Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ερώτηση του χαζού για σήμερα που μόλις ανακάλυψε τον τροχό.... Αν έχω το note σε flight mode και ενεργοποιήσω το WiFi calling, δεν χρεώνομαι περιαγωγή αν καλέσω στη χώρα μας κάποιο κινητό όντας από το εξωτερικό? Σωστά? :)

 

Και κάτι βασικό τώρα... Έχει τύχει σε κανένα όταν βάζει το τηλέφωνο σε flight mode, μετά να κολλάει το δίκτυο και ανοίγοντας τα δεδομένα να μην συνδέεται ποτέ σε δεδομένα? Τι έχω πάθει 2 φορές. Τη μία έκανα επανεκκίνηση... Τη δεύτερη έκανα 3 επανεκκινησεις και τίποτα και λύθηκε με το που έβγαλα τη sim και την ξανά έβαλα.... Καμία εμπειρία?

 

Απ' ότι γνωρίζω το wifi calling χρησιμοποιεί απλά το internet που υπάρχει στον σταθερό χώρο για να περνάει τις κλήσεις σαν voip, αντί για τις κεραίες της κινητής, αλλά χρεώνει κανονικά το πακέτο σου. Δεν δουλεύει σαν Skype δλδ. Αλλά καλύτερα ρώτησε και τον πάροχο σου για μία πιο υπεύθυνη απάντηση. :D:D

Για το 2ο δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Αυτό θα κάνω θα τους ρωτήσω καλύτερα!

 

Τώρα όσο αναφορά το δεύτερο... Πραγματικά δεν συμβαίνει πάντα.... Αλλά συχνά... Όταν είναι σε flight mode και το αφαιρέσω, είναι σαν να μπλοκάρει το ίντερνετ της sim... Ή κάτι τέτοιο πάντως.... Και είναι 3 ημερών τηλέφωνο δεν έχω προλάβει να του κάνω και βαριά χρήση.... Οψόμεθα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την εξής δοκιμή. Ρίξε το δίκτυο από 4g σε 3g η και 2g για 3 4 λεπτά. Μετά ξανά σε 4g λογικά θα είσαι οκ.

Καλημέρα και σ ευχαριστώ! Το είχα κάνει αλλά τίποτα. Η μόνη λύση ήταν να βγάλω την σιμ και έτσι όλα οκ μετά... Σαν να της μπλοκάρει το portal εισόδου στα δεδομένα.... Και το έχει δει μόνο μετά από flight mode on off.... Ίσως είναι κάποιο software bug σε συνδυασμό με τον παροχο εδώ που είμαι.... Θα δοκιμάσω να μην κάνω καθόλου χρήση του flight mode για 1 εβδομάδα να δω αν υα έχω θέμα με τα δεδομένα.....

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την επιλογη στις ρυθμισεις τελικα. Edited by athanasiosm
Ενταξει βρηκα την επιλογη
Link to comment
Share on other sites

Έχει πουθενά η συσκευή ρύθμιση για το τι ώρα να ανοίγουν και να κλείνουν τα δεδομένα κινητής και το WiFi; Θέλω να κλείνουν όλα πχ στη 1 το βράδυ και να ανοίγουν στις 7 το πρωί.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά και εγώ έχω θέμα με το σήμα δικτύου και τα δεδομένα κινητής... Συγκεκριμένα η Sim 2 δεν έχει σχεδόν ποτέ σήμα και στην Sim 1 χάνονται συχνά πυκνά τα δεδομένα...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά και εγώ έχω θέμα με το σήμα δικτύου και τα δεδομένα κινητής... Συγκεκριμένα η Sim 2 δεν έχει σχεδόν ποτέ σήμα και στην Sim 1 χάνονται συχνά πυκνά τα δεδομένα...

