Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα.

Νέος στο android (μόλις χθες παρέλαβα το πρώτο μου κινητό) μία απορία για τη μέθοδο εισαγωγής κειμένου που σε κάποιους μπορεί να φανεί και αστεία.

Δεν έχω καταλάβει τις ρυθμίσεις για XT9 me τη μέθοδο εισαγωγής QWERTY.

Ποια η διαφορά της συμπλήρωσης λέξης με αυτόματη προσάρτηση; Η αυτόματη αντικατάσταση τι κάνει και ποια η διαφορά με την τοπική διόρθωση;

Στο βιβλίο οδηγίων δεν τα επεξηγεί καθόλου. Χρησιμοποιώ 2.2 Froyo σε Samsung Galaxy.

Και επίσης, όταν πάω να στείλω μήνυμα μου γράφει ότι μπορεί στον παραλήπτη να είναι κατεστραμένο και να αλλάξω μέθοδο εισαγωγής. Υπάρχει πράγματι τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Νέος στο android (μόλις χθες παρέλαβα το πρώτο μου κινητό) μία απορία για τη μέθοδο εισαγωγής κειμένου που σε κάποιους μπορεί να φανεί και αστεία.

Δεν έχω καταλάβει τις ρυθμίσεις για XT9 me τη μέθοδο εισαγωγής QWERTY.

Ποια η διαφορά της συμπλήρωσης λέξης με αυτόματη προσάρτηση; Η αυτόματη αντικατάσταση τι κάνει και ποια η διαφορά με την τοπική διόρθωση;

Στο βιβλίο οδηγίων δεν τα επεξηγεί καθόλου. Χρησιμοποιώ 2.2 Froyo σε Samsung Galaxy.

Και επίσης, όταν πάω να στείλω μήνυμα μου γράφει ότι μπορεί στον παραλήπτη να είναι κατεστραμένο και να αλλάξω μέθοδο εισαγωγής. Υπάρχει πράγματι τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ θερμά.

Δες τις επιλογές και βγάλε τα συμπεράσματα μόνος σου, εγώ που το είχα δοκιμάσει στο δικό μου δεν μ'άρεσε πάντως. Προτιμώ το swype, δεν είμαι σίγουρος αλλά για τσέκαρε αν το έχεις.

 

Το τελευταίο λύνεται εύκολα. Ρυθμίσεις μηνυμάτων --> μέθοδος εισαγωγής --> αυτόματη

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Και εγω καινουργιος με το Android μολις το Σαββατο πηρα ενα Galaxy S2.

Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος και ολα καλα .. εβαλα καποια προγραμματακια που μου κανουν τη ζωη ποιο ευκολη και ειλικρινα οντας φανατικος με Symbian μεχρι πολυ προσφατα παντα ομολογω πως το android μου αρεσει πολυ.

Το προβλημα μου ειναι η μπαταρια ισως θα ελεγα και εβαλα το SetCPU που του προκαθορισα καποια προφιλ και εριξα την ταχυτητα της Cpu και μαλλον τα παει καλυτερα...

 

Η ερωτηση ειναι αν αξιζει να βαλω καποιο απο τα αλλα Rom που βλεπω πως πολλα παιδια εχουν βαλει και βλεπουν μεγαλη βελτιωση στην οικονομια της μπαταριας η οχι

 

Ευχαριστω πολυ.

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Δεν έχω το galaxy s2 για να σου απαντήσω σίγουρα, αλλά πάντα μια custom rom φέρνει αλλαγές και κάποια tweaks που κάτι αλλάζουν προς το καλύτερο. Θα σου πρότεινα να ανατρέξεις στα θέματα εδώ για περισσότερες πληροφορίες ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ερωτηση ειναι αν αξιζει να βαλω καποιο απο τα αλλα Rom που βλεπω πως πολλα παιδια εχουν βαλει και βλεπουν μεγαλη βελτιωση στην οικονομια της μπαταριας η οχι.

