Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρωτάω εκ μέρους του αδελφού μου, έχει και αυτός το LG 2X P990. Γιατί δεν του διαβάζει Ελληνικά γράμματα (τα βλέπει κινέζικα) το Player song της μαμάς και το PowerAMP Music Player. Ξέρει κανείς γιατί???

 

:(Μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει...???:(

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο δεν το καταλαβα..εννοεις να βλεπεις την καταναλωση mb καθε φορα που μπαινει με τον παροχο στο ιντερνετ;κατεβασε το 3g watchdog και βαλε την επιλογη να ενεργοποιειται αυτοματα καθε φορα που ενεργοποιειται το 3G στη συσκευη σου.ετσι με ενα κατεβασμα της status bar,θα βλεπεις και τι εχεις καταναλωσει..

Στο δευτερο τωρα,μακρυα απο task managers/killers!

Ασε τις εφαρμογες να τρεχουν.θα τις κλεισει μονο του το android καθε φορα που θα χρειαστει πορους!

 

to watchdog το εβαλα αλλα θα ηθελα να βρεπω τα Mb χωρισ να καυεβαζω καθε φορα την μπαρα αλλα απευθειας να υπαρχρχει η ενδειξη στην μπαρα με τO data usage και το υπολοιπο μου. αλλα απο οτι καταλαβαινω αυτο στο android δεν γινεται. Επισησ 8α ηθελα να εμφανιζεται με το παρατεταμενο πατημα του κεντρικου πληκτρου να εμφανιζεται Task manager με εμφανιση και εναλλαγη στα προγραμματα που τρεχουν απλα πατωντασ πανω τους και κλεισιμο απευθειασ απο εκει αν χρειαστει. το αυτονοητο δηλαδη για τα υπολοιπα λειτουργικα. Επισης γινεται τις αρχικες οθονεσ και το μενου να τα βλεπω και σε landscape mode?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σπερες...

η σχεση μου με τα androind ειναι οση του GAP με την πραγματικοτητα...αυτα για αρχη.

πριν απο 2 μερες ελαβα ενα δωρακι....xperia mini pro...δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω...αν πρεπει να το σπασω.πως γινεται αυτο? αν πρεπει να βαλω καποιες στανταρ εφαρμογες..πως? πως μπορω να μπαινω απο wifi? χρεωνομαι απο τον παροχο η ειναι τζαμπα?

 

γενικα 2-3 βηματακια για να το στησω το xperia..οποιος μπορει κ εχει ορεξη δεν ειμαι βολεψακιας κ περιμενω απο εσας ετοιμα μασημενα ΑΛΛΑ...ειναι παρα πολλες οι σελιδες.ξεκινησα να διαβαζω κ δεν εχουν τελειωμο.υποψιαζομαι οτι πολλα πραγματα αλλαζουν σε τοσες πολλες σελιδες.αν κατσω να τα διαβασω ολα-καταλαβω τα παντα-σας φτασω σε τεχνογνωσια μεχρι να τα διαβασω εσεις 8α εχετε προχωρησει σε αλλες 10 αναβαθμισεις...μπορει μολις καταλαβω τι συμβαινει να εχουν καταργηθει τα κινητα τηλ....

 

αυτα κ ευχαριστω εκ των προτερων...

αν δεν απαντησει κανενας θα αρχισω τα pm μεχρι καποιος να ενδιαφερθει....:D

Καταρχήν καλώς ήρθες!

 

Πέρνα μια βόλτα από τα λημέρια του κινητού σου και δες επίσης την Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android, την Ορολογία Android και το SE X10 / X10 mini / X10 mini pro FAQ.

 

Θα σε βοηθήσουν αρκετά. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οταν τα specs ενος κινητου γραφουν 'Up to 288 hrs" σε standby, και ο φιλος μου απλα μιλά λιγα λεπτα της ωρας στο κινητο καθε μερα (θελω να παρω παρομοιο κινητο), γιατι αυτο καταλήγει να σημαινει ότι κάθε βράδυ φόρτιση, για να είσαι σίγουρος για την επομενη μερα;

Δηλαδη, οι 288 ωρες, ισον με 12 μερες, γινονται μολις και μετα βίας μια μέρα αυτονομίας, μονο και μονο για λίγα λεπτά συνομιλίας;

Δηλαδη, οτι κι αν εχει βαλει στο τηλεφωνο, αντε και 1-2 resident εφαρμογες (κανενα alarm κλπ), τις 12 μερες(εστω τις υποθετικες) δεν μπορω να τις εννοησω ως 1.

Δεν γινεται ρε παιδια.

 

Εγω αν εχω 2-3 μερες αυτονομιας, με την 1400 μπαταρια και μικρη πραγματικη ημερησια χρηση (λιγες κλησεις χρονικα περιορισμενες-max 20min - και 1-2 sms τη μερα), θα ειμαι ευχαριστημενος. Θα τις εχω ομως;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα αξιόπιστο για να βλέπω την χρήση της μπαταρίας; να μπορώ να βλέπω ποια προγράμματα τρώνε την μπαταρία μου υπάρχει;

Ευχαριστώ

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόγραμμα αξιόπιστο για να βλέπω την χρήση της μπαταρίας; να μπορώ να βλέπω ποια προγράμματα τρώνε την μπαταρία μου υπάρχει;

Ευχαριστώ

 

Sent from my MB525

To καλύτερο και με πολλές παραμέτρους είναι το Battery Monitor Widget.

History, usage, estimates, calibration, tests όλα εκεί.

 

Πάντως και εγώ προβληματίζομαι.Καινούριο Desire HD με καθημερινή ελάχιστη χρήση σε ομιλία, έτσι και ανοίξεις το 3G και το Wi-fi hotspot για 3 ώρες, το βράδυ θες φόρτιση...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πολυ απλα settings-send settings-enable locale support και supported languages-greek sms mode και εχεις ελληνικα με 160 χαρακτηρες

 

νομιζω οτι ειμαστε οφ τοπικ αλλά,

οχι, και με τις ρυθμισεις που λες έχω 70 ελληνικους χαρακτηρες, ακομα κι αν γραφω κεφαλαια. Το κινητο γενικα το εχω στα αγγλικα -αν επηρεαζει αυτο.

 

Ενημέρωση:

GoSMS pro

με τις ρυθμίσεις αυτές και μετά από restart του κινητού μου δείχνει πλέον ότι έχω 160 χαρακτήρες και στα ελληνικά.

[δεν έχω δοκιμάσει να στείλω στα αλήθεια το sms για να δω αν φεύγουν όλα σωστά γιατί η sim που έχω μέσα δεν έχει μονάδες, υποθέτω όμως ότι όλα θα είναι οκ]

Πάντως, ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. προσπαθώ να συγχρονίσω τις επαφές μου από το ideos της huawei με ένα nokia E72 αλλά όταν πάω από το gmail να τις μεταφέρω στο outlook μου τα βγάζει σε κινέζικα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο. Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα δεν γυρνάει απο qwerty σε 12 ψηφία οταν είμαι στα ελληνικά. Οταν είμαι στα αγγλικά γυρνάει. (έχω το VF JOY 845

Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιείς ακίδα, κανονική ή αυτοσχέδια. Εγώ χρησιμοποιώ το πισω μέρος ενος στυλο.

 

κοιτα ειναι φοβερα σπαστικο αυτο το πραγμα εκει που ηθελα τον μισο χρονο για να στειλω ενα μυνημα τωρα μου ερχεται να το σπασω που κανω 500 ωρες για να γραψω. επισησ στο πληκτρολογιο 3χ4 που εχει δεν εχει ελληνικα ενω του αδελφου μου στο ολοιδιο κινητο έχει . Τι να πω μου εχει σπάσει τα νεύρα . Πολυ ωραιο κινητο αλλα ειναι για γερά νεύρα το να γραψεισ μυνημα μου έρχεται να το δωσω πίσω μονο για το θέμα του πληκτρολόγιου αφής που τα γράμματα ειναι μικρά και αβολευτα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η ερώτησή μου είναι σε δύο σκέλη η εξής:

 

1) Υπάρχει κάποιο κινητό πέρα από αυτά που έχει συνδημιουργήσει η Google (Nexus one, Nexus S) που να έχει ως original romκαθαρό-android by google? Ξέρω πχ πως η HTC πάντα προσθέτει το Sense UI, η Samsung, η LG, η Sony Erricsson?

 

2) Τα Nexus one και Nexus S ή ακόμα και κάποιο ακόμα κινητό που θα μου πείτε αν υπάρχει με καθαρό android δέχονται αναβαθμίσεις άμεσα με την προτυποποίησή τους από την Google ή μήπως υπάρχει ακόμα και σε αυτά κάποια ανάγκη επεξεργασίας και άρα καθυστέρησης των αναβαθμίσεων?

 

Και ρωτάω φυσικά γιατί στην πρώτη εμπειρία μου στο android, η αραιή ή και η απουσία αναβάθμισης του επίσημου λειτουργικού συστήματος ήταν το βασικό ελάττωμα που παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιείς ακίδα, κανονική ή αυτοσχέδια. Εγώ χρησιμοποιώ το πισω μέρος ενος στυλο.

 

Αυτο γινεται μονο στα κινητα που εχουν resistive οθονη αφης.Σχεδον ολα τα καινουρια εχουν capacitive,αρα ειναι υποχρεωτικη η επαφη με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακίδα σε capacitive οθόνες. Αρκεί αυτή να μην είναι μονωτής και να επιτρέπει τη μεταφορά φορτίων από το σώμα σου (το χέρι σου) στην οθόνη.

Παράδειγμα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει το Enhanced SMS & Caller ID και το svox classic και svox Ariadne για tts αν το λεω σωστα.μου ανναγγελει ολα τα ονοματα οταν με περνει καποιος τηλεφωνο αλλα και τα μηνυματα αν θελω, κατι που εγω δεν το εχω ενεργοποιηση

 

https://market.android.com/details?id=ekawas.blogspot.com&feature=search_result : Enhanced SMS & Caller ID

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic&feature=search_result : svox classic

https://market.android.com/details?id=com.svox.classic.langpack.ell_grc_fem&feature=search_result : svox Ariadne

 

και τουλαχιστον στο Arc μου δουλευουν τελεια

 

τα εβαλα και εγώ, αλλά μου απαγγέλει το "you have a call from" γράμμα-γράμμα...

π.χ. λέει γουάι όου γιού έιτς, κλπ..

το όνομα στα ελληνικά το ψιλολέει...

 

χρησιμοποιώ έναν εξαιρετικό profiler που λέγεται whoisit, που μου ανοιγοκλείνει wifi, ενεργοποιεί το speech synthesis, βαζει και στάτους στο ΦΒ :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει η ταξινομιση στον καταλογο κατα επιθετο και οχι κατα ονομα ? (χωρις χρηση application)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχοντας περάσει από όλα τα mobile OSes, ήρθε η εποχή να δοκιμάσω και το android :D Πήρα λοιπόν το Sensation της HTC. Το μοναδικό μου πρόβλημα -προς το παρόν- είναι οτι δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα sms χωρίς να έχω το όριο των 160 χαρακτήρων. Υπάρχει κάποια λύση για την οποία να μην πρέπει να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για sms πέρα από το standard της HTC;

 

δοκίμασε το handcent sms

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει η ταξινομιση στον καταλογο κατα επιθετο και οχι κατα ονομα ? (χωρις χρηση application)

 

Αυτό εξαρτάται από το πρόγραμμα που έχεις και το κινητό που έχεις. Ψάξε λίγο στα settings.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει η ταξινομιση στον καταλογο κατα επιθετο και οχι κατα ονομα ? (χωρις χρηση application)

Eπίσης αν έχεις τις επαφές σου στο gmail, μπορείς μέσω του gmail να έκανες την αλλαγή ;)

 

Καλησπέρα.

Η ερώτησή μου είναι σε δύο σκέλη η εξής:

 

1) Υπάρχει κάποιο κινητό πέρα από αυτά που έχει συνδημιουργήσει η Google (Nexus one, Nexus S) που να έχει ως original romκαθαρό-android by google? Ξέρω πχ πως η HTC πάντα προσθέτει το Sense UI, η Samsung, η LG, η Sony Erricsson?

 

2) Τα Nexus one και Nexus S ή ακόμα και κάποιο ακόμα κινητό που θα μου πείτε αν υπάρχει με καθαρό android δέχονται αναβαθμίσεις άμεσα με την προτυποποίησή τους από την Google ή μήπως υπάρχει ακόμα και σε αυτά κάποια ανάγκη επεξεργασίας και άρα καθυστέρησης των αναβαθμίσεων?

 

Και ρωτάω φυσικά γιατί στην πρώτη εμπειρία μου στο android, η αραιή ή και η απουσία αναβάθμισης του επίσημου λειτουργικού συστήματος ήταν το βασικό ελάττωμα που παρατήρησα.

1) Σε κανένα κινητό πέρα των nexus δε θα βρεις stock android (όπως βγαίνει από την google). Ίσως τα lg λίγο να φέρνουν πρός stock, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το stock android, απλά οι τροποποιήσεις είναι ελάχιστες και πιο under the hood ;)

2) Tο πρόβλημα που θα συναντήσεις στις αναβαθμίσεις με τα nexus θα είναι μόνο αν είναι branded ;) Διαφορετικά η αναβάθμιση έρχεται άμεσα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορώ να βαλω να μην με ενημερώνει για ενημερωσεισ στις εφαρμογές ; υπάρχει τρόπος να μην μου τρωει τζάμια mb ; . Επισης πως μπορώ να κανω αναβάθμιση λογισμικού; .τελος πως μπορώ να βαλω πληκτρολόγιο κλασικο 12ψηφίων ελληνικο ; πωσ μπορώ να το αναζητησω ; διότι δεν με βολευει καθόλου του υπολογιστη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορώ να βαλω να μην με ενημερώνει για ενημερωσεισ στις εφαρμογές ; υπάρχει τρόπος να μην μου τρωει τζάμια mb ; . Επισης πως μπορώ να κανω αναβάθμιση λογισμικού; .τελος πως μπορώ να βαλω πληκτρολόγιο κλασικο 12ψηφίων ελληνικο ; πωσ μπορώ να το αναζητησω ; διότι δεν με βολευει καθόλου του υπολογιστη.