Πληροφοριακά.... Ενημέρωσα τον πάροχο μου εδώ για τον εν λόγω θέμα και μ ενημέρωσαν ότι είναι πιθανό έως σίγουρο να γίνει αν η σιμ ήταν σε αλλο τηλέφωνο πριν και έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις. Εμένα της διέγραψαν από τα κεντρικά τις ρυθμίσεις της... Έκλεισα το κινητό και ήρθε μήνυμα νέων ρυθμίσεων και πάτησα ενα απλό install....

Δοκίμασε το... Μίλησα με την εδώ Samsung και μου είπε να κάνω το ίδιο που από μονής της έκανε η εταιρεία παροχής δικτύου και ότι δεν είναι θέμα συσκευής...

Μακάρι να βοήθησα έστω και λίγο

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά.... Ενημέρωσα τον πάροχο μου εδώ για τον εν λόγω θέμα και μ ενημέρωσαν ότι είναι πιθανό έως σίγουρο να γίνει αν η σιμ ήταν σε αλλο τηλέφωνο πριν και έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις. Εμένα της διέγραψαν από τα κεντρικά τις ρυθμίσεις της... Έκλεισα το κινητό και ήρθε μήνυμα νέων ρυθμίσεων και πάτησα ενα απλό install....

Δοκίμασε το... Μίλησα με την εδώ Samsung και μου είπε να κάνω το ίδιο που από μονής της έκανε η εταιρεία παροχής δικτύου και ότι δεν είναι θέμα συσκευής...

Μακάρι να βοήθησα έστω και λίγο

 

βοήθησες πάρα πολύ :) απλά να σε ρωτήσω, επειδή ζω μόνιμα στην Αγγλία, έχω στην θέση 1 την αγγλική Sim και στην θέση 2 την ελληνική sim. αν ζητήσω ρυθμίσεις από το ελληνικό πάροχο σίγουρα θα γραφτούν στην αντίστοιχη sim?

Link to comment
Share on other sites

βοήθησες πάρα πολύ :) απλά να σε ρωτήσω, επειδή ζω μόνιμα στην Αγγλία, έχω στην θέση 1 την αγγλική Sim και στην θέση 2 την ελληνική sim. αν ζητήσω ρυθμίσεις από το ελληνικό πάροχο σίγουρα θα γραφτούν στην αντίστοιχη sim?

 

Καλημέρα απο την Ελβετία και τους Ελληνικούς χαιρετισμούς μου στο Ηνωμένο Βασίλειο :)

Πολύ σωστά, θα σου στείλουν 2 μηνύματα ρυθμίσεων, ένα για web και ένα MMS το καθένα απο τα 2 θα έχει δίπλα σε παρένθεση 1 ή 2 αναλόγως την SIM για την οποία προορίζονται. Οπότε πρακτικά θα κάνεις εγκατάσταση 4 μηνύματα στο σύνολό τους. Θεωρώ οτι θα λυθεί το πρόβλημα σου το οποίο είναι άκρως irritating που λένε στην άνω ραχούλα :p:p:p Οι ξένοι θα το κάνουν άμεσα οι δικοί μας ίσως πουν μα...μου....να το κάνουν όμως γιατί είναι κρίμα καινούριο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! και οι ρυθμίσεις περνάνε στην sim (οχι στο τηλέφωνο) εεεεε;

Ναι είναι διαδικασία δευτερολεπτων.... Αλλά όταν το κάνουν να κλείσεις το τηλέφωνο πρώτα... Θα σου δώσουν οδηγίες no worries :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι διαδικασία δευτερολεπτων.... Αλλά όταν το κάνουν να κλείσεις το τηλέφωνο πρώτα... Θα σου δώσουν οδηγίες no worries :)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλημέρα! Ερώτηση.... Υπάρχει widget για ψηφιακό κουμπάκι στην οθόνη που να την κλειδώνει? Υπάρχει στα iPhone... Xiaomi κτλπ...

 

Σας ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τη σήμερον ημέρα θα υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές, ωστόσο εγώ θυμάμαι μόνο το screen off and lock που χρησιμοποιούσα πριν καμία 10ετια στο πρώτο galaxy s.

