Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εμπειρία μου σε Αγγλία με την Three είναι ότι χορεύει ζεϊμπέκικο κι όχι τανγκό. Αυτές οι πρωτοτυπίες μόνο στην Ελλάδα γίνονται.

 

Δηλαδή μου λες ότι παίζει με όλες τις συσκευές wifi calling η Three UK. Να έρθω τότε να βάλουμε μια καρτούλα στο Nexus 6P μου να δούμε αν θα δουλέψει

Όλοι λίστες έχουν, αφού τα έκανε μαντάρα το 3GPP, τι να κάνουμε τώρα

Ορίστε η λίστα της 3UK http://support.three.co.uk/SRVS/CGI-BIN/WEBISAPI.DLL?Command=New,Kb=Mobile,Ts=Mobile,T=Article,Case=obj(41598)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες ότι παίζει με όλες τις συσκευές wifi calling η Three UK. Να έρθω τότε να βάλουμε μια καρτούλα στο Nexus 6P μου να δούμε αν θα δουλέψει

Όλοι λίστες έχουν, αφού τα έκανε μαντάρα το 3GPP, τι να κάνουμε τώρα

Ορίστε η λίστα της 3UK http://support.three.co.uk/SRVS/CGI-BIN/WEBISAPI.DLL?Command=New,Kb=Mobile,Ts=Mobile,T=Article,Case=obj(41598)

 

Το λέω γιατί πρόσφατα σε redmi note 8 pro μια χαρά δούλευε χωρίς θέμα, και η αδερφή μου που ζει εκεί 30 χρόνια τώρα δεν είχε ποτέ θέμα και

στο nexus που είχε και στο motorola one fusion που έχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
To μέτρησα μόλις τώρα από περιέργεια. Σε wifi calling καταναλώνει περίπου 1mb/1.30' κλήσης. Σε volte/4g κλήση, κάπου 300kb/2.30' κλήσης και τα οποία είναι free pass δηλαδή δεν τρώει από το data πακέτο σου δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

To μέτρησα μόλις τώρα από περιέργεια. Σε wifi calling καταναλώνει περίπου 1mb/1.30' κλήσης. Σε volte/4g κλήση, κάπου 300kb/2.30' κλήσης και τα οποία είναι free pass δηλαδή δεν τρώει από το data πακέτο σου δεδομένα

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

είναι free pass δηλαδή δεν τρώει από το data πακέτο σου δεδομένα
Είναι χωρίς χρέωση μόνο για το VoLTE, όταν είσαι σε hotspot κινητού και μιλας με WiFi Calling χρεώνονται κανονικά τα δεδομένα σε αυτον που σου κάνει το hotspot.
Link to comment
Share on other sites

Ζόρικο ερώτημα: σε 2καρτο έχω σιμ1- Q και σιμ2- WU. Ανοικτό ίντερνετ έχω στη σιμ1, αλλά είμαι σχεδόν πάντα σε WiFi. Εάν ενεργοποιήσω το WiFi call θα έχω καλυτερες εισερχομενες;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά θα λαμβάνεις κλήσεις στη 2η και όταν είσαι σε κλήση με τη πρώτη SIM και συνδεδεμένος σε Wifi
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν είσαι σε wifi δίπλα απο το εικονίδιο της sim2 στην μπάρα ειδοποιήσεων, γράφει Vowifi2 ή Volte2?
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία δεν ειναι συμβατη με την συσκευή σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηθελα να ξερω πριν αλλαξω τις σιμ στη συσκευη. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία δεν ειναι συμβατη με την συσκευή σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηθελα να ξερω πριν αλλαξω τις σιμ στη συσκευη. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Βρες μια συσκευή από τις συμβατές με cosmote vowifi, ενεργοποίησέ το εκεί και μετά επιστρέφεις την κάρτα στη συσκευή σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

H παίρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και στο ενεργοποιούν αλλά αυτό δεν συνεπάγεται ότι θα παίξει στην οποιαδήποτε συσκευή
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω το Huawei Nova 5T και θέλω να φύγω απο Voda, στην Cosmote δουλεύει καλά το VoWiFi και το VoLTE στο τηλεφωνό μου;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Huawei Nova 5T και θέλω να φύγω απο Voda, στην Cosmote δουλεύει καλά το VoWiFi και το VoLTE στο τηλεφωνό μου;

 

Το Huawei Nova 5T είναι εντός της λίστας με τις υποστηριζόμενες συσκευές. Λογικά θα δουλεύει όπως πρέπει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το Huawei Nova 5T είναι εντός της λίστας με τις υποστηριζόμενες συσκευές. Λογικά θα δουλεύει όπως πρέπει.

:dance: Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

:dance: Ευχαριστώ.

 

Με VoLTE και WiFi ενεργοποιημένα στο πρώτο iPhone SE (δεν είχα το 5T τότε), με το 5T στην τελευταία αναβάθμιση του EMUI, λειτουργούν και οι 2 υπηρεσίες άψογα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για την Vowifi έχει παράμετρο και το ενεργοποιείς για VoLTE δεν έχει ενώ σε βιντεάκια στο youtube στο εξωτερικό βλέπω ότι υπάρχει. Πως ξέρουμε ότι είναι ενεργοποιημένο μόνο ο πάροχος δίνει αυτή την πληροφορία προφορικά(στη Voda ετσι είναι,οταν τους ρώτησα μου είπαν οτι είναι ενεργοποιημένο);
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 πάνε μαζί. Αν δεν είναι ενεργοποιημένα, στέλνεις wificall στο 1333. Και για τα 2 έχει την αντίστοιχη για το καθένα ένδειξη στην cosmote, σε συσκευές Android τουλάχιστον.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Για την Vowifi έχει παράμετρο και το ενεργοποιείς για VoLTE δεν έχει ενώ σε βιντεάκια στο youtube στο εξωτερικό βλέπω ότι υπάρχει. Πως ξέρουμε ότι είναι ενεργοποιημένο μόνο ο πάροχος δίνει αυτή την πληροφορία προφορικά(στη Voda ετσι είναι,οταν τους ρώτησα μου είπαν οτι είναι ενεργοποιημένο);

 

Όταν δεν εμφανίζει σύμβολο VoLTE πχ σε iPhone ή σε Vodafone, κανεις μια κλήση με δεδομένα ανοιχτά και βλέπεις αν παραμένει το 4G στο σήμα ή αν σε ρίχνει σε 3G/2G.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι με WiFi το σήμα του VoLTE κρύβεται έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να βγάλεις το WiFi για να εμφανιστεί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τεστ με την κλήση με ανοιχτά τα δεδομένα και σε όλη τη διάρκεια παρέμεινε σε 4G, άρα το VoLTE στη Voda είναι ενεργοποιημένο παρ' ολο που δεν εμφανίζει το VoLTE. Επίσης η συνομιλία ήταν καθαρή χωρίς διακοπές με χαμηλό σήμα(δυο γραμμές), αρα και Cosmote που θέλω να παω θεωρώ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...