Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΡΤΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ SD ΤΟ GPS Sygic ΜΕΣΩ PC ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΕΙΓΑΙΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ SD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ SETUP. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ PC ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ APK. ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ SUMSUNG GT-S5830 ANDROID 2,2 ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ SD ΣΤΟ HTC

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΤΑΣΟΣ

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΡΤΩΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ SD ΤΟ GPS Sygic ΜΕΣΩ PC ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΕΙΓΑΙΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ SD ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ SETUP. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ PC ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ APK. ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ SUMSUNG GT-S5830 ANDROID 2,2 ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ SD ΣΤΟ HTC

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΤΑΣΟΣ

Όπως ειπώθηκε, κατέβασε και εγκατέστησε από το market κάποιον file manager. Ωστόσο θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις κεφαλαία, γιατί είναι σα να φωνάζεις ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Όσο για τις φωνές με τα κεφαλαία είδη το πρόβλημα το λύσαμε

 

Κατά τα άλλα μπορείς να απευθύνεσαι και στο υπάρχον θέμα της συσκευής σου για ότι έχει να κάνει με αυτή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην οθονη αφης κινητων με android μπορει να μπει μεμβρανη προστασιας για τυχον γρατσουνιες; επηρεαζεται ο χειρισμος της συσκευης μεσω αφης;

Γενικα αυτες οι οθονες, γρατζουνιζονται ευκολα;

Link to comment
Share on other sites

ναι, μπορείς να τοποθετήσεις μεμβρανη προστασίας. σε όλες.

αν είναι καλής ποιότητας δε θα καταλάβεις διαφορά στην αφή.

στη συσκευή μου φοράω φθηνή ζελατίνα. κάποιοες φορές "χάνει" σημεία, κάτι το οποίο δε συνέβαινε χωρίς αυτήν ;)

 

έχω στα σχέδια να πάρω μια κλύτερης ποιότητας για να μην έχω τέτοια "προβληματα"

 

ενδιαφέρσαι για κάποια συγκεκριμένη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λεω να παρω το zte skate. Εχω ζελατινες για οθονες ηλεκτρονικων συσκευων, καμερες, κινητα, στον υπαρχον κινητο μου που δεν ειναι αφης, εχω βαλει. Απλα το νεο κινητο εχει πιο μεγαλες διαστασεις και μαλλον πρεπει να αγορασω νεα μεμβρανη να καλυπτει ολη την οθονη.

Αφου μου λες οτι δεν χανει κατι σε αισθηση ή στον χειρισμο, θα την βαλω για προστασια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο λογαριασμό gmail σε 2 κινητά? Ή πρέπει να τον διαγράψω από το παλιό για να τον περάσω στο καινούριο μου κινητό?

Το λέω βασικά επειδή προσπαθεί φίλος μου να συνδεθεί στο market στο Χ10 mini pro (2.1) και δε μπορεί ίσως επειδή στον gmail account του είναι δηλωμένο το παλιό του κινητό (Χ10 mini). Εκτός αν φταίει κάτι άλλο.

Thanks!

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

καταρχην να ξεκινησω οτι εχο το sony ericsson arc κ το κινητο ειναι ενα απο τα καλυτερα κ απο θεμα ομορφιας κ απο θεμα αποδοσης

φυσικα εννοειτε οτι ειναι η προσοπικη μου αποψη.

στο ψητο.....πως γινεται να κανω backup τις εφαρμογες μου κ να τις χρησιμοποιησω σε καπιο αλλο κινητο?

π.χ αγορασα το cyberon voice commander και απλα τα σπαει.το θεμα ειναι πως ψηθηκε κ το φιλαρακι μου να το βαλει αλλα δεν θελει να πληρωσει...βρηκαμε καποιες 'σπασμενες' εκδοσης αλλα μονο σε US σε αλλες γλωσσες γενικα πολλες αλλα ελληνικη οχι.

εχω ψαξει λιγο και εχω δει οτι γινετε να κανεις backup εφαρμογη πληρωμενη η οχι κ να την δωσεις αλλου.

εχω σαν file manager to adao file manager που εχει backup για τις εφαρμογες απλα δεν ξερω αν ειναι εκτελεσιμες κ φυσικα που τις αποθηκευει.ωστοσο δεν ειναι κ το φιλαρακι μου εδω για να με ζορισει λιγο να το ψαξω παραπανω το θεμα..οποτε οπιαδηποτε γνωση ειναι εκπροσδεκτη.

