Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα από Αργοστολι, έβαλα κάρτα στο What’s Up και είπα να δοκιμάσω το 5G. Στο σπίτι μέσα η 1η μέτρηση,θα  βγω και έξω.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5149332173

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Καλημέρα από Αργοστολι, έβαλα κάρτα στο What’s Up και είπα να δοκιμάσω το 5G. Στο σπίτι μέσα η 1η μέτρηση,θα  βγω και έξω.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5149332173

Έχει ξεσκιστεί να βάζει n78 η cosmote . Well done

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgebad said:

Έχει ξεσκιστεί να βάζει n78 η cosmote . Well done

Να κοιτάξει να βάλει και ποιο Βόρειο ανατολικά γιατί έχει ξεφτιλιστεί το πράγμα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 11:37 ΠΜ, HORGRAP said:

Επεσε το authentication σε 4G και 5G . Οσοι ειχαν roaming στην Ελλαδα ειχαν δίκτυο 4G 5G. 

Οι συνδρομητές της Cosmote για 15 λεπτα ομως ΟΧΙ.

Απαράδεκτη η Cosmote μερα μεσημερι να πέφτει πανελλαδικά .

Πάντως δεν ειχε να κανει με το 4G5G . Ειχαν θεμα με τα EMM(REG-INIT ( Δεν μπορουσε ο πάροχος να ελέγξει τη καρτα SIM για να παραμείνει στο δίκτυο ).

Εχει ξανασυμβεί πριν μηνες και στην Cosmote και στη Vodafone . 

Τι στο καλο συμβαίνει ? Κυβερνοεπιθεσεις?

 

On 9/6/2022 at 11:42 ΠΜ, AlexM2 said:

Το μόνο θέμα πλέον είναι ότι δεν υπάρχει volte

Εγώ προχτές είχα θέμα με το σήμα και το volte. Εχτές και σήμερα δεν είχα κανένα θέμα. 

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Μετά από παρά πολύ προσπάθεια και αφού προσπαθούσα να αποδείξω στην cosmote ότι δεν είμαι ελέφαντας , παραδέχθηκαν από το τεχνικό τμήμα ότι στο Αλεποχώρι Αττικής και την ευρύτερη περιοχή τους καλοκαιρινούς μήνες το δίκτυο θα μπουκώνει διότι το capacity της κεραίας είναι μικρότερο των δυνατοτήτων της. Είτε έχεις 4G μου είπαν είτε 5G αν γεμίζει η χωρητικότητα της κεραίας από συνδρομητές θα μπουκώνει. Και μιλάμε για το 2022. Μου είπαν θα καταχωρήσουν ότι η περιοχή χρειάζεται ενίσχυση χωρητικότητας αλλά αυτό σίγουρα δεν πρόκειται να γίνει άμεσα. Όταν τους είπα ότι από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβρη ψάχνουμε WIFI για να έχουμε πρόσβαση δεν πήρα καμία απάντηση. Θεωρεί λογικό η εταιρία να πληρώνεις υπηρεσίες για 7/7 και να έχεις τελικά μόνο τις ώρες και τις ημέρες που δεν είναι μπουκωμένο το δίκτυο στην περιοχή. 
 

Αναγκάστηκα και δοκίμασα κόκκινη που μόνο 4G έχει στην περιοχή. Μέσος όρος μετρήσεων 70mbps download.

 

cosmote μέσος όρος τώρα ; 
από 0,3 έως 25mbps.

