Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία και από εμένα...

Χωρίς να έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές, μου βγάζει συνεχώς στη μπάρα ειδοποίησης το μήνυμα ΄τι δεν έχω αρκετό αποθηκευτικό χώρο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω ούτε update στις εφαρμογές που έχω ήδη (facebook, google maps κλπ)

Αναγκάστηκα να σβήσω γεγονότα από το ημερολόγιο, να περάσω ότι πέρναγε στην κάρτα, αλλά πάλι τα ίδια......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ταξινομήσω τα εικονίδια (προγράμματα) του μενού σε φακέλους ή γενικότερα σε κατηγορίες και αν ναι πως?

 

Μόνο με τον launcher αυτόν γίνεται https://market.android.com/details?id=com.gau.go.launcherex&feature=search_result

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τον launcher αυτόν γίνεται https://market.android.com/details?id=com.gau.go.launcherex&feature=search_result

 

Ευχαριστώ πολύ ηταν αυτο που έψαχνα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει τρόπος στο ZTE να ακούω κανονικό ραδιόφωνο χωρίς ακουστικά (αλλά από το ηχείο του τηλεφώνου);

 

Αυτό αφορά τη συσκευή σου και θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς στο σχετικό θέμα. Ωστόσο αυτό που ζητάς γίνεται μιας και τα ακουστικά παίζουν και το ρόλο της κεραίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία και από εμένα...

Χωρίς να έχω εγκαταστήσει πολλές εφαρμογές, μου βγάζει συνεχώς στη μπάρα ειδοποίησης το μήνυμα ΄τι δεν έχω αρκετό αποθηκευτικό χώρο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω ούτε update στις εφαρμογές που έχω ήδη (facebook, google maps κλπ)

Αναγκάστηκα να σβήσω γεγονότα από το ημερολόγιο, να περάσω ότι πέρναγε στην κάρτα, αλλά πάλι τα ίδια......

Κάνε κι ένα restart και μπορεί να λυθεί το πρόβλημα. Κατέβασε και κάποιον cache cleaner... Οι καταχωρήσεις στο ημερολόγιο δεν καταλαμβάνουν και πολύ χώρο! Έχε υπόψη σου ότι υπάρχει η πιθανότητα να μη σου έρχονται κάποια sms λόγω της έλλειψης χώρου, οπότε καλύτερα να το διορθώσεις σύντομα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ταξινομήσω τα εικονίδια (προγράμματα) του μενού σε φακέλους ή γενικότερα σε κατηγορίες και αν ναι πως?

 

https://market.android.com/details?id=com.google.code.appsorganizer&feature=search_result

 

ειναι γαμάτο.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το huawei x5 κ δεν μπορω να συνδεθω στο ρουτερ μου

το fritz box 7140 που εδινε παλια η vadafone εχω κωδικο wpa2 τον βαζω κ μου λεει το κινητο ατι ειναι απενεργοποιημενο

ενω με ενα ελευθερο thomson στην γειτονια συνδεεται αερας.

με το ρουτερ μου συνδεομαι κανονικα απο νετμπουκ κ απο το ομνια 1 που εχω.

παρακαλω τα φωτα σας καθοτι νεος στο ανδροιντ

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

 

χθες εβαλα go launcer, το κάνει καταπληκτικά μέσω επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο μου στο μαρκετ εχουν αποθηκευτεί αρκετες εφαρμογές που πλεον δεν τις χρειάζομαι .

Πως μπορω να τις αφαιρέσω ωστε να μη κατεβαινουν αυτοματα σε καθε δοκιμη νεας rom;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει application-εφαρμογη για να ελέγχουμε παραπάνω από έναν λογαριασμό στο facebook?
www.vasilikirooms.gr
Link to comment
Share on other sites

Κακησπερα παιδες... ειμαι κατοχος ενως gakaxy s2.

εχω καποιες αποριες γιατι εχουν πεσει ολες οι πληροφοριες μαζεμενες κ τα χω παιξει.

Λοιπον..

 

1)το android version (το οποιο το δικο μου ειναι το 2,3,3) ειναι το

το OS σωστα? το οποιο αλλαζεις με ειτε oficial rom ειτε με custom σωστα??

πως μπορω να το αναβαθμισω? Ακουσα βγηκε official 2,3,4 ισχυεθ? Αξιζει?

Εχω και το θεματακι με το battery drain και θελω να κανω ας πουμε ενα fornat και να το στησω απο την αρχη.

 

2) το kernel υποθετω ειναι αναλογα το rom που θα χρησιμοποιησεις! Η και αυτο ειναι ανεξαρτητο και αλλαζει μονο αν βαλεις ενα εσυ πχ αν θες να κανεις root? (αυτο το εκανα την πρωτη μερα)

 

3) αυτα τα baseband version και το built number αλλαζουν? αναβαθμιζοντε?

αν θυμαμαι καλα ενα απο τα δυι εχει να κανει ανεσα και με το kernel για να κατεβαδεις το αντιστοιχο για να κανεις root.

 

που μπορω να βρω τα official roms της συσκευης μου και πως τα περναω?

τα custom?

Edited by nick_p
Link to comment
Share on other sites

Κακησπερα παιδες... ειμαι κατοχος ενως gakaxy s2.

εχω καποιες αποριες γιατι εχουν πεσει ολες οι πληροφοριες μαζεμενες κ τα χω παιξει.

Λοιπον..

 

1)το android version (το οποιο το δικο μου ειναι το 2,3,3) ειναι το

το OS σωστα? το οποιο αλλαζεις με ειτε oficial rom ειτε με custom σωστα??

πως μπορω να το αναβαθμισω? Ακουσα βγηκε official 2,3,4 ισχυεθ? Αξιζει?

Εχω και το θεματακι με το battery drain και θελω να κανω ας πουμε ενα fornat και να το στησω απο την αρχη.

 

2) το kernel υποθετω ειναι αναλογα το rom που θα χρησιμοποιησεις! Η και αυτο ειναι ανεξαρτητο και αλλαζει μονο αν βαλεις ενα εσυ πχ αν θες να κανεις root? (αυτο το εκανα την πρωτη μερα)

 

3) αυτα τα baseband version αλλαζουν?

 

Είσαι σε λάθος topic,ρώτα στο θέμα της συσκευής σου.

 

Sent from my GT-I5800

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος κατοχος ενος samsung galaxy s 2 ...πριν ειχα iphone3gs και τωρα στο νεο λειτουργικο ειμαι λιγο χαμενος.

το πρωτοπου θα ηθελα να αλλαξω (ενα-ενα...μεχρι να μαθω,) ειναι το Lockscreen. μπορουμε να βαλουμε live wallpaper στο lockscreen? υπαρχει καπου ι διαδικασια για το πως το αλλαζουμε και πως κανουμε Modification προσθετοντας διαφορα widgets?

 

 

αυτα για αρχη....και ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση ρομ το μάρκετ μου εμφάνισε μόνο τις αγορασμένες εφαρμογές και μου τις εγκατέστησε κανονικά. Αντίθετυα δε μου εςμφάνισε καμία από τις δωρεάν εφαρμογές και αναγκ΄στηκα από μνήμης να τις βρω και να τις κατεβάσω, Ισχύει όντως κάτι τέτοιο, δηλαδή το μάρκετ να "θυμάται" μόνο τις επι πληρωμή εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση ρομ το μάρκετ μου εμφάνισε μόνο τις αγορασμένες εφαρμογές και μου τις εγκατέστησε κανονικά. Αντίθετυα δε μου εςμφάνισε καμία από τις δωρεάν εφαρμογές και αναγκ΄στηκα από μνήμης να τις βρω και να τις κατεβάσω, Ισχύει όντως κάτι τέτοιο, δηλαδή το μάρκετ να "θυμάται" μόνο τις επι πληρωμή εφαρμογές?

Αν μπεις στο Market από τον υπολογιστή σου, μπορείς να δεις όσες εφαρμογές έχεις κατεβάσει και να τις ξαναστείλεις στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος κατοχος ενος samsung galaxy s 2 ...πριν ειχα iphone3gs και τωρα στο νεο λειτουργικο ειμαι λιγο χαμενος.

το πρωτοπου θα ηθελα να αλλαξω (ενα-ενα...μεχρι να μαθω,) ειναι το Lockscreen. μπορουμε να βαλουμε live wallpaper στο lockscreen? υπαρχει καπου ι διαδικασια για το πως το αλλαζουμε και πως κανουμε Modification προσθετοντας διαφορα widgets?

 

 

αυτα για αρχη....και ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Για δες το widgetlocker lockscreen από το μάρκετ. Είναι επί πληρωμή αλλά νομίζω ότι αυτό θες.

Μπορείς όμως να απευθυνθείς και στο φόρουμ του galaxy sii

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω τις αγορασμένες εφαρμογες απο το μαρκετ και στο κινητό της γυναικας μου αλλα σε καποιες δεν τα εχω καταφερει.

Χρησιμοποιώντας το On the fly backup μπορεσα και εσωσα πολλες απο αυτες τις εφαρμογες με το unlocker τους και μετα τις εστελνα στο κινητο της γυναικας μου. Καποιες ομως εφαρμογες δεν μπορει να τις κανει backup με το unlocker.

Προσπαθησα μετα να μπω μεσω του κινητου της στο gmail μου ωστε να κατεβασω το unlocker της εφαρμογης αλλα φοβαμαι πως ετσι θα συγχρονιστούν οι επαφες μου στο κινητο της και θα γινει μπαχαλο.

Τελικα υπαρχει καποιος τροπος να περασω τις αγορασμενες εφαρμογες σε δευτερο κινητο;

 

 

Επισης κατι ακομα.

Οι επαφες στο κινητο της γυναικας μου ενω ειναι συνέχεια συγχρονισμένο δεν ανεβαινουν στο gmail της.

Δεν θα επρεπε αφου το κιητο συγχρονίζεται να μεταφερθούν ολες επαφες της εκει οπως και οποιες αλλαγες γίνονται;

Τουλαχιστον σ εμενα ετσι κανει

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή προφανώς μιλάς για διαφορετική συσκευή ενδεχομένως να μην είναι συμβατές οι εφαρμογές που έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εξής ερώτηση όσον αφορά το Ελληνικό πληκτρολόγιο του Android στην έκδοση 2.3.4

 

Δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να απενεργοποιήσω την χρησιμοποίηση της κωδικοσελίδας που μειώνει το επιτρεπόμενο μέγεθος μηνύματος σε 64 χαρακτήρες όπως συμβαίνει τώρα. Δεν με ενδιαφέρει να γράφω με μικρά ή με τελικό Σ κτλ, μόνο κεφαλαία και χωρίς τόνους. Πιο παλιά, χρησιμοποιούσα το Greek IME από το market, το οποίο είχε την συγκεκριμένη επιλογή και έτσι το μέγεθος του 1 μηνύματος ήταν περίπου 130 χαρακτήρες νομίζω. Όμως πλέον μου αρέσει το νέο πληκτρολόγιο του Android και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ, χωρίς όμως να αναγκάζομαι να στέλνω διπλάσια μηνύματα.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εξής ερώτηση όσον αφορά το Ελληνικό πληκτρολόγιο του Android στην έκδοση 2.3.4

 

Δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να απενεργοποιήσω την χρησιμοποίηση της κωδικοσελίδας που μειώνει το επιτρεπόμενο μέγεθος μηνύματος σε 64 χαρακτήρες όπως συμβαίνει τώρα. Δεν με ενδιαφέρει να γράφω με μικρά ή με τελικό Σ κτλ, μόνο κεφαλαία και χωρίς τόνους. Πιο παλιά, χρησιμοποιούσα το Greek IME από το market, το οποίο είχε την συγκεκριμένη επιλογή και έτσι το μέγεθος του 1 μηνύματος ήταν περίπου 130 χαρακτήρες νομίζω. Όμως πλέον μου αρέσει το νέο πληκτρολόγιο του Android και θα ήθελα να το χρησιμοποιώ, χωρίς όμως να αναγκάζομαι να στέλνω διπλάσια μηνύματα.

 

Κατέβασε την εφαρμογή handcent sms που μπορείς να γράφεις έως και 160 χαρακτήρες.

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς μιλάς για διαφορετική συσκευή ενδεχομένως να μην είναι συμβατές οι εφαρμογές που έχεις πρόβλημα.

 

Δεν νομιζω γιατι η εφαρμογη δουλευει κανονικα στη free no foul version της.

Απλως δε μπορω να κατεβασω το unlocker η ακομα καλυτερα να το βρω στη συσκευη μου

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σαν ταρίφας που είμαι έχω bluetooth στο αφτί και τα μάτια στο τιμόνι(που λέει και γνωστή εταιρεία κινητής τηλεφωνίας).

Όταν είναι να κάνω κλήση (έχω ένα πρόσωπο που μιλάω συχνά) χρησιμοποιώ το πλήκτρο του bluetooth hands-free οπότε καλεί την τελευταία εξερχόμενη επαφή... Καμιά φορά όμως μπαίνει στην φωνητική κλήση και πεις-δε-πεις τίποτα παίρνει τυχαία-random κάποιον από τις επαφές.. κάτι παλιούς απο στρατό- κατι άκυρους που είχαν μείνει στο ευρετήριο και ξέχασα να σβήσω (ευτυχώς έχω προνοήσει και έχω σβήσει όλες τις πρώην...) με αποτέλεσμα να γίνομαι ρεζίλη και να λέω λάθος έγινε και λοιπά...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσω αυτήν την λειτουργία χωρίς βέβαια να το κάνω root και χάσω την εγγύηση?

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι η συζήτηση και η παροχή υποστήριξης για παράνομο ("σπασμένο") λογισμικό απαγορεύεται δημόσια στο forum! ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε μένα τοτε μάλλον δεν διάβασες το προηγούμενο μήνυμα μου.

Φυσικα και αναφέρομαι σε αγορασμένη εφαρμογή και την δυνατότητα να περαστεί σε δεύτερο κινητο.

Δεν νομιζω πως τίθεται θεμα σπασίματος λογισμικού. :cool:

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Exω ενα μικρο θεματακι με το συγχρονισμο...ενω περασα τις επαφες στο google δεν μου τις συγχρονιζει με το gmail...

Μηπως να φταιει το γεγονος οτι ειμαι ροοτ και s-off??

Συγκεκριμενα ενα εκανα το αρχειο vcf και εξαγωγη απο τη καρτα στο λογαριασμο google, ενω φαινονται οτι εχουν περασει οι επαφες στο λογαριασμο google Κανονικα, μολις πηγαινω στις ρυθμισεις να κανω συγχρονισμο επαφων με το λογαριασμο gmail δεν κανει τιποτα...

Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειμαι ροοτ, και οτι εχω κανει s-off?Καμια ιδεα για το τι κανω ισως λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...