Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

60€ το χρονο για απεριοριστο τηλεφωνο (1000' προς ολους και 600 προς CU) και αθροιστικα πανω απο 1GB Internet (με ολα τα δωρα που δινει κλπ) ειναι too much? :X:X:X

 

 

 

 

Καλα ειναι,απλα στο σπιτι μου δεν πιανει εδω και κατι χρονια.Ουτε 2G,ενω η Wind εχει 2G και 3G(με 2/4 μπαρες).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοιτα , αμα θελεις να εχεις καλο σημα πας στην cosmote ..

ημουν με wind απο κεντρο μεχρι την περαια και με 3g της Q ...το σημα της πραγματικα ηταν χειροτερο απο της vodafone

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!χρόνια πολλά κ καλή χρονιά!!!θέλω να αγοράσω ένα κινητό από το Vickmall...γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πληρώσω με virtual prepared της εθνικής μιας και με τ PayPal δν τα καταφέρνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Link to comment
Share on other sites

Η συνηθισμένη κατανάλωση MB/min σε ομιλία Viber είναι περίπου 0,5ΜΒ/λεπτό.

 

 

Άρα στα τρέχοντα πακέτα:

200' όλους --> 5€ (με 3΄ ελάχιστη κλήση)

500ΜΒ ------> 5€

 

η χρέωση Viber κλήσης ομιλίας είναι 0,005€/min χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης,

με όλα τα γνωστά προβλήματα (διακοπή κλήσης κλπ), αλλά πολλές φορές και με ποιότητα κλήσης πολύ καλύτερης από απλή ομιλία!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση έχω κάνει εγώ. Προτείνεται γενικά, αφού συνήθως οι κομμένες δημιουργούν προβλήματα (από απώλεια σήματος και επανεκκινήσεις μέχρι μηχανική βλάβη στην συσκευή).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα το βαζω εδω γιατι πιστευω οτι ειναι θεμα software και οχι συσκευης.

Εχω ενα κινητο τηλεφωνο (doogee dg280 ) αγορασμενο απο κινα που η αφη δουλευει καπως παραξενα.

το προβλημα εμφανίστηκε μετα απο 5 μηνες χρησης (απο την 4.4 που νομιζω ειχε ). Αρχικα ,αφου προσπαθησα τα παρακατω με την 4.4 ,εχω αλλαξει ρομ και εχω βαλει απο το σιτε της doogee την lollipop, εκανα και hard reset και το ανοιξα και καθαρισα τα pins του digitizer .

Αυτο που με πειραζει ειναι οτι δουλευει η αφη οποτε θελει με ενα συγκεκριμενο ρυθμο-μοτιβο (δεν το εχω καταλαβει ακομα).

Μολις το κλεισω και το ανοιξω δουλευει κανονικα μεχρι να κλειδωσει η συσκευη(power button κτλ),μετα για να ξαναλειτουργησει θελει reboot.

Αφου το ξεκλειδωσω δεν δουλευει καθολου η αφη ΑΛΛΑ το double tap to lock που εχει βαλει η doogee στην lollipop δουλευει κανονικα και κλειδωνει--ξεκλειδωνει η οθονη με διπλο πατημα .

Ειμαι 100% σιγουρος οτι το digitizer δουλευει κανονικα και απλα ειναι θεμα software που δεν επιδιορθωνεται με αλλαγη ρομ ή factory reset.

το κινητο κοστιζει ενα 50ρικο σημερα αλλα χρηματα για αλλο τηλεφωνο δεν υπαρχουν οποτε σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει .κατι σαν calibration πρεπει να θελει

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στο εν λόγο τηλέφωνο είναι εργοστασιακό το πρόβλημα με την αφή.

6-7 στους 10 χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα, μετά από 4-6 μήνες χρίσης.

επίσης και με την φόρτιση (χαλάει το βύσμα) .

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στο εν λόγο τηλέφωνο είναι εργοστασιακό το πρόβλημα με την αφή.

6-7 στους 10 χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα, μετά από 4-6 μήνες χρίσης.

επίσης και με την φόρτιση (χαλάει το βύσμα) .

 

αμα αγορασω και βαλω καινουργιο digitizer το προβλημα θα ξαναυπαρξει μετα απο κάποιους μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα για το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=409132

 

Δεν ανοίγουμε νέα θέματα για κάθε ερώτηση που έχει κάθε χρήστης. Μπορείς να απευθυνθείς εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα mp4 player, με το οποίο θα δείχνω και κάποια βίντεο σε μικρά παιδιά. Δε θέλω να έχει καθόλου ακτινοβολία. Μήπως πρέπει να επιλέξω ένα χωρίς ραδιόφωνο για να το πετύχω αυτό; Αυτά με ραδιόφωνο έχουν κεραία μέσα; Ή τα ακουστικά λειτουργούν σαν κεραία, όπως έχω ακούσει για τα κινητά;

 

