Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω οτι ειμαστε οφ τοπικ αλλά,

οχι, και με τις ρυθμισεις που λες έχω 70 ελληνικους χαρακτηρες, ακομα κι αν γραφω κεφαλαια. Το κινητο γενικα το εχω στα αγγλικα -αν επηρεαζει αυτο.

 

μονο με ελληνικο μενου και το μαμα πληκτρολογιο στελνει 160 χαρακτηρες.μιλαω για desire s μαμα rom

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση: Η αυτοματη φωτεινοτητα στα Android τηλεφωνα πως λειτουργει; Που ειναι ο αισθητηρας φωτος και δεν τον βλεπω; (μονο τον proximity sensor βλεπω)
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειμαστε οφ τοπικ αλλά,

οχι, και με τις ρυθμισεις που λες έχω 70 ελληνικους χαρακτηρες, ακομα κι αν γραφω κεφαλαια. Το κινητο γενικα το εχω στα αγγλικα -αν επηρεαζει αυτο.

και ομως με αυτες τις ρυθμισεις στο galaxy s γραφω 160 χαρακτηρες ελληνικα!και το ιδιο εκανα και με το handcent αλλα το αλλαξα γιατι ηταν αργο σαν προγραμμα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δυστυχώς, άδικα προσπαθείς. Το Toshiba AC100 δεν μπορεί να συνδεθεί στο Android Market. Πάντως, εγώ βλέπω κανονικά video στο YouTube.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην είσαι root? Γιατί να στερηθείς μια πληθώρα εφαρμογών και δυνατοτήτων?

Υπάρχει κάποιος λόγος?

 

Επειδή δεν είμαι τόσο προχωρημένος χρήστης (αν και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να εκμεταλλευτώ διάφορες δυνατότητες του, έστω και δοκιμαστικά) και κυρίως λόγω εγγύησης.

Σε αυτό το τελευταίο, πόσο εύκολη είναι η επαναφορά σε κανονική κατάσταση σε περίπτωση "ανάγκης"? Γιατί θυμάμαι ότι όταν είχα το xperia mini (στην 1.6) για να το επαναφέρω μπορούσα να το κάνω μόνο μέσω κάποιου επί πληρωμής προγράμματος. Έχει αλλάξει κάτι από τότε αν κάνω root το galaxy 3 ή κάποιο στις επόμενες εκδόσεις;

 

@pificos ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Data εφαρμογών παραμένουν πάντα και στην εσωτερική μνήμη όπως επίσης και επαφές ημερολόγια κλπ

2) Εμένα με καμιά 150 εφαρμογές μου πιάνει γύρω στα 250 στην εσωτερική μνήμη (μαζί με data). Κάνε ένα nandroid backup και δοκίμασε να τη μεταφέρεις στην εσωτερική μνήμη

 

Α κι επίσης πρακτικό νόημα έχει αυτό με την sd γιατί βλέπεις μείωση επιδόσεων...

 

Το wildfire πως το έχεις κάνει να χωρέσει 150 εφαρμογές ; Τις αποθηκεύεις κάπως διαφορετικά ή απλά τυχαίνει και είναι τόσο μικρές όλες ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

έχω το htc desire z με froyo 2.2

θα το ρουτάρω. ο οδηγός αυτός είναι οκ; http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/HTC_Desire_Z:_Rooting

αριθμός έκδοσης είναι ο 1.34.405.5 οπότε πάω κατευθείαν εκεί που λέει Root, S-OFF, the ClockworkMod Recovery & the Engineering HBoot ε;

edit:

ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό και ολα πήγαν καλα

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Κινητά με 800αρι επεξεργαστη, θα μπορέσουν να σηκωσουν την νεα εκδοση 2.4 ή 3, όπως την λένε τελωσπάντων, ή θα απαιτείται ταχύτερος επεξεργαστής;

 

