Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριιβώς ότι σου είπε ο SpyrosR.

Με την παραπάνω RAM θα μπορείς να κάνεις περισσότερο multitasking ενώ με τον SSD θα ανοίγουν οι εφαρμογές/αρχεία πιο γρήγορα.

 

Με το 1GB πάντως που έχεις τώρα δεν νομίζω να σου μένει και πολύ ελεύθερη μνήμη για να την διαχειριστείς (και καλό θα ήταν να δεις πόση μνήμη σου μένει ελεύθερη όταν έχεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα ανοικτά) ... Επιπλέον λάβε υπόψιν ότι για να σε συμφέρει ο ssd σε θέμα τιμής θα χάνεις από χωρητικότητα (πχ στο skroutz για να πάρεις ~1TB ssd θα πας στα ~350€, τιμή που παίζει να βρεις καινούργιο μηχάνημα).

 

Οπότε η βασική επιλογή σου θα πρέπει να είναι με βάση τη χρήση που κάνεις. Άμα σε ενδιαφέρει να έχεις πολλά προγράμματα ταυτόχρονα ανοικτά πας για ram. Άμα θες να ανοίγουν τα πάντα πιο γρήγορα (και βολευτείς με τις τιμές/χωρητικότητες) τότε πας σε ssd.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αυτοκίνητο έχει μαμά ηχοσύστημα, δεν έχει πειραχτεί τίποτα.

 

Έχω πάρει ένα jack ώστε να συνδέσω το smartphone με την AUX είσοδο του ηχοσυστήματος.

 

Το πρόβλημα που έχω ειναι το εξής : Είναι λες και ακούω χαμηλά , δηλαδή και τέρμα να βάλω όλα τα volumes παίζει πολύ χαμηλά το ηχοσύστημα. Αυτό γίνεται μόνο όταν συνδέσω το κινητό, αν βάλω CD παίζει κανονικά η ένταση.

 

Τι λέτε να φταίει? Πρέπει να κατεβάσω καμία "ειδική" εφαρμογή έντασης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φτιαχνω το theard στο σωστο σημειο απλα αναρρωτιομουν ποιες απο τις γνωστες εταιριες (LG, Samsung, Sony κτλπ) θα φερουν πρωτοι την αναβαθμιση σε marshmallow...

 

Αν δεν εχετε προβλημα θα ηθελα να ανοιξει μια συζητηση να δω την γνωμη σας

Edited by Blue_Cross
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φτιαχνω το theard στο σωστο σημειο απλα αναρρωτιομουν ποιες απο τις γνωστες εταιριες (LG, Samsung, Sony κτλπ) θα φερουν πρωτοι την αναβαθμιση σε marshmallow...

 

Αν δεν εχετε προβλημα θα ηθελα να ανοιξει μια συζητηση να δω την γνωμη σας

 

Μήπως ο τίτλος είναι λάθος;Μήπως έπρεπε να είναι κινητών τηλεφώνων ή συσκευών γιατί το "τηλεφωνίας" παραπέμπει σε κοσμοτε κλπ;

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο τις κατασκευαστριες εταιριες κινητων ποια ειναι η πιο συνεπης με τις αναβαθμισεις του λειτουργικου android;
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ ...

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και τόσο σημαντικά αυτά που ήταν μέσα στην εσωτερική μνήμη

αφού τα περισσότερα αρχεία αποθηκεύονταν στην SD ... οπότε λίγο το κακό ...

Αγοράστηκε νεο ταμπλετ αυτή τη φορά ποιο "επώνυμο" και όλα καλά ... :cool:

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη κοινότητα του myphone.gr!

 

Τα τελευταία χρόνια, έχουν αρχίζει και κατακλύζουν την ελληνική και ευρωπαική αγορά κινέζικα brands smartphones απο γνωστά έως άγνωστα που όμως μπορεί κανείς πλέον να βρει και σε μεγάλα καταστήματα κινητής και ηλεκτρονικών.

Πρώτη η huawei και ακολουθούν και διάφορες άλλες όπως xiaomi, meizu, lenovo, kazam, elephone, oneplus και πολλές άλλες.

Παρατηρώντας κανείς τα διάφορα topics στο forum αυτό και σε άλλα, brands όπως lenovo, huawei και xiaomi προτείνονται πολύ συχνά και μάλιστα με αρκετή βεβαιότητα.

Τι συμβαίνει όμως πραγματικά με την αξιοπιστία τέτοιων συσκευών; Έχουν πραγματικά ποιοτική κατασκευή συνολικά (όχι απλως να ειναι απο μέταλλο το σασί), καλη κάμερα, είναι αξιόπιστο και bug free το λειτουργικό τους, με καλή λήψη σήματος, wifi, bluetooth, GPS κτλ; Εννοώντας πάντα σε σχέση με το επίπεδο κατασκευαστών όπως η Samsung, η Sony, η LG, η Apple κτλ.

 

Έχουν περάσει απο τα χέρια μου πολλές συσκευές smartphones, όλες όμως απο γνωστά φημισμένα brands (LG Nexus 5, LG G2, iPhone 5s, Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 κα) καμία όμως κινέζικη. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι σε αρκετά κινέζικα οι καμερες ειναι κατώτερες των γνωστών ναυαρχίδων. Όσοι έχετε εμπειρία και έχετε συγκρίνει σημεία κλειδιά μεταξύ τετοιων συσκευών και κινεζικων, τι έχετε παρατηρήσει, αξίζουν; Ή τσαμπα χρήματα αν λάβουμε υπόψη και το οτι συσκευές ναυαρχίδες της huawei δε διαφέρουν ιδιαίτερα απο ενός G4 η ένα S5, S6;

Link to comment
Share on other sites

Περιεργως δεν έχω δει καμια απαντηση τοσες μερες. Περίεργο που φαινεται πως δεν ασχολειται κανεις με αυτα τα βασικα θεματα ενω τα κινεζικα κινητα πανε και έρχονται, προτείνονται και συζητιουνται τοσο. :)
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι αγοράζεις και τι προσδοκάς απο αυτή σου την αγορά.Αν παίρνεις το κινητό του 100αρικου και περιμένεις να είναι σε όλα όπως πχ ένα note 5 ή ένα lg g4 κτλ τότε θα απογοητευτείς.Και το θέμα είναι ότι συγκρίνεις την κάμερα του κινητού του 100αρικου με αυτή του 800αριου..Για να δεις αν αξίζει ένα κινέζικο κινητό,κοιτάς τι παίρνεις με τα ίδια χρήματα απο Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

@bbbb μαλλον δεν εγινε σαφες στο αρχικό post, εννοώ συσκευές ίδιας τιμης μεταξύ τους προφανώς, αλλιώς φυσικά και δεν εχει νοημα η σύγκριση. Λοιπον; τι παιζει τελικα; :p
Link to comment
Share on other sites

 

.

Παρατηρώντας κανείς τα διάφορα topics στο forum αυτό και σε άλλα, brands όπως lenovo, huawei και xiaomi προτείνονται πολύ συχνά και μάλιστα με αρκετή βεβαιότητα.

 

 

 

@mol Εννοεις το τελευταίο post μου;

πρωτο ποστ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανεις τη αρχη @Nikos751 φιλε για κινεζικο μετα δε υπαρχει επιστροφη να ξες.

Στους περισσοτερους τουλαχιστον. Δε μπορεις δηλαδη να παρεις ενα κινητο με 3GB RAM

κινεζικο να δωσεις 150-170 ευρώ το κινητο να πεταει ... μετα να θες να αλλαξεις κινητο να

μπεις στο skroutz να εχεις budget 200 euro και να δεις το καλυτερο που μπορεις να παρεις

ειναι 1,5gb ram... κατι 8gb rom.. 720p οθονες... κλπ κλπ.

 

Ενταξει βεβαια αμα τα σκασεις καλα και χοντρα κ εδω βρισκεις απο τις ναυαρχιδες... δε υποτιμαω

ουτε samsung ουτε sony ουτε lg κλπ... όλα ειναι επιλογές καθαρά.

 

Οσο αναφορα τη ερωτηση σου αν ειναι αξιοπιστα, λειτουργικα κλπ... ειναι και εδω ποσα λεφτα θα δώσεις.

Αμα πας στις μεγαλες εταιριες τις Κινας βλεπε. Xiaomi, Meizu, Letv, Oneplus κλπ θα εισαι καλυμενος και

θα γουσταρεις πολυ ασχημα πιστευω το κινητο σου.. αμα πας προς elephone,oukitel,leagoo,kingzone παλι

θα βρεις κατι καλο αλλα θελει καλο ψαξιμο... αναλογα και τι απαιτησεις έχεις.

 

Παρε μια φορα δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Στεκομενος στις Πιο ακριβές συσκευές μεγαλων κατασκευαστων που είναι οι Xiaomi & Meizu (huawei επισης), υποθέτω πως εννοεις οτι δεν έχουν να ζηλεψουν ιδιαιτερα κατι απο τις αντίστοιχες των πατροπαραδοτων εταιρειων. Αν και για να εχει κανεις κίνητρο να ασχοληθεί με κινεζικες καλές συσκευές τετοιες, θα πρεπει να είναι και αισθητά καπως φθηνοτερες, αλλιως θα προτιμήσει τις γνωστες δοκιμασμενες. Θα ψαχτω πάντως, ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

προκειται να αγορασετε κινητο που ηδη διαθετει τα εξης:

2GB ram, 16GB rom, android 5.1, μπαταρια 3000mah, αξιοπρεπεις καμερες,

δικαρτο, 4G, ανεξαρτητου μαρκας και design, οθονη HD 5" εως 5.5", antutu 30-40.000.

