Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας, είχα ένα ερώτημα αυτές τις μέρες που το ψάχνω χωρίς αποτέλεσμα.

Εδώ και κάτι μέρες είχε χαλάσει το smartphone μου και χρησιμοποιούσα ένα παλιό, το θέμα είναι πως όταν ήμουν έξω για καφέ κλπ, ήταν μια κοπέλα η οποία συνέχεια μου ζήταγε να μπώ απο το κινητό της στο facebook να κάνω check in κλπ και μου μπήκαν περίεργες ιδέες, δεν πάτησα το κωδικό αλλά θέλω να ρωτήσω, υπάρχει τρόπος αν πάταγα τον κωδικό μου, να τον αποθήκευε κάπως; ή αν έκανα log out μετά θα ήμουν ασφαλής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση¨θεωρειται στα θετικα ενα τηλεφωνο να εχει το 2.5D Corning Gorilla Glass?

αξιζει η επιλογη ή ειναι καθαρα θεμα marketing?

ειναι αθραυστο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!!θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..έχω μια κάρτα 2 σε 1,δλδ σύνδεση και what's up μαζί και έχω και έναν εταιρικό αριθμό από την εταιρία μου που εργάζομαι..αν αγοράσω 2καρτο κινητό θα μπορέσουν να λειτουργήσουν και οι 3 αριθμοί μαζί;;ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

εχει λειτουργησει σε εμενα σε galaxy s duos.1η καρτα 2 σε 1 cosmote και 2η wind!ολα καλα.υποψιν πριν το κανω ρωτησα την κοσμοτε και ειπαν οτι δεν δουλευει αλλα δοκιμασα και δουλεψε
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας παιδες (η μαλλον καλημερα)! ως αρχαριος και εγω ειπα να πειραματιστω με το sp μου το οποιο με ειχε νευριασει λογω του μεγαλου χρονου αποκρισης + οτι εδω και καιρο σκεφτομουν να βαλω custom rom (βεβαια δεν ηξερα το πως).

 

με τα πολλα καταφερα να ξεκλειδωσω το bootloader, κατεβασα και τα ζιπ απο την ρομ τα περασα στην sd, περασα και το cwm recovery, κανω τα cleaning σε cache/data και format στο system! κατα την διαρκεια ομως του install εμφανιστηκε καποιο ειδους error! και εχω μεινει με το κινητο απλα να λεει sony biggrin.gif οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη biggrin.gif ευχαριστω biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να μπεις πάλι σε recovery, κατέβασε μια άλλη ROM, κατά προτίμηση stock based και δοκίμασε να το φλασάρεις ξανά. Αν δεν μπορείς να μπεις, πρέπει να το φλασάρεις με μια εργοστασιακή ROM με το Flash Tool.
Link to comment
Share on other sites

Το λάπτοπ είναι παλιό και έχει μόνο vga έξοδο ενώ η τηλεόραση δέχεται μόνο hdmi και scart

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα σύνδεση αυτά τα 2 ;; Μήπως γίνεται ασυρματα;; Καθώς η τηλεόραση έχει wifi.

 

Η τηλεόραση είναι η LG 42LA620S 3D smart tv

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα της LG, που το περνάς στο λάπτοπ σου και βλέπεις ταινίες ασύρματα στην τηλεόραση. Δε βλέπεις όμως το περιβάλλον του λάπτοπ, μόνο τους φακέλους που δηλώνεις εσύ ότι είναι οι ταινίες για να τις κάνει streaming. Ούτε παιχνίδια μπορείς να παίξεις. Μόνο ταινίες και τραγούδια.
Link to comment
Share on other sites

Το λάπτοπ είναι παλιό και έχει μόνο vga έξοδο ενώ η τηλεόραση δέχεται μόνο hdmi και scart

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα σύνδεση αυτά τα 2 ;; Μήπως γίνεται ασυρματα;; Καθώς η τηλεόραση έχει wifi.

