Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, tamp said:

Φίλε μου το έχω ρωτήσει στο θέμα της συσκευής μου δεν μπόρεσε κάποιο να με βοηθήσει. Αν μπορείς να το κοιτάξεις θα είμαι υποχρεωμένος. Καλό βράδυ

Ρυθμίσεις > Οθόνη > Μπάρα κατάστασης και Διαχείριση ενδείξεων (στα αγγλικά Icon Manager). Ενεργοποίησε το VoLTE, ίσως χρειαστεί να κλείσεις μια από τις άλλες ενδείξεις για να φαίνεται αν δεν έχει χώρο. 

18 minutes ago, pavlidisc said:

Το High Definition (HD) voice είναι υπηρεσία που προσφέρει η Cosmote σε 3G και 4G εδώ και 8-9 χρόνια, δηλαδή πολύ πριν υποστηρίξει το Voice over LTE.

Είναι σίγουρα το ίδιο πράγμα;
 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα. HD Voice μπορεί να υπάρξει και χωρίς VoLTE, αλλά η Cosmote πλέον δεν το υποστηρίζει στο 2G δίκτυο της. Επίσης πολλά κινητά εμφανίζουν σύμβολο HD μόνο στις κλήσεις VoLTE και VoWiFi, ενώ μπορεί πχ να κάνουν και HD κλήσεις σε 2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikos_96 said:

Σιγά μην γίνεται HD κλήση στο 2G. Δέν υπάρχει αυτό που λές

Γίνεται εδώ και χρόνια.

Και μάλιστα πρώτη το παρείχε μια άλλη εταιρεία.

 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Γίνεται εδώ και χρόνια.

Και μάλιστα πρώτη το παρείχε μια άλλη εταιρεία.

 

Εννοείτε οτι δεν γίνεται! με το 2G αμέσως καταλαβαίνεις όταν απαντιέται η κλήση οτι ακούγεται σαν γραμμόφωνο αρχαίο η ποιότητα κλήσης και για να χτυπήσει το πρώτο ''τούτ'' κάνει πόση ώρα....ενώ στο 4G με το VoLTE δεν προλαβαίνεις να πατήσεις κλήση κάνει το ΄΄τούτ'' αμέσως στον άλλον και μετά γράφοντας HD ακούς τον άλλον καμπάνα σάν να είναι δίπλα σου εφόσον έχει και αυτός ενεργοποιήσει το VoLTE..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγράφω.

Η υπηρεσία υπάρχει εδώ και χρόνια.

Και σε 2g.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Το ξαναγράφω.

Η υπηρεσία υπάρχει εδώ και χρόνια.

Και σε 2g.

ΣΤα χαρτιά μπορεί..γιατί σαν ποιότητα και υπηρεσία ούτε για πλάκα

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_96 said:

ΣΤα χαρτιά μπορεί..γιατί σαν ποιότητα και υπηρεσία ούτε για πλάκα

Πριν από 10 χρόνια με windows phone είχα σε άλλη εταιρεία HD συνήθως όταν ο συνομιλητής είχε κι αυτός windows phone.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Ρυθμίσεις > Οθόνη > Μπάρα κατάστασης και Διαχείριση ενδείξεων (στα αγγλικά Icon Manager). Ενεργοποίησε το VoLTE, ίσως χρειαστεί να κλείσεις μια από τις άλλες ενδείξεις για να φαίνεται αν δεν έχει χώρο. 

Δεν είναι το ίδιο πράγμα. HD Voice μπορεί να υπάρξει και χωρίς VoLTE, αλλά η Cosmote πλέον δεν το υποστηρίζει στο 2G δίκτυο της. Επίσης πολλά κινητά εμφανίζουν σύμβολο HD μόνο στις κλήσεις VoLTE και VoWiFi, ενώ μπορεί πχ να κάνουν και HD κλήσεις σε 2G. 

Έκανα ότι μου έγραψες, ( να βγάλω κάτι από την γραμμή κατάστασης κ.τ.λ.) Το σύμβολο volte δεν ενεργοποιείται, σε αντίθεση με το σύμβολο vowifi. Επίσης το 4G παραμένει ενεργό όταν κάνω κλήσεις και έχω δεδομένα. Άρα δουλεύει κανονικά. Το σύμβολο HD φαίνεται μόνο σε κλήσεις με δεδομένα (4G) και όχι σε κλήσεις με WiFi. Σε ευχαριστώ ξανά για τον κόπο σου και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Από εχθές το απόγευμα, όταν η συσκευή πάει σε VoWIFI, και είμαι σε κλήση, ή μια δεν με ακούνε ή κλείνει η γραμμή. Δοκίμασα και άλλη συσκευή (και εκείνη είναι στη λίστα με τις υποστηριζόμενες συσκευές) αλλά και εκεί το ίδιο. Μήπως έχει κανείς ίδιο θέμα;

Edit: Τελικά έφταιξε το traffic mode στις ρυθμίσεις της συσκευής.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας.

Σε Samsung a12 και με ενεργοποιημένο το vowifi δεν μου βγάζει την ένδειξη και κατ' επέκταση δεν έχω την υπηρεσία.

Η κάλυψη στο χώρο μου είναι οριακή και πρέπει να βγω έξω για να μιλήσω.

Χρειάζεται και κάτι άλλο για να έχω την υπηρεσία; Ενεργοποίηση από την cosmote;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Volte έχεις; Αν θες στείλε μήνυμα τη λέξη wificall στο 1333 που ενεργοποιεί και τα 2 μαζί να δεις τι απάντηση σου δίνει.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bluenavy said:

Χρειάζεται και κάτι άλλο για να έχω την υπηρεσία; Ενεργοποίηση από την cosmote;

Στις ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > σχετικά με το λογισμικό > έκδοση παροχέα (ή κάπως έτσι) γράφει EUR, COS ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Mark_K said:

Volte έχεις; Αν θες στείλε μήνυμα τη λέξη wificall στο 1333 που ενεργοποιεί και τα 2 μαζί να δεις τι απάντηση σου δίνει.

Sent from my Galaxy S10e
 

Έστειλα και ναι ενεργοποιήθηκε. Όλα οκ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια απορία, στο κινητό της γυναίκας μου και του πατερα μου το wificall και το volte ενεργοποιήθηκαν αυτοματα πριν κανενα 2μηνο χωρις να στείλουμε sms. Στο δικο μου κινητο χρειάστηκε χτες να το ενεργοποιησω με sms τελικα. Γνωριζει κανεις αν η cosmote αρχισε να ενεργοποιει αυτοματα την υπηρεσία? Γνωριζω οτι το κανει σιγουρα η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dread05 said:

Μια απορία, στο κινητό της γυναίκας μου και του πατερα μου το wificall και το volte ενεργοποιήθηκαν αυτοματα πριν κανενα 2μηνο χωρις να στείλουμε sms. Στο δικο μου κινητο χρειάστηκε χτες να το ενεργοποιησω με sms τελικα. Γνωριζει κανεις αν η cosmote αρχισε να ενεργοποιει αυτοματα την υπηρεσία? Γνωριζω οτι το κανει σιγουρα η Vodafone.

Είναι μπερδεμένο αυτό το ζήτημα και στους τρεις παρόχους, όποτε θέλουν το ενεργοποιούν. 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Εμενα με παραξενεψε αρκετα οτι απο τις 4 γραμμες cosmote που εχουμε οι 2 ενεργοποιήθηκαν αυτοματα σε άσχετο χρονο ενω οι αλλες 2 ήθελαν manual. Ολα τους συχρονα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ενεργοποείται αυτόματα σε νέες συνδέσεις, ανανεώσεις συμβολαίων, μετατροπές σε καρτοκινητό ή ενεργοποίηση 5G, εκτός αν η συσκευή δεν είναι συμβατή (όταν δηλαδή έρχεται το κλασικό μήνυμα αν στείλεις από μη συμβατή συσκευή στο 1333) 

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές είναι όλες συμβατες αλλα δεν καναμε κάτι απο τα παραπάνω. Στης συζύγου αλλαξαμε την sim απλα αλλα η ενεργοποίηση δεν εγινε τον ιδιο καιρο. Απλα μια μερα μου εφερε το κινητο της και με ρωτησε τι ειναι αυτο το volte που γραφει επανω. Σιγουρα δεν εστειλε απο μονη της το σμσ στο 13330,

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dread05 said:

Οι συσκευές είναι όλες συμβατες αλλα δεν καναμε κάτι απο τα παραπάνω. Στης συζύγου αλλαξαμε την sim απλα αλλα η ενεργοποίηση δεν εγινε τον ιδιο καιρο. Απλα μια μερα μου εφερε το κινητο της και με ρωτησε τι ειναι αυτο το volte που γραφει επανω. Σιγουρα δεν εστειλε απο μονη της το σμσ στο 13330,

Όταν γίνεται ενημέρωση των εφαρμογών στο Playstore μαζί με τις εφαρμογές που ενημερώνονται άν έχεις παρατηρήσει ανα διαστήματα ενημερώνεται κάτι που λέει ''Υπηρεσίες εταιρίας κινητής τηλεφωνίας''. Συνήθως είναι μικρά σε μέγεθος. Αυτά κάνουν ''επεμβάσεις'' όταν ο πάροχος θέλει να ενημερώσει-εξελίξει τις υπηρεσίες του. 

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου ακούγεται σωστο. Η συζυγος ειπε οτι το volte ενεργοποιήθηκε μετα απο καποια ενημερωση. Απλα να υποθεσω οτι η cosmote το εκανε τυχαια και απλα δεν ειχε ερθει ακομα η σειρα της δικης μου γραμμης?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, dread05 said:

Αυτό μου ακούγεται σωστο. Η συζυγος ειπε οτι το volte ενεργοποιήθηκε μετα απο καποια ενημερωση. Απλα να υποθεσω οτι η cosmote το εκανε τυχαια και απλα δεν ειχε ερθει ακομα η σειρα της δικης μου γραμμης?

Το άν η Cosmote δίνει την επιλογή να εμφανίζεται απλά το εικονίδιο και να διαθέτει τον διακόπτη VoLTE δεν ξέρω αν σημαίνει κιόλας οτι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία.. Μπορεί και πάλι να πρέπει να στείλει μήνυμα στο 1333 για να γίνουν όλα σωστά.

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dread05 said:

Δοκιμασα να κανω ακριβώς αυτο που λες και μας εδωσε μνμ οτι η υπηρεσία ειναι ηδη ενεργοποιημένη. Εχω καταμπερδευτει

Αφού είναι ενεργοποιημένα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τί το σκαλίζεις🧐;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθω να καταλαβω πως σε 2 redmi note 9 με γραμμες cosmote το ενα εγινε αυτόματα και το αλλο ηθελε manual

Edited by dread05
Λαθος μοντέλο
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dread05 said:

Απλα προσπαθω να καταλαβω πως σε 2 redmi note 9 με γραμμες cosmote το ενα εγινε αυτόματα και το αλλο ηθελε manual

Άν δεν το πείραζες αυτό που έκανες τελικά με μήνυμα, μπορεί να γινόταν έτσι κ αλλιώς λίγες μέρες αργότερα. Ξέρεις τα updates των εφαρμογών δεν έρχονται σε όλους ταυτόχρονα ούτε και αν ακόμα έχεις την ίδια συσκευή..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...