Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μήπως ήταν ρυθμισμένο στην αυτόματη φωτεινότητα;

Οχι, η αυτοματη φωτεινοτητα ειναι απενεργοποιημενη απο default (και την εχω απενεργοποιημενη και τωρα), και τον slider τον ειχανε βαλει ωστε το μερος απο οπου τον πιανεις να πεφτει κατω απο το “μ“ της λεξης “αυτοματη“, αλλα οχι ακριβως. Οποτε υπαρχει τροπος να το επαναφερω σε αυτην την θεση;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε κάποιους φακέλους με εικονίδια να μην εμφανίζονται στο gallery? πχ έχω αρκετά σετ εικονίδια και το φορτώνει πολύ..

 

thnx

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε κάποιους φακέλους με εικονίδια να μην εμφανίζονται στο gallery? πχ έχω αρκετά σετ εικονίδια και το φορτώνει πολύ..

 

thnx

 

Πας στον φακελο με τα εικονιδια και φτιαχνεις ενα αρχειο ή εναν φακελο με το ονομα .nomedia

Υπαρχει νομιζω και μια εφαρμογη που το κανει αυτοματα αυτο.

ΕΝΤΙΤ: Studio Kuma .nomedia manager

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε κάποιους φακέλους με εικονίδια να μην εμφανίζονται στο gallery? πχ έχω αρκετά σετ εικονίδια και το φορτώνει πολύ..

 

thnx

αφου προσθέσεις το αρχείο .nomedia κάνε και μια επανεκκίνηση μετά για να σου δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

ε, βάλε το στο περίπου και συ
Καλα δεν καιγομαι κιολας. :O Απλα λιγο η τελειομανια, λιγο η ακαδημαϊκη περιεργεια (“ειναι δυνατον το android να μην εχει επαναφορα στην εργοστασιακη φωτεινοτητα;“) και γι αυτο ρωταω.
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο όμως θέλει root. Κάποια άλλη λύση χωρίς root?

 

Και γιατί να μην είσαι root? Γιατί να στερηθείς μια πληθώρα εφαρμογών και δυνατοτήτων?

Υπάρχει κάποιος λόγος?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο βάλε το dialer one απο το market

για το δευτερο δεν γνωριζω και θα ήθελα οποιος γνωρίζει ασ μας διαφωτίσει (ενδιαφέρον)

 

Εγω εχω βαλει το Enhanced SMS & Caller ID και το svox classic και svox Ariadne για tts αν το λεω σωστα.μου ανναγγελει ολα τα ονοματα οταν με περνει καποιος τηλεφωνο αλλα και τα μηνυματα αν θελω, κατι που εγω δεν το εχω ενεργοποιηση

 

https://market.android.com/details?id=ekawas.blogspot.com&feature=search_result : Enhanced SMS & Caller ID

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic&feature=search_result : svox classic

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic.langpack.ell_grc_fem&feature=search_result : svox Ariadne

 

και τουλαχιστον στο Arc μου δουλευουν τελεια

Edited by stefanos2020
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο όμως θέλει root. Κάποια άλλη λύση χωρίς root? Εκτός αν ισχύει αυτό που γράφει ο pificos οπότε θα είμαι οκ.

 

ναι ετσι είναι μην φοβάσαι

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι;απογοητευτηκα λιγο με τα σχολια και τη βαθμολογια..το κραζουν πολλοι.εγκατεστησα το poweramp και ειναι απλα τουμπανο.

 

Είναι τελείως τουμπανο, αλλά δεν είναι free.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Πας στον φακελο με τα εικονιδια και φτιαχνεις ενα αρχειο ή εναν φακελο με το ονομα .nomedia

Υπαρχει νομιζω και μια εφαρμογη που το κανει αυτοματα αυτο.

