Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι η μεταφορά μνήμης cache στην κάρτα μνήμης δεν ενδείκνυται (το αντίθετο μάλιστα). Η dalvik στην sd μειώνει τη διάρκεια ζωής της sd (μιας και αυτή έχει να κάνει με κύκλους εγγραφής και μ'αυτό τον τρόπο γίνεται συνέχεια χρήση της sd). Ωστόσο, πολλές φορές για λόγους χώρου είναι η μόνη λύση. Αν μπορείς να κάνεις reallocation των partitions και να δώσεις περισσότερο χώρο από το χώρο της rom στο χώρο των data (να μεγαλώσεις δηλαδή το partition που γράφονται τα δεδομένα) θα ήταν το καλύτερο. Για 300 εφαρμογές πάντως, δύσκολα θα σου φτάσει εσωτερική μνήμη (εκτός κι αν η συσκευή σου είχε αρκετή ενσωματωμένη μνήμη). Πάντως βελτίωση στις επιδόσεις θα είχες σίγουρα! ;)

 

Για να απαντήσω και στις ερωτήσεις σου.

1) Τα 3.57 mb (πολύ λίγα μου ακούγονται) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα δεδομένα εφαρμογών, επαφές, ημερολόγιο κλπ.

2) Εξαρτάται καθαρά από τον αριθμό των εφαρμογών που έχεις. Κοίταξε από το titanium backup να δεις πόσο χώρο έχεις κατειλημμένο στο sd-ext. Φυσικά δε θα είναι μόνο η dalvik αλλά και οι εφαρμογές. Η λύση είναι να μεταφέρεις την dalvik cache από την sd στην εσωτερική μνήμη και να δεις τη διαφορά από πρίν, αλλά με 300 εφαρμογές ποιθανολογώ ότι δε θα σου είναι αρκετή η εσωτερική μνήμη ;)

 

 

  • Ως προς την διάρκεια ζωής της sd το έχω ακούσει γενικά αλλά αμφιβάλλω αν έχει πρακτικό νόημα γιατί:
    1) είναι φτηνές οι sd πλέον
    2) το blade που έχω είναι τόσο κακοκαστασκευή που θα χαλάσει νωρίτερα απ την κάρτα λογικά
     
  • Ως προς τα υπόλοιπα:
    1) Έχω μεταφέρει τις εφαρμογές και τα data τους στο ext2 partition οπότε η εσωτερική μνήμη είναι εντελώς άδεια εκτός από τα 3,57 mb που προανέφερα.
    2)Ο άδειος εσωτερικός χώρος είναι 300mb και οι εφαρμογές μου 300.
     
  • Οπότε συνεχίζω να ρωτάω:
    1)Τι είναι αυτά τα 3.57 mb? (από περιέργεια)
    2)Πόσο χώρο πιάνει συνήθως η dalvik cache? Αν την μεταφέρω δηλαδή πίσω στην internal memory, τα 300mb είναι αρκετά ή μακροχρόνια θα έχω πρόβλημα?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μαμά Rom..!!

restart εκανε; εχει sd το 2Χ; συγγνωμη για την αφελη ερωτηση, απλα λεω μηπως εχει απλα ενσωματωμενη μνημη, τυπου 16gb και σκαλωνει εκει(ασχετα αν στο αλλο ειναι οκ)

Link to comment
Share on other sites

restart εκανε; εχει sd το 2Χ; συγγνωμη για την αφελη ερωτηση, απλα λεω μηπως εχει απλα ενσωματωμενη μνημη, τυπου 16gb και σκαλωνει εκει(ασχετα αν στο αλλο ειναι οκ)

 

Έχω αλλάξει 2 SD και στης 2 τα ίδια...!!! δεν γλυτώνω εργοστασιακές ρυθμίσεις επαναφοράς:(...!!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω εφαρμογές από το παλιό κινητό android (έκδοση 2.1) στο καινούριο (με 2.3);

Ακόμα και να μην τις μεταφέρω αλλά να κατέβουν εκ νέου, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να κατέβουν ακριβώς οι ίδιες (πέρα από το χειροκίνητο μια μια)? Ας εξαιρεθούν και αυτές που ήταν επί πληρωμεί, δεν με πειράζει (αν και θα πρέπει να τις ξανααγοράσω).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν γλυτώνω εργοστασιακές ρυθμίσεις επαναφοράς:(...!!!

