Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω ένα περίεργο θεματακι με το τηλ μου και μάλιστα από τότε που το αγόρασα.

Όταν μιλάω στο τηλ με κλήση κανονική και μπαίνω σε ένα αποθηκευμένο WiFi δεν συνδέεται με τπτ παρά μόνο αν τερματίσω την κλήση. Μετά και τηλέφωνο να πάρω ή να με πάρουν είμαι κανονικά στο WiFi χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το όλο θέμα είναι να μπω στο WiFi κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και πως το αντιμετώπισε απλά πιστεύω πως κάποια ρύθμιση θα φταίει. Οποία γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει. Έγραψα και στο νήμα της συσκευής μου αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάποιος βρε παιδιά; Είναι πολύ σπαστικό. Πρέπει να κλείσω την κλήση για να συνδεθώ στο ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και υποθέτω αν υπαρχει άλλος τροπος θελεις να σου πουμε ποιος ειναι και πως γινεται?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την συσκευή και λογισμικό της και αν έχει ενεργοποιηθεί κρηπτογραφιση η όχι

Έτσι και ναι και όχι ανάλογα με τη μέθοδο της περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...καινουρια στο φορουμ και χρειαζομαι επειγοντος την βοηθεια σας. Πριν λιγες μερες κλεψανε το κινητο μου. Ειχε κλειδωμα pin που ειναι αδυνατον να βρουνε...το θεμα ειναι το εξης... ρωτησα εναν φιλο μου και μου ειπε οτι για να μπουνε στο κινητο και να το ξεκλειδωσουν πρεπει με καποιον τροπο να κανουνε επαναφορα στης εργοστασιακες ρυθμισεις και να διαγραφτουνε ολα τα δεδομενα...ισχυει? υπαρχει καποιος αλλος τροπος που θα μπορουσανε να ανοιξουνε την συσκευη και να εχουνε προσβαση σε ολα μου τα αρχεια χωρις να γινει καμια επαναφορα? εχω ενεργοποιησει την απομακρυσμενη διαγραφη δεδομενων της google ετσι ωστε οταν συνδεθει η συσκευη στο ιντερνετ να διαγραφουνε ολα.... Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για της απαντησεις σας

 

Μπορούν να κάνουν επαναφορά και να διαγράψουν όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου, αλλά ΟΧΙ και της κάρτας μνήμης (αν εχεις). Σε ορισμένες συσκευές δεν διαγράφονται ούτε έγγραφά και φωτογραφίες με την επαναφορά, ρώτα στο θέμα της συσκευής σου αν γίνεται αυτό στη δική σου. Επίσης, υπάρχουν και τρόποι να στο ξεκλειδώσουν, αλλά θα πρέπει να πέσει σε κάποιον πολύ εξειδικευμένο που θέλει τα δεδομένα σου, δύσκολο κατά τη γνώμη μου.

Πάντως, έχεις όντως λόγους να ανησυχείς, αλλά από την άλλη δε μπορείς πλέον να κάνεις τίποτα απολύτως για αυτό, έκανες ήδη ότι μπορούσες.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ACR κάνει μεν ηχογράφηση κλήσεων, αλλά από 1η Μαρτίου σταμάτησε η αναγνώριση κλήσεων. Γράφει άγνωστο νούμερο! Ακόμα και αυτές των επαφών μου! :( Ξέρει κανείς κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή που να λειτουργεί και να έχει και αναγνώριση κλήσεων; Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ACR κάνει μεν ηχογράφηση κλήσεων, αλλά από 1η Μαρτίου σταμάτησε η αναγνώριση κλήσεων. Γράφει άγνωστο νούμερο! Ακόμα και αυτές των επαφών μου! :( Ξέρει κανείς κάποια άλλη αντίστοιχη εφαρμογή που να λειτουργεί και να έχει και αναγνώριση κλήσεων;

 

Πέρνα το Call Recorder μια χαρά ολα !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα το Call Recorder μια χαρά ολα !

Πολύ διαφήμιση όμως... Το ACR δεν είχε καθόλου παρ' όλο που ήταν δωρεάν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα το Call Recorder μια χαρά ολα !

 

Mariodj είσαι με pie ή oreo?

Προσωπικά δεν έχω κάνει αναβάθμιση σε pie (p20 pro) για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Mariodj είσαι με pie ή oreo?

Προσωπικά δεν έχω κάνει αναβάθμιση σε pie (p20 pro) για αυτό το λόγο.

 

8 oreo ;) !!! Και είχα αγοράσει την Call Recorder 2.99€

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

8 oreo ;) !!! Και είχα αγοράσει την Call Recorder 2.99€

 

Το acr και όλα οι call recorders παύουν να λειτουργούν με την pie λόγω μπλοκαρισματος της Google (λόγω ΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος βρε παιδιά; Είναι πολύ σπαστικό. Πρέπει να κλείσω την κλήση για να συνδεθώ στο ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι οτι έχω λύση, αλλά για να καταλάβω τί προσπαθείς να πετύχεις, θέλεις ενώ βρίσκεσαι σε συνομιλία με κάποιον να συνδεθείς και στο wi-fi και να σερφάρεις ταυτόχρονα?

Και γιατί δεν έχεις συνέχεια συνδεδεμένο το wi-fi ώστε να είναι διαθέσιμο πριν σε καλέσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Το acr και όλα οι call recorders παύουν να λειτουργούν με την pie λόγω μπλοκαρισματος της Google (λόγω ΕΕ)

Call Recorder λειτουργεί κανονικά. Το ACR και αυτό. Αλλά το δεύτερο δεν έχει αναγνώριση κλήσεων ακόμα και στα αποθηκευμένα που έχεις. Ενώ το πρώτο έχει.

Κι εγώ με Pie είμαι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι οτι έχω λύση, αλλά για να καταλάβω τί προσπαθείς να πετύχεις, θέλεις ενώ βρίσκεσαι σε συνομιλία με κάποιον να συνδεθείς και στο wi-fi και να σερφάρεις ταυτόχρονα?

Και γιατί δεν έχεις συνέχεια συνδεδεμένο το wi-fi ώστε να είναι διαθέσιμο πριν σε καλέσει κάποιος?

Ίσως να μην έγινα κατανοητός. Είμαι έξω και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, μπαίνω στο σπίτι μου ενώ έχω ενεργοποιημένο wi-fi και όντας σε κλήση το wi-fi αρνείται να συνδεθεί.

Πρέπει να κλείσει η κλήση για να συνδεθώ στο wifi και στο internet.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

, τώρα πού το λες νομίζω το κάνει και στο δικό μου xiaomi mi a2 lite!

Ίσως να μην έγινα κατανοητός. Είμαι έξω και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, μπαίνω στο σπίτι μου ενώ έχω ενεργοποιημένο wi-fi και όντας σε κλήση το wi-fi αρνείται να συνδεθεί.

Πρέπει να κλείσει η κλήση για να συνδεθώ στο wifi και στο internet.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν το βλέπω και τόσο τραγικό το πρόβλημα. Τελειώνεις τη συνομιλία και μετά με την ησυχία σου ασχολείσαι με το internet.

Αλλιώς και να γινόταν αυτό που θέλεις, θα συνομιλούσες και θα έπαιζες με το internet ταυτόχρονα?

Ίσως κάπως έτσι να το είδε και η Xiaomi και να μη γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έγινα κατανοητός. Είμαι έξω και με παίρνει κάποιος τηλέφωνο, μπαίνω στο σπίτι μου ενώ έχω ενεργοποιημένο wi-fi και όντας σε κλήση το wi-fi αρνείται να συνδεθεί.

Πρέπει να κλείσει η κλήση για να συνδεθώ στο wifi και στο internet.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο δικό μου mi note 3 πάντως δεν το κάνει αυτό, ίσως επειδή εσένα είναι καθαρό android να συμπεριφέρεται διαφορετικά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου mi note 3 πάντως δεν το κάνει αυτό, ίσως επειδή εσένα είναι καθαρό android να συμπεριφέρεται διαφορετικά.
Δεν είναι καθαρό android. Miui global 10 έχει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει κανενας usb-otg;

δοκιμασα πριν λιγες μερες να αντιγραψω ενα backup και μου πηγαινε με 2mb/s,

λιγο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει κανενας usb-otg;

δοκιμασα πριν λιγες μερες να αντιγραψω ενα backup και μου πηγαινε με 2mb/s,

λιγο δεν ειναι;

Εγώ χρησιμοποιώ αρκετά και στο pixel 3 και με ένα πολύ δυνατό στικάκι που έχω, γράφω με 150mb/s μ.ο.

Δυστυχώς το 1+6Τ που είχα πρίν έπαιζε στα 5-10mb/s όπως και άλλες συσκευές παλιότερα s9+,1+6,note 8..

Οπότε μάλλον παίζει ρόλο η συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

έτσι γίνεται η εγώ έχω bug?

όταν ενεργοποιω την επιλογή ο ήχος πολυμέσων να πηγαίνει στο ακουστικό Bluetooth και έρχεται μήνυμα cover, WhatsAppο ήχος της ειδοποίησης δεν ακούγεται!

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με το myphone explorer μηπως;

για SE κινητα θυμαμαι ειχε ξεκινησει και το δουλευα και τωρα μια χαρα παιζει σε android.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ένα θέμα. Αγόρασα το Samsung s9. Είχα το iphone 6.μολις έβαλα την Sim μέσα στο Samsung έκανα μεταφορά όλων των επαφών και προγραμμάτων μέσω καλωδίου usb. Μέχρι εδώ καλά. Πάω να ενεργοποιήσω το viber. Βάζω το νούμερο του κινητού και μου λέει θα σου στείλω ένα SMS για ενεργοποίηση το οποίο δεν έρχεται ποτέ. Έχει και μια επιλογή να σε πάρουν τηλ το κάνω και αυτό αλλά δεν περνει τηλ..ξερει κανένας τι γίνεται;. Στο iPhone έχω κάνει απεγκατασταση το viber.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να πω ότι το ίδιο μου κάνει και στο what's up δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω ούτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν απευθείας από iOS οι συγκεκριμένες εφαρμογές ή τις κατέβασες ξανά από το Play Store;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...