ΕΝΤΙΤ: Studio Kuma .nomedia manager

 

αφου προσθέσεις το αρχείο .nomedia κάνε και μια επανεκκίνηση μετά για να σου δουλέψει

 

Ευχαριστώ πολύ!! Θα το δοκιμάσω asap! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει το Enhanced SMS & Caller ID και το svox classic και svox Ariadne για tts αν το λεω σωστα.μου ανναγγελει ολα τα ονοματα οταν με περνει καποιος τηλεφωνο αλλα και τα μηνυματα αν θελω, κατι που εγω δεν το εχω ενεργοποιηση

 

https://market.android.com/details?id=ekawas.blogspot.com&feature=search_result : Enhanced SMS & Caller ID

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic&feature=search_result : svox classic

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic.langpack.ell_grc_fem&feature=search_result : svox Ariadne

 

και τουλαχιστον στο Arc μου δουλευουν τελεια

 

διαβάζουνε και ελληνικούς χαρακτήρες στα μυνήματα και στις επαφές; η πρέπει να τα έχουμε σε αγγλικούς χαρακτήρες αλλά γραμμένα στα ελληνικα;. Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!. Επίσης θέλω να μου πει κάποιος ξανά την βασική διαφορά του 2,1 με το 2,2 χώρια ότι υποστηριζουνε διαφορετικές εφαρμογές τι άλλο αλλάζει ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικα που εχω τις επαφες μου τις διαωαζει κανονικα αν και διαπιστωσα οτι μερικα ονοματα τα διαβαζει καλυτερα οταν εχω κ τονους πανω...τωρα τα μηνυματα δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν μαρεσει σαν ιδεα...

αν τα εχεις αγγλικα/ελληνικα τα ονοματα (greeklish) διαωαζει ενα ενα τα γραμματα τουλαχιστον στο δικο μου κινητο και μαλ......αλλα αυτο μαλλον οφειλετε επειδη εχω εγκαταστησει την Αριαδνη και οχι καποια αγγλικη φωνη.

την διαφορα με τις εκδοσεις δεν ξερω εγω εχω παντως τις τελαυταιες.

 

Αλλο ενα καλο προγραμμα που δουλευω ειναι το Cyberon Voice Commander που δινεις εντολες στο κινητο να κανει κληση κτλπ...ειναι πολυ χρησιμο πιστευω για αυτους που ταξιδευουν και επισης δεν χρειαζεται να εχεις καποιο tts για να δουλεψει ειναι απλα απιστευτο

Cyberon : https://market.android.com/details?id=com.cyberon.cvc.ELL&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Κοινότυπο θέμα, αλλά αφορά την καθημερινότητά μας με αυτούς τους 'υπολογιστές' on the go, τα κινητά - smartphones.

Έπειτα από την συμβίωση για πολλά χρόνια με ένα παλιό nokia σειράς symbian s60 3rd edition, ετοιμαζομαι για τη μεταβαση σε android phone.

Ολα καλα και πολλές οι χρήσιμες νέες δυνατότητες, αλλά καποια στιγμη καθισα και σκέφτηκα, ότι στο τέλος τελος, αν μη τι άλλο, μιλάμε για ένα κινητό τηλέφωνο! Δηλαδή, ναι μεν πολυσυσκευη, αλλά τι να το κανω αν ξεμένω από μπαταρία και ουσιαστικά δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε και τα υπόλοιπα;

Αλλά άντε διχως τα υπολοιπα ζεις, δίχως τηλέφωνο άμα σε αφήσει η μπαταρία, πως τα βγάζεις πέρα;

 

Ανοιξα εδω το θεμα για να μου δώσετε λιγο το στίγμα του τι συμβαινει πλεον σημερα με αυτο το θεμα.

Τι ισχύει απο πλευρας αυτονομιας μπαταριων, διαχειριση σε σχέση με το android, αν υπάρχουν καλύτερα ή χειρότερα android σε αυτο το θέμα ή αν όλα λίγο-πολύ κινούνται στον ίδιο μέσο όρο αυτονομίας, αν πρέπει να αποφύγω κάποια τηλέφωνα αν με ενδιαφερει πολυ η αυτονομία, τι να προσέξω κλπ.

Τα περι κλεισιματος wifi-bluetooth-περιττων εφαρμογων, τα ξερω. Όπως επισης αν μιλαω ολη μερα στο τηλεφωνο, παλι αναμενω πτωση μπαταριας.

Αλλα με ενδιαφερει μια μέτρια χρήση, λίγο τηλεφωνο, λιγο internet, κανενα sms κλπ, όπως επισης και πόσο βγάζουν γενικά σε συνθηκες αναμονης.