 

Προφανώς όχι και δεν το θεωρώ τόσο τραγικό. Ωστόσο θα ήταν καλύτερα αυτό το θέμα να το συζητούσαμε στο θέμα της συγκεκριμένης συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Εγω εχω καταληξει αν θελω να μπω 1-2 λεπτω Facebook, μπαινω απο τον browser touch.facebook, ειναι η πιο γρηγορη και σιγουρη επιλογη. Αλλα παλι δεν μπορεις να κανεις πολλα.

 

ετσι και εγω τα ιδια!συμφωνω!

παντως η original εφαρμογη εχει τα φόντα να γινει σουπερ!

γιατι δεν το κανουν δεν μπορω να καταλαβω!

λιγες λεπτομέρειες να προσεξουν (σημαντικες ομως) και ολα θα ειναι οκ!

απορω πραγματικα. :rolleyes:

το δεν friendcaster ειναι πλεον αθλιο! το κραταω μονο και μονο για να δω αν θα βελτιωθει με καποιο update.διαφορετικα θα παρει ποδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω εφαρμογές από το παλιό κινητό android (έκδοση 2.1) στο καινούριο (με 2.3);

Ακόμα και να μην τις μεταφέρω αλλά να κατέβουν εκ νέου, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να κατέβουν ακριβώς οι ίδιες (πέρα από το χειροκίνητο μια μια)? Ας εξαιρεθούν και αυτές που ήταν επί πληρωμεί, δεν με πειράζει (αν και θα πρέπει να τις ξανααγοράσω).

 

νομίζω ότι αν συνδεθείς με τον ΙΔΙΟ λογαριασμό gmail στο market σου βγάζει όλες τις εφαρμογές σου που έχεις εγκαταστήσει αλλά και αυτές που έχεις αγοράσει. ΔΕΝ χρειάζεται να τις ξαναπληρώσεις προς θεού!!!

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Εγω εχω καταληξει αν θελω να μπω 1-2 λεπτω Facebook, μπαινω απο τον browser touch.facebook, ειναι η πιο γρηγορη και σιγουρη επιλογη. Αλλα παλι δεν μπορεις να κανεις πολλα.

 

 

ετσι και εγω τα ιδια!συμφωνω!

παντως η original εφαρμογη εχει τα φόντα να γινει σουπερ!

γιατι δεν το κανουν δεν μπορω να καταλαβω!

λιγες λεπτομέρειες να προσεξουν (σημαντικες ομως) και ολα θα ειναι οκ!

απορω πραγματικα. :rolleyes:

το δεν friendcaster ειναι πλεον αθλιο! το κραταω μονο και μονο για να δω αν θα βελτιωθει με καποιο update.διαφορετικα θα παρει ποδι.

Έχω δοκιμάσει οτιδήποτε υπάρχει για το facebook γιατί το χρησιμοποιώ συχνά και συντηρώ και 4 group. Η καλύτερη και πληρέστερη λύση είναι το http://m.facebook.com

Το touch facebook έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με το m.facebook (mobile facebook).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου μπορειτε να μου πειτε μια εφαρμογη για μουσικη η οποια να «πεταει» στην κλειδωμενη οθονη του κινητου,πληκτρα για πλοηγηση στα κομματια ωστε να μην χρειαζεται συνεχεια να ξεκλειδωνω την οθονη καθε φορα που θελω να αλλαξω τραγουδι;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει οτιδήποτε υπάρχει για το facebook γιατί το χρησιμοποιώ συχνά και συντηρώ και 4 group. Η καλύτερη και πληρέστερη λύση είναι το http://m.facebook.com

Το touch facebook έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με το m.facebook (mobile facebook).

 

Παιδιά μάλλον με ακούσανε χθες και κάνανε update την εφαρμογή του facebook :)

Και από ότι βλέπω διορθώσανε πολλά πράγματα

Δοκιμάστε την..υπάρχει η αναβάθμιση στο μάρκετ

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Data εφαρμογών παραμένουν πάντα και στην εσωτερική μνήμη όπως επίσης και επαφές ημερολόγια κλπ

2) Εμένα με καμιά 150 εφαρμογές μου πιάνει γύρω στα 250 στην εσωτερική μνήμη (μαζί με data). Κάνε ένα nandroid backup και δοκίμασε να τη μεταφέρεις στην εσωτερική μνήμη

 

Α κι επίσης πρακτικό νόημα έχει αυτό με την sd γιατί βλέπεις μείωση επιδόσεων...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον με ακούσανε χθες και κάνανε update την εφαρμογή του facebook :)

Και από ότι βλέπω διορθώσανε πολλά πράγματα

Δοκιμάστε την..υπάρχει η αναβάθμιση στο μάρκετ

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Διορθωσαν το σημαντικοτερο!πλεον μπορεις να δεις και τα comments και με ποιον εγινες φιλος στο προφιλ σου!ευγε!:)

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τον root explorerκαι default file explorer τα βλέπω κανονικά

Το media scanner, που ακριβώς το βρίσκω.?

 

Sent from my MB525

 

mp3 ringtone maker

το κατεβασα απο το μάρκετ και αυτό χρησιμοποιώ για να κόβω/ράβω τα mp3 που θελω να κάνω ringtones/alerts/etc..

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου μπορειτε να μου πειτε μια εφαρμογη για μουσικη η οποια να «πεταει» στην κλειδωμενη οθονη του κινητου,πληκτρα για πλοηγηση στα κομματια ωστε να μην χρειαζεται συνεχεια να ξεκλειδωνω την οθονη καθε φορα που θελω να αλλαξω τραγουδι;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

Αυτο το κανει το PowerAmp. Θα το βρεις στο market σε trial αλλα μετα απο καποιες μερες θα πρεπει να αγορασεις τη full.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου μπορειτε να μου πειτε μια εφαρμογη για μουσικη η οποια να «πεταει» στην κλειδωμενη οθονη του κινητου,πληκτρα για πλοηγηση στα κομματια ωστε να μην χρειαζεται συνεχεια να ξεκλειδωνω την οθονη καθε φορα που θελω να αλλαξω τραγουδι;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

Για δοκιμασε και το winamp. Κανει ακριβως αυτο που θελεις και αν δεν κανω λαθος δεν ειναι trial;)

Link to comment
Share on other sites

1.μπορεις να αλλαξεις τον ηχο μηνυματων βαζοντας καποιον δικο σου ηχο??αν ναι πως??

2.στην διαχειρηση ενεργειων και πατωντας στην ΡΑΜ επιλογη μου βγαζει παντα οτι καποιες εφαρμογες ειναι ανοιχτες χωρις να τις εχω πειραξει.πως μπορω να τ αποφυγω αυτο?να ανοιγουν μονες τους...(αν και δεν εχω περασει καμια εφαρμογη)

3.οταν ανοιγω το ιντερνετ στο κινητο μετα πως μπορω να το κλεισω??πατοντασ το κουμπι επιστροφης με πιγενει στις πισω σελιδες που εχω ανοιξει και μετα κλεινει .ετσι γινετε η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

το κινητο ειναι ο γαλαξιας 2

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πληκτρολογιο ειναι καλο και με τονους;;

 

εγω χρησιμοποιώ το GREEKIME

 

έχω 2 απορίες...

 

πως μπορώ να βάλω ταχείες κλήσεις στο android μου ;

πως μπορώ να το κάνω να μου απαγγέλει ποιός τηλεφωνεί. το είχα στα νόκια και το είδα σε ZTE blade..

 

ευχαριστώ..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που αποθηκεύονται τα στατιστικά της μπαταρίας και σε τι μορφή?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε και το winamp. Κανει ακριβως αυτο που θελεις και αν δεν κανω λαθος δεν ειναι trial;)

 

Ξερεις τι;απογοητευτηκα λιγο με τα σχολια και τη βαθμολογια..το κραζουν πολλοι.εγκατεστησα το poweramp και ειναι απλα τουμπανο.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Που λετε, πηγα και αλλαξα την φωτενοτητα της οθονης στο Optimus 2x μου, αλλα τωρα θελω να την επαναφερω στην εργοστασιαξη τιμη και δεν ξερω πως. Που ακριβως πρεπει να ειναι o slider και πως θα το πετυχω με το δακτυλο;

 

ΥΓ: Δεν βαζω το θεμα στην ενοτητα “LG“ γιατι μαλλον το προβλημα ειναι του Android γενικα.

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

έχω 2 απορίες...

 

πως μπορώ να βάλω ταχείες κλήσεις στο android μου ;

πως μπορώ να το κάνω να μου απαγγέλει ποιός τηλεφωνεί. το είχα στα νόκια και το είδα σε ZTE blade..

 

ευχαριστώ..

 

Για το πρώτο βάλε το dialer one απο το market

για το δευτερο δεν γνωριζω και θα ήθελα οποιος γνωρίζει ασ μας διαφωτίσει (ενδιαφέρον)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό αλλά υπάρχει και η επιλογή του titanium backup.

 

Το οποίο όμως θέλει root. Κάποια άλλη λύση χωρίς root? Εκτός αν ισχύει αυτό που γράφει ο pificos οπότε θα είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...