αντε εκθεση εγραψα παλι :P

Link to comment
Share on other sites

samurai II

Απίστευτο gameplay αλλά δυσκολεύει απότομα

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Need for speed hot pursuit και dead space.

 

dead space για android;

Δεν το βρίσκω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω group επαφών από το Outlook και θέλω να τις περάσω στο κινητό μου.. θέλω να στέλνω email στο εκάστοτε group απευθείας από το κινητό μου, χωρίς να χρειάζεται να επιλέγω τους παραλήπτες έναν-έναν. Καμία ιδέα για το πως γίνεται; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο ψητο.....πως γινεται να κανω backup τις εφαρμογες μου κ να τις χρησιμοποιησω σε καπιο αλλο κινητο?

 

Με το titanium backup. Έχε το νου σου ότι στο παρόν forum δεν μας επιτρέπεται η συζήτηση για παράνομο λογισμικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το titanium backup. Έχε το νου σου ότι στο παρόν forum δεν μας επιτρέπεται η συζήτηση για παράνομο λογισμικό.

 

Να σαι καλα φιλε μου αλλα απο οτι φαινετε την εχο ειδη την λυση με το adao file manager μιας και κανει το backup τις εφαρμογης που θελω.βρηκα κ τον φακελο κτλπ που τα αποθηκευει κ ειμαι κομπλε τωρα.

το εψαξα λιγο παραπανω για το titanium backup αλλα απο οτι φαινετε δεν με βολευει γιατι πρεπει να κανω root το arc μου που απο οτι διαβασα δεν θα εχω τα air updates και κατι αλλα etc.

anyway ευχαριστω για την αμεση απαντηση και που με ωθησες να το ψαξω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο λογαριασμό gmail σε 2 κινητά? Ή πρέπει να τον διαγράψω από το παλιό για να τον περάσω στο καινούριο μου κινητό?

Το λέω βασικά επειδή προσπαθεί φίλος μου να συνδεθεί στο market στο Χ10 mini pro (2.1) και δε μπορεί ίσως επειδή στον gmail account του είναι δηλωμένο το παλιό του κινητό (Χ10 mini). Εκτός αν φταίει κάτι άλλο.

Thanks!

Απ'όσο γνωρίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το mail σου σε παραπάνω από μια συσκευές. Οπότε το πρόβλημα λογικά σχετίζεται με κάτι άλλο ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Στην οθονη αφης κινητων με android μπορει να μπει μεμβρανη προστασιας για τυχον γρατσουνιες; επηρεαζεται ο χειρισμος της συσκευης μεσω αφης;

Γενικα αυτες οι οθονες, γρατζουνιζονται ευκολα;

 

θελουν προσοχη...ναι και ειναι ευαισθητες...με εναν screen protector γινεται μια χαρα η δουλεια:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα. Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το thread αλλά επειδή θα μου πάρει αρκετή ώρα, να ρωτήσω 1-2 πράγματα που τα'χω ήδη απορία.

 

Όταν λέμε multitasking, οι εφαρμογές που ανοίγω τρέχουν ακόμη και όταν πατήσω το κουμπί back και καταναλώνουν μπαταρία, χώρο στη RAM κλπ ή κλείνουν; Αν ισχύει το δεύτερο, γίνεται να έχω 2-3 ανοικτές εφαρμογές, π.χ. κάτι για μουσική κ ίντερνετ και να πηγαίνω από τη μία στην άλλη (κάτι σαν το alt+tab) των windows.

 

Διαχείριση της μπαταρίας κάνω με άνοιγμα κλείσιμο wi-fi, 3g, εφαρμογών, wallpaper. Υπάρχει κάτι άλλο που ξεχνώ;

 

Το κεντρικό μενού όπου είναι χύμα όλες οι εφαρμογές, μπορεί να σουλουπωθεί κάπως; Αν με drag-n-drop ρίξω μια εφαρμογή στον κάδο ανακύκλωσης φεύγει μόνο η συντόμευση ή απεγκαθιστάται κιόλας; Υπάρχει πρακτικό πρόβλημα (π.χ. στην ταχύτητα του κινητού) αν έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές;