 

ποιο ειναι το χαρακτηριστικο (ή τα χαρακτηριστικα) που θα σας κανει

να απορριψετε οπωσδηποτε καποια συσκευη

 

* μπορουσα να βαλω μονο μεχρι 15 επιλογες, γι' αυτο επελεξα

καποια πραγματα που αρκετοι δεν τα λαμβανουν υποψη πριν την αγορα

και μονο οταν χρησιμοποιησουν λιγο τη συσκευη αντιλαμβανονται

οτι ισως θα επρεπε να ειχαν δωσει περισσοτερη σημασια σε αυτα

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Στεκομενος στις Πιο ακριβές συσκευές μεγαλων κατασκευαστων που είναι οι Xiaomi & Meizu (huawei επισης), υποθέτω πως εννοεις οτι δεν έχουν να ζηλεψουν ιδιαιτερα κατι απο τις αντίστοιχες των πατροπαραδοτων εταιρειων. Αν και για να εχει κανεις κίνητρο να ασχοληθεί με κινεζικες καλές συσκευές τετοιες, θα πρεπει να είναι και αισθητά καπως φθηνοτερες, αλλιως θα προτιμήσει τις γνωστες δοκιμασμενες. Θα ψαχτω πάντως, ευχαριστώ!

 

Όπως ακριβώς στα λέει ο sakis92..

 

Με ίδια λεφτά θα πάρεις κλάσεις(έτσι γράφετε η είναι της πορδής αυτό?:lol::lol:) ανώτερο από κάποιο επώνυμο κινητό.

Πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα από τις γνωστές εταιρείες,άσε που οι περισσότερες είναι παγκόσμιοι κολοσσοί,απλά "άγνωστες" στο ευρύ κοινό γιατί κυρίως κατασκεύαζαν προϊόντα για λογαριασμό άλλων.

Μέτα από τόσα χρόνια λοιπόν έχουν την τεχνογνωσία και την εμπειρία να ανταγωνιστούν τους πάντες.

Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις,είναι με το service...αν και πάλι οι περισσότερες έχουν service πλέον στην Ελλάδα.

Από θέμα bugs λειτουργικού, το myphone έχει τρομερή κοινότητα που θα σου λυθεί και το παραμικρό πρόβλημα.(άσε που θα νιώθεις και hacker μετά το πρώτο σου root ή αλλαγή της rom:D:p:lol:)

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

 

Είμαι νέος στο χώρο του Android λειτουργικού, οπότε ίσως και η ερώτηση μου να ακουστεί χαζή. Καταρχήν, έχω πειραματιστεί με custom rom και συγκεκριμένα με την έκδοση cyanogenmod 10.2.

 

Δε λέω, καλό ήταν απλά με χάλασε που μερικά βασικά πράγματα του κινητού δεν παίζανε, όπως το HDMI, RADIO όπως και η ποιότητα της cameras. Οπότε και αποφάσισα να ξανά βάλω το official rom. To κακό με αυτό είναι πως σταματά στην έκδοση ICS.

Έχω ψάξει στον net να κατεβάσω νεότερα official rom και συγκεκριμένα το lollipop αλλά δεν βρήκα κάτι. Το μόνο που κατάφερα να βρω ήταν τα GAPPS για το xperia neo μου.

 

Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου. Υπάρχει τρόπος να κατεβάσω την offical έκδοση π.χ. Lollipop όπως ακριβώς την δίνει η google αν δεν κάνω λάθος;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω την αρχη, εστω καθυστερημενα!

Λοιπον εγω chatting, surfing σε site τεχνολογικων και πασης φυσεως εισησεων και ενδιαφεροντων, faceboοk, σημειωσεις επι τοπου με google keep με φωτο η χωρις, μουσικη ή ραδιοφωνο.

Καθημερινα ριχνω λιωσιμο διοτι τρωω 2μιση ωρες τη μερα στα ΜΜΜ καθε μερα και βαριεμαι στη διαδρομη. Γυρναω σπιτι με 40% μπαταρια στο z2 μου, που ξερετε τι μπαταρια εχει :D.

 

Εχει αντικαταστησει περιοδικα, εφημεριδες ξαι walkman για μενα οποτε πλεον ειναι πολυ βασικο εργαλειο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...