Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην εφαρμογή Gmail συγχρονιζω 4 λογαριασμούς, για κάποιο λόγο δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις σε όλους ξέρει κάποιος γιατί; Δεν έχω πειράξει κατι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Κοίτα να δεις αν τις έχεις ενεργοποιήσει. Εμένα μου έρχονται κανονικά αλλά δεν έχω push σε hotmail και Yahoo.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο ενος φιλου(pocophone) εδω και κατι μερες του πεταει απο το πουθενα διαφημισεις σε pop up οταν ανοιγει το κινητο απο κατασταση αδρανειας,τυπου spam. Δεν εχει πολλες εφαρμογες μεσα,μαξ 10, αλλα ολες ειναι απο τις γνωστες και σχετικα αξιοπιστες, τυπου fb isntagram opapp spotify shazam κλπ. Εχετε καμια ιδεα πως μπορει να σταματησουν οι διαφημισεις?
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο ενος φιλου(pocophone) εδω και κατι μερες του πεταει απο το πουθενα διαφημισεις σε pop up οταν ανοιγει το κινητο απο κατασταση αδρανειας,τυπου spam. Δεν εχει πολλες εφαρμογες μεσα,μαξ 10, αλλα ολες ειναι απο τις γνωστες και σχετικα αξιοπιστες, τυπου fb isntagram opapp spotify shazam κλπ. Εχετε καμια ιδεα πως μπορει να σταματησουν οι διαφημισεις?

 

Κάπου ''serfare'' και Καταλάθος είπε ναι σε διαφημίσεις ! :wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο ενος φιλου(pocophone) εδω και κατι μερες του πεταει απο το πουθενα διαφημισεις σε pop up οταν ανοιγει το κινητο απο κατασταση αδρανειας,τυπου spam. Δεν εχει πολλες εφαρμογες μεσα,μαξ 10, αλλα ολες ειναι απο τις γνωστες και σχετικα αξιοπιστες, τυπου fb isntagram opapp spotify shazam κλπ. Εχετε καμια ιδεα πως μπορει να σταματησουν οι διαφημισεις?
Για να δοκιμάσει να βάλει το malware bytes και να κάνει σάρωση. Αν δεν βρει τίποτα να δοκιμάσει να βάλει άλλη έκδοση ρομ μέσω fastboot κατα προτίμηση από το ελληνικό forum της miui... Κάτι μου λέει ότι η ίδια ρομ πλασάρει διαφημίσεις αφού το είχε ανακοινώσει ότι θα βάλει διαφημίσεις στο miui η xiaomi.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ''serfare'' και Καταλάθος είπε ναι σε διαφημίσεις ! :wacko:

 

Υπάρχει τρόπος μέσω των ρυθμίσεων να το αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος μέσω των ρυθμίσεων να το αλλάξει?

 

Ναι υπάρχει, λογικά είναι οι διαφημίσεις που είναι ενσωματωμένες στις εφαρμογές της xiaomi, να ψάξει να βρει στις συγκεκριμένες εφαρμογές μέσα από τις ρυθμίσεις εκεί που λέει "προτάσεις" και να το ξετικάρει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Chrome μου έβγαλε έκτακτη προειδοποίηση, ότι πιθανό να έχω ιούς σε κάποιες από τις σελίδες που σερφαρω και πρέπει να δώσω τον αριθμό κινητού για να τους καθαρίσει και κάτι τέτοια. Αλλιώς λέει θα μπλοκάρει η Pie που έχω στο κινητό μου!

Αληθεύει αυτό ή είναι fake;

Δύο προειδοποιήσεις μια πίσω από την άλλη μου έβγαλε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Chrome μου έβγαλε έκτακτη προειδοποίηση, ότι πιθανό να έχω ιούς σε κάποιες από τις σελίδες που σερφαρω και πρέπει να δώσω τον αριθμό κινητού για να τους καθαρίσει και κάτι τέτοια. Αλλιώς λέει θα μπλοκάρει η Pie που έχω στο κινητό μου!

 

Αληθεύει αυτό ή είναι fake;

 

Δύο προειδοποιήσεις μια πίσω από την άλλη μου έβγαλε!

Fake είναι. Κάνε ένα clear cache του chrome.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Fake είναι. Κάνε ένα clear cache του chrome.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Πώς γίνεται αυτό; Πρώτη φορά είμαι με Android!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Chrome μου έβγαλε έκτακτη προειδοποίηση, ότι πιθανό να έχω ιούς σε κάποιες από τις σελίδες που σερφαρω και πρέπει να δώσω τον αριθμό κινητού για να τους καθαρίσει και κάτι τέτοια. Αλλιώς λέει θα μπλοκάρει η Pie που έχω στο κινητό μου!

Αληθεύει αυτό ή είναι fake;

Δύο προειδοποιήσεις μια πίσω από την άλλη μου έβγαλε!

 

Ούτε 10 χρονών παιδιά δεν την πατάνε με τέτοιες σαχλαμάρες.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό; Πρώτη φορά είμαι με Android!
Διαφήμιση spam είναι, δεν είναι ιός, και απλά θέλει να δώσεις το νούμερο του κινητού για να σε πήξει μετά στα διαφημιστικά μηνύματα και ίσως να σε χρεώσει κάποιες υπηρεσίες με μηνύματα κλπ. Μην δίνεις σημασία.

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού, επέλεξε εφαρμογές, βρες το Chrome και εκεί έχει επιλογή για καθαρισμό προσωρινής μνήμης. Εναλλακτικά, πήγαινε από τις ρυθμίσεις και επέλεξε αποθηκευτικός χώρος και εκεί λογικά έχει επίσης επιλογή για καθαρισμό προσωρινής μνήμης. Αν δεν βγάζεις άκρη ρώτησε στο νήμα του κινητού σου πως θα το κάνεις.

Πολλές διαφημίσεις μπορεί να είναι και από εφαρμογές, μην βάζεις εφαρμογές εκτός playstore και γενικά μην ψαρώνεις με τέτοιου είδους μηνύματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όλες από Play Store είναι εκτός της gcam!

Έκανα διαγραφή προσωρινής μνήμης. Πιστεύω αυτό να ήταν!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλες από Play Store είναι εκτός της gcam!

Έκανα διαγραφή προσωρινής μνήμης. Πιστεύω αυτό να ήταν!

Υπάρχουν εφαρμογές με διαφημίσεις και από το Play store.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε μερικές συσκευές (πχ ένα τάμπλετ lenovo και σε ένα Motorola moto g5s) ο Chrome δεν σου δίνει την δυνατότητα να ορίσεις αρχική σελίδα? Δεν υπάρχει καν η επιλογή στο μενού ρυθμίσεων του.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μου ενημερώθηκε αυτή η εφαρμογή πρώτη φορά σήμερα. Τι είναι;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.webview

Δεν βλέπω να την έχω πουθενά....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μου ενημερώθηκε αυτή η εφαρμογή πρώτη φορά σήμερα. Τι είναι;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.webview

Δεν βλέπω να την έχω πουθενά....

 

Το Android WebView είναι ένα στοιχείο συστήματος με την υποστήριξη του Chrome που επιτρέπει στις εφαρμογές Android να εμφανίζουν περιεχόμενο ιστού. Αυτό το στοιχείο είναι προεγκατεστημένο στη συσκευή σας και θα πρέπει να διατηρείται ενημερωμένο για να εξασφαλίσετε ότι διαθέτετε τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας και άλλες διορθώσεις σφαλμάτων

 

To λέει στην περιγραφή από το link που έβαλες...

Link to comment
Share on other sites

Το Android WebView είναι ένα στοιχείο συστήματος με την υποστήριξη του Chrome που επιτρέπει στις εφαρμογές Android να εμφανίζουν περιεχόμενο ιστού. Αυτό το στοιχείο είναι προεγκατεστημένο στη συσκευή σας και θα πρέπει να διατηρείται ενημερωμένο για να εξασφαλίσετε ότι διαθέτετε τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας και άλλες διορθώσεις σφαλμάτων

 

To λέει στην περιγραφή από το link που έβαλες...

Δεν το πρόσεξα. Έπρεπε να πατήσω εκεί που λέει "διαβάστε περισσότερα"! Πρώτη φορά σε Android. Που θα πάει, θα το μάθω σιγά σιγά...

Βέβαια από χθες έκοψα το Chrome και χρησιμοποιώ τον Edge. Άνοιγει πιο γρήγορα. Ο Chrome κολλούσε απίστευτα τώρα τελευταία!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...καινουρια στο φορουμ και χρειαζομαι επειγοντος την βοηθεια σας. Πριν λιγες μερες κλεψανε το κινητο μου. Ειχε κλειδωμα pin που ειναι αδυνατον να βρουνε...το θεμα ειναι το εξης... ρωτησα εναν φιλο μου και μου ειπε οτι για να μπουνε στο κινητο και να το ξεκλειδωσουν πρεπει με καποιον τροπο να κανουνε επαναφορα στης εργοστασιακες ρυθμισεις και να διαγραφτουνε ολα τα δεδομενα...ισχυει? υπαρχει καποιος αλλος τροπος που θα μπορουσανε να ανοιξουνε την συσκευη και να εχουνε προσβαση σε ολα μου τα αρχεια χωρις να γινει καμια επαναφορα? εχω ενεργοποιησει την απομακρυσμενη διαγραφη δεδομενων της google ετσι ωστε οταν συνδεθει η συσκευη στο ιντερνετ να διαγραφουνε ολα.... Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για της απαντησεις σας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα περίεργο θεματακι με το τηλ μου και μάλιστα από τότε που το αγόρασα.

Όταν μιλάω στο τηλ με κλήση κανονική και μπαίνω σε ένα αποθηκευμένο WiFi δεν συνδέεται με τπτ παρά μόνο αν τερματίσω την κλήση. