Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα σε ολους

 

ψαχνω αυτο τον καιρο να αγορασω καινουριο κινητο, αλλα με μπερδευει το εξης...

βλεπω την ιδια ram σε καποια κινητα αλλα το ενα ειναι διπυρηνο. το αλλο τετραπυρηνι και το αλλο 8πυρηνο,

επειδη δεν ειμαι και καλο γνωστης των πραγματων, αυτο σημαινει οτι με περισσοτερους πυρηνες θα κανει πιο γρηγορα

τις εργασιες του?

επισης κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω, γιατι τοσοι πυρηνες σε ενα κινητο? αφου το κινητο δεν θα μπορεσει ποτε (?)

να κανει τις δουλειες που κανει ενας υπολογιστης (pc) γιατι τοσοι πολλοι πυρηνες?

 

συγχωρεστε την αγνοια μου και ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

1. αυτο σημαινει οτι με περισσοτερους πυρηνες θα κανει πιο γρηγορα

τις εργασιες του?

2. γιατι τοσοι πυρηνες σε ενα κινητο? αφου το κινητο δεν θα μπορεσει ποτε (?)

να κανει τις δουλειες που κανει ενας υπολογιστης (pc) γιατι τοσοι πολλοι πυρηνες?

 

 

1. ακριβως αυτο που ειπες.

2. διαφορρετικη αρχιτεκτονικη των επεξεργαστων. επισης διαφορετικη υλοποιηση εφαρμογων. οποτε δε μπορεις να συγκρινεις τους επεξεργαστες των υπολογιστων με των κινητων

 

 

αν ψαχνεις για σενα παρε 4πυρηνο και πανω. και ραμ 1gb+

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι...καπου το διαβασα ψαχνοντας για αλλαγη οθονης.

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!:happy: (ουφ.. μου φυγε ενα βαρος)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το,περιμενε να παει στο σημειο που ζηταει το πιν και συνδεσε το στο PC. Ισως το αναγνωρισει σαν εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο.
85.....ochocinco
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα που το ειχα διαβασει...

 

Παιδια ας βοηθησει καποιος...Μετα απο αλλαγη οθόνης το κινητο δεν ανοιγει...αν πατησω power και volume + μου βγαζει την εικονα που παραθετω...

 

το παλικαρι λεει οτι του βγαζει μονο κινεζικα...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακριβώς από κάτω απάντηση. Κάποια δυσλειτουργία θα συνέβη και απλά μπήκε στο recovery όπου σε πολλά κινέζικα, το μενού αυτό είναι στα κινέζικα.
Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα που πωλουνται στην ΕΕ πχ ταμπλετ εχουν την υποχρεωση να μπορουν να "δουν" τα καναλια που δεν επιτρεπονται στην αμερικη πχ 13..η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να περάσω τις SIP ρυθμίσεις από τον ISP μου (που βρήκα στο router ψάχνοντας) στο κινητό και να το χρησιμοποιώ για να καλώ. Το προσπάθησα μόνος περνώντας τις ρυθμίσεις αλλά δεν γινόταν τίποτα, ίσως δεν έβαζα τα κατάλληλα στοιχεία στα αντίστοιχα πεδία...δεν ξέρω. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας πει.

 

:)

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνει αυτό που είπε ο φίλος πάνω, δοκίμασε manually μέσω adb να πάρεις τα αρχεία ή δοκίμασε αυτό. Θα χρησιμοποιήσεις τη δυνατότητα "pull files". Για τους αριθμούς,πιστεύω πως αν συνδεθείς στο νέο σου κινητό στο gmail που χρησιμοποιούσες στο άλλο (SII), οι αριθμοί θα φορτώσουν μόνοι τους (αν είχες επιλέξει να αποθηκεύονται στη Google), τουλάχιστον σε 'μενα αυτό γίνεται.
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ανοίγω καφετέρια στη Θεσσαλονίκη και θέλω να κάνω ένα tablet corner για να δουλεύει/παίζει ο πελάτης.

 

Έχω δει διάφορα μαγαζιά να ξεκινάνε κάτι τέτοιο και θέλω να κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο. Δείτε και φωτογραφίες από τα παρακάτω link.

http://www.emexezidis.com/2014/01/todaylicious-tablet.html

http://www.goodysnet.com/files/temp/8262AC29A50DD2B28126A38B63502E10.jpg

http://www.goodysnet.com/files/temp/AF66CA9F885B661854984255F0340F9A.jpg

 

Τώρα οι ερωτήσεις:

  1. Υπάρχει έτοιμη λύση για το κλείδωμα ενός tablet όπως φαίνεται στις εικόνες ή είναι custom δουλειά κάποιου σιδερά/αλουμινά κάθε φορά;
  2. Τι μέγεθος οθόνης να βάλω; 10" ή 7,9" στυλ ipad mini;
  3. Ποια tablet να πάρω; Σκέφτομαι τα Xiaomi MiPad ή Google Nexus
  4. Υπάρχει κάποια λύση να κλειδώνω settings, αλλαγή background, screensaver, εγκατάσταση νέων εφαρμογών; και να κάνω auto-logout σε εφαρμογές στυλ facebook;
  5. Τελευταίο και πιο δύσκολο.. Υπάρχει εφαρμογή να κλειδώνει το tablet μετά από κάποια ώρα και να θέλει κωδικό να ξανανοίξει;
    Πιο συγκεκριμένα ψάχνω και προγραμματιστή εφαρμογής android ώστε για να ξεκλειδώσει το tablet να διαβάσει (με την κάμερα; ) το barcode από την κάρτα μέλους, να ψάχνει στην βάση δεδομένων των πελατών και να αφήνει τον πελάτη να δουλεψει για 1 ώρα και μετά να τον κλειδώνει για 1 ώρα με την ίδια κάρτα.
    Ευχαρίστως να συζητήσω με οποιονδήποτε για το κόστος της εφαρμογής.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πόσο παλιό είναι το PC σας. το tablet σας και το κινητό σας;

 

Σκεφτόμενος πόσο παλιό είναι το laptop μου, μου ήρθε στο μυαλό η ιδέα για το θέμα....

 

Laptop: Fujitsu Siemens, αγορασμένο τον Ιούλιο του 2007. Του έχω αλλάξει μια φορά μπαταρία, δυο φορές σκληρό, μια πληκτορολόγιο και λέιπει και ένα πλήκτρο και θα δουλέυει όσο ακόμα πάει... :P Σκέφτομαι να τσιμπήσω λαπτοπ απο το κοινωνικό μέρισμα οπότε λογικά, κοντεύει η ώρα του... :lol:

 

Τablet: Asus Google Nexus 7 (2012), αγορασμένο τον Σεπτέμβριο του 2012. Η μπαταρία (2η) πλεόν θέλει κάνα 8ώρο να φορτίσει και η Λολιπόπη το έχει κάνει να ψιλοσέρνεται αλλά κάνω την δουλειά μου ακόμη.... Ισως χτυπήσω το Νokia Z1 κάποια στιγμή αλλά προτιμώ Google Tablets οπότε βλέπουμε....

 

Κινητό: Moto G 2nd gen, αγορασμένο Σεπτέμβρη του 2014. Αυτό δεν αλλάζει καθώς πλέον έχοντας αλλάξει 20 κινητά από τότε που άλλαξα laptop θα ασχολούμαι μόνο με VFM συσκευές και αυτή την στιγμή το Μoto G με καλύπτει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Desktop : από το 1996με 512 Ράμφος παρακαλώ και 60 Αρίων σκληρό ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.. Ειναι στο πατάρι αυτή τη στιγμή αλλα κάτι μου λέει να το συνδέσω και να κατεβάζω εκει τις ταινίες κλπ και μετα να τα μεταφέρω στο λαπτοπ απλά για να τα δω μη γεμίζει τσάμπα ο τόπος.

 

Laptop: δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλα. Αλλα

1)το ένα (και πλέον της γυναίκας μόυ) ειναι hp με Intel i7 2gb graphics 1 tb hard drive 8 giga ram από το 2010 Kai θελει σίγουρα σκληρό και κάτι να γίνει με την θερμοκρασία καθώς ψήνεις αυγά πάνω του άνετα..

2) hp sleek book core ι5 750 hard drive 6gb ram Intel hd graphics 4000 χωρίς θήκη για cd από το 2012 αλλα πρέπει να του αλλάξω μεντεσε οθόνης γιατί στα καλα καθούμενα ξεκόλλησε και κρεμασε ( λέω να του ανεβάσω Ράμ και ssd αλλα.. Είδωμεν )

 

Tablet: iPad Air 2 φρεσκάδουρα. Το πρωτο μου ταμπλετ και σίγουρα θα μείνει μαζί μου πολλαααα πολλα χρόνια.

 

MP3: iPod touch από το 2011 το οποίο έπεσε από δέκα εκατοστά ύψος και έσπασε άσχημα η οθονη, η οποία αν και χάλια ανταποκρίνεται σα να μην ειναι σπασμένη πουθενά. Το τερατάκια εχει αναλάβει νησί ψυχαγωγία στο αυτοκινητο.

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω το εξής : υπάρχει κάποιο max στο οποίο από εκείνο το σημείο και μετά δεν παίζει ρόλο η πυκνότητα διότι το μάτι δεν αντιλαμβάνετε την διαφορά? επίσης υπάρχει κάποιο βέλτιστο ppi?

 

thank you :)

Link to comment
Share on other sites

PC: Τελευταία αναβάθμιση το 2010, overclocked το τελευταίο έτος

Tablet: Με το ζόρι τρίμηνο το Smart Tab 4

Smartphone(s): Nokia X AOSP από τον Ιούλιο 2014 και Nokia E71 από το 2011

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Laptop: Ένα Turbo-x από το 2006 με Vista αλλά θα κάνει πολύ καιρό να αντικατασταθεί :lol:

Tablet: Είχα ένα Memopad HD7 από το Πάσχα αλλά έκατσα πάνω του και έσπασε η οθόνη αφού πριν είχε σπάσε το digitizer και το sd card slot και ο αντικαταστάτης του θα είναι το Nokia N1 :O

Κινητό: Ένα Lumia 625 από τον Ιούλιο και θα το αλλάξω σε καμιά διετία μαλλον :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας,

θα ήθελα να ρωτήσω, αν μια κλεμμένη συσκευή συνδεθεί σε λογαριασμό google play δεν μπορεί να βρεθεί;

μου έκλεψαν πρόσφατα μια συσκευή και αναρωτιέμαι αν απο το imei της συσκευής μπορεί να βρεθεί σε περίπτωση που συνδεθεί σε άλλον λογαριασμό google play και κατά επέκταση και ο κλέφτης.

Link to comment
Share on other sites

εσυ το μονο που μπορεις να κανεις..ειναι ν δηλωσεις απωλεια στον παροχο σου..αν ο τυπως που σου τ ζουλαρε ειναι γατα δεν βρισκεις τιποτα..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτα εδω ;;

επειδη μερικες φορες στο κινητο για να κανω χρηση mobile internet μoυ δινει οτι ειμαι σε ενα τετοιο σημειο ...

Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...