Για να ειμαι ειλικρινης, πιστευα ότι η google απευθυνεται παντα στους πολλους, και οτι γενικα δεν κανει αποκλεισμους ευκολα, οποτε θα περιμενα γενικα μιλωντας οτι θα ειχε παντα χαμηλες απαιτησεις για το λειτουργικο της, ωστε να βαζουν οσο περισσοτεροι τις νεες εκδοσεις. Αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, οπως λεει και ο τιτλος ειμαι εντελος νεος στα android (χθες πηρα ενα galaxy gt i5500). δεν εχω ιδεα πως θα το κανω sync πως θα το κανω root πως θα δουλεψει το gps, θελει ξεκλειδωμα δεν θελει ξεκλειδωμα...κοινος ενα ματσο χαλια. :). απο οτι διαβασα στο forum πρεπει να να κανω sync το λογαριασμο στο gmail μου με το outlook. αλλα δεν βρισκω outlook να κατεβασω για win7 64bit μονο windows live. υπαρχει καποιος οδηγος για να τα κανω ολα αυτα? και απο ’κει και περα τι χρειαζεται για να περναω εφαρμογες και παιχνιδακια στο κινητο?

ευχαριστω

groove!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, οπως λεει και ο τιτλος ειμαι εντελος νεος στα android (χθες πηρα ενα galaxy gt i5500). δεν εχω ιδεα πως θα το κανω sync πως θα το κανω root πως θα δουλεψει το gps, θελει ξεκλειδωμα δεν θελει ξεκλειδωμα...κοινος ενα ματσο χαλια. :). απο οτι διαβασα στο forum πρεπει να να κανω sync το λογαριασμο στο gmail μου με το outlook. αλλα δεν βρισκω outlook να κατεβασω για win7 64bit μονο windows live. υπαρχει καποιος οδηγος για να τα κανω ολα αυτα? και απο ’κει και περα τι χρειαζεται για να περναω εφαρμογες και παιχνιδακια στο κινητο?

ευχαριστω

 

ξεκίνα πρώτα με το απλό: δημιούργησε έναν λογαριασμό gmail, και προσθεσέ τον στο κινητό σου (απο τις ρυθμίσεις/λογαριασμοί και συνχρονισμός)

απο κει και πέρα μπες στο android market δώσε τον gmail λογαριασμό σου στην εισοδο και κατεβασε οτι εφαρμογή και παιχνιδι σ'αρέσει!!

Τον συχρονισμό με το outlook θα τον κανεις για τις επαφές σου, αν δεν βαριέσαι ή αν δεν ειναι πολλές πηγαινε στο pc σου μπές στο gmail/επαφές και προσθεσέ τις επαφές σου χειροκίνητα!!

μετα πας στο κινητο και στις ρυθμίσεις/λογαριασμοί κανεις κλικ στον gmail λογαριασμό που εχεις και κανεις sync στις επαφες σου . Και ολες οι επαφές που εφτιαξες στο pc σου μεταφέρονται στο κινητό σου!! (επιπλέον στο pc gmail/επαφες μπορεις να προσθέσεις σε καθε σου επαφή όποια φωτογραφία θες που βρισκεται στο pc σου)

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εκ μέρους του αδελφού μου, έχει και αυτός το LG 2X P990. Γιατί δεν του διαβάζει Ελληνικά γράμματα (τα βλέπει κινέζικα) το Player song της μαμάς και το PowerAMP Music Player. Ξέρει κανείς γιατί???

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, οπως λεει και ο τιτλος ειμαι εντελος νεος στα android (χθες πηρα ενα galaxy gt i5500). δεν εχω ιδεα πως θα το κανω sync πως θα το κανω root πως θα δουλεψει το gps, θελει ξεκλειδωμα δεν θελει ξεκλειδωμα...κοινος ενα ματσο χαλια. :). απο οτι διαβασα στο forum πρεπει να να κανω sync το λογαριασμο στο gmail μου με το outlook. αλλα δεν βρισκω outlook να κατεβασω για win7 64bit μονο windows live. υπαρχει καποιος οδηγος για να τα κανω ολα αυτα? και απο ’κει και περα τι χρειαζεται για να περναω εφαρμογες και παιχνιδακια στο κινητο?