Θυμάμαι είχε widgets για αυτή τη δουλειά, αλλά κυρίως το δουλεύαμε με nova launcher.

Βάζαμε σε ένα gesture του nova να τρέξει την συγκεκριμένη εφαρμογή (πχ στο double tap στην αρχική οθόνη) και έτσι έκλεινε η οθόνη με διπλό ταπ.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δυο πραγματα θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε...

1.Υπαρχει δυνατοτητα να κανω screenshot πατωντας μονο ενα κουμπι κ οχι δυο(power on+volume)

2.Δεν εχω κανενα κλειδωμα στην οθονη παρα μονο να ανοιγει η οθονη οταν παταω το μεσαιο κουμπι αφης στο κατω μερος της οθονης.Επειδη ομως η οθονη ενεργοποιειτε και με το κουμπι power ον μηπως υπαρχει τροπος να μην ενεργοποιειτε απο το power on παρα μονο με το μεσαιο κουμπι αφης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κανε map το bixby key. ένα πατημα > εντολη > βαζεις πανω ονομα κι από κατω πας στην τριτη επιλογή πληκτρολογησε εντολη και βάζεις screenshot. απλά έτσι αργεί γιατί ξυπναει το bixby και τρέχει μέσω αυτού.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Για δυο πραγματα θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε...

1.Υπαρχει δυνατοτητα να κανω screenshot πατωντας μονο ενα κουμπι κ οχι δυο(power on+volume)

2.Δεν εχω κανενα κλειδωμα στην οθονη παρα μονο να ανοιγει η οθονη οταν παταω το μεσαιο κουμπι αφης στο κατω μερος της οθονης.Επειδη ομως η οθονη ενεργοποιειτε και με το κουμπι power ον μηπως υπαρχει τροπος να μην ενεργοποιειτε απο το power on παρα μονο με το μεσαιο κουμπι αφης?

Ευχαριστω

 

Πανεύκολο. Με τη σχετική επιλογή στη Edge οθόνη. Επίσης υπάρχουν πολλές επιλογές για screenshot συγκεκριμένης περιοχής της οθόνης κλπ

 

https://i.postimg.cc/7wRBnMcx/Screenshot-20190720-180938-Edge.jpgScreenshot-20190720-180938-Edge.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο. Με τη σχετική επιλογή στη Edge οθόνη. Επίσης υπάρχουν πολλές επιλογές για screenshot συγκεκριμένης περιοχής της οθόνης κλπ

 

https://i.postimg.cc/7wRBnMcx/Screenshot-20190720-180938-Edge.jpgScreenshot-20190720-180938-Edge.jpg

το να μην πατιεται το κουμπι power on-off κατα λαθος κ ενεργοποιειτε η οθονη οταν το κινητο ειναι στην τσεπη υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο. Με τη σχετική επιλογή στη Edge οθόνη. Επίσης υπάρχουν πολλές επιλογές για screenshot συγκεκριμένης περιοχής της οθόνης κλπ

 

https://i.postimg.cc/7wRBnMcx/Screenshot-20190720-180938-Edge.jpgScreenshot-20190720-180938-Edge.jpg

 

Δεν βρίσκω το εικονίδιο screen capture ; !, που το έχει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το εικονίδιο screen capture ; !, που το έχει ;

 

Πατάς τις 3 τελίτσες συνδέεσαι στο playstore και το κατεβάζεις έξτρα... Montoya thanks τέλειο απλά

Link to comment
Share on other sites

το να μην πατιεται το κουμπι power on-off κατα λαθος κ ενεργοποιειτε η οθονη οταν το κινητο ειναι στην τσεπη υπαρχει?

 

Ρυθμισεις > Εμφανιση > Προστασια απο τυχαια αγγιγματα. Πρεπει να κανει αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς τις 3 τελίτσες συνδέεσαι στο playstore και το κατεβάζεις έξτρα... Montoya thanks τέλειο απλά

 

Πολλά ευχαριστώ !, το κατέβασα,

το αγνοούσα εντελως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...