 

edit: Πώς βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας που παραμένει φορτισμένο;

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο tutorial σε βίντεο ή pdf για android? Δεν μπόρεσα να βρω κάτι ψάχνοντας μόνος, όλα σχεδόν τα εισαγωγικά κείμενα απευθύνονταν σε android developers και όχι σε χρήστες.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ :rolleyes::)

Edited by adaris
Link to comment
Share on other sites

edit: Πώς βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας που παραμένει φορτισμένο;

 

 

με κάποιο widget, π.χ. battery solo widget, batterylife

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα. Έχω ξεκινήσει να διαβάζω το thread αλλά επειδή θα μου πάρει αρκετή ώρα, να ρωτήσω 1-2 πράγματα που τα'χω ήδη απορία.

 

Όταν λέμε multitasking, οι εφαρμογές που ανοίγω τρέχουν ακόμη και όταν πατήσω το κουμπί back και καταναλώνουν μπαταρία, χώρο στη RAM κλπ ή κλείνουν;

 

Μένουν στην ram χωρίς να καταναλώνουν cpu ώστε να ανοίξουν γρήγορα. Αν ξεμείνεις απο ραμ το λειτουργικό κλείνει μόνο του αυτές που δεν χρησιμοποιείς. Γενικά οι task killers δεν ενδείκνυνται, φέρνουν χειρότερα αποτελέσματα.

 

Αν ισχύει το δεύτερο, γίνεται να έχω 2-3 ανοικτές εφαρμογές, π.χ. κάτι για μουσική κ ίντερνετ και να πηγαίνω από τη μία στην άλλη (κάτι σαν το alt+tab) των windows.

 

Καλή ερώτηση θέλω να μάθω κι εγώ.

 

Διαχείριση της μπαταρίας κάνω με άνοιγμα κλείσιμο wi-fi, 3g, εφαρμογών, wallpaper. Υπάρχει κάτι άλλο που ξεχνώ;

 

Η Βίβλος της μπαταρίας !!!! Ότι πρέπει να γνωρίζετε για να βελτιώσετε την αυτονομία του κινητού σας !!!!

Πηγη άρθρου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

Θέλετε να γνωρίζετε που ξοδεύεται η μπαταρία σας ?

Θέλετε να γνωρίζετε ποια εφαρμογή, λειτουργία, ρύθμιση, σας ξοδεύει την μπαταρία σας ?

Θέλετε να ορίζετε εσείς την αυτονομία του κινητού σας android και να ξέρετε τις σας γίνετε ?

 

Το μόνο που χρειάζεστε είναι ο παρακάτω οδηγός του Βασίλη, ο οποίος εξηγεί ότι πρέπει να γνώρίζετε σχετικά με την αυτονομία της συσκευής android και πώς να κάνετε τις απαραίτητες ρυθμίσεις, για να έχετε την μεγαλύτερη αυτονομία !!!!

 

Το παρακάτω είναι γραμμένο απο τον φίλο και συμφορουμίτη Βασίλη με το ψευδώνυμο "Stinger" & "Vipercubic" απο το http://www.myphone.gr και τον ευχαριστούμε πολυ !!!!

Πατήστε παρακάτω στο "Read more - Διαβάστε περισσότερα" για να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο.

 

 

Αρκετά παιδιά κάνουν παράπονα για την διάρκεια της μπαταρίας τους. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να τελειώνει η μπαταρία μας γρήγορα. Θα προσπαθήσω να καλύψω τους περισσότερους εάν όχι όλους. Για να μην αποκαρδιοθήτε βλέποντας το μέγεθος του ποστ πάτε και δείτε τις φωτό στο τέλος και μετά κρίνετε εάν αξίζει ή όχι.

 

Άς αρχίσουμε με τους πιθανούς λόγους:

 

  • 1. Αυτόματος συγχρονισμός
  • 2. Πάρα πολλά widgets που ζητάνε ενημέρωση στο παρασκήνιο
  • 3. Task killers (sos)
  • 4. Μόνιμα ενεργοποιημένο GPS
  • 5. Αυτόματη εναλλαγή δικτύων (2G/3G)
  • 6. Κακογραμμένο λογισμικό (προγράμματα) που έχουν συνέχεια σε χρήση την cpu
  • 7. Uncallibrated battery (battery stats) ΠΡΟΣΟΧΗ! update διαβάστε και οι ποιο έμπειροι
  • 8. Stock (Samsung) Gallery 3D
  • 9. Χρήση modem διαφορετικού region
  • 10. JPU, JPX, JPY wifi drivers, wifi sleep policy
  • 11. HSDPA more speed = more power drain
  • 12. Corrupted databases
  • 13. Corrupted Thubnails folders
  • 14. Αισθητήρες

Μερικά από τα παραπάνω είναι εξεζητημένα θα προσπαθήσω να γίνω όσο κατανοητός μπορώ. Τελικά η λίστα είναι μεγαλύτερη απ'ότι θα περίμενε κάποιος έτσι?

 

Λύσεις, Tips and Tricks

 

Συγχωρέστε πιθανώς μη ακριβή μετάφραση στα Ελληνικά καθώς το τηλέφωνό μου είναι γυρισμένο στα Αγγλικά.

 

* Σημείωση: Για κάποιες από τις ρυθμίσεις πρέπει να είμαστε root.

 

  • 1. Υπάρχει μία επιλογή στον συγχρονισμό που κυριολεκτικά πίνει την μπαταρία. Ρυθμίσεις-->Λογαριασμοί και συγχρονισμός --> έχει 2 checkbox. Δεδομένα παρασκηνίου (background data) και Αυτόματος συγχρονισμός. Ξε-τικάρουμε το 2ο (αυτόματος συγχρονισμός). OK

 

  • 2. Αντιγραφή από το ποστ του Alex (Tyxerakias) από το ποστ του οδηγού για αρχαρίους

Παράθεση:

Υπάρχουν αρκετά πράγματα που τρέχουν στο υπόβαθρο και ρουφάνε τη μπαταρία, ειδικά κάποια widgets που ζητάνε ανανεώσεις. Μέχρι να τα εντοπίσεις όλα (τα παιδιά έχουν αναφέρει κατά καιρούς στο thread μερικές κακές εφαρμογές), θα ήταν φρόνιμο να κλείσεις όλα τα apps που ζητάνε συνεχή ανανέωση, και να κάνεις συγχρονισμό όταν το χρειάζεσαι, ή αν έχει επιλογή, αραιότερα.

Άρα λοιπόν όσο ωραίο και αν είναι να έχουμε widget για: twitter, facebook, foursquare, 2-3 widget για τον καιρό, 2-3 για μετοχές, news reader, engadget, rss reader και ότι άλλο σκεφτεί ο καθένας εάν όλα αυτά ζητάνε συγχρονισμό κάθε ώρα (ή και λιγότερο!) αυτό σκοτώνει την μπαταρία μας. Η λύση είναι να κάνεις συγχρονισμό με το χέρι όταν το χρειάζεσαι ή εάν το widget το υποστηρίζει το ρυθμίζουμε να κάνει ποιο αραιά. (ok)

 

  • 3. Task killers! Νομίζω πλέον είναι γνωστό ότι δεν πρέπει να τους χρησιμοποιούμε το βάζω απλά για να είναι όσο το δυνατό ποιο πλήρης η λίστα. Εάν σκοτώνουμε λοιπόν κάθε 3ις και λίγο τις εφαρμογές που (νομίζουμε) πως δεν χρειαζόμαστε όταν ξανά ανοίξουν θα απασχολήσουν την cpu, ΞΑΝΑ. ΛΑΘΟΣ. Πετάμε λοιπόν τα task killers στα σκουπίδια. OK

 

  • 4. GPS μόνιμα ενεργοποιημένο. Θα εκπλαγείτε εάν δείτε πόσο πολλές εφαρμογές θέλουν να γνωρίζουν την τοποθεσία μας. Είναι πολλές και δεν αναφέρομαι σε λογισμικό πλοήγησης προφανώς. Κλείνουμε το GPS λοιπόν δεν το αφήνουμε ανοιχτό άσχετα εάν δεν χρησιμοποιείται (ή έτσι πιστεύουμε). Επίσης διάφορες εφαρμογές ενημερώνονται βάση την τρέχουσα τοποθεσία μας (αυτό μπορεί να γίνει και με την επιλογή "Χρήση ασύρματων δικτύων" στο μενού Τοποθεσία και ασφάλεια) άρα όπου μπορούμε ρυθμίζουμε την τοποθεσία μας αυτόματα και δεν το αφήνουμε να ψάχνει να την βρει κάθε 3ις και λίγο. (Πχ στα widget πρόγνωσης καιρού!) OK