 

Όχι, μην περιμένεις θαύματα. Όσοι βάζουν custom rom δεν το κάνουν για βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Α οκ φτου και μόλις έκανα ερώτηση στο φόρουμ του κινητού μου πως βάζω ένα ρομ, καλά αν βρω και τρόπο να κάνω backup τις εφαρμογές και μετά μπορώ να τις τις κάνω τις restore ίσως δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ παιδιά

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρησιμοποιησα εχτες το παραπανω κινητο και παρατηρησα οτι δεν μπορω να βρω που ειναι τα αρχεια τις μουσικης μου ; οχι η εκθεση με την μουσικη αλλα ολα τα αρχεια , το μονο που βρηκα ητανε την μουσικη αλλα εγω ηθελα να στειλω με bluetooth μουσικη και δεν μπορουσα .Πως μπορουμε να στειλουμε με bluetooth αρχεια; επισης δεν υπαρχει τροπος να παμε στην διαχειρηση αρχειων και να βρουμε ολα τα αρχεια μας που ειναι στο τηλεφωνο και στην καρτα σημ; .

επισης θελω να ρωτησω το εξης: προσπαθησα να βρω την εφαρμογη για το farmvile by zynga που ειναι και στο facebook βρηκα κατι παρομοια αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη το εχει κατεβασει κανενας ; .

Τελος θελω να ρωτησω εαν υπαρχει τροπος να κανουμε τα εισερχομενα μυνηματα να εμφανιζονται το καθενα ξεχωριστα και οχι ταξινομημενα σε συνομιλιες , διοτι παω να σβησω ενα μυνημα και μου σβηνει ολη την συνομιλια υπαρχει τροπος να σβηνουμε ξεχωριστα τα μυνηματα ή οχι; . παρατηρησα οτι οταν λαβω καποιο μυνημα στην πρωτη γραμμη της οθονης το διαβαζει μονο του χωρις να το εχω ανοιξει εγω υπαρχει τροπος να το βγαλω αυτο; .

Οσον αφορα τον κωδικο κλειδωματος πληκτρολογιου και το μοτιβο εχει και ενα που λεει με αριθμο πιν τι ειναι αυτο και οταν παταω να μπω μου ζηταει κωδικο και εχει ολο το querty πληκτρολογιο, εαν βαλω κωδικο κλειδωματος πληκτρολογιου ή μοτιβο και κανω λαθος πληκτρολογησει τι γινεται ; μπλοκαρει; και αμα το ξεχασω μετα πως μπορω να το βγαλω τελειως ; θα πρεπει να το παω για αναβαθμιση; .

Συγνωμη για τις παρα πολλες ερωτησεις αλλα δεν ξερω τιποτα για την android για αυτο!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα χρησιμοποιησα εχτες το παραπανω κινητο και παρατηρησα οτι δεν μπορω να βρω που ειναι τα αρχεια τις μουσικης μου ; οχι η εκθεση με την μουσικη αλλα ολα τα αρχεια , το μονο που βρηκα ητανε την μουσικη αλλα εγω ηθελα να στειλω με bluetooth μουσικη και δεν μπορουσα .Πως μπορουμε να στειλουμε με bluetooth αρχεια; επισης δεν υπαρχει τροπος να παμε στην διαχειρηση αρχειων και να βρουμε ολα τα αρχεια μας που ειναι στο τηλεφωνο και στην καρτα σημ; .

επισης θελω να ρωτησω το εξης: προσπαθησα να βρω την εφαρμογη για το farmvile by zynga που ειναι και στο facebook βρηκα κατι παρομοια αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη το εχει κατεβασει κανενας ; .

Τελος θελω να ρωτησω εαν υπαρχει τροπος να κανουμε τα εισερχομενα μυνηματα να εμφανιζονται το καθενα ξεχωριστα και οχι ταξινομημενα σε συνομιλιες , διοτι παω να σβησω ενα μυνημα και μου σβηνει ολη την συνομιλια υπαρχει τροπος να σβηνουμε ξεχωριστα τα μυνηματα ή οχι; . παρατηρησα οτι οταν λαβω καποιο μυνημα στην πρωτη γραμμη της οθονης το διαβαζει μονο του χωρις να το εχω ανοιξει εγω υπαρχει τροπος να το βγαλω αυτο; .

