Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1)Το note 9 το πηρα και το εδωσα 2 φορες,εξαιρετικο τηλεφωνο αλλα δε το κρατησα οσο το 8...Προφανως καλυτερο απ το 8 αλλα για καποιο λογο δεν μπορεσα να το κρατησω πολυ.

 

2)Με χαλασε η μπαταρια και το γεγονος οτι με τη 9 επαψε η δυνατοτητα εγγραφης κλησεων κατι που στη δουλεια βολευει παρα πολυ.

 

3)Το μεγεθος προφανως δεν ειναι στα θετικα του.

 

4)Τη Huawei για καποιο λογο δεν την πηγαινα καθολου.Το mate 20 pro μου αρεσε αρκετα αλλα το εδωσα γρηγορα με χαλασε που δεν ειχε ολοκληρωμενη Aod οπως το note.

 

5)Αφου δοκιμασα αρκετες ναυρχιδες εδω και αρκετο καιρο ειμαι με το p30 pro.Πραγματικα το εχω βολευτει πολυ με βασικο πλεονεκτημα σε σχεση με s10 plus που ειχα την μπαταρια και τη δυνατοτητα ηχογραφησης κλησης και την πιο γρηγορη αναγνωριση αποτυπωματος.Επισης διορθωσαν την aod και πλεον δειχνει ειδοποιησεις απο ολες τις εφαρμογες.

 

Γιατι τα εγραψα ολα αυτα...Θελω πολυ να παρω ενα απ τα δυο note που θα βγουν..Θες επειδη ειμαι geek θες απο περιεργεια,θες επειδη μου αρεσει αυτη η σειρα πολυ τελοσπαντων θελω πολυ.Α

Απ τις μεχρι στιγμης ομως διαρροες το μικρο απλα θα ειναι ενα υποδιαιστερο s10 plus με γραφιδα ενω το μεγαλο θα ειναι τεραστιο και νομιζω η μπαταρια υποδιαιστερη του P30 pro...

Θα δουμε την αλλη βδομαδα τι θα βγει αλλα σιγουρα οποιο και να παρει καποιος θα πρεπει να κανει παραχωρησεις σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Λογικα θα το δοκιμασω αλλα πραγματικα ελπιζοντας να μη μου λειψει το Huawei.

 

Υ.Γ.Καμερα,ταχυτητα φορτισης αν και ειναι στα πλεονεκτηματα της Huawei δε τα αναφερω γιατι δεν ειναι προτεραιοτητα για μενα.

 

Υ.Γ.2.Εφοσον μιλαμε για ενα μεγαλο και επαγγελματικο τηλεφωνο θα πρεπει να φορντισουν παραπανω την καταναλωση μπαταριας,την ενταση του ακουστικου αλλα και να δινουν δυνατοτητα ηχογραφησης κλησης.Οταν δεχεσαι 4-5 τηλεφωνα την ωρα βοηθαει πολυ οταν χρειαστει να ανατρεξεις πιθανως σε μια παραγγελια που δεχτηκες και δε θυμασαι.

 

Οπως και να χει κινηταρα θα ναι απλα πλεον ο ανταγωνισμος ειναι πολυ σοβαρος με βασικο αντιπαλο τη Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το παραπάνω (και όλα τα υπόλοιπα) θα πω πως όταν μιλάμε για τον βασιλιά θα πρέπει να μας δίνει και κάτι το "wow". Μας έχει δώσει μια ολοκληρωμένη συσκευή (Note 9), μια πολύ καλή αλλά ημιτελής λόγω μπαταρίας (Note 8) μια αποτυχία (Note 7) και όλες οι παλιότερες. Όμως αυτές οι τελευταίες δεν έφεραν κάτι το συγκλονιστικό κάτι που θα δικαιώσει τον όρο βασιλιάς, κάτι το νέο, που λείπει από τον ανταγωνισμό. Ναι, πενάκι αλλά αυτό το είδαμε πριν μια 10τια περίπου.

Παρ' όλα αυτά προσωπικά δύσκολα να πάω σε huawei. Περιμένω το 10 το καλό ελπίζοντας σε εκπλήξεις (που δεν πιστεύω....)