 

  • 5. Η Αυτόματη εναλλαγή δικτύων από 2G σε 3G και αντίστροφα αποδεδειγμένα τρώει μπαταρία. Δεν μπορώ να εμβαθύνω ποιο τεχνικά σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν το γνωρίζω, και δεν μας ενδιαφέρει άλλωστε. Άρα Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Κινητά δίκτυα --> κατάσταση δικτύου (network mode) βάζουμε ή GSM μόνο ή WCDMA μόνο και όχι αυτόματα! Το 2G μόνο κάνει ακόμα περισσότερο οικονομία στην μπαταρία αλλά για μένα δεν είναι επιλογή, θέλω 3G Προσοχή: Εάν βάλουμε 3G μόνο και πάμε σε περιοχή που δεν υπάρχει 3G σήμα τότε το κινητό μας δεν θα μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις! OXI

 

  • 6. Μερικές (κακογραμμένες) εφαρμογές καταναλώνουν cpu ενώ δεν θα έπρεπε. Προσοχή τι βάζουμε λοιπόν. Επίσης Copy/Paste από το ποστ του Alex:

Παράθεση:

Αν θέλεις να δεις πιο συγκεκριμένα τί ήταν χειρότερο για τη μπαταρία σου μετά από ώρες χρήσης, πληκτρολόγησε *#*#4636#*#* από κει που παίρνεις τηλέφωνο, και κοίτα στο Battery History. Στο μενού εκεί μέσα, το partial wake usage είναι επίσης χρήσιμο, γιατί σου λέει ποιές εφαρμογές (αν υπάρχουν συγκεκριμένες), ξυπνάν το τηλέφωνο και τρώνε μπαταρία. Το ΟS Monitor και το Systempanel είναι άλλα 2 προγραμματάκια που παρακολουθούν την κατανάλωση πόρων και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να δεις αν κάποιο πρόγραμμα τραβάει πολύ από τον επεξεργαστή (και κατά συνέπεια καταναλώνει μπαταρία) OK

 

  • 7. Τα κλασικά πλέον battery stats.. μετά από φλασάρισμα καινούργιας ρομ λοιπόν ή ακόμα και αλλαγή κέρνελ καλό θα είναι να κάνετε και reset τα battery stats σας. Αυτό λοιπόν γίνεται με διάφορους τρόπους, είτε μέσω CWM recovery (advanced cwm fetures --> wipe battery stats) είτε με Root explorer, ή ακόμα ποιο εύκολα με την εφαρμογή Tuxility (root) Tuxility -> Phone settings and tweaks --> Clear battery stats.
     
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

 

  • 8. Το Νέο Gallery 3D της samsung έχει γνωστό πρόβλημα κατανάλωσης μπαταρίας. Οι περισσότεροι chefs έχουν βάλει την καινούργια έκδοση χωρίς το bug στις custom roms αλλά εάν είστε με stock ή δεν είστε σίγουροι τότε: SGS tools --> upgrade stock apps --> modded 3D gallery (root)

 

  • 9. Μερικές φορές οι ποιο "ψαγμένοι" πάνε και αλλάζουν το modem για να έχουν καλύτερο σήμα στο wifi, καλύτερο σήμα GPS κτλ. Βάζοντας όμως modem που δεν αντιστοιχεί στο region μας σκοτώνουμε την μπαταρία. Δεν επεκτείνομαι παραπάνω νομίζω είναι ειδική περίπτωση.

 

  • 10. Οι wifi drivers στις 2.2.1 για κάποιο λόγο χρησιμοποιούν πολύ μπαταρία, η λύση δίνεται με drivers από παλιότερη έκδοση με καλύτερη επιλογή τους drivers από JPA. Φυσικά δεν το κάνουμε εμείς αυτό το διορθώνουμε περνώντας έναν optimised κερνελ, οι 3 δημοφιλέστεροι που παίζουν για το Sgs έχουν διορθώσει αυτό το πρόβλημα (speedmod by hardcore, superoptimised by lastufo και voodoo by supercurio). Όποιος δεν ξέρει πως, υπάρχει το search.
     
    wifi sleep policy. Στις 2.2.1 επίσης η προεπιλογή για το πότε θα "κοιμάται" το wifi είναι στο "ποτέ". Ρυθμίσεις -- > Ασύρματα δίκτυα --> Ρυθμίσεις wifi --> menu key για προχωρημένους --> wifi sleep policy : Όταν σβήνει η οθόνη. Προσοχή εάν έχετε πάντα ενεργοποιημένα τα δεδομένα δικτύου (mobile internet) αυτή η ρύθμιση δεν είναι για εσάς, θα ανοίγει αυτόματα (το internet).