 

Η τηλεόραση είναι η LG 42LA620S 3D smart tv

 

http://www.skroutz.gr/s/4404939/DeLock-Scart-male-VGA-male-2m-65028.html

 

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η firewire δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι. Αν θέλεις να βλέπεις και τα Windows στην τηλεόραση, τότε μόνο αυτό που σου είπε ο jisr7. Αλλιώς, για video και μουσική ό,τι σου είπε ο Hierophant αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βλέπεις υπότιτλους. Υπόψιν ότι με το VGA-to-Scart δεν θα έχεις ήχο, θα πρέπει να συνδέσεις ξεχωριστό καλώδιο από την έξοδο ήχου του laptop στην τηλεόραση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα δουλέψει. Και τα δύο έχουν αναλογικό σήμα οπότε δεν είναι κάτι πολύπλοκο η μετατροπή.
Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο να παρεις για να εχεις και ηχο,

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/images/minimig-scart.jpg

 

εκτος να βολευεσαι με τα ηχεια του λαπτοπ ή πηγαινεις τον ηχο καπου αλλου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo K3 Note.

 

Μου έσπασε η οθόνη που λειτουργεί κανονικότατα ακόμα και στο σημείο του σπασίματος αλλά έχει μια ενοχλητική ρωγμη που φοβάμαι να μην χειροτερέψει κιόλας:

 

http://s8.postimg.org/vw6ukwpo5/DSC_0092.jpg

 

 

 

Έτσι απόφάσισα να το επισκευάσω. Βρήκα κάποιον τεχνικό και είπαμε να ψάξουμε για ανταλλακτικό.

 

Έψαξα και βρήκα αυτό το ανταλλακτικό στην Ελλάδα για να αποφύγω την αναμονή παραγγελίας από το εξωτερικό.

 

http://bataria.gr/images/thumbnails/280/460/detailed/20/KOMSLEN0037.JPG

 

Ο τεχνικός μου είπε πριν το παραγγείλω να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προιόντος και να τον ενημερώσω. Ο έμπορος μου είπε πως το ανταλλακτικό αυτό έχει κάποια δυσκολία στην εφαρμογή του γιατί πρέπει να βγει προσεκτικά το παλιό τζάμι και να μην χαλάσει από κάτω το κινητό. Ενημέρωσα τον τεχνικό και μου έστειλε

το video [Replace Lenovo a820 digitizer]

λέγοντας μου πως το κινητό μου είναι παρόμοιο και πως η αλλαγή μπορεί να γίνει εύκολα όπως κρίνει.

Απ ότι βλέπω όμως το Α820 δεν έχει οθόνη OGS άρα υποθέρω πως δεν το ήξερε.

 

Μου είπε να παραγγείλω λοιπόν το ανταλλακτικό κι εγώ το πλήρωσα και το παρήγγειλα και το περιμένω.

Τότε δεν ήξερα τι είναι OGS και πως το κινητό μου έχει αυτή την τεχνολογία.

Το έμαθα σήμερα που ρώτησα κάποιον.

 

Το ερώτημα είναι, αν επιχειρήσει τέτοια αλλάγή υπάρχει περίπτωση το αποτέλεσμα να μην είναι καλό?

Απ ότι διαβάζω η τεχνολογία ogs υπάρχει για την βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος.

Θα έχω σίγουρα το ίδιο καλό οπτικό αποτέλεσμα μετά από τέτοιου είδους επισκευή?

Είναι ασφαλής επισκευή?

 

Εδώ είναι ένα video τέτοιου είδους επισκευής για το Galaxy S3:

 

 

 

Ο εναλλακτικός τρόπος επισκευής θα ήταν να παραγγείλω από το εξωτερικό ένα ανταλλακτικό που να έχει μαζί κολημένο το τζάμι και την οθόνη. Η τιμή του θα ήταν παρόμοια με αυτή του ανταλλακτικού που παρήγγειλα από Ελλάδα με σκέτο τζάμι.

 

http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxNjAw/z/8fQAAOSwpdpVYuWC/$_35.JPG

Edited by navi55

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

αφου δουλευει οπως ειναι, κρατα το μεχρι να ερθει το κομπλε ανταλλακτικο απο εξω, να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια, χωρις ρισκα. Αυτο θα εκανα εγω.
Link to comment
Share on other sites

αφου δουλευει οπως ειναι, κρατα το μεχρι να ερθει το κομπλε ανταλλακτικο απο εξω, να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια, χωρις ρισκα. Αυτο θα εκανα εγω.

 

Κι εγώ αυτό θα κάνω μάλλον τελικά.

Αρκεί να καταφέρω να ακυρώσω την παραγγελία που έκανα.

Το θέμα είναι πως θα καταφέρω να παραγγείλω από εξωτερικό με τα cc.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετακι που είχα αγοράσει για δωράκι ... τα έφτυσε ...

Είναι Κινεζιά ολκής ... ... ξέρετε αυτά τα μικρά φθηνά 7ράκια ... για ... πρώτη "εκπαίδευση" :)

Στην αρχή δεν φόρτιζε ... μετά έκανε κάτι άλλα παλαβά ... και το τελικό ... έσπασε και η οθόνη ... ... με αποτέλεσμα να μην ενεργοποιείται με ΚΑΝΕΝΑ τρόπο ...

 

όσα αρχεία υπήρχαν αποθηκευμένα στην mini SD ok σώθηκαν ...

Τι γίνεται όμως με αυτά που βρίσκονται στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, τα χάνω ? τι λέτε ?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανακτηθούν ?

 

Ευχαριστώ

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας ...

έχουμε κάποια απάντηση εδω παιδιά ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις θέμα καθώς ούτε ενεργοποιείται, ούτε έχεις οθόνη. Εκτός βέβαια, αν η οθόνη είναι λίγο λειτουργική. Αν δεν είναι λειτουργική, θα σου πω παρακάτω, τι μπορεί να γίνει.

 

 

 

Αν τα αρχεία που έχεις σε καίνε, βρίσκεις κάποιο τεχνικό να βρει τι έσπασε μεσα και δεν ανοίγει. Μπορεί να είναι κάτι απλό, μπορεί όχι. Το επισκευαζει και το ταμπλετ θα ανοίγει.

 

 

 

Εφόσον ανοίξει, συνδέεις το ταμπλετ με καλώδιο hdmi σε μια οθονη και το λειτουργείς με ποντίκι. Παίρνεις αυτά που χρειάζεσαι και το πετας. Αν αυτο σου φαίνεται βουνό (καθως αν δεν έχει ξεχωριστη θύρα hdmi, δεν υφίσταται) πρέπει να αλλάξεις οθόνη.

 

 

 

Οποτε αν αυτά που έχασες δεν είναι και τόσο σημαντικά, μη μπεις στον κόπο.

 

 

 

Απλά να σου μείνει ενα μάθημα, να αρχίσεις να χρησιμοποιείς υπηρεσίες cloud για τα αρχεία σου, ώστε να μη ξαναχεις ποτε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα netbook sony που με εχει βολεψει διοτι το μεταφερω παντου μαζι μου....

 

Αλλα χρειαζετε αναβαθμιση στην ram διοτι σερνετε....Σαν 1η επιλογη διοτι δεν υπαρχουν χρηματα αρκετα,να αναβαθμισω την ram διοτι εχει 1 gb....να την παω στα 2,και μετα σκληρο ssd η να την παω στα 4gb και να αφησω τον σκληρο που εχει....??

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Kαι οι 2 αναβαθμίσεις αξίζουν πολύ και θα πρότεινα σε βάθος χρόνου να τις κάνεις και τις 2... By the way είσαι σίγουρος ότι υποστηρίζει μέχρι 4Gb Ram; Γιατί το δικό μου netbook (ένα Aspire D250) παίρνει μέχρι 2... Περισσότερο ορατή διαφορά πάντως, νομίζω θα δεις με τον SSD, ο οποίος ειδικά αν είναι καλός ανασταίνει κυριολεκτικά παλιά laptop... Με τον SSD θα δεις γρηγορότερη απόκριση στο άνοιγμα εφαρμογών, αρχείων κλπ και γενικά ο υπολογιστής θα πηγαίνει πιο γρήγορα... Με παραπάνω Ram θα μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα και δε θα κολλάει... 1Gb βέβαια που έχεις τώρα είναι ελάχιστο, οπότε ίσως επείγει περισσότερο το upgrade της Ram... Με όποια σειρά πάντως και αν κάνεις τα upgrades, γνώμη μου είναι ότι αξίζουν... Και υπόψιν ότι τη μεν Ram μάλλον δε θα την ξαναχρησιμοποιήσεις αλλού (το καλό είναι ότι πλέον είναι φτηνή), τον SSD ωστόσο τον αγοράζεις για το Νetbook τώρα (φρόντισε να πάρεις κάποιον καλό), αλλά τον έχεις και για το μέλλον αν και όποτε πάρεις καινούργιο μηχάνημα, καθώς ακόμα και στα καινούργια μηχανήματα είναι από τις αναβαθμίσεις που αξίζουν... :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...