Δώσε ένα καλό zoom ρε Sammy.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας έχω το εξής θέμα αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει θέλω να στείλω σε 150 επαφές μηνύματα ενώ το όριο των μηνυμάτων που έχει το Samsung Galaxy Note 9 είναι μέχρι 20 επαφές τι μπορω να κάνω?Ποια εφαρμογή υπάρχει να στέλνει πολλαπλά μηνύματα?Παραδείγματος χάριν ο πατέρας μου που έχει ένα ξιαομη των 100 ευρώ η εφαρμογή των μηνυμάτων η κλασική που έχει μπορεί να στείλει έως και 300 επαφές... πώς γίνεται κινητό με 850 ευρώ που το πήρα να μην έχει να στείλει σε τόσες επαφές και ένα κινητό των 100 ευρώ να στέλνει σε 300 επαφές? υπάρχει καμία παραπλήσια εφαρμογή να μπορώ να στείλω πολλαπλά μηνύματα πάνω από 150 ας πούμε?Σας ευχαριστώ πολύ απαντήστε μου σας παρακαλώ!! Edited by stalone
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή το go sms και το google messages, ίσως υποστηρίζουν αυτό που θέλεις να κάνεις. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να στείλω μαζικά τόσα πολλά sms, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα το go sms και μολις μαζευονται πολλα μηνυματα λεει οτι θα τα στειλει σε μορφη MMS ειναι σωστο αυτο????Δηλ θα εχω την ιδια χρεωση?? γιατι εχω πολλα μυνηματα να στειλω !!
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι, από πάντα, όλες οι εφαρμογές μηνυμάτων μετά από ένα όριο χαρακτήρων ή ατόμων, στέλνουν και χρεώνουν mms, όχι sms.

Μάλλον χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο η υπόθεση.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To buy and sell, δώστε μου το link, θέλω να βάλω αγγελία, στα 400€.

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=39

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το chat της samsung εαν θα υρεξει και φετος το trade in και μου απαντησαν πως δεν εχουν καμια ενημερωση

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung ειναι πιθανο να εχει στειλει ηδη σε αρκετους youtubers note10 για review,που θα σκασουν μετα την παρουσιαση,αλλα απαγορευεται να ανεβασουν το οτιδηποτε πριν απο αυτην.

Αυτο ειναι και το λεγομενο NDA που υπογραφουν με τις εταιρειες αυτες και τους στελνουν τα δειγματα κινητων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες με πετάει άσχετη διαφήμιση στο Facebook αλλά κ σε άλλες εφαρμογές? Τι διαολο? Πως κόλλησε τώρα αυτό?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες με πετάει άσχετη διαφήμιση στο Facebook αλλά κ σε άλλες εφαρμογές? Τι διαολο? Πως κόλλησε τώρα αυτό?

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με εκκαθαρισεις εφαρμογων φευγουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Σημερα ειδοποιηθηκα απο το Γερμανο οτι με περιμενει ενα Note 9 ocean blue. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι που θα πρεπε να προσεξω στη χρηση του. Πχ καποιο update που θα ηταν ή δεν θα ηταν καλο να κανω; Οι αργες φορτισεις που εχω διαβασει ή κατι αλλο που θα με συμβουλευατε να κανω ή να αποφυγω ως πιο εμπειροι με τη χρηση του. Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

Το ανοίγεις, ρυθμίζεις, απολαμβάνεις και δεν ασχολείσαι με τίποτε άλλο.

Απλά βάζεις μέσα την σιμ πριν ανοίξεις την συσκευή για να γυρίσει το csc εκεί που πρέπει.

Αν και όταν χρειαστείς κάτι, το ρωτάς και βρίσκουμε την λύση!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Σημερα ειδοποιηθηκα απο το Γερμανο οτι με περιμενει ενα Note 9 ocean blue. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι που θα πρεπε να προσεξω στη χρηση του. Πχ καποιο update που θα ηταν ή δεν θα ηταν καλο να κανω; Οι αργες φορτισεις που εχω διαβασει ή κατι αλλο που θα με συμβουλευατε να κανω ή να αποφυγω ως πιο εμπειροι με τη χρηση του. Σας ευχαριστω.

 

Πριν παραλάβεις υπολόγισε πως σε ελάχιστες μέρες έρχεται το 10ρι.