 

  • 11. Ωραία έχουμε γυρίσει το δίκτυό μας σε WCDMA μόνο (5.) αλλά μπορούμε να κάνουμε και κάτι ακόμα για να βοηθήσουμε την μπαταρία μας. Το HSDPA που πλέον έχουμε σε πάρα πολλά μέρη ειδικά μέσα στις πόλεις χρειάζεται ποιο πολύ ενέργεια για να λειτουργήσει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να το γυρίσουμε σε 3G. Έτσι έχουμε και ταχύτητα και οικονομία.
     
    Ανοίγουμε τον stock dialer και γράφουμε: *#301279#
     
    Πατάμε [2] CHANGE HSPA REVISION
    Πατάμε [1] RELEASE 99 (HSPA OFF)
     
    Βλέπουμε στην οθόνη:
    CHANGE_R99
    HSDPA OFF, HSUPA OFF
     
    Έτοιμοι. Με τον ίδιο τρόπο το ενεργοποιούμε πάλι. Σημείωση η ρύθμιση μένει και μετά από reboot.
  • 12. Αυτό κυρίως αφορά αυτούς που φλασάρουν συχνά.
     
    Διαγράψτε (με root explorer)
     
    dbdata/databases/com.android.providers.media
    dbdata/databases/com.cooliris.media
     
    Αυτά τα αρχεία μετά από πολλά φλας τείνουν να γίνονται corrupt και να έχουν επίπτωση στην μπαταρία (A tip by Doc himself)
     
    Εναλλακτικά υπάρχει και έτοιμο Script γι'αυτή την δουλεία SGS tools -->Apply script -->clean_thumb_db.txt
  • 13. Επίσης διαγράψτε τους φακέλους .Thubnails ακριβώς για τον ίδιο λόγο (είναι κρυφοί θέλει root explorer). Αυτοί βρίσκονται όπου υπάρχουν εικόνες. Κάντε restart και αφήστε το media scanner να δημιουργήσει πάλι αυτά τα αρχεία από την αρχή.
  • 14. Οι αισθητήρες του κινητού μας χρησιμοποιούν συνεχώς cpu. (για να ελέγχουν την τρέχουσα κατάστασή του). Οι 2 αισθητήρες που μπορούμε να απενεργοποιήσουμε είναι: 1. Αισθητήρας φωτός: το αφήνουμε στην χειροκίνητη ρύθμιση, εξάλλου είναι πολύ εύκολο να αλλάξουμε την φωτεινότητα σέρνοντας το δάχτυλό μας στο Statusbar. 2. G Sensor. Βάζουμε την αυτόματη περιστροφή στο off και την ανοίγουμε μόνο όταν χρειάζεται (browsing ίσως?)
     
    ΥΓ. ΜΗΝ περιμένετε να δείτε αποτελέσματα σε μισή μέρα, αφήστε την μπαταρία να κάνει 3-4 κύκλους μετα το tweaking για να κρίνετε τα αποτελέσματα!!

 

 

Το κεντρικό μενού όπου είναι χύμα όλες οι εφαρμογές, μπορεί να σουλουπωθεί κάπως;

 

δοκίμασε την εφαρμογή application organizer

 

Αν με drag-n-drop ρίξω μια εφαρμογή στον κάδο ανακύκλωσης φεύγει μόνο η συντόμευση ή απεγκαθιστάται κιόλας; Υπάρχει πρακτικό πρόβλημα (π.χ. στην ταχύτητα του κινητού) αν έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές;

 

Δεν απεγκαθισταται.

Δεν νομίζω να χάνεις ταχύτητα, το θέμα είναι πόσες τρέχουν στο startup.

 

edit: Πώς βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας που παραμένει φορτισμένο;

 

ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλ-χρηση μπαταρίας

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...