ΥΓ: Σχόλια του τύπου "η ακτινοβολία δεν είναι επικίνδυνη" ή "είναι ασήμαντη" κτλ. είναι εκτός αυτού του θέματος (μπορείτε να γράψετε ένα άλλο). Η ερώτησή μου δεν είναι αν είναι επικίνδυνη η ακτινοβολία, αλλά αν μπορεί το mp4 να έχει ακτινοβολία μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ονομασία του ραδιοφώνου είναι δέκτης ραδιοφώνου και είναι...............δέκτης. Επεξεργάζεται το ηχητικό σήμα που μεταφέρεται μέσω RF ακτινοβολίας και το κάνει ήχο. Η ακτινοβολία των σταθμών υπάρχει έτσι και αλλιώς γύρω σου γιατί οι κεραίες των ραδιοφωνικών σταθμών εκπέμπουν συνεχώς (και όχι μονο αυτές φυσικά).

Το θέμα είναι εάν θα αξιοποιήσεις την ακτινοβολία και θα ακούς μουσικη.

 

Δηλαδή εν ολίγοις ΟΧΙ. Το ραδιόφωνο δεν εκπέμπει ακτινοβολία.Δέχεται και την μετατρέπει.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Σχόλια του τύπου "η ακτινοβολία δεν είναι επικίνδυνη" ή "είναι ασήμαντη" κτλ. είναι εκτός αυτού του θέματος (μπορείτε να γράψετε ένα άλλο). Η ερώτησή μου δεν είναι αν είναι επικίνδυνη η ακτινοβολία, αλλά αν μπορεί το mp4 να έχει ακτινοβολία μηδέν.

 

Δε θα σου πω τα γνωστά {έρευνες για βιολογικά αποτελέσματα ΜΗ ιοντίζουσών ακτινοβολιών (γιατί είναι και ο Μαργαρίτης του Βιολογικού, :lol: ) ή το γνωστό ερειστικό: "Δεν πιστεύω να είσαι από αυτούς που ψάχνουν τις κρυμμένες κεραίες της κινητής!!"}

Απλά:

Πάρε ένα πεδιόμετρο και βγες στην ύπαιθρο (δε σου λέω σπίτι σου ή στην πόλη!!:) )....

 

Ααααα ,

οι ιοντίζουσες σε οποιοδήποτε χώρο {κατά μέσο όρο} [Ήλιος, σύμπαν κλπ] είναι 0,10 μSv/h. Και για τους αρχαίους πολιτισμούς (1000π.Χ κλπ)

Πάρε πεδιόμετρο.

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πω τα γνωστά {έρευνες για βιολογικά αποτελέσματα ΜΗ ιοντίζουσών ακτινοβολιών (γιατί είναι και ο Μαργαρίτης του Βιολογικού, :lol: ) ή το γνωστό ερειστικό: "Δεν πιστεύω να είσαι από αυτούς που ψάχνουν τις κρυμμένες κεραίες της κινητής!!"}

Απλά:

Πάρε ένα πεδιόμετρο και βγες στην ύπαιθρο (δε σου λέω σπίτι σου ή στην πόλη!!:) )....

 

Ααααα ,

οι ιοντίζουσες σε οποιοδήποτε χώρο {κατά μέσο όρο} [Ήλιος, σύμπαν κλπ] είναι 0,10 μSv/h. Και για τους αρχαίους πολιτισμούς (1000π.Χ κλπ)

Πάρε πεδιόμετρο.

 

Προφανώς σου φαίνεται ανούσιο να χάνω το χρόνο μου με τέτοιες αναζητήσεις και ερωτήσεις. Το θέμα είναι, γιατί τότε εσύ χάνεις το χρόνο σου με απαντήσεις, που μάλιστα διευκρινίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι να μου δώσεις (άρα δείχνοντας και ασέβεια - ανεξαρτήτως αν η άποψή σου είναι σωστή ή λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή ονομασία του ραδιοφώνου είναι δέκτης ραδιοφώνου και είναι...............δέκτης. Επεξεργάζεται το ηχητικό σήμα που μεταφέρεται μέσω RF ακτινοβολίας και το κάνει ήχο. Η ακτινοβολία των σταθμών υπάρχει έτσι και αλλιώς γύρω σου γιατί οι κεραίες των ραδιοφωνικών σταθμών εκπέμπουν συνεχώς (και όχι μονο αυτές φυσικά).

Το θέμα είναι εάν θα αξιοποιήσεις την ακτινοβολία και θα ακούς μουσικη.

