Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

Επειδή δεν γνωρίζω που μπορώ να απευθυνθώ, υπάρχει κανείς που να γνωρίζει από επισκευές κινέζικων κινητών; Συγκεκριμένα θέλω να αλλάξω τα πλήκτρα (καλωδιοταινία) στο Elephone P6000. Μένω Αθήνα.

 

Τα πλήκτρα είναι αυτά:

http://www.aliexpress.com/item/Original-Power-On-Off-Button-Volume-Key-Flex-Cable-FPC-Elephone-P6000-4G-FDD-LTE-5/32321740903.html?spm=2114.32010308.4.2.lVIy42

Εδώ φαίνεται η καλωδιοταινία. (στο 2:10)

 

Υ.Γ. Αν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα αλλού ας μεταφερθεί. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω πως τα Smartwatches είναι ολίγον άχρηστα. Έχω την εντύπωση ότι έγινε τόσος ντόρος καθαρά λόγο μάρκετινγκ και μόδας και πως σύντομα θα ξεφουσκώσει όλο αυτό.

 

Οι εταιρίες, όταν βλέπουν ότι βαλτώνει κάπως η αγορά (όπως π.χ. στα smartphones που μετά την τεράστια εξέλιξη τα τελευταία χρόνια, αρχίζει να οριμάζει η αγορά), μπορούν να σου πασάρουν το οτιδήποτε άχρηστο ( ή σχετικά άχρηστο).

 

Θα μπορούσα να τα παραλληλίσω με το ''3D'' πριν κάποια χρόνια. 3D τηλεοράσεις, ΒD, ακόμα και... κινητά. Ενώ ήταν ξεκάθαρο ότι δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό υπό τις δεδομένες συνθήκες και την τεχνολογία. Γι' αυτό και ξεχάστηκε και εγκαταλήφθηκε.

 

 

 

Τι πιστέυετε εσείς;

Edited by MickWellington
Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 κινέζικα κινητά, ένα thl, ένα elephone, ένα cubot και ένα dogee. Τα thl κ dogee είναι μια χαρά. Τα cubot κ elephone κατά τη διάρκεια κλήσεων ο άλλος δεν με ακούει καλά. Υπάρχει περίπτωση να το βελτιώσω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα sony m2 και ο φορτιστης του που εχει απο τη μανα του βγαζει 850mA

 

αμα το βάλω σε εναν μεγαλυτερο απο tablet που βγαζει 2Α θα του κανει κακο?

 

δηλαδη υποθετω οτι θα φορτιζει πιο γρηγορα αλλα ειναι καλο για τη μπαταρια ή οχι? ή δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα sony m2 και ο φορτιστης του που εχει απο τη μανα του βγαζει 850mA

 

αμα το βάλω σε εναν μεγαλυτερο απο tablet που βγαζει 2Α θα του κανει κακο?

 

δηλαδη υποθετω οτι θα φορτιζει πιο γρηγορα αλλα ειναι καλο για τη μπαταρια ή οχι? ή δεν εχει σημασια?

Θα φορτιζει πιο γρηγορα αλλα η μπαταρια θα επηρεαστει με τον καιρο; Οσο πιο αργη φορτιση,τοσο πιο καλο ειναι για τη ζωη της μπαταριας σου!

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα ένα ερικσον w890.(χωρίς sd). Έχει καταστραφεί είναι 10ετιας δεν ανοίγει καν(μισό έχει μείνει) . Γίνετε να βγει με κάποιον τρόπο ο σκληρός να το διαβάσω και να βγάλω φοτο βίντεο επαφές κτλ?? Κάποιος ειδικος/μαστορας υπάρχει που μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πριν καμμιά δεκαριά ημέρες κι ενώ δούλευα(δεν είχα επαφή δηλαδή με ίντερνετ ούτε έπαιζα με το κινητό), βλέπω ξαφνικά στο κινητό μου 2 μηνύματα από ένα 5ψήφιο που μου έλεγε να βάλω το pin που βλέπω στη σελίδα τους. Δεν έδωσα σημασία καθώς γνωρίζω πως λειτουργούν όπως κι οι περισσότεροι εδώ μέσα. Λέω κάνα πιτσιρίκι θα είναι στο διαδίκτυο και θα έβαλε ή τυχαίο αριθμό ή λάθος. Έλα μου ντε όμως που καπάκι μετά από κάνα 5λεπτο μου έρχονται 3 απανωτά μηνύματα με χρέωση 2€ συν φπα καθώς και καλά είχα βάλει το πιν!!

Έμαθα το ίδιο απόγευμα ποια εταιρεία είναι κι επικοινώνησα μαζί της ηλεκτρονικά πως δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά και πως άμα δω χρέωση στον λογαριασμό μου -καθώς έχω συμβόλαιο- θα τους κάνω καταγγελία. Την επόμενη ημέρα πρωί πρωί με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως με διέγραψαν από όλες τις υπηρεσίες τους κι ότι η εταιρεία που συνεργάζεται και μου έκανε τις χρεώσεις αποδέχεται τα λεγόμενά μου. Έτσι, μου ζήτησαν τραπεζικό λογαριασμό για να με πιστώσουν.

Σήμερα μου ήρθε e-mail πως μέσα σε 7 εργάσιμες θα έχει πιστωθεί το ανάλογο ποσό. Αυτά, ελπίζω να μη σας κούρασα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω ενα galaxy s4 I9505 κ ενω πριν 4-5 μερες δεν ειχε κανενα απολιτως προβλημα ξαφνικα χωρις να εχει πεσει κατω ή κατι τετοιο.....παω να καλεσω καποιον κ δεν ακουω τπτ ουτε ο αλλος με ακουει κ ουτε οταν συνδεσω τα ακουστικα παλι δεν ακουω....ενω οταν καλω καποιον σε skype ή messenger ακουω κ με ακουει πεντακαθαρα μηπως ξερετε τι πεζει....?? Edited by vasilis1996_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum. :)

Όταν έχουμε να ρωτήσουμε κάτι δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε σε διάφορες ενότητες. Και εφόσον έχει η ίδια ερώτηση στο σωστό μέρος το παρόν κλειδώνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα oppo find 7a. Εχει αρκετα δυνατο gps ωστε να μπορω να το χρησιμοποιω για πεζοποριες σε βουνα; Σημερα που εκανα μια προσπαθεια και χρησιμοποιησα το Viewranger Gps, που χρησιμοποιει τους openstreetmaps, και το runkeeper που εκανε track την διαδρομη μου και το ποσα χλμ, θερμιδες κτλ..

 

Υπαρχει και το runtastic, το οποιο εχει καλυτερες βαθμολογιες, αλλα εκει που ημουν δε λειτουργουσε σωστα το gps.. Οποτε δε το χρησιμοποιησα.

 

Τα προγραμματακια τα πηγαν αρκετα καλα μπορω να πω. Ο χαρτης ειχε ακομα και μικρα μονοπατακια. Το μονο αρνητικο ισως οτι δεν ηταν 100% ακριβες, ισως και λογω δυσκολου σημειου. Οχι τραγικα πραγματα, απλα ηθελε να κανω 2,3 βηματα για να προσανατολιστει και ειχε ανακριβεια εμβελειας 5-10 μετρων.. Ισως ενα επαγγελματικο gps να κερδιζε σε αυτα τα σημεια.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω, και επειδη σκεφτομαι να ξεκινησω συστηματικα πεζοποριες, θα μπορεσω να την βγαλω με το κινητο και 2,3 προγραμματακια ( αν υπαρχουν καλυτερα θα χαρω να τα μαθω ) ή θα χρειαστω καταλληλο εξοπλισμο;

 

Επισης θελω να ρωτησω εαν μπορω χαρτες σαν και αυτον ( και συγκεκριμενα η διαδρομη που κανει με τα checkpoints ) αν γινεται να τα αποθηκευω και να τα φορτωνω στο viewranger ας πουμε ή σε καποιο αλλο παρομοιο προγραμμα..

 

Δλδ με λιγα λογια ψαχνω για προγραμματα που κανουν track την διαδρομη μου, μπορουν να διαβαζουν διαδρομες αλλων χρηστων, να μετρανε τα στατιστικα μου σε καθε πεζοπορια και να εχουν αναλυτικους και ακριβεις χαρτες. Και αν γινονται ολα αυτα με το κινητο ή θα χρειαστω καποιο επαγγελματικο gps, τυπου oregon.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ισως θα επρεπε να απευθυνθω σε ορειβατικο φορουμ, απλα δε ξερω καποιο.. Εχετε κατι κατα νου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα ειδα οτι το Galaxy Alpha ειναι σε λιστα αναβαθμισης για Android M. Αλλα το δικο μου εχει κολλησει στο 4.4.4 εδω και καιρο χωρις να υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση. Ακομα και πατωντας το ενημερωση λογισμικου λεει δεν υπαρχει διαθεσιμη. Ξερει κανεις πως μπορω να κατεβασω το Lollipop?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, σίγουρα όχι.

Η εσωτερική μνήμη δεν είναι αφαιρούμενη όπως ο σκληρός στον υπολογιστή, είναι κολλημένη επάνω στην πλακέτα του τηλεφώνου και αφού δεν ανοίγει καν σίγουρα δεν μπορείς να σώσεις κάτι, εκτός και αν είχες τα αρχεία σου αποθηκευμένα σε κάρτα μνήμης...

 

Αν ήταν ολόκληρο και είχε κάποιο θέμα που μπορούσε να επισκευαστεί (αναβάθμιση πχ) ίσως να μπορούσε να το φτιάξει ειδικός και να αφαιρέσεις τα αρχεία σου, αλλά εφόσον λες ότι έχει μείνει μισό...

Edited by thanossalonika
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια ξεκινησα να ασχολουμαι συστηματικα με το τρεξιμο και πεζοπορια. Το προβλημα μου ειναι οτι δε μπορω να βρω ενα αξιολογο προγραμμα για να κανει track τις διαδρομες που κανω, μαζι με επιπλεον στοιχεια οπως αποσταση, διαρκεια κτλ..

 

 

Απο αξιολογησεις βρηκα οτι το καλυτερο ειναι το runkeeper. Εχω ομως ενα σοβαρο προβλημα.. Εκει ξαφνικα που τρεχω σταματαει να λειτουργει. Ειναι λες και πατηθηκε το stop, save διαδρομη και ειναι στην αρχικη οθονη.. Προφανως και ολα αυτα για να γινουν μεσα απο τη τσεπη μου χωρις να το αγγιξω δε παιζει.. Η διαδρομη αποθηκευεται ( οχι ολοκληρη, αλλα μεχρι εκεινη τη στιγμη που γινεται αυτη η διακοπη ) χωρις να μου λεει τον χρονο και τις θερμιδες. Οπως θα δειτε και στην πιο κατω εικονα..

 

http://s4.postimg.org/5h2vvlmh5/runkeeper.jpg

 

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι δε εχει σωστα τις τιμες που δειχνει. Ακριβως ιδιες διαδρομες τις δειχνει με διαφορετικο elevation και διαφορετικη καταναλωση θερμιδων..

 

 

 

 

 

Ειπα να βαλω σημερα το runtastic, αλλα και αυτο εκλεισε απο μονο του εκει που ετρεχα.. Πως ειναι δυνατον; Η μονη λογικη εξηγηση ειναι να χανεται το gps;; Βεβαια σημερα το κρατουσα στο χερι μου.. Εκλεισε μονο το runtastic, το runkeeper αντεξε μεχρι το τελος.. Ολως περιεργως.

 

Ισως να φταιει και η εκδοση του κινητου;

 

 

 

 

------------------

 

 

 

Αν δεν υπαρχει σοβαρη λυση απο το κινητο, θα ηθελα να μου πειτε εαν μπορω να προμηθευτω καποιο εξειδικευμενο gps ή συσκευη χειρος ( ρολοϊ ) για αυτο το λογο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή τα κινητά τηλεφωνα, δεν ειναι εδω και αρκετα χρόνια απλως...τηλεφωνα, αλλα smartphones, θα ηθελα να διαβάσω τις απόψεις σας σχετικα με τις πιο δημοφιλείς χρήσεις που τους κάνετε, πέρα απο τις συνομιλίες.

Θα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον, αυτα τα κινητα που μοιαζουν με τα apps τους σαν ελβετικοι σουγιαδες, να δουμε ποσες διαφορετικες εργασίες μπορουν να μας κανουν.

Παρακαλώ να επικεντρωθούμε στις βασικές-τακτικές και σχετικά σημαντικές χρήσεις, και όχι σε κάτι που κάνουμε μια φορά το χρόνο και δεν μπορει να θεωρηθει ενδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα στο merimobiles το samsung galaxy s4 και υποστηριζει τις παρακατω μπαντες

 

3G Network WCDMA 850/900/1900/2100MHz

2G Network GSM 850/900/1800/1900MHz

 

 

 

θα δουλευει το κινητο εδω στην ελλαδα και συγκεκριμενα με vodafone cu ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Ξέρεις κανείς κάποιο αξιόπιστο και φθηνό ιντερνετικό κατάστημα ανταλλακτικών για κινητά τηλέφωνα απο Κίνα; Εννοείται όχι τύπου ebay, dhgate, aliexpress κτλ...

Ευχαριστώ!

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουριος στο forun.σημερα πηρα το lenovo.περασα τις επαφες κανονικα , οταν μου στελνουν μνμ μου βγαινει ο αριθμος και οχι η επαφη.ξερει καποιος τι ν κανω; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να δεις ακριβώς ποιο μοντέλο έχεις. Έπειτα θα ψάξεις και θα απευθυνθείς στο σχετικό θέμα της συσκευής

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=185

 

Μην ανοίγεις νέα θέματα για τέτοιες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτα που ανέφερες δεν σε καλύπτουν; Μια χαρα ειναι και το Aliexpres και το Ebay, έχοντας χρόνια εμπειρια με παραγγελίες καλιο να πλήρωσεις κατι παραπάνω για ασφάλεια παρά μετα να τρέχεις και να χτυπάς το κεφάλι σου.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απο ebay αγοράζω εδώ και πολλά χρόνια τα περισσότερα ανταλλακτικά απο αξιόπιστους πωλητές, απλά ρώτησα μήπως υπάρχουν κι άλλες επιλογές...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...