Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μενα! Χθες βραδυ που το εβαλα να φορτισει αντι για φορτιση μεσω καλωδιου, μου εγραψε αργη φορτιση και αργησε να φορτισει. Ειναι φυσιολογικο;
Για καλώδιο κι εσύ φίλε μου.

Δοκίμασε ένα καλό καλώδιο και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω στο letour.fr απο samsung browser και ενω παταω αποδοχη στα cookies ειναι σα να μην πατιεται. Απο chrome δεν εχει τετοιο θεμα. Παιζει κατι με τον sam browser?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μήνες με το note 9 νομίζω θα το αλλάξω και σκέφτομαι το s10+

Οι λόγοι είναι οι εξής :

Μέτρια μπαταρία για 4000m

Το spen δεν το κάνω πολύ χρήση με εξαίρεση κάποιες selfies και κάποιες λίγες σημειώσεις

Μεγάλο μέγεθος και βαρύ, το S10+ έχει μικρότερα μπεζελς και γενικά καθεται καλύτερα με ίδιο μήκος οθόνης

8g ram

άβολο δαχτυλικό αποτύπωμα

κάμερα όχι η καλύτερη ειδικα στα βίντεο

 

Γενικά νομίζω το S10+ είναι πλήρες πακέτο σε σχέση με όλα τα S και έχει φέρει όλα τα specs απου θα θέλαμε, αντίστοιχα πιστέυω θα είναι και το note 10, όμως το note 9 έχει ελλείψεις.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το σ10+, . Είναι πιο μικρό στο πλάτος, νομίζω κατά 2 χιλιοστά, και πιο ελαφρύ.

Αν έχεις το χρήμα κάνε την αλλαγή, κάτι ουσιαστικό δεν θα κερδίσεις.

Κρατάω το νοτ 9, για trade με νοτ

10 , αν θαχω χρήματα.. απίθανο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για καλώδιο κι εσύ φίλε μου.

Δοκίμασε ένα καλό καλώδιο και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Στο site της Samsung έχει original cable.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το σ10+, . Είναι πιο μικρό στο πλάτος, νομίζω κατά 2 χιλιοστά, και πιο ελαφρύ.

Αν έχεις το χρήμα κάνε την αλλαγή, κάτι ουσιαστικό δεν θα κερδίσεις.

Κρατάω το νοτ 9, για trade με νοτ

10 , αν θαχω χρήματα.. απίθανο.

 

Όντως στην ουσία δεν κερδίζεις κάτι αλλά γενικά η αίσθηση που σου μένει είναι καλύτερη.

Γενικά έχω ακούσει από πολλούς ότι τελικά το Note 9 δεν βόλεψε.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω ακούσει από πολλούς ότι τελικά το Note 9 δεν βόλεψε.

γκρουμουτσα είναι ****το αν το βάλεις και σε θήκη,ο μόνο λόγος που δεν το έχω πάρει

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί στις 09:20 πριν πάω στο γραφείο πέρασα να αφήσω το κινητό μου στην Smartec.

Αντιλήφθηκα τις τελευταίες ημέρες ότι κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία χωρίς να εχω προσθέσει καποια επιπλέον εφαρμογή. Μάλιστα, εχθές το πρωί και μετά από hard reset την Δευτέρα το βράδυ, μπήκε σε λειτουργία με τις μόνες εφαρμογές να τρέχουν να είναι το viber & το whatsapp. Μια συνηθισμένη ημέρα, δηλαδή εχθές πήγα στην δουλειά με 97% μπαταρία. Το απόγευμα έφυγα με 12%. Ενώ μέχρι και 10 ημέρες πριν, έφευγα κατά Μ.Ο με 40-50%.

Παρέδωσα λοιπόν το κινητό μου στην Smartec και στις 11 με ενημέρωσαν ότι είναι έτοιμο.

Πήγα, το παρέλαβα και βρίσκω να έχουν αλλάξει μπαταρία, μητρική, οθόνη και κάμερα. Δεν ρώτησα γιατί και δεν με ενδιέφερε κιόλας. Ξέρω ότι παρέλαβα μια σχεδόν νέα συσκευή από το επίσημο σέρβις της εταιρίας. Αυτό ναι, λέγεται after sales support.

Να σημειώσω ότι την ημέρα του Πάσχα είχε φάει μια τούμπα το τηλέφωνο σε τσιμεντένιο δρόμο στο χωριο (με την θήκη σιλικόνης βέβαια) και μετά από 3-4 ημέρες ξανα το ίδιο. Περιμετρικά, στην κάτω πλευρά του τηλεφώνου είχε καποια σημαδάκια από την πρώτη πτώση. Τώρα και αυτά λόγω της αλλαγής, έφυγαν! Είναι αγορασμένο την blue week (30/11) από Κοτσόβολο.

 

 

IMAGE 1

IMAGE 2

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

γκρουμουτσα είναι ****το αν το βάλεις και σε θήκη,ο μόνο λόγος που δεν το έχω πάρει

 

Εγώ πάντως περιμένω πως και πως για ένα μεγαλύτερο. Μου φαίνεται μικρό πλέον

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω πως και πως για ένα μεγαλύτερο. Μου φαίνεται μικρό πλέον

μπα εγώ θα κατέβω ....χαχα

δεν θέλω tablet και θέλω να είναι και ελαφρύ κάτω από 180γρ

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Samsung έχει original cable.

 

Τα καλώδια της Samsung είναι σκουπίδια. Υπάρχουν πολλά καλά καλώδια με υποστήριξη QC3-QC4 στα 15-20€ που θα βγάλουν πολλά χρόνια χωρίς προβλήματα.

 

Μετά από 5 μήνες με το note 9 νομίζω θα το αλλάξω και σκέφτομαι το s10+

Οι λόγοι είναι οι εξής :

Μέτρια μπαταρία για 4000m

Το spen δεν το κάνω πολύ χρήση με εξαίρεση κάποιες selfies και κάποιες λίγες σημειώσεις

Μεγάλο μέγεθος και βαρύ, το S10+ έχει μικρότερα μπεζελς και γενικά καθεται καλύτερα με ίδιο μήκος οθόνης

8g ram

άβολο δαχτυλικό αποτύπωμα

κάμερα όχι η καλύτερη ειδικα στα βίντεο

 

Γενικά νομίζω το S10+ είναι πλήρες πακέτο σε σχέση με όλα τα S και έχει φέρει όλα τα specs απου θα θέλαμε, αντίστοιχα πιστέυω θα είναι και το note 10, όμως το note 9 έχει ελλείψεις.

 

Εφόσον δεν χρειάζεσαι το spen, καλύτερα να πας στη σειρά S. Περιμένεις 1-4 μήνες και η τιμή τους είναι στα τάρταρα.

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ούτε σημαντικά καλύτερη αυτονομία έχει, ούτε ουσιαστική διαφορά στο μέγεθος, ούτε στην απόδοση.

Εφόσον όμως θέλεις κάτι νέο και το spen δεν σε συγκινεί όπως είπαμε, δεν υπάρχει κυριολεκτικά κανένας λόγος να κρατήσεις το note, αφού δεν χρειάζεσαι το μοναδικό feature που το κάνει να μην έχει αντίπαλο σε παραγωγικότητα.

 

 

Εγώ πάντως περιμένω πως και πως για ένα μεγαλύτερο. Μου φαίνεται μικρό πλέον

 

Κι εγώ είμαι έτοιμος για 6.7-6.8 ίντσες, αλλά ελπίζω σε ένα hole-free note 11.

 

μπα εγώ θα κατέβω ....χαχα

δεν θέλω tablet και θέλω να είναι και ελαφρύ κάτω από 180γρ

 

Αυτά είναι προσωπικά γούστα και ανάγκες.

Για εμένα για παράδειγμα, οτιδήποτε μικρότερο από 10" σε τάμπλετ (εννοείτε κάδρο, όχι 16:10) είναι μινι.

Κάποιος που θέλει όμως απλά μια μικρή συσκευή, δεν μπορεί να την παλέψει με τόσο μεγάλο μέγεθος.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί στις 09:20 πριν πάω στο γραφείο πέρασα να αφήσω το κινητό μου στην Smartec.

Αντιλήφθηκα τις τελευταίες ημέρες ότι κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία χωρίς να εχω προσθέσει καποια επιπλέον εφαρμογή. Μάλιστα, εχθές το πρωί και μετά από hard reset την Δευτέρα το βράδυ, μπήκε σε λειτουργία με τις μόνες εφαρμογές να τρέχουν να είναι το viber & το whatsapp. Μια συνηθισμένη ημέρα, δηλαδή εχθές πήγα στην δουλειά με 97% μπαταρία. Το απόγευμα έφυγα με 12%. Ενώ μέχρι και 10 ημέρες πριν, έφευγα κατά Μ.Ο με 40-50%.

Παρέδωσα λοιπόν το κινητό μου στην Smartec και στις 11 με ενημέρωσαν ότι είναι έτοιμο.

Πήγα, το παρέλαβα και βρίσκω να έχουν αλλάξει μπαταρία, μητρική, οθόνη και κάμερα. Δεν ρώτησα γιατί και δεν με ενδιέφερε κιόλας. Ξέρω ότι παρέλαβα μια σχεδόν νέα συσκευή από το επίσημο σέρβις της εταιρίας. Αυτό ναι, λέγεται after sales support.

Να σημειώσω ότι την ημέρα του Πάσχα είχε φάει μια τούμπα το τηλέφωνο σε τσιμεντένιο δρόμο στο χωριο (με την θήκη σιλικόνης βέβαια) και μετά από 3-4 ημέρες ξανα το ίδιο. Περιμετρικά, στην κάτω πλευρά του τηλεφώνου είχε καποια σημαδάκια από την πρώτη πτώση. Τώρα και αυτά λόγω της αλλαγής, έφυγαν! Είναι αγορασμένο την blue week (30/11) από Κοτσόβολο.

 

 

IMAGE 1

IMAGE 2

 

καλά, αυτοί σου άλλαξαν σχεδόν όλο το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Μητρική + οθόνη+ μπαταρία = καινούριο τηλέφωνο. Η εγγύηση μέχρι πότε ισχύει ;;;

 

πραγματικά καινούργιο κινητό.... δηλαδή τι κράτησαν ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Module καμερών και γενικά ότι περιφερειακό μπαίνει πάνω στην μητρική παρεμεινε το ίδια λογικά..

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

Ανακάλυψα κάτι σήμερα και δεν ξέρω που και αν έχει ρυθμίσεις... Όταν είμαι σε lock screen και αγγίξω/πιέσω βασικά την κλειστή οθόνη στο κάτω μέρος περίπου στο κέντρο... Κάνει δόνηση και ανοίγει η οθόνη και ζητάει ξεκλείδωμα! Βολικό...! Έχει κάπου ρυθμίσεις? Υπάρχει και double tap for wake up screen? Σαν επιλογή?

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα s8,s9, note 8, note 9 έχουν capacitive home κουμπί κάτω από την οθόνη.

Δεν είναι κάτι special που χρήζει παραμετροποίησης.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θέλεις.

Τώρα για double tap, δουλεύει στην AOD στο σημείο του φυσικού κουμπιού μόνο όταν έχεις την AOD να δείχνει το κουμπί.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα s8,s9, note 8, note 9 έχουν capacitive home κουμπί κάτω από την οθόνη.

Δεν είναι κάτι special που χρήζει παραμετροποίησης.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θέλεις.

Τώρα για double tap, δουλεύει στην AOD στο σημείο του φυσικού κουμπιού μόνο όταν έχεις την AOD να δείχνει το κουμπί.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Δεν το γνώριζα.. Σ ευχαριστώ πολύ :?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Εγώ που είχα το note 8 για 5 μήνες ήμουν αρκετά ευχαριστημένος με το 9 είμαι πιο ευχαριστημένος είναι ένα κλικ καλύτερο σε όλα όχι πως το καταλαβαίνεις αλλά είναι!

Καμερα θα έλεγα είναι τι ίδιο περίπου η σελφιε νομίζω ήταν καλύτερη του 8

Το πενάκι δεν το χρησιμοποιώ συνέχεια Αλλά την ημέρα το βγάζω 4-6 φορές και με βολεύει πάρα πολύ σε αρκετά πράγματα. Γενικα όλες ή συσκευές είναι πάνω κάτω το ίδιο στο μέγεθος(Άντε λίγο μικρότερο ή και μεγαλητερο) φυσικά προτιμώ να εδώ το note 9 που έχει το πενάκι που δεν το έχει κανένα άλλο κινητό!!!

Από θέμα μπαταρίας το φορτίζω καφέ δεύτερη μέρα το βράδυ με 5 ώρες sot μια χαρά είναι. Τώρα που είμαι θάλασσα μόνο με 4g θα δούμε τι χρόνους θα πιάσω!

Ότι και να πάρω πάντα αναζητώ το πενάκι!! Μαλιστα είχα πάρει και ένα επαναφορτιζωμενο stylus αλλά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη άσε που είναι πολύ μεγάλα και δεν βολεύει να το έχεις πάντα μαζί σου!

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επειδή τις τελευταίες μέρες παρατηρώ γρήγορη πτώση της μπαταρίας και μετά από hard reset το πρόβλημα επιμένει και έστειλα το κινητό στην Smartec για έλεγχο.

Σήμερα με πήραν μου είπαν ότι παρέλαβαν και μου ζήτησαν να του περιγράψω το πρόβλημα, μου είπαν επίσης αν θέλω να μου κάνουν επισκευή στην οθόνη μιας και υπάρχει ένα ράγισμα αλλά αρνήθηκα μιας και δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα στην οθόνη και το ράγισμα ούτε καν φαίνεται όταν η οθόνη είναι αναμένη.

Μετά από την περιγραφή του προβλήματος μου είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο στη συσκευή και αν διαπιστωθεί οτι χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας,η μπαταρία πάει μαζί με την οθόνη.

Την Δευτέρα θα με πάρουν τηλ να μου πουν.

Το θέμα τώρα είναι ότι φοβάμαι μην με χρεώσουν για οθόνη την οποία δεν επιθυμώ να επισκευάσω μιας και δεν είναι σπασμένη σε βαθμό που να χρίζει αλλαγής.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από την Smartec?

H συσκευή είναι 3 μηνών και εντός εγγύησης ξέχασα να αναφέρω.

Edited by Xras
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να σας ρωτήσω και εγώ κάτι; όταν μιλάω (απλη τηλεφωνική κλήση) χρησιμοποιώντας την Sim 1, το ιντερνετ μου λειτουργεί κανονικά και όσο μιλάω μπορώ να μπω στο ιντερνετ και να σερφάρω, να δω email κτλ... Όταν όμως μιλάω στο τηλέφωνο χρησιμοποιώντας την Sim 2, το τηλέφωνο σταματάει να έχει ιντερνετ... μπαίνω στο chrome, email και άλλες ιντερνετικές εφαρμογές και παίρνω το μήνυμα no internet connection...

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ενα θεματακι με την γρήγορη φόρτιση, κάποιες φορές δεν λειτουργεί και αναγκάζομαι να αποσυνδέω και να συνδέω τον φορτιστή ώστε να δουλέψει. Εχει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επειδή τις τελευταίες μέρες παρατηρώ γρήγορη πτώση της μπαταρίας και μετά από hard reset το πρόβλημα επιμένει και έστειλα το κινητό στην Smartec για έλεγχο.

Σήμερα με πήραν μου είπαν ότι παρέλαβαν και μου ζήτησαν να του περιγράψω το πρόβλημα, μου είπαν επίσης αν θέλω να μου κάνουν επισκευή στην οθόνη μιας και υπάρχει ένα ράγισμα αλλά αρνήθηκα μιας και δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα στην οθόνη και το ράγισμα ούτε καν φαίνεται όταν η οθόνη είναι αναμένη.

Μετά από την περιγραφή του προβλήματος μου είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο στη συσκευή και αν διαπιστωθεί οτι χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας,η μπαταρία πάει μαζί με την οθόνη.

Την Δευτέρα θα με πάρουν τηλ να μου πουν.

Το θέμα τώρα είναι ότι φοβάμαι μην με χρεώσουν για οθόνη την οποία δεν επιθυμώ να επισκευάσω μιας και δεν είναι σπασμένη σε βαθμό που να χρίζει αλλαγής.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από την Smartec?

H συσκευή είναι 3 μηνών και εντός εγγύησης ξέχασα να αναφέρω.

 

Όταν υπάρχει σπάσιμο, μπαίνουν κάποια ερωτηματικά για την εγγύηση. Μπορεί δηλαδή να έχεις ένα άσχετο πρόβλημα (πχ κατανάλωση που έχεις εσύ) και να σου πουν πως οφείλεται στην πτώση. Έχει συμβεί (αρκετά) παλιότερα σε γνωστό μου. Όχι πως θα ισχυριστούν το ίδιο και με σένα

Επίσης, μαζί με οθόνη σου αλλάζουν και μπαταρία. Όχι το αντίστροφο (χωρίς την συγκατάθεσή σου)

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να σας ρωτήσω και εγώ κάτι; όταν μιλάω (απλη τηλεφωνική κλήση) χρησιμοποιώντας την Sim 1, το ιντερνετ μου λειτουργεί κανονικά και όσο μιλάω μπορώ να μπω στο ιντερνετ και να σερφάρω, να δω email κτλ... Όταν όμως μιλάω στο τηλέφωνο χρησιμοποιώντας την Sim 2, το τηλέφωνο σταματάει να έχει ιντερνετ... μπαίνω στο chrome, email και άλλες ιντερνετικές εφαρμογές και παίρνω το μήνυμα no internet connection...

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Εγω το ειχα αυτο το θεμα με το Note 3 και νομιζω μια φορα ετυχε να χρειαστω ιντερνετ με το 9 και μου το εκανε. Δεν ειμαι σιγουρος ομως. Εχω βονταφον συνδεση, μια καρτα. Δεν ξερω αν παιζει ρολο ο παροχος.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ενα θεματακι με την γρήγορη φόρτιση, κάποιες φορές δεν λειτουργεί και αναγκάζομαι να αποσυνδέω και να συνδέω τον φορτιστή ώστε να δουλέψει. Εχει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα;
Δοκίμασε με ένα καλώδιο της προκοπής.

Τα φθηνιαρικα της Samsung χαλάνε σχετικά γρήγορα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...