ευχαριστω

Οι επαφές που έχεις μπορούν να περαστούν με πολλούς τρόπους στο κινητό.

Σε τι μορφή υπάρχουν τώρα ή από πού θες να περαστούν?Από άλλο κινητό ή από PC?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει αυτό το script... Mετά εκτελείς εντολές μέσω terminal ή απλά περνάς από το market την εφαρμογή a2sdgui ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κινητά με 800αρι επεξεργαστη, θα μπορέσουν να σηκωσουν την νεα εκδοση 2.4 ή 3, όπως την λένε τελωσπάντων, ή θα απαιτείται ταχύτερος επεξεργαστής;

 

Για να ειμαι ειλικρινης, πιστευα ότι η google απευθυνεται παντα στους πολλους, και οτι γενικα δεν κανει αποκλεισμους ευκολα, οποτε θα περιμενα γενικα μιλωντας οτι θα ειχε παντα χαμηλες απαιτησεις για το λειτουργικο της, ωστε να βαζουν οσο περισσοτεροι τις νεες εκδοσεις. Αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο.

Kανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει, μιας και ότι έχουμε για την επόμενη έκδοση αυτή τη στιγμή είναι κατ'α κύριο λόγο φήμες. Από αυτές τις φήμες λοιπόν, έχω ακούσει ότι η επόμενη έκδοση θα είναι ελαφρύτερη. Το αν θα υπάρξει ωστόσο υποστήριξη αμφιβάλλω, μιας και όλοι οι κατασκευαστές θα προσπαθήσουν να αναβαθμίσουν τις ναυαρχίδες τους και τα φθηνότερα κινητά θα τα αφήσουν, για να πουλήσουν νέα μοντέλα. Ωστόσο οι modders όλο και κάτι θα κάνουν ;) Απλά κάνε υπομονή και όταν κυκλοφορήσει θα μάθουμε τα πάντα ;) Κοίταξε κι εδώ!

 

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να πάρουμε screenshot της οθόνης από adb σε non-rooted τηλέφωνο;

Ευριπίδη αν έχεις εγκαταστήσει το sdk μπες από command prompt στο φάκελο tools και τρέξε το ddms. Mετά έχει επιλογή για screen capture στο μενού device (στο εικονίδιο με το τηλέφωνο αριστερά) ;)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω το εξης: Οταν λεμε ενα κινητο να υποστηριζει J2ME εννουμε να υποστηριζει Java σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί κάνοντας μια δοκιμη να κατεβάσω κάτι από το appstore της amazon είδα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι η λήψη έγινε κανονικά.

Κατόπιν δοκίμασα να αγοράσω μια εφαρμογή και επίσης η διαδικασία ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και να επιβεβαιώσει ότι το κατάστημα λειτουργεί πλεον και εκτός ΗΠΑ;

Για όσους δεν το γνωρίζουν να διευκρινησω ότι το Amazon android appstore δίνει κάθε μέρα μια εφαρμογή επί πληρωμη, δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως προχτές που ήθελα 1 εφαρμογή από εκεί την κατέβασε κανονικά, αλλά το έχω ακόμα συσχετισμένο με αμερικάνικο account.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως προχτές που ήθελα 1 εφαρμογή από εκεί την κατέβασε κανονικά, αλλά το έχω ακόμα συσχετισμένο με αμερικάνικο account.