 

Δηλαδή εν ολίγοις ΟΧΙ. Το ραδιόφωνο δεν εκπέμπει ακτινοβολία.Δέχεται και την μετατρέπει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. :-)

 

Ωστόσο, αναρωτιέμαι, αν υπάρχει κεραία μέσα στο mp4 player, δεν είναι κάτι σαν δέντρο μέσα στη μέση της ερήμου, που προσελκύει τους κεραυνούς (στην περίπτωσή μας τα ραδιοκύματα) πιο εύκολα; Αν τα hands-free γίνονται κεραία (όπως σε κινητά), δε θα προσελκύσουν πιο πολλα ραδιοκύματα να περάσουν απ' τον εγκέφαλο, πριν φτάσουν εκεί;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!χρόνια πολλά κ καλή χρονιά!!!θέλω να αγοράσω ένα κινητό από το Vickmall...γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πληρώσω με virtual prepared της εθνικής μιας και με τ PayPal δν τα καταφέρνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Τι εννοεις δεν μπορεις? Εγω παντως ξερω οτι το vickmall δεχεται paypal κανονικα και κανα μηνα πριν παρειγγηλα κανονικα με προπληρωμενη πειραιως με paypal.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω paypal και δεν μπορω να φτιαξω λογω των cc..το κολπο με το δευτερο email δεν μπορω να το κανω γιατι δεν γνωριζω καλα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. :-)

 

Ωστόσο, αναρωτιέμαι, αν υπάρχει κεραία μέσα στο mp4 player, δεν είναι κάτι σαν δέντρο μέσα στη μέση της ερήμου, που προσελκύει τους κεραυνούς (στην περίπτωσή μας τα ραδιοκύματα) πιο εύκολα; Αν τα hands-free γίνονται κεραία (όπως σε κινητά), δε θα προσελκύσουν πιο πολλα ραδιοκύματα να περάσουν απ' τον εγκέφαλο, πριν φτάσουν εκεί;

 

Όλα αλλάζουν κι όλα στο μυαλό μας ίδια μένουν

http://www.coronadoclarion.com/wp-content/uploads/2015/04/mind-brain-storm-140721.jpg

Τσάμπα ασχολήθηκα , έχεις δίκιο.

http://static.howstuffworks.com/gif/videos/2014-10-06-wts-brain-myths-thumbnail.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το απέραντο σέβας μου (......:O )

 

 

Προφανώς σου φαίνεται ανούσιο να χάνω το χρόνο μου με τέτοιες αναζητήσεις και ερωτήσεις. Το θέμα είναι, γιατί τότε εσύ χάνεις το χρόνο σου με απαντήσεις, που μάλιστα διευκρινίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι να μου δώσεις (άρα δείχνοντας και ασέβεια - ανεξαρτήτως αν η άποψή σου είναι σωστή ή λάθος).
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. :-)

 

Ωστόσο, αναρωτιέμαι, αν υπάρχει κεραία μέσα στο mp4 player, δεν είναι κάτι σαν δέντρο μέσα στη μέση της ερήμου, που προσελκύει τους κεραυνούς (στην περίπτωσή μας τα ραδιοκύματα) πιο εύκολα; Αν τα hands-free γίνονται κεραία (όπως σε κινητά), δε θα προσελκύσουν πιο πολλα ραδιοκύματα να περάσουν απ' τον εγκέφαλο, πριν φτάσουν εκεί;

Μη μπερδεύεσαι. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Ή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είτε υπάρχει στον περιβάλλοντα χώρο είτε δεν υπάρχει. Οι δέκτες δεν την προσελκύουν, απλά την ανιχνεύουν. Συνεπώς από το σώμα του παιδιού θα περνά ή ίδια ακτινοβολία είτε το mp3 έχει ραδιόφωνο είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω εαν εχω κλειστα τα δεδομενα, τοτε αυτοματως κλεινουν και οι συχνοτητες 2g/3g/4g; Ή οχι;

 

Ρωταω για να ξερω εαν οταν κλεινω τα δεδομενα θα πρεπει να αλλαζω και τη συχνοτητα απο 4g σε 2g, ωστε να εχω χαμηλοτερη καταναλωση μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνεις τα δεδομένα έχεις συχνότητα 0G. Ξέρω, δεν υπάρχει, όπως και δεν υπάρχει κινητό που να σε αφήσει να επιλέξεις συχνότητα με τα δεδομένα κλειστά. ;)

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε με κλειστα δεδομενα δεν υπαρχει καμια απορροφηση της μπαταριας απο τις συχνοτητες αυτες;
Link to comment
Share on other sites

Οποτε με κλειστα δεδομενα δεν υπαρχει καμια απορροφηση της μπαταριας απο τις συχνοτητες αυτες;

 

Φυσικά και υπάρχει. Αν το κινητό σου δίνει τη δυνατότητα να κλειδώσεις σε 3G (χωρίς τη δυνατότητα να πέσει σε 2G), κλείνοντας τα δεδομένα, το κινητό συνεχίζει και ψάχνει για 3G, έτσι σε περιοχές που δεν θα έχεις σήμα θα έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση. Το ίδιο ισχύει και για το 4G.

Γι'αυτό όταν δεν θέλουμε δεδομένα και θέλουμε τη μπαταρία, το γυρνάμε σε 2G.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...