Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'την στιγμή που η Sony δεν έβγαλε update για το κινητό σου, δεν υπάρχει official lollipop για σένα. Η Google βγάζει images-updates μόνο για τα δικά της κινητά(nexus) και δίνει τον κώδικα στον κάθε κατασκευαστή, που αυτός με τη σειρά του πρέπει να τον τροποποιήσει, ώστε να δουλεύει σωστά στα μοντέλα που θέλει. Μόνο με custom rom, μπορείς να κάνεις κάτι, οπότε δες στο xda τι παίζει με τη συσκευή σου...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα ηθελα να ρωτησω το εξής, σκοπεύω να αγοράσω δίκαρτο κινητό και θέλω να επιτύχω την εξής χρήση αλλά δεν ξέρω αν ειναι εφικτό.

στη πρώτη κάρτα θα έχω το νούμερο μου κανονικά για τις κλήσεις και τα μηνύματα και στην δεύτερη κάρτα να έχω μια εχτρα κάρτα internet από το πρόγραμμα του αδελφού μου για χρήση ιντερνετ. θέλω δηλαδή ταυτόχρονα να κάνω χρήση της πρώτης κάρτας για ομιλία και sms και την δεύτερη για να φέρνει ιντερνετ χωρίς να κάνω αλλαγές με χειρισμούς ή κατι τέτοιο.

 

είναι εφικτό?

Ολα γύρο μου γυρίζουν
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ηθελα να ρωτησω το εξής, σκοπεύω να αγοράσω δίκαρτο κινητό και θέλω να επιτύχω την εξής χρήση αλλά δεν ξέρω αν ειναι εφικτό.

στη πρώτη κάρτα θα έχω το νούμερο μου κανονικά για τις κλήσεις και τα μηνύματα και στην δεύτερη κάρτα να έχω μια εχτρα κάρτα internet από το πρόγραμμα του αδελφού μου για χρήση ιντερνετ. θέλω δηλαδή ταυτόχρονα να κάνω χρήση της πρώτης κάρτας για ομιλία και sms και την δεύτερη για να φέρνει ιντερνετ χωρίς να κάνω αλλαγές με χειρισμούς ή κατι τέτοιο.

 

είναι εφικτό?

Φυσικά και είναι. Εξαρτάται το τηλέφωνο που θα αγοράσεις, σου γράφει επάνω ποια κάρτα είναι 2G μόνο για κλήσεις, ποια 3G/4G για δεδομένα, ή αν είναι και οι 2 για δεδομένα. Οπότε επιλέγεις εσύ ποια θα χρησιμοποιήσεις που.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα οπότε τα data της πρώτης κάρτας μπορώ να τα έχω απενεργοποιημένα τελείως και ότι data ζητάει η συσκευή ακόμα και αν κάνω κλήση θα τα τραβάει από την δεύτερη σωστα?
Ολα γύρο μου γυρίζουν
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να επιλεξεις τι χρηση θα κανεις με την καθε καρτα.

οποτε θελεις απενεργοποιεις τελειως την μια ή και τις 2.

με την μια μπορεις να κανεις κλησεις/σμσ και με την αλλη μονο ιντερνετ.

 

 

ποια συσκευη σκεφτεσαι να παρεις;

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το cyanogenmod ποιο άλλο custom θα μπορούσα να δοκιμάσω?

Το κινητό που έχω είναι το Sony Xperia Neo mt15i.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο τίτλος παιδιά,άλλαξα οθόνη στο S60 μου,όλα ωραία όλα καλά.

 

Λειτουργούν όλα,κομπλέ,αλλά για κάποιο λόγο η SIM που χρησιμοποιώ σε άλλο κινητό σε αυτό δεν την βρίσκει ή όταν την βρίσκει και πάω να πάρω τηλ. μαυρίζει η οθόνη κάνει ένα vibrate και ξανά ανοίγει ότι δεν βρίσκει carrier.

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να απευθυνθείς στο θέμα της συσκευής σου όπου υπάρχουν και οι αντίστοιχοι χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κατ' αρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο του φόρουμ.