Οσον αφορα τον κωδικο κλειδωματος πληκτρολογιου και το μοτιβο εχει και ενα που λεει με αριθμο πιν τι ειναι αυτο και οταν παταω να μπω μου ζηταει κωδικο και εχει ολο το querty πληκτρολογιο, εαν βαλω κωδικο κλειδωματος πληκτρολογιου ή μοτιβο και κανω λαθος πληκτρολογησει τι γινεται ; μπλοκαρει; και αμα το ξεχασω μετα πως μπορω να το βγαλω τελειως ; θα πρεπει να το παω για αναβαθμιση; .

Συγνωμη για τις παρα πολλες ερωτησεις αλλα δεν ξερω τιποτα για την android για αυτο!.

1. Καλύτερα να απευθύνεσαι στο αντίστοιχο θέμα της συσκευής σου, για συγκεκριμένες ερωτήσεις. :)

 

Από εκεί και πέρα, έχει το kp500 Android; :!:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

1. Καλύτερα να απευθύνεσαι στο αντίστοιχο θέμα της συσκευής σου, για συγκεκριμένες ερωτήσεις. :)

 

Από εκεί και πέρα, έχει το kp500 Android; :!:

 

σορρυ κ500 ηθελα να γραψω ειναι αυτο http://www.lg.com/gr/mobile-phones/all-lg-phones/LG-smart-phones-P500.jsp

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σορρυ κ500 ηθελα να γραψω ειναι αυτο http://www.lg.com/gr/mobile-phones/all-lg-phones/LG-smart-phones-P500.jsp

 

Πάλι λάθος το έγραψες. Εδώ είσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάλι λάθος το έγραψες. Εδώ είσαι.

 

σωστα το εγραψα το μοντελο, τελος παντων θα παω στο συκεκριμενο θεμα. ευχαριστω!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Και εγω καινουργιος με το Android μολις το Σαββατο πηρα ενα Galaxy S2.

Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος και ολα καλα .. εβαλα καποια προγραμματακια που μου κανουν τη ζωη ποιο ευκολη και ειλικρινα οντας φανατικος με Symbian μεχρι πολυ προσφατα παντα ομολογω πως το android μου αρεσει πολυ.

Το προβλημα μου ειναι η μπαταρια ισως θα ελεγα και εβαλα το SetCPU που του προκαθορισα καποια προφιλ και εριξα την ταχυτητα της Cpu και μαλλον τα παει καλυτερα...

 

Η ερωτηση ειναι αν αξιζει να βαλω καποιο απο τα αλλα Rom που βλεπω πως πολλα παιδια εχουν βαλει και βλεπουν μεγαλη βελτιωση στην οικονομια της μπαταριας η οχι

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν θα καταφέρεις και πολλά σε θέματα μπαταρίας .Αν ήθελες καλή μπαταρία υπάρχουν άλλα πολύ καλύτερα τηλέφωνα στον τομέα αυτό .Τι να κάνουμε όμως όλα έχουν το τίμημά τους;)

Link to comment
Share on other sites

οσο για την αυτονομια μπαταριας ποια κινητα με android 2.2 εχουνε καλη αυτονομια μπαταριας; μου αρεσε το ζτε ρασερ απο μπαταρια πως παει;, γενικοτερα θελω μια αποψη για ολα τα android 2.2 κινητα!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οσο για την αυτονομια μπαταριας ποια κινητα με android 2.2 εχουνε καλη αυτονομια μπαταριας; μου αρεσε το ζτε ρασερ απο μπαταρια πως παει;, γενικοτερα θελω μια αποψη για ολα τα android 2.2 κινητα!.

 

Θα συνιστούσα να απευθυνθείς σε ειδικό μέρος για τέτοιες συζητήσεις... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

 

Στο παρόν thread συζητάμε για ότι έχει να κάνει με τα προβλήματα νέων κατόχων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

το ερωτημα μου ειναι πως μπωρο να βαλω ελληνικα στο HTC desire hd με 2.3.3.Το κινητο το εχω αγορασει απο γερμανια και δεν εχει μεσα ελληνικα.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

το ερωτημα μου ειναι πως μπωρο να βαλω ελληνικα στο HTC desire hd με 2.3.3.Το κινητο το εχω αγορασει απο γερμανια και δεν εχει μεσα ελληνικα.