 

Ξέρετε, έχω μάθει αγοραζοντας κατι καινουριο καθε λιγα χρονια, να πηγαινω προς το καλυτερο, οχι προς το χειροτερο.

Δηλαδη, δεν μπορω να διανοηθω ότι απο τις 4 μερες αναμονης(με ελαχιστη φωνητικη χρηση) ενος nokia smartphone της παλιας εποχης, ότι εν έτει 2011 θα πέσω στη μία μέρα.

Για μένα εξέλιξη σημαινει, τα ίδια ή και καλυτερα. Χειρότερη αυτονομία είναι οπισθοδρομηση. Δηλαδη αν συνεχισουν ετσι τα smartphones σε λιγο θα μιλαμε για αυτονομιες λιγων ωρων; Δεν θελω να το πιστεψω.

 

Ενοψει λοιπον νέας αγορας android smartphone αλλά και επειδη θελω να έχω ρεαλιστικες προσδοκίες, κι επισης αν μπορω να κανω μια επιλογη που όντως μπορει να ειναι καλυτερη απο καποιες αλλες, περιμενω τις εμπειριες σας πανω στο θέμα, τις συμβουλές και τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχοντας περάσει από όλα τα mobile OSes, ήρθε η εποχή να δοκιμάσω και το android :D Πήρα λοιπόν το Sensation της HTC. Το μοναδικό μου πρόβλημα -προς το παρόν- είναι οτι δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα sms χωρίς να έχω το όριο των 160 χαρακτήρων. Υπάρχει κάποια λύση για την οποία να μην πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για sms πέρα από το standard της HTC;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχοντας περάσει από όλα τα mobile OSes, ήρθε η εποχή να δοκιμάσω και το android :D Πήρα λοιπόν το Sensation της HTC. Το μοναδικό μου πρόβλημα -προς το παρόν- είναι οτι δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα sms χωρίς να έχω το όριο των 160 χαρακτήρων. Υπάρχει κάποια λύση για την οποία να μην πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για sms πέρα από το standard της HTC;

 

καλως ηρθες στο android!καλα ρε και συ τελευταιο το αφησες??:p

 

η καλυτερη εφαρμογη ειναι το handcent sms..θα σου λυσει τα χερια..

επισης αν πας στην μαμα εφαρμογη και πατησεις ρυθμισεις,καπου λεει για εξοικονομηση κοστους ή κατι τετοιο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το λαπτοπ ac100 με android λειτουργικο ...το προβλημα ειναι οταν παω να κατεβασω απο androidmarket μια εφορμογή μου λέει οτι δεν υπαρχη συσκευη με android..να τονίσω ότι εχω βάλει την sim στο λάπτοπ μου δείχνει σήμα κανονικά ...

Εχω κάνει τα update όλα του λάπτοπ android version 2.2 εχει πανω κ βασικά θέλω να κατεβάσω adobe flash απο androidmarket και δεν μπορω.....δεν βλέπω video στο youtube help!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάποια λύση για την οποία να μην πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για sms πέρα από το standard της HTC;

 

Handcent sms ή Go sms pro. Και τα δύο θα τα βρεις free στο market. Έχουν ειδική επιλογή με την κατάλληλη κωδικοποίηση για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο android!καλα ρε και συ τελευταιο το αφησες??:p

 

η καλυτερη εφαρμογη ειναι το handcent sms..θα σου λυσει τα χερια..

επισης αν πας στην μαμα εφαρμογη και πατησεις ρυθμισεις,καπου λεει για εξοικονομηση κοστους ή κατι τετοιο..

Είπα να περιμένω να στρώσει λίγο και μετά να αφήσω το iOS για χάρη του :p.

 

Handcent sms ή Go sms pro. Και τα δύο θα τα βρεις free στο market. Έχουν ειδική επιλογή με την κατάλληλη κωδικοποίηση για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Δεν μου αρέσει το interface τους σε σχέση με το standard της HTC, γιαυτό παλεύω να καταφέρω να το στρώσω χωρις έξτρα εφαρμογές. Έχω απενεργοποιήσει το prediction για τους τόνους και απο τα settings της default εφαρμογής έχω απενεργοποιήσει την υποστήριξη των "special accent characters". Τι άλλο να κάνω;

 

Υ.Γ: σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

 

Edit: δοκιμάζω και το go sms pro αλλά στέλνει με 60 χαρακτήρες και αυτό. Τί κάνω λάθος;

Edited by SIRHC
Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές απορίες για τις κατεβασμένες τις εφαρμογές..