Η εταιρία πραγματικά επενδύει όπου της κάνει κέφι. Εκεί που έχει προβλήματα αδιαφορεί. Επενδύει για το φαίνεσθαι.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Belschri said:

Μετά από παρά πολύ προσπάθεια και αφού προσπαθούσα να αποδείξω στην cosmote ότι δεν είμαι ελέφαντας , παραδέχθηκαν από το τεχνικό τμήμα ότι στο Αλεποχώρι Αττικής και την ευρύτερη περιοχή τους καλοκαιρινούς μήνες το δίκτυο θα μπουκώνει διότι το capacity της κεραίας είναι μικρότερο των δυνατοτήτων της. Είτε έχεις 4G μου είπαν είτε 5G αν γεμίζει η χωρητικότητα της κεραίας από συνδρομητές θα μπουκώνει. Και μιλάμε για το 2022. Μου είπαν θα καταχωρήσουν ότι η περιοχή χρειάζεται ενίσχυση χωρητικότητας αλλά αυτό σίγουρα δεν πρόκειται να γίνει άμεσα. Όταν τους είπα ότι από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβρη ψάχνουμε WIFI για να έχουμε πρόσβαση δεν πήρα καμία απάντηση. Θεωρεί λογικό η εταιρία να πληρώνεις υπηρεσίες για 7/7 και να έχεις τελικά μόνο τις ώρες και τις ημέρες που δεν είναι μπουκωμένο το δίκτυο στην περιοχή. 
 

Αναγκάστηκα και δοκίμασα κόκκινη που μόνο 4G έχει στην περιοχή. Μέσος όρος μετρήσεων 70mbps download.

 

cosmote μέσος όρος τώρα ; 
από 0,3 έως 25mbps.

Η εταιρία πραγματικά επενδύει όπου της κάνει κέφι. Εκεί που έχει προβλήματα αδιαφορεί. Επενδύει για το φαίνεσθαι.

Δοκίμασε και την μπλέ μήπως παίζει καλύτερα;;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Belschri said:

Μετά από παρά πολύ προσπάθεια και αφού προσπαθούσα να αποδείξω στην cosmote ότι δεν είμαι ελέφαντας , παραδέχθηκαν από το τεχνικό τμήμα ότι στο Αλεποχώρι Αττικής και την ευρύτερη περιοχή τους καλοκαιρινούς μήνες το δίκτυο θα μπουκώνει διότι το capacity της κεραίας είναι μικρότερο των δυνατοτήτων της. Είτε έχεις 4G μου είπαν είτε 5G αν γεμίζει η χωρητικότητα της κεραίας από συνδρομητές θα μπουκώνει. Και μιλάμε για το 2022. Μου είπαν θα καταχωρήσουν ότι η περιοχή χρειάζεται ενίσχυση χωρητικότητας αλλά αυτό σίγουρα δεν πρόκειται να γίνει άμεσα. Όταν τους είπα ότι από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβρη ψάχνουμε WIFI για να έχουμε πρόσβαση δεν πήρα καμία απάντηση. Θεωρεί λογικό η εταιρία να πληρώνεις υπηρεσίες για 7/7 και να έχεις τελικά μόνο τις ώρες και τις ημέρες που δεν είναι μπουκωμένο το δίκτυο στην περιοχή. 
 

Αναγκάστηκα και δοκίμασα κόκκινη που μόνο 4G έχει στην περιοχή. Μέσος όρος μετρήσεων 70mbps download.

 

cosmote μέσος όρος τώρα ; 
από 0,3 έως 25mbps.

Η εταιρία πραγματικά επενδύει όπου της κάνει κέφι. Εκεί που έχει προβλήματα αδιαφορεί. Επενδύει για το φαίνεσθαι.

Οπότε αναγκαστικά δικαρτο με κόκκινη σαν προσωρινή λύση και ελπίζω να αναβαθμίσουν συντομα.Συμβολαιο έχεις στην πράσινη; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Belschri said:

Μετά από παρά πολύ προσπάθεια και αφού προσπαθούσα να αποδείξω στην cosmote ότι δεν είμαι ελέφαντας , παραδέχθηκαν από το τεχνικό τμήμα ότι στο Αλεποχώρι Αττικής και την ευρύτερη περιοχή τους καλοκαιρινούς μήνες το δίκτυο θα μπουκώνει διότι το capacity της κεραίας είναι μικρότερο των δυνατοτήτων της. Είτε έχεις 4G μου είπαν είτε 5G αν γεμίζει η χωρητικότητα της κεραίας από συνδρομητές θα μπουκώνει. Και μιλάμε για το 2022. Μου είπαν θα καταχωρήσουν ότι η περιοχή χρειάζεται ενίσχυση χωρητικότητας αλλά αυτό σίγουρα δεν πρόκειται να γίνει άμεσα. Όταν τους είπα ότι από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβρη ψάχνουμε WIFI για να έχουμε πρόσβαση δεν πήρα καμία απάντηση. Θεωρεί λογικό η εταιρία να πληρώνεις υπηρεσίες για 7/7 και να έχεις τελικά μόνο τις ώρες και τις ημέρες που δεν είναι μπουκωμένο το δίκτυο στην περιοχή. 
 

Αναγκάστηκα και δοκίμασα κόκκινη που μόνο 4G έχει στην περιοχή. Μέσος όρος μετρήσεων 70mbps download.

 

cosmote μέσος όρος τώρα ; 
από 0,3 έως 25mbps.

Η εταιρία πραγματικά επενδύει όπου της κάνει κέφι. Εκεί που έχει προβλήματα αδιαφορεί. Επενδύει για το φαίνεσθαι.

Δεν είναι ότι δεν επενδύει , αλλά όπως το είπες μπουκώνει .90mhz με mimo δεν το λες «δεν επενδύω» . Μακάρι να μπει n78 να ξαλαφρώσει λίγο η κατσταση

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, blizard said:

Επενδύει μεν, αλλά ο σκοπός της επένδυσης είναι το ερώτημα ....  το κάνει για να έχουμε όλοι ταχύτητα από 2 ως 25mbps που θα της επιτρέψει να ρίξει τρομερά τις τιμές και σε απεριόριστα  ? η επενδύει για να βγάζει 1000mbps πρακτικός άχρηστα ώστε να πουλάει μούρη ?

Πάντως για την ώρα ενώ τα νούμερα που αναφέρεις τα λες και σωστά, οι τιμές δεν φαίνεται να έχουν πέσει "τρομερα". Επίσης τι γνώμη έχεις για το roaming φέτος το καλοκαίρι? Ποιος θα κερδίσει περισσότερα από τους τουριστες, αυτός που επενδύει "για να πουλήσει μούρη" ή αυτός που επενδύει "για να ρίξει τρομερα τις τιμές"?

 

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έχουν 5G όλες εκεί;

Δεν έχω ιδέα, έχω χρόνια να ασχοληθώ με τα άλλα δίκτυα 

Link to comment
Share on other sites

5G Αργοστολι στο σπίτι μου κόφτης στα 650Mbps…μάλλον δεν έχει αρκετό bandwidth όπως στη Κρήτη θυμάμαι που είχε αναφερθεί. https://www.speedtest.net/my-result/i/5152071902
LTE CA B3+B20 4Mimo και 64Qam που φαίνεται στο χαμηλό Upload. 
Δεν ξέρω αν έχει B78 αλλά σίγουρα έχει B1 4G διότι έχουν κλείσει το 3G. Το 4G παίζει στα 100-110Mbps στο ίδιο σημείο. 
Η μέτρηση είναι στο μπαλκόνι και βλέπω σταθμούς που είναι στα Διλινάτα απέναντι και τριγύρω και όσους έχει στο λόφο πίσω από το Αργοστολι.

Επισης θα ανεβάσω και μετρήσεις εκτός Κεφαλλονίας να δούμε την εμπειρία χρήσης. Πάντως μέρα με τη νύχτα το 5G, φαίνεται η διαφορά στο ping.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από το μενου *3001#12345#* δε μπορείς να δεις σε ποια συχνότητα έχει κλειδώσει το 5G; Επίσης, δεν υπάρχει Β78, n78 υπάρχει (το σωστό είναι με το n μικρό).

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Από το μενου *3001#12345#* δε μπορείς να δεις σε ποια συχνότητα έχει κλειδώσει το 5G; Επίσης, δεν υπάρχει Β78, n78 υπάρχει (το σωστό είναι με το n μικρό).

Poco X3 Pro
 

Δεν ξέρω πως εμφανίζεται στο iPhone 13..το πήρα εδώ και δέκα μέρες και τωρα έβαλα κάρτα κοσμοτε.

Μόλις είδα ότι έχει 800+1800+2100 για 5G… και μια δυο κεραίες να έχουν n78. Καθόλου άσχημα πάντως.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ακόμη και κόφτης να υπάρχει, μιλάμε για 650 mbps.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Εντάξει, ακόμη και κόφτης να υπάρχει, μιλάμε για 650 mbps.

Ο ανταγωνισμός με το ζόρι πιάνει 150Mbps στο 4G. Έχει ξεφύγει η κοσμοτε στο Αργοστολι και σε ορισμένα σημεία του νησιού παίζει μόνη της μπάλα. Είμαι από το 2018 στο νησί και παρόλο που την κοσμοτε εδώ και δυο χρόνια δεν την χρησιμοποιώ συστηματικά, δηλαδή να βάζω κάρτα κάθε μήνα αλλά για back up με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όταν χρειάστηκα. Παντού είσαι με 4G/5G σε οποιοδήποτε σημείο του νησιού. Ειδικά αν είσαι οδηγός ή επαγγελματίας που το τηλέφωνο είναι εργαλείο δουλειάς για να στείλεις email σε ένα πελάτη είτε να μπορείς να μιλήσεις εν κινήσει χωρίς διακοπές μόνο κοσμοτε. 
Δεν είχα ποτέ drop call ούτε έχασα κλήση τόσα χρόνια. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις ποιες συχνότητες ενώνει στο cell info menu της apple? νομιζω οχι τουλαχιστον στα snapdragon μοντελα. Για να δεις τι παιζει με το 5G πανε στο 5G nr section  και μπορεις να δεις αν ειναι n1 η n78 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgemv said:

Κάνει NR-CA το δίκτυο με N78 + N28?

Γιώργο , 

Παιζει περισσότερο εύκολα η n28 σε 5G οταν δεν μπορεις να παρεις n78

Ειτε 3500 ειτε 700  Mhz ειτε  2100 Mhz 

Εντυπωσιακά πολλοί συνδυασμοί για Κινεζικές και Ευρωπαϊκές συσκευές απο την Cosmote σε αντίθεση με τις άλλες που δεν δινουν εύκολα ΤΊΠΟΤΑ 🙂

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, HORGRAP said:

Γιώργο , 

Παιζει περισσότερο εύκολα η n28 σε 5G οταν δεν μπορεις να παρεις n78

Ειτε 3500 ειτε 700  Mhz ειτε  2100 Mhz 

Εντυπωσιακά πολλοί συνδυασμοί για Κινεζικές και Ευρωπαϊκές συσκευές απο την Cosmote σε αντίθεση με τις άλλες που δεν δινουν εύκολα ΤΊΠΟΤΑ 🙂

 

 

 

Ναι, ΟΚ, απλά ρωτάω αν παίζει συνδυασμός τύπου 7-3-1_n78-n28

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω vf εδώ και 5 χρόνια,και τώρα τελευταία δεν είμαι ευχαριστημένος με το 4g και το 5g.Μου έχουν προτείνει από την cosmote με 17ευρω 5gb internet.Μενω Θεσσαλονίκη.Νεαπολη.Θα έχω καλό σήμα για ομιλία και για ίντερνετ?Να πάω στην cosmote?Αξίζει?Αν ξέρει κάποιος φίλος ας μου πει.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...