά την έχω εγώ στο mi11i.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στα iPhone υπάρχει σχετική ρύθμιση. Τώρα δεν ξέρω πώς στο φίλο προτιμούσε wifi με φουλ σήμα
Link to comment
Share on other sites

Από το avatar του πρέπει να έχει Samsung. Όπως έγραψα το βράδυ, παλαιότερα η ρύθμιση ήταν εύκολο να βρεθεί. Τώρα όχι τόσο. Ωστόσο, χθες που την βρήκα με την πατέντα που έκανα είχε επιλεγμένο το wifi. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα μπορούσα να το διαπιστώσω εύκολα μιας και όταν είμαι σπίτι δουλεύω wifi calling σε flight mode, και όταν βγαίνω έξω που απενεργοποιώ το flight mode δουλεύει το volte πάντα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλά η Samsung έχει δικές της ρυθμίσεις. Εμείς δεν έχουμε τέτοια ρύθμιση.

 

Στα περισσότερα κινητά υπάρχει αυτή η ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Για VoLTE έχει. Το VoWifi που το έχει η Xiaomi; Δεν μπόρεσα να το βρω!

 

Edit: Άκυρο, τώρα το βρήκα. :O

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από το avatar του πρέπει να έχει Samsung. Όπως έγραψα το βράδυ, παλαιότερα η ρύθμιση ήταν εύκολο να βρεθεί. Τώρα όχι τόσο. Ωστόσο, χθες που την βρήκα με την πατέντα που έκανα είχε επιλεγμένο το wifi. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα μπορούσα να το διαπιστώσω εύκολα μιας και όταν είμαι σπίτι δουλεύω wifi calling σε flight mode, και όταν βγαίνω έξω που απενεργοποιώ το flight mode δουλεύει το volte πάντα.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Έχει αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα για iPhone 12 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει καταφέρει κάποιος να ενεργοποίησει το volte σε xperia 10ii? Στο site δείχνει ότι μόνο το 10 είναι συμβατό, αλλά μάλλον αυτό δεν λέει κάτι. Στο 1ii μου δουλεύει κανονικά χωρίς rom.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, paanos said:

Στέλνοντας μήνυμα WIFICALL στο 1333 τι σου επιστρέφει; 

Οτι η συσκευή δεν υποστηρίζεται. Το ερώτημα τώρα είναι άλλο. Το 3g σταδιακά καταργείται. Σε όσους οι συσκευές τους δεν είναι συμβατές με το VoLTE της Cosmote, θα μιλάνε με 2g?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη κάρτα σε αυτό που λειτουργεί κανονικά, στειλε από εκεί το μήνυμα και βάλτη πίσω σε αυτό που δεν υποστηρίζεται. Παίζει; 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αυτό και θα επανέλθω. Είναι φίλου το κινητό, οπότε δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, paanos said:

Βάλε τη κάρτα σε αυτό που λειτουργεί κανονικά, στειλε από εκεί το μήνυμα και βάλτη πίσω σε αυτό που δεν υποστηρίζεται. Παίζει; 

Τελικά δοκίμασα την κλασική μέθοδο, να βάλω τη sim σε πιστοποιημένη συσκευή και δούλεψε. Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Ενώ το ήξερα, δεν μου πέρασε απο το μυαλό.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...