Εγώ έχω ελληνικό account, ελληνική πιστωτική και χώρα διαμονής Ελλάδα. Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησω το εξης: Οταν λεμε ενα κινητο να υποστηριζει J2ME εννουμε να υποστηριζει Java σωστά;

 

Όχι Desktop java. Που το είδες;

 

Short for Java 2 Platform Micro Edition. J2ME is Sun Microsystems' answer to a consumer wireless device platform. J2ME allows developers to use Java and the J2ME wireless toolkit to create applications and programs for wireless and mobile devices.
Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα πρώτα με το απλό: δημιούργησε έναν λογαριασμό gmail, και προσθεσέ τον στο κινητό σου (απο τις ρυθμίσεις/λογαριασμοί και συνχρονισμός)

απο κει και πέρα μπες στο android market δώσε τον gmail λογαριασμό σου στην εισοδο και κατεβασε οτι εφαρμογή και παιχνιδι σ'αρέσει!!

Τον συχρονισμό με το outlook θα τον κανεις για τις επαφές σου, αν δεν βαριέσαι ή αν δεν ειναι πολλές πηγαινε στο pc σου μπές στο gmail/επαφές και προσθεσέ τις επαφές σου χειροκίνητα!!

μετα πας στο κινητο και στις ρυθμίσεις/λογαριασμοί κανεις κλικ στον gmail λογαριασμό που εχεις και κανεις sync στις επαφες σου . Και ολες οι επαφές που εφτιαξες στο pc σου μεταφέρονται στο κινητό σου!! (επιπλέον στο pc gmail/επαφες μπορεις να προσθέσεις σε καθε σου επαφή όποια φωτογραφία θες που βρισκεται στο pc σου)

οκ αυτο ηταν ευκολο..μενει να βρω τους κωδικους του ρουτερ μου για να συνδεθει το τηλεφωνο. αυτο φανταζομαι ειναι το λεγομενο routing? οσον αφορα το gps...δεν μπορω να το κανω να δουλεψει με τιποτα. πηγαινω πλοηγηση και συνεχεια μου βγαζει το μυνημα ’αναμονη για τοποθεσια’,,,μετα απο 1 λεπτο που κλεινει η οθονη κλεινει και η εφαρμογη (το δοκιμασα σε ελευθερο χωρο απο κτιρια κλπ). οι επιλογες που εχω τικαρει ειναι οι ’χρηση ασυρματων δικτυων και χρηση δορυφορων gps. το χρηση υποβοηθουμενου gps εχει να κανει με χρεωση απο τον παροχο? και μια ακομα ερωτηση απο το pc πως κανω εγκατασταση καποια εφαρμογη στο τηλεφωνο?

 

ευχαριστω για την βοηθεια btw:)

Edited by harrisn6600
groove!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προγραμμα που δινουν μαζι με το DVR (Angel Eyes) για να μπορεις να παρακολουθεις/ελεγχεις το χωρο σου. Αυτο δουλευει με: iPhone, Blackberry,J2ME και WinCE.

Στην πραξη ομως τι σημαινει; Με ενα Android κινητο μπορει να δουλεψει; Με καποιο που υποστηριζει Java; Με καποιο που εχει Windows Mobile;

Αν μπορει καποιος να βγαλει καποια ακρη....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είχα ενεργοποιημένο το agps και έμπαινα στο google sky map. με χρέωνε? γιατί δεν έλεγε τίποτα το watchdog! δε θα το λεγε εκεί αν είναι? Αν έχω κλειστό το agps πως θα κάνω το google sky map να δουλέυει σωστά? μόνο με gps?

 

 

Επίσης, το runkeeper, αν ανοίξω το gps αλλά κλείσω το agps, θα δουλέυει κανονικά? όταν δείχνει στο χάρτη που βρίσκεσαι δε χρειάζεται δεδομένα από 3g? Θέλω να αποφύγω τις χρεώσεις.

 

 

Κινητό LGP500

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οκ αυτο ηταν ευκολο..μενει να βρω τους κωδικους του ρουτερ μου για να συνδεθει το τηλεφωνο. αυτο φανταζομαι ειναι το λεγομενο routing? btw:)

 

Ο κωδικός συνήθως είναι γραμμένο (WPA) πίσω από το ρουτερ..!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...