 

Για το πληκτρολόγιο δες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

Άν δεν βγάλεις άκρη δες και το go keyboard.

Για τις ενημερώσεις μπες στο μάρκετ πατάς το πληκτρο του κινητού το μενού, και πατάς "τις εφαρμογές μου " και μετά με κλικ σε κάθε εφαρμογή που ξετικαρεις την αυτόματη ενημέρωση

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο δες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=624416

Άν δεν βγάλεις άκρη δες και το go keyboard.

Για τις ενημερώσεις μπες στο μάρκετ πατάς το πληκτρο του κινητού το μενού, και πατάς "τις εφαρμογές μου " και μετά με κλικ σε κάθε εφαρμογή που ξετικαρεις την αυτόματη ενημέρωση

 

Sent from my MB525

 

Οκ σε ευχαριστώ . Το λινκ που εδωσες για να το κατεβασω τι θα πρεπει να κανω; και πιο επιλεγω ; το go keyboard το Έχω κατεβασει αλλα δεν έχει το πληκτρολόγιο 12ψηφίων τι να κανω; Έχω απελπιστει .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα και εγώ, αλλά μου απαγγέλει το "you have a call from" γράμμα-γράμμα...

π.χ. λέει γουάι όου γιού έιτς, κλπ..

το όνομα στα ελληνικά το ψιλολέει...

 

χρησιμοποιώ έναν εξαιρετικό profiler που λέγεται whoisit, που μου ανοιγοκλείνει wifi, ενεργοποιεί το speech synthesis, βαζει και στάτους στο ΦΒ :)

 

Αλλαξε το you have a call from απο τις ρυθμισεις μεσα και καντω ελληνικα και γραψε να λεει οτι θελεις.πχ εχετε κληση απο ...απλα βαλε κ τονους καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

 

 

1) Σε κανένα κινητό πέρα των nexus δε θα βρεις stock android (όπως βγαίνει από την google). Ίσως τα lg λίγο να φέρνουν πρός stock, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το stock android, απλά οι τροποποιήσεις είναι ελάχιστες και πιο under the hood ;)

2) Tο πρόβλημα που θα συναντήσεις στις αναβαθμίσεις με τα nexus θα είναι μόνο αν είναι branded ;) Διαφορετικά η αναβάθμιση έρχεται άμεσα...

 

1) Μάλιστα, ευχαριστώ!

2) "Branded" εννοείς να μην είναι επεξεργασμένο το android από τις εταιρίες που μας το προμηθεύουν (vodafone, cosmote, wind, etc), σωστά? Ε αυτό δε γίνεται και τόσο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

1) Μάλιστα, ευχαριστώ!

2) "Branded" εννοείς να μην είναι επεξεργασμένο το android από τις εταιρίες που μας το προμηθεύουν (vodafone, cosmote, wind, etc), σωστά? Ε αυτό δε γίνεται και τόσο συχνά..

 

2)

ναι αυτο εννοει...συνηθως πειραζουν οταν ανοιγει το κινητο και βαζουν καποιες εφαρμογες παραπανω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με διαβεβαιωσαν οτι το μινι ειναι unbranded και ειχε μεσα την εφαρμογη cosmoteTopApps κι εναν ηχο cosmote

Ας ελπισουμε οτι δεν θα παρει αιωνες η επερχομενη αναβαθμιση..

 

Κατι αλλο.. για msn ποια θεωρειτε την καλυτερη εφαρμογη ? H microsoft δεν βγαζει το live messenger για android, ή απλα εγω δεν το βρισκω ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ . Το λινκ που εδωσες για να το κατεβασω τι θα πρεπει να κανω; και πιο επιλεγω ; το go keyboard το Έχω κατεβασει αλλα δεν έχει το πληκτρολόγιο 12ψηφίων τι να κανω; Έχω απελπιστει .

 

τι κινητο ακριβώς έχεις???:O

 

κατεβάζεις αυτο(gingrbread):http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip

αν έχεις froyo αυτό:http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires22_27.zip

και ακολουθείς τις οδηγίες:

Instructions:

Download and unzip (not flashable update.zip!)

Install the two apks (HTC_IME & Clicker) using your favorite method (via a file manager or adb install -r). Sense users shouldn't (and needn't) install Clicker.

There is no need to push anything to /system

Go to Menu, Settings, Language & Keyboard. Activate "HTC_IME mod"

To change keyboard, long press on lower left key on stock keyboard or any input field. Select input method in the menu.

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...