 

Το πρόβλημα είναι στον τίτλο.

Γίνεται με κάποιο τρόπο να μεταφέρουμε της επαφές μας από το Google σε κάποιο feature phone χωρίς να τις περνάμε χειροκίνητα μία μία;

 

Θα πάρω ένα CAT μόνο για ομιλία και να αντέχει αλλά με προβληματίζει πολύ το θέμα με τις επαφές..

Υπάρχει κάτι;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

βρες ενα smartphone. συγχρονισε τις google επαφες.

καντες αντιγραφη στην σιμ που θα χρησιμοποιησεις στο cat.

ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχω ενα αριθμο στην Cosmote-Whats Up.Τον χρησιμοποιω για να εχω τζαμπα fb,το 0. Πολλα παιδια στην ηλικια μου εχουν κανει αυτο το πραγμα.Σκεφτομαι να γυρισω ξανα Wind και να παω Q για να χρησιμοποιω τζαμπα το whatsapp.Υπηρεσια μηνυματων και κλησεων οπως το viber.Τι θα προτιμουσατε εσεις; Συμφερει για παρεες που δεν εχουν φβ; Ειναι καλυτερη λυση η Q και λογω των bonus ανανεωσης ωστε να μιλας φτηνα με Wind και Q+μηνυματα απο το whatsapp; Πειτε μου την γνωμη σας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ανόμοια η σύγκριση Q με What's Up. Και στην Q, εκτός από το whatsapp και το 0.facebook είναι δωρεάν. Εχεις όμως και άλλα καλά: (1) Χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο για όλες τις κλήσεις. (2) Πολύ φθηνά πακέτα ομιλίας προς Wind&Q (800' με 2 ευρώ ή 1000' με 3 ευρώ), με κατανάλωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο, πράγμα που σημαίνει, ότι είναι πρακτικά αδύνατο να εξαντλήσεις το πακέτο και να χρειαστείς δεύτερο, μέσα στον ίδιο μήνα. (3) Bonus 500 MB στην πρώτη δεκάευρη ανανέωση κάθε μήνα, το οποίο αυξάνεται σε 1 GB, αν η ανανέωση γίνει online, ή μέσα από κατάστημα Wind ή Public. Επιπλέων, έχεις πολύ φθηνά πακέτα internet, πέραν του bonus ανανέωσης: 400 MB με 2 ευρώ, 600 MB με 3 ευρώ ή 1 GB με 4,4 ευρώ. Προσοχή! Αν έχεις smartphone, σε όποια εταιρεία κι'αν είσαι, αν ανοίξεις μία δωρεάν εφαρμογή (0.facebook ή whatsapp), είναι πολύ πιθανό (έως και σίγουρο) να αρχίσουν τις αυτόματες ενημερώσεις διάφορες εφαρμογές του τηλεφώνου, με αποτέλεσμα να χρεώνεσαι ημερήσια πάσα χρήσης δεδομένων του ενός ευρώ. Γι'αυτό, καλό είναι να έχεις ένα πακέτο internet ενεργό, κάθε φορά που έχεις ανοιχτά τα δεδομένα κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Με Q, όπως σου γράφει και ο Gm87, είναι δωρεάν το 0.facebook. Και στο F2g το ίδιο, το χρησιμοποίησα πιο πριν. Αλλά, νομίζω το F2g δεν έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Τώρα, το what's up (της cosmote, όχι το WhatsApp), το θεωρώ ό,τι πιο ασύμφορο και απορώ πώς το έχει ακόμα τόσος κόσμος. Έχω κι εγώ έναν αριθμό, αλλά ούτε καν σαν 2ο.