Οι εφαρμογές αποθηκεύονται στο google account μου σωστά?

Αν εγώ κάνω factory reset το κινητό μου ή το κάνω root και τις χάσω, αν ξαναπεράσω τον λογαριασμό μου στο κινητό, δε θα ξαναεπανέλθουν? Πρέπει να τις ξανακατεβάσω? Οκ, θα μου πείτε να τις κρατήσω backup, αλλά πως αν δεν είμαι rooted?

Επίσης, αυτές που έχω πληρώσει δε θα έχω πρόβλημα να τις ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές απορίες για τις κατεβασμένες τις εφαρμογές..

Οι εφαρμογές αποθηκεύονται στο google account μου σωστά?

Αν εγώ κάνω factory reset το κινητό μου ή το κάνω root και τις χάσω, αν ξαναπεράσω τον λογαριασμό μου στο κινητό, δε θα ξαναεπανέλθουν? Πρέπει να τις ξανακατεβάσω? Οκ, θα μου πείτε να τις κρατήσω backup, αλλά πως αν δεν είμαι rooted?

Επίσης, αυτές που έχω πληρώσει δε θα έχω πρόβλημα να τις ξαναπεράσω?

Ευχαριστώ!

 

Με τον λογαριασμό του email που τα έχεις κατεβάσει και αγοράσει θα μπεις στο market και "στις εφαρμογές μου " θα είναι όλες με σειρά διαθέσιμες! Και φυσικά τις πληρωμένες σου δεν θα χρειαστεί να της ξανά πληρώσεις. Απλώς τα data θα πρέπει να τα έχεις back up για να έχεις ακριβώς της ρυθμίσεις σου

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

...

Edit: δοκιμάζω και το go sms pro αλλά στέλνει με 60 χαρακτήρες και αυτό. Τί κάνω λάθος;

 

κι εγώ με vf joy 845 και το gosms pro έχω τοίδιο προβλημα. Δεν μου αρέσει καθολου η εφαρμογή αυτή απλώς ειναι λιγο καλυτερη απο αυτην του κινητου. Το handcent δεν το έχω δοκιμάσει -βαριέμαι φρικτά τα κατεβάσματα και τις παραμετροποιήσεις που τελικά ποτέ δεν φτάνουν να κάνουν αυτο για το οποίο τα κατέβασα...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ με vf joy 845 και το gosms pro έχω τοίδιο προβλημα. Δεν μου αρέσει καθολου η εφαρμογή αυτή απλώς ειναι λιγο καλυτερη απο αυτην του κινητου. Το handcent δεν το έχω δοκιμάσει -βαριέμαι φρικτά τα κατεβάσματα και τις παραμετροποιήσεις που τελικά ποτέ δεν φτάνουν να κάνουν αυτο για το οποίο τα κατέβασα...

πολυ απλα settings-send settings-enable locale support και supported languages-greek sms mode και εχεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα 3D games που εχω παιξει στο android, ειναι τα:

 

Backstab, και με απιστευτη τιμη για περιορισμενο διαστημα απ'οτι ειδα.

https://market.android.com/details?id=com.gameloft.android.ANMP.GloftSDHM&feature=search_result

 

Shadow Gaurdian

http://www.gameloft.com/android-games/shadow-guardian-hd/

 

Dead Space, λινκ δεν μπορεσα να βρω.

 

 

 

Εχει να προτεινει καποιος κανενα αναλογο παιχνιδι? Να εχει και ενδιαφερον story.

Dungeon Hunter 2 ή Eternal Legacy??

Link to comment
Share on other sites

πολυ απλα settings-send settings-enable locale support και supported languages-greek sms mode και εχεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες

 

νομιζω οτι ειμαστε οφ τοπικ αλλά,

οχι, και με τις ρυθμισεις που λες έχω 70 ελληνικους χαρακτηρες, ακομα κι αν γραφω κεφαλαια. Το κινητο γενικα το εχω στα αγγλικα -αν επηρεαζει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...