Σε ποια τιμή θα πάρεις το 9?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ nikos523. Αυτο με τις αργες φορτισεις με απασχολει, πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο; Πχ να μην να μην το χρησιμοποιω οταν φορτιζει;

montoya_42 το γνωριζω οτι στις 7/8 βγαινει το Note 10. Το 9 το εψαξα πολυ και σε αγγελιες και τελικα μου βγηκε 639€ απο Γερμανο με καρτα Eurobank επιστροφη. Το πηρα την τελευταια μερα της προσφορας, περιμενα μηπως και γινοταν κατι. Δεν πιστευω να βρω φθηνοτερο αμεσα. Πλαισιο, Public, Κωτσοβολος δεν ειχαν μπλε αλλα και μαυρα κατι εκθεσιακα κομματια ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Της τελευταίες ημέρες μετά από αναβάθμιση κάποιων προγραμμάτων Samsung αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εκεί που είναι το κινητό με σβηστή την οθόνη ανάβει ξαφνικά η οθόνη χωρίς να πειράζω κάτι εγώ παραμένει για λίγο και μετά ξανασβηνει. Το κάνει αρκετές φορές μέσα στη μέρα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ nikos523. Αυτο με τις αργες φορτισεις με απασχολει, πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο; Πχ να μην να μην το χρησιμοποιω οταν φορτιζει;

 

montoya_42 το γνωριζω οτι στις 7/8 βγαινει το Note 10. Το 9 το εψαξα πολυ και σε αγγελιες και τελικα μου βγηκε 639€ απο Γερμανο με καρτα Eurobank επιστροφη. Το πηρα την τελευταια μερα της προσφορας, περιμενα μηπως και γινοταν κατι. Δεν πιστευω να βρω φθηνοτερο αμεσα. Πλαισιο, Public, Κωτσοβολος δεν ειχαν μπλε αλλα και μαυρα κατι εκθεσιακα κομματια ειχαν.

 

Η αργή φόρτιση φίλε μου είναι 5V 2Α, δηλαδή δεν την λες και αργή.

Η μόνη διαφορά που είδα εδώ στην πράξη όταν έκανα δοκιμές, είναι ότι φορτίζει ένα τέταρτο πιο αργά, αλλά πάει σταδιακά.

Ενώ η γρήγορη φόρτιση πάει γρήγορα σχετικά μέχρι το 90% περίπου και μετά αργά για να προστατέψει την μπαταρία.

Γενικότερα αυτά τα θέματα είναι σεταρισμενα όπως πρέπει από τον εκάστοτε κατασκευαστή, δεν χρειάζεται καμία σκασίλα και προσοχή.

Τώρα εάν το χρησιμοποιείς όταν φορτίζει, είναι λίγο πιο επίπονο για την μπαταρία λόγο θερμοκρασίας, αλλά προφανώς δεν θα πάθει τίποτα αν το δουλέψεις όσο χρειαστείς ενώ φορτίζει.

Επίσης αν είναι αναμμένη η οθόνη δεν φορτίζει με γρήγορη φόρτιση, οπότε πάλι είσαι καλυμμένος.

Κατά τα άλλα, μια χαρά επιλογή έκανες σε θέμα συσκευής και χρημάτων.

Κι εγώ συνειδητά πήρα το 9 τον Απρίλιο, εφόσον είδα από τα πρώτα leak ότι το note 10 θα έχει τρύπα στην οθόνη κλπ, ενώ το υπέρ πλήρες note 9 μου βγήκε 580€!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Της τελευταίες ημέρες μετά από αναβάθμιση κάποιων προγραμμάτων Samsung αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Εκεί που είναι το κινητό με σβηστή την οθόνη ανάβει ξαφνικά η οθόνη χωρίς να πειράζω κάτι εγώ παραμένει για λίγο και μετά ξανασβηνει. Το κάνει αρκετές φορές μέσα στη μέρα

 

Κατεβάζεις το nice catch από το store της Samsung και θα σου δείξει ποια εφαρμογή "ξυπνά" τη συσκευή.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ nikos523. Αυτο με τις αργες φορτισεις με απασχολει, πρεπει να κανω κατι συγκεκριμενο; Πχ να μην να μην το χρησιμοποιω οταν φορτιζει;

montoya_42 το γνωριζω οτι στις 7/8 βγαινει το Note 10. Το 9 το εψαξα πολυ και σε αγγελιες και τελικα μου βγηκε 639€ απο Γερμανο με καρτα Eurobank επιστροφη. Το πηρα την τελευταια μερα της προσφορας, περιμενα μηπως και γινοταν κατι. Δεν πιστευω να βρω φθηνοτερο αμεσα. Πλαισιο, Public, Κωτσοβολος δεν ειχαν μπλε αλλα και μαυρα κατι εκθεσιακα κομματια ειχαν.