 

Ευχαριστω!

 

Υπαρχής στο μάρκετ η εφαρμογή morelocale 2 και διαλέγης τα ελληνικά.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βάλω word και excel στο wildfire s?

Στο ebuddy όταν στέλνω μήνυμα σε έναν συνομιλητή που το έχει κλειστό (το ebuddy) γιατί δεν το παίρνει το μήνυμα, όταν το ανοίγει?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βάλω word και excel στο wildfire s?

 

Για το word και Excel πάρε το documents to go άν θες από το market.

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω να χτυπαει το κινητο με ενα μπιπ; π.χ. οπως ειναι στα νοκια που εχει τον συντομο ηχο που χτυπαει μονο μια φορα; . επισης θελω να ρωτησω για την δονηση μπορω να βαλω το κινητο στο αθορυβο και να μην εχει δονηση δεν το βρισκω αυτο στις ρυθμισεις. Τελος θα ηθελα να ρωτησω το εξης : οταν τραβαω πανω στην οθονη αναμονης και μου βγαζει το δικτυο κινητης τηλεφωνιας το bluetooth ,wifi εχει και ενα εικονιδιο που εχει μεσα ενα κινητο τηλεφωνο και διπλα κατι παυλες και οταν το πατησω οι παυλες γινονται χ τι ειναι αυτο; ακριβως διπλα απο αυτο το εικονιδιο εχει το εικονιδιο που μπαινει το κινητο στο αθορυβο και στο δυνατο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Πήρα πρόσφατα smartphone και πάω λίγο ψάχνοντας με το android... Μήπως γνωρίζετε γιατί εμφανίζονται κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις του google όταν τρέχω κάποιες εφαρμογές (π.χ. angry birds) και πώς μπορώ να τις βγάλω;;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σε όλους! Πήρα πρόσφατα smartphone και πάω λίγο ψάχνοντας με το android... Μήπως γνωρίζετε γιατί εμφανίζονται κάτι ενοχλητικές διαφημίσεις του google όταν τρέχω κάποιες εφαρμογές (π.χ. angry birds) και πώς μπορώ να τις βγάλω;;;;;

 

Μπορείς να τις βγάλεις μόνο αν είναι root η συσκευή σου με το adfree, θα το βρεις στο market.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τηλεφωνικό κέντρο με εσωτερικά IAX. Ψάχνω μια εφαρμογή για Android ώστε να συνδέομαι και από το κινητό μου. Η μόνη που έχω βρει είναι το IAX Agent το οποίο δεν συνδέεται με τίποτα είτε με WiFi από το LAN μου, είτε με 3G και WiFi εκτός σπιτιού. Από υπολογιστή χρησιμοποιώντας το Zoiper συνδέομαι και από το LAN μου και εκτός σπιτιού. Το SipDroid δυστυχώς υποστηρίζει μόνο SIP. Γνωρίζετε κάτι;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τηλεφωνικό κέντρο με εσωτερικά IAX. Ψάχνω μια εφαρμογή για Android ώστε να συνδέομαι και από το κινητό μου. Η μόνη που έχω βρει είναι το IAX Agent το οποίο δεν συνδέεται με τίποτα είτε με WiFi από το LAN μου, είτε με 3G και WiFi εκτός σπιτιού. Από υπολογιστή χρησιμοποιώντας το Zoiper συνδέομαι και από το LAN μου και εκτός σπιτιού. Το SipDroid δυστυχώς υποστηρίζει μόνο SIP. Γνωρίζετε κάτι;

 

Εγω χρεισιμοπιω 3cx τηλεφωνικο κεντρο. Στο κινητο εχω το προγραμμα του, αλλα για να συδεθει εκτος τοπικου δικτιου ανοιγω VPN. Λογικα με VPN πρεπει να κανεις δουλια

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

επί της ευκαιρίας...πως ρυθμίζετε το adfree??? το έχω εγκαταστήσει πολλές φορές πατώντας διάφορες επιλογές, και δεν βγάζει της διαφημίσεις..!!!:wacko: αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...