 

Αν όντως στην παρέα σου χρησιμοποιείται πολύ το facebook και το WhatsApp, δε νομίζω να υπάρχει θέμα για το ποιον πάροχο πρέπει να διαλέξεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

-όσο αφορά το κόστος, η κιου είναι με διαφορά η φτηνότερη

-όσο αφορά το ιντερνέτ, βλέπεις ποιά κάλυψη σε βολεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το θεμα ειναι οτι αμα εχω 0, υπολοιπο η Q το τρωει.Η cosmote οχι χωρις MB.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για πενθημερη και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.. Έχω ένα power Bank με μια μόνο θύρα για φόρτιση. και θα ήθελα να ξέρω.. Αν το συνδέσω με ένα USB hub θα λειτουργήσει κανονικά; θα μπορεί να φορτισει χωρίς πρόβλημα περισσότερες συσκευές (φαντάζομαι με θυσία την ταχύτητα). Δεν θέλω να τα κλαίω και τα 2 :-P

Λίγο γυφτια, ξέρω, αλλά δεν έτυχε να μου χρειαστεί ξανά, οπότε δεν αγοράζω άλλο power bank για πέντε μέρες, όταν με καλύπτει αυτό που έχω.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την ομαδα του myphone...

Το ονομα μου ειναι Γαβριηλ...Αν και το θεμα/αποριες που θα παρουσιασω μαλλον δεν ανηκει καθαρα στο myphone κατα την αποψη μου σηγουρα τεχνολογικα διασταυρωνεται..Θελω να ρωτησω κατα ποσο ειναι εφικτο ενα gps tracker να στελνει δεδομενα τοποθεσιας μεσω gprs σε ενα private server(πχ.εναν δευτερο υπολογιστη) μεσω μιας static ip η vpn η dns? και στην συνεχεια ο server να κανεi feed τα δεδομενα αυτα σε ενα smart phone για να βλεπω που βρισκεται το tracker?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς στα λέει ο sakis92..

 

Με ίδια λεφτά θα πάρεις κλάσεις(έτσι γράφετε η είναι της πορδής αυτό?:lol::lol:) ανώτερο από κάποιο επώνυμο κινητό.

Πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα από τις γνωστές εταιρείες,άσε που οι περισσότερες είναι παγκόσμιοι κολοσσοί,απλά "άγνωστες" στο ευρύ κοινό γιατί κυρίως κατασκεύαζαν προϊόντα για λογαριασμό άλλων.

Μέτα από τόσα χρόνια λοιπόν έχουν την τεχνογνωσία και την εμπειρία να ανταγωνιστούν τους πάντες.

Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις,είναι με το service...αν και πάλι οι περισσότερες έχουν service πλέον στην Ελλάδα.

Από θέμα bugs λειτουργικού, το myphone έχει τρομερή κοινότητα που θα σου λυθεί και το παραμικρό πρόβλημα.(άσε που θα νιώθεις και hacker μετά το πρώτο σου root ή αλλαγή της rom:D:p:lol:)

 

Καλοκοίταζα τα νέα xiaomi που παιζουν τελευταία σε τρελές προσφορές (Redmi 3 Note, Mi4c). Η αλήθεια είναι ότι με root, αλλαγές rom κτλ,έχω εμπειρία από προηγούμενες συσκευές μου οπότε δεν είναι εμπόδιο. H αλήθεια είναι ότι ψάχνοντας το forum βλέπω αρκετή δημοτικότητα και οδηγούς για κινέζικα μοντέλα και αυτό μου άρεσε πολύ.

Απλά διάβαζα κάτι διάφορα περί έλλειψης ή μούφας πιστοποιήσεων ασφαλείας, εσωτερικής ποιότητας κατασκευής και τέτοια πως υστερούν στα κινέζικα, αλλά εχω τις αμφιβολίες μου. Με πρώτη ευκαιρία που θα μου κάτσουν χρήματα, μάλλον θα αρχίσω με κάποιο Xiaomi. Redmi Note 3 στα ούτε 200 ευρώ είναι τρελό τρολ στις μεγάλες εταιρείες..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατεβασα το gamebench απο play store και αφου το ειχα διαγραψει ειδα οτι μου ειχε κατεβασει κατι φοτογραφιες (screenshot απο παιχνιδι που ηταν ως παραδειγματα για το πως λειτουργει). Ηταν φακελος ολοκληρος με πανω απο 50 φωτο :p Τωρα τις εσβησα υπαρχει περιπτωση να ειναι ιος η κατι τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...