 

Αργή φόρτιση γενικά αξίζει να κάνεις αν θες να διατηρήσεις την μπαταρία σε καλη κατάσταση για πάνω από 1 χρόνο.. Εγώ πχ έχω άπλα έναν αργό φορτιστή και τέλος. Επίσης το βάζω κλειστό στο ρεύμα γιαυτό και τα κινητά μου μετά από καιρό έχουν μηδενική πτώση αυτονομίας.

Από εκεί και πέρα αν θες να πάρειςξ ελληνική έκδοση βάλε σιμ και κάνε στήσιμο μετά, αλλά θα χάσεις την αναγνώριση άγνωστων αριθμών που έχει ο dialer των ξένων ρομ ενώ κάποιο όφελος δεν βλέπω να υπάρχει από την ελληνική έκδοση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το βάζω κλειστό στο ρεύμα γιαυτό και τα κινητά μου μετά από καιρό έχουν μηδενική πτώση αυτονομίας

 

Αν θες εξήγησε το αυτό σε παρακαλώ γιατί δεν το κατάλαβα καλά.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πως κλείνει την συσκευή και την βάζει να φορτίζει.

Όπως και να χει, fast charge μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Σιγά μην μείνω από μπαταρία αν τύχει κάτι απρόοπτο νυχτιάτικα, για να με βγάλει 4 χρόνια η μπαταρία αντί για 3, λες και θα παντρευτώ την συσκευή :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εξήγησε το αυτό σε παρακαλώ γιατί δεν το κατάλαβα καλά.

 

εννοω οτι και το φορτιζω κλειστο για καλυτερα και εχω αργο φορτιστη, δηλαδη στα 5v και 0.85 ampere ενταση. Ο φορτιστης του κινητου ειναι στα 5 volt και 2 ampere ή στα 9 volt και λιγο λιγοτερη ενταση, δε θυμαμαι ποσο. Και τα 2 ειναι γρηγορη φορτιση, δεν ειναι τρομερα γρηγορη αλλα απο τη στιγμη που το κινητο με βγαζει τη μερα (γενικα με βγαζει 2 μερες ανετα), γιατι να το βαζω στη γρηγορη? βραδυ που δεν το δουλευω, το κλεινω και φορτιζει αργα.

 

Οσο για τη συντηρηση της μπαταριας, η πτωση με τη γρηγορη ξεκιναει απο το 6μηνο, οταν θες το κινητο για τουλαχιστον 1-1,5 χρονο και ενα 20% να χασεις, ειναι ποσο σημαντικο, ειδικα αν εισαι στο οριο να σε βγαζει μια μερα.

 

Εννοεί πως κλείνει την συσκευή και την βάζει να φορτίζει.

Όπως και να χει, fast charge μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Σιγά μην μείνω από μπαταρία αν τύχει κάτι απρόοπτο νυχτιάτικα, για να με βγάλει 4 χρόνια η μπαταρία αντί για 3, λες και θα παντρευτώ την συσκευή :)

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Φιλε μου ο καθε ενας κανει τις επιλογες του, εσυ μπορει να θες να φορτιζεις μιση ωρα μες τη μερα και να δουλευεις συνεχεια. Εγω που δεν ξεμενω μες τη μερα ποτε, ειτε το παω για 2η μερα που το κανω οταν με βρει η πρωτη σε ποσοστο πανω απο 55% και φυσικα οταν ξερω οτι επομενη μερα θα ειναι νορμαλ, πχ δεν ξεκιναω ταξιδι και να το αφησω με μιση μπαταρια, τοτε εφοσον θα βγαλω οπως ειπαμε ειτε την 1η ειτε και την 2η μερα, γιατι να το βαλω στον υπνο μου να φορτιζει γρηγορα?

γιατι να χασω εστω και λιγο απο την υγεια της μπαταριας?

 

ΠΡοσωπικα τα πιο πολλα κινητα μου τα πουλαω λιγον πριν το χρονο καιθα μπορουσε να μη με νοιαζει και να πω, ας το φαει ο επομενος, ομως δεν λειτουργω ετσι. Τα κινητα μου εφοσον τα φορτιζω οταν κοιμαμαι, δεν βρισκω το λογο να φθειρω μπαταρια ακομα και αν ξερω οτι θα το παρει αλλος μετα, δεν το βρισκω και τιμιο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...