Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, VasilisSam said:

Ευτυχώς Θεσσαλονίκη σε αυτά δεν τρελαίνονται πολύ τα τελευταία χρόνια. Βέβαια πρόσφατα κυρία δεν άφησε να προχωρήσει εγκατάσταση οπτικών ινών σε οικοδομή λόγω φόβου για την υγεία της. Η ίδια έβαλε ένα "μαγικό" πλέγμα για να προστατέψει το σπίτι της από την ακτινοβολία της κεραίας στη δίπλα οικοδομή. (enb 11821 nova)

iMarkup_20240228_135656.jpg

Εγώ πήγα να βάλω οπτική ίνα, και η σπιτονοικοκυρά μας έβαλε τις φωνές, σε βαθμό που χάλασε το ακουστικό του τηλεφώνου. 
«το σπίτι εξ ημισίας με συγγενή είναι..,» «δεν θέλουμε να βάλουμε άλλες τρύπες» «ααααα ουουου αααααα» «σιγά μη πληρώσω για αυτά» …

Δεν ξέρω τι παίζει βέβαια, έχει και γαμπρό πολίσμαν (λες και θα κάνει κάτι), δημόσια υπάλληλος είναι. Ένα καλό πήγα να κάνω και τις άκουσα και από πάνω. Λες και την έβρισα ένα πράγμα. 
 

Περιμένω εκείνη την ημέρα πάντως όταν πλέον ο χαλκός δεν θα υπάρχει και θα αναγκαστεί να βάλει και να χώσει πολλά φράγκα για την εγκατάσταση. Χαχαχαχα

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2024 at 11:16 ΠΜ, csmt said:

Είναι μέσα στο πλάνο του Μάρτη. Η Πυλαία φαίνεται για Μάιο τουλάχιστον. 41xxx είναι το μόνο σίγουρο ότι αποφασίσει το κέντρο.

Η Καρακάση είναι έτοιμη.

Καμιά πρόβλεψη για τις αναβαθμίσεις με Ν78 στην Πιερία έχεις να μοιραστείς; Στον Κορινό παρόλο που βάλανε νέο σταθμό πάνω από 200mbps ούτε τον χειμώνα δεν πιάνει! Έχουν βγει οι άδειες από ότι είδα στην ΕΕΤΤ.

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

El Venizelos

πρωί μεν με πολύ κίνηση δε

Θεωρώ ότι πιάνει τα 2Gbps για πλάκα χωρίς ιδιαίτερη κίνηση 🚥 

Γενικά στο αεροδρόμιο φχαριστιεμαι ταχύτητα.. 🙂

 

Screenshot_20240229_060143_Speedtest.jpg

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Εγώ πήγα να βάλω οπτική ίνα, και η σπιτονοικοκυρά μας έβαλε τις φωνές, σε βαθμό που χάλασε το ακουστικό του τηλεφώνου. 
«το σπίτι εξ ημισίας με συγγενή είναι..,» «δεν θέλουμε να βάλουμε άλλες τρύπες» «ααααα ουουου αααααα» «σιγά μη πληρώσω για αυτά» …

Δεν ξέρω τι παίζει βέβαια, έχει και γαμπρό πολίσμαν (λες και θα κάνει κάτι), δημόσια υπάλληλος είναι. Ένα καλό πήγα να κάνω και τις άκουσα και από πάνω. Λες και την έβρισα ένα πράγμα. 
 

Περιμένω εκείνη την ημέρα πάντως όταν πλέον ο χαλκός δεν θα υπάρχει και θα αναγκαστεί να βάλει και να χώσει πολλά φράγκα για την εγκατάσταση. Χαχαχαχα

Εμένα που ειχα θέμα στην εσωτερική καλωδίωση και ενα 4μηνο ειχα πρόβλημα στο σταθερό μου με αποσυνδέσεις και αυξομειώσεις ταχύτητας ήταν ο λόγος που το έκοψα. Διότι ο σπιτονοικοκύρης… δεν ήθελε να μπει σε διαδικασία να τα φτιαξει. Εγώ έβαλα κινητή, αυτός με adsl παιδευόταν και στο τέλος ο γιος του έψαχνε να βρει τι φταίει με τις αποσυνδέσεις στο Ίντερνετ. Του είπα τι συμβαίνει και τι μου έγραψε ο τεχνικος να το δει με ηλεκτρολόγο και μετά έβαλα το κινητο μου με απεριόριστα δεδομένα και τέλος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ppkmoby said:

Κρήνη Μοροζίνι Ηράκλειο 

 

Screenshot_20240229_190729_Speedtest.jpg

Έχει πέσει αυτή η περιοχή εδώ και δυο χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το κτίριο του ΟΤΕ δίπλα, είναι από τις πρώτες που παίρνουν αναβαθμίσεις...

Επίσης, πείτε Λιοντάρια να καταλάβει και κανένας 😛

Link to comment
Share on other sites

Αεροδρόμιο Μακεδονία Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/result/i/6005477255

Με 4G μέχρι 220Mbps φτάνει.

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, damierom said:

Αεροδρόμιο Μακεδονία Θεσσαλονίκη

https://www.speedtest.net/result/i/6005477255

Με 4G μέχρι 220Mbps φτάνει.

Λάθος νήμα ότι έγραψα πριν, μια χαρα πάει η κόσμοτε. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Check in χθες απο κοντά στον περιφερειακό κι ενημέρωση απο κέντρο:

1402 & 1403 οριστικό goodbye

Στο σημείο του 141978 απέναντι από την πρώην 1403 ήδη ξεκίνησαν να παίζουν και οι άλλες 2 ως 4885

1407 ακόμα παίζει αλλά θα αντικατασταθεί σύντομα απο 141979 ηδη εχει πέσει τσιμέντο με φράχτη για σταθμό μερικά μέτρα πιο κάτω απο την γέφυρα

1410 θα παραμείνει στην ίδια γέφυρα απλώς γίνεται 6ψηφιο με νεα panels είναι κλειστό 1 βδομάδα

Καλό μήνα SA πήρε παράταση για Μάιο δυστυχώς το καλό πράμα αργεί να γίνει!

Ετοιμαστείτε για Τσικνοπέμπτη στο Nero το τέλειο σημείο που έχει αδύναμο σήμα για να μετρήσουν τα KPIs εκείνη την ημέρα.

1441576 25ης Μαρτίου 55 τώρα εμφανίστηκε στην ΕΕΤΤ είναι καλό σημείο απ' οτι φαίνεται.

Θα μπορούσε να είναι σε καλύτερο σημείο η 1441576 και να καλύπτει την φιλελλήνων που εκεί έχει θέμα … ελπίζω να βάλουν σύντομα σταθμό στην περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, csmt said:

Check in χθες απο κοντά στον περιφερειακό κι ενημέρωση απο κέντρο:

1402 & 1403 οριστικό goodbye

Στο σημείο του 141978 απέναντι από την πρώην 1403 ήδη ξεκίνησαν να παίζουν και οι άλλες 2 ως 4885

1407 ακόμα παίζει αλλά θα αντικατασταθεί σύντομα απο 141979 ηδη εχει πέσει τσιμέντο με φράχτη για σταθμό μερικά μέτρα πιο κάτω απο την γέφυρα

1410 θα παραμείνει στην ίδια γέφυρα απλώς γίνεται 6ψηφιο με νεα panels είναι κλειστό 1 βδομάδα

Καλό μήνα SA πήρε παράταση για Μάιο δυστυχώς το καλό πράμα αργεί να γίνει!

Ετοιμαστείτε για Τσικνοπέμπτη στο Nero το τέλειο σημείο που έχει αδύναμο σήμα για να μετρήσουν τα KPIs εκείνη την ημέρα.

1441576 25ης Μαρτίου 55 τώρα εμφανίστηκε στην ΕΕΤΤ είναι καλό σημείο απ' οτι φαίνεται.

Πολυ ωραια η αναφορα, μακαρι να εδιναν τετοιες απο ολη την Ελλαδα!

Ενεργοποιηθηκε και ο micro 1547 στην λ. Στρατου και Σοφουλη/Αλκιβιαδου στο 40.673515 - 22.94297. Εχει δυο cells, προς 90/180 μοιρες,και παιζει στα 1800/2100 απ' οτι δηλωνουν.  Παρατηρηθηκε στις 15-02-2024 μονο στο 2G (cells 1,2, πηγη: Opencellid).  Τον περασα σαν 101547 αλλα αμα περασετε θα δουμε μηπως ειναι 141547.

Link to comment
Share on other sites

Micro φαίνεται να είναι και αν κρίνω από τις άδειες δεν στεριώνει κανένα συνέχεια αφαιρούνται. Αν δεν μπει κανονικός σταθμός εκεί σε ψηλό κτήριο δεν θα γίνει δουλειά. Για αυτό στη Μαρτίου αναφέρομαι.

Edited by VasilisSam
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, csmt said:

Check in χθες απο κοντά στον περιφερειακό κι ενημέρωση απο κέντρο:

1402 & 1403 οριστικό goodbye

Στο σημείο του 141978 απέναντι από την πρώην 1403 ήδη ξεκίνησαν να παίζουν και οι άλλες 2 ως 4885

1407 ακόμα παίζει αλλά θα αντικατασταθεί σύντομα απο 141979 ηδη εχει πέσει τσιμέντο με φράχτη για σταθμό μερικά μέτρα πιο κάτω απο την γέφυρα

1410 θα παραμείνει στην ίδια γέφυρα απλώς γίνεται 6ψηφιο με νεα panels είναι κλειστό 1 βδομάδα

Καλό μήνα SA πήρε παράταση για Μάιο δυστυχώς το καλό πράμα αργεί να γίνει!

Ετοιμαστείτε για Τσικνοπέμπτη στο Nero το τέλειο σημείο που έχει αδύναμο σήμα για να μετρήσουν τα KPIs εκείνη την ημέρα.

1441576 25ης Μαρτίου 55 τώρα εμφανίστηκε στην ΕΕΤΤ είναι καλό σημείο απ' οτι φαίνεται.

Πολύ ωραια, για την 1441576 είναι στο 4all της Μαρτίου με τη Σολωνος. Σκοπός τους είναι να καλύψουν Μαρτιου με Δελφων χωριά ότι έχει σταθμο μετρο εκεί. Τυχαία δεν το έβαλαν. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2024 at 3:20 ΜΜ, ppkmoby said:

Μεσημέρι έξω από τον Ωνάσειο. 

Tragic

Screenshot_20240228_151616_Speedtest.jpg

Για λόγους καλαισθησίας και αισθητικής αρμονίας με το εκάστοτε περιβάλλον. Οι κεραίες εν γένει είναι άσχημες στο μάτι. Τις πολυκατοικιες τις έχουμε συνηθίσει (εννοώ την ασχήμια τους) 

Δεν εχουν ενεργοποιήσει ακόμα την κεραία ακριβώς απέναντι. 4πλο sector Ν78. Έρχεται φώτο λίαν συντόμως 😎

On 28/2/2024 at 10:08 ΠΜ, VasilisSam said:

Η νέα 101308 πάντως ακόμα δεν παίζει όπως αναμένετε φαντάζομαι γιατί την μία μου δίνει 20mbps την άλλη 100 γενικά μία αστάθεια και τίποτα ουαου. Πάντως έχει σε όγκο καμουφλάζ από τα μεγαλύτερα που έχω δει ως τώρα οπότε αναρωτιέμαι τι θα βάλουν μέσα. 20240228_100050.thumb.jpg.73bcf2c6871367e6a380957404f02b35.jpg

Της έχουν φορέσει τα air 6448. Είναι λίγο ογκώδης και μάλλον μοναδική στην Ελλάδα 

On 28/2/2024 at 2:48 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Να ρωτήσω κάτι.. γιατί τις βάζουν καμουφλαρισμένες τις κεραίες αν δεν προκαλούν κακό; 

Δεν είμαι ψεκ, καταλαβαίνω ότι είναι καλύτερο να έχουμε πολλές κεραίες. Απλώς μου κάνει εντύπωση το καμουφλάρισμα.

Και μην μου πείτε για την αισθητική του κτηρίου.. οι ταράτσες είναι για φτύσιμο, δεν τους πείραξε η κεραία κινητής.

Και για λόγους προστασίας εξοπλισμού. Καλά κάνουν όλοι τους 

1 ώρα πριν, d_alex said:

Πολυ ωραια η αναφορα, μακαρι να εδιναν τετοιες απο ολη την Ελλαδα!

Ενεργοποιηθηκε και ο micro 1547 στην λ. Στρατου και Σοφουλη/Αλκιβιαδου στο 40.673515 - 22.94297. Εχει δυο cells, προς 90/180 μοιρες,και παιζει στα 1800/2100 απ' οτι δηλωνουν.  Παρατηρηθηκε στις 15-02-2024 μονο στο 2G (cells 1,2, πηγη: Opencellid).  Τον περασα σαν 101547 αλλα αμα περασετε θα δουμε μηπως ειναι 141547.

Θα σου δώσω ανάλογη αναφορά μες στη μέρα ή το σκ αχαχαχ. Ήμουν λίγο απασχολημένος παραπάνω αυτές τις μέρες και δεν ασχολήθηκα και πολύ, μόνο καταγραφές 😛

Γενικά έχει εγκαταστήσει πολύ πράμα τελευταία η Cosmote παιδιά. 

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Πολύ ωραια, για την 1441576 είναι στο 4all της Μαρτίου με τη Σολωνος. Σκοπός τους είναι να καλύψουν Μαρτιου με Δελφων χωριά ότι έχει σταθμο μετρο εκεί. Τυχαία δεν το έβαλαν. 

Την ψάχνω cellmapper αυτήν. Δεν έχει περαστεί ακόμα να φανταστώ, σωστά; 

On 28/2/2024 at 4:12 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Άσε που το καμουφλάρισμα είναι και ένα φυσικό εμπόδιο που ρίχνει μερικά Mbps στο speedtest.. 😉😂😂

Σωτήριο! 🤣🤣🤣 Τι υλικά χρησιμοποιούν αλήθεια, ξέρουμε; Προφανώς δεν είναι μεταλλικά, για πολυεστερίκα τα κόβω 😏

On 28/2/2024 at 2:01 ΜΜ, VasilisSam said:

Ευτυχώς Θεσσαλονίκη σε αυτά δεν τρελαίνονται πολύ τα τελευταία χρόνια. Βέβαια πρόσφατα κυρία δεν άφησε να προχωρήσει εγκατάσταση οπτικών ινών σε οικοδομή λόγω φόβου για την υγεία της. Η ίδια έβαλε ένα "μαγικό" πλέγμα για να προστατέψει το σπίτι της από την ακτινοβολία της κεραίας στη δίπλα οικοδομή. (enb 11821 nova)

iMarkup_20240228_135656.jpg

Γτ δεν έβαλε ένα σεντόνι; Αυτό έχει τρύπες 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Δεν εχουν ενεργοποιήσει ακόμα την κεραία ακριβώς απέναντι. 4πλο sector Ν78. Έρχεται φώτο λίαν συντόμως 😎

Της έχουν φορέσει τα air 6448. Είναι λίγο ογκώδης και μάλλον μοναδική στην Ελλάδα 

Και για λόγους προστασίας εξοπλισμού. Καλά κάνουν όλοι τους 

Θα σου δώσω ανάλογη αναφορά μες στη μέρα ή το σκ αχαχαχ. Ήμουν λίγο απασχολημένος παραπάνω αυτές τις μέρες και δεν ασχολήθηκα και πολύ, μόνο καταγραφές 😛

Γενικά έχει εγκαταστήσει πολύ πράμα τελευταία η Cosmote παιδιά. 

Την ψάχνω cellmapper αυτήν. Δεν έχει περαστεί ακόμα να φανταστώ, σωστά; 

Σωτήριο! 🤣🤣🤣 Τι υλικά χρησιμοποιούν αλήθεια, ξέρουμε; Προφανώς δεν είναι μεταλλικά, για πολυεστερίκα τα κόβω 😏

Γτ δεν έβαλε ένα σεντόνι; Αυτό έχει τρύπες 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Αυτό για τα Air το ξέρει καπόυ από μέσα ; Γτ μόνο 2100 1800 800 700 βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, georgebad said:

Αυτό για τα Air το ξέρει καπόυ από μέσα ; Γτ μόνο 2100 1800 800 700 βλεπουμε

Στην άδεια το χω δει. Υποθέτω ότι, ακόμα και αν δεν τα έχουν τοποθετήσει ήδη , το κάλυμμα φρόντισαν να το κάνουν στα μέτρα της για οταν έρθει η ώρα. Και είναι τα 6488 λάθος έγραψα 😏

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσατε καμία αλλαγή στο δεύτερο Β3 carrier; 

Φίλος μου έστειλε screenshot και λέει ότι έχει 15ΜΗz. Aλήθεια τώρα; 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mixtri said:

Παρατηρήσατε καμία αλλαγή στο δεύτερο Β3 carrier; 

Φίλος μου έστειλε screenshot και λέει ότι έχει 15ΜΗz. Aλήθεια τώρα; 🙂

Και 10 εχω δει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Παρατηρήσατε καμία αλλαγή στο δεύτερο Β3 carrier; 

Φίλος μου έστειλε screenshot και λέει ότι έχει 15ΜΗz. Aλήθεια τώρα; 🙂

10mhz έχω εγώ. Αν βρω 15 θα ποσταρω 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Παρατηρήσατε καμία αλλαγή στο δεύτερο Β3 carrier; 

Φίλος μου έστειλε screenshot και λέει ότι έχει 15ΜΗz. Aλήθεια τώρα; 🙂

Όχι δεν έχω παρατηρήσει τίποτα προσωπικά (ακόμα τουλάχιστον). Που το είδε; Σε σας εκεί Βόλο; 

Link to comment
Share on other sites

Βόλτα στην Κάτω τούμπα εδώ και 2-3 χρονια δεν έχει αλλάξει τπτ . Έτσι και πέσεις ΣΤΓΝ 800αρα του PCI 40 εισαι καμένος από χέρι . Ευτυχώς πλέον υπάρχουν γειτονικά pci  με άλλες συχνότητες και με ένα airplane mode σε γυρνάει . Σε μια βόλτα 1-1.30 ώρας κόλλησε σε 800αρα 3-4 φορές για 30 δευτερόλεπτα . Γενικα υπάρχει ENC n78 και οι  ταχυτγτες είναι απλά λειτουργικες . ΑΛΛΑ ξαναλέω έτσι και πέσεις σε 800αρα δύσκολα σε γυρνάει σε άλλη συχνότητα στο ίδιο PCI Αν όμως έχει άλλο ικανό PCI δίπλα τοτε όλα καλα . Θέλει κεραίες στην περιοχή εκεί γύρω σίγουρα . Δεν ξέρω αν ρίξουν  στην 800αρα το EIRP αν γίνει δουλίτσα προσωρινά . Γτ αν δεν σε βάλει σε αυτήν την ρημάδο 800αρα του pci 40 είναι απόλυτος λειτουργική 

https://drive.google.com/file/d/1nzNURItQ8S1RSM6dw872fQlAqPrc7I84/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1oxz1W4ryFp71fDk3DlsVhsfQQeSvJ-yl/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1ISNd36Cvn6CJ-xZTQgQaCDpESfB1fGnK/view?usp=drivesdk

Συγχωρεστε με για το χάος στις ταχύτητες και την μη αναφορά συγκεκριμένης τοποθεσίας αλλά νμζ είναι ο μοναδικός τρόπος να δωσω μια αντικοιμενικη εικόνα ΣΤΓΝ περιοχή χωρίς να κανω διακρίσεις στα τεστ και παράλληλα να ελέγξω την πραγματική απόδοση του δίκτυο κάτω από όλες τις συνθήκες , καθώς στο ένα στενό είχε n78 και στα επόμενα 50μετρα 10mbps

Η γενική περιοχή είναι αυτή 

https://drive.google.com/file/d/1b_maaeBRu-uzIzd2dI5Mn3JTmr2D6OZN/view?usp=drivesdk

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Λογικό το βρίσκω να φεύγει εντελώς το 2G από τα 1800, και πολύ άργησε εδώ που τα λέμε. Χρησιμοποιείται μόνο για IoT, CSFB και όσο voice roaming δεν έχει VoLTE. Μια χαρά φτάνουν μερικά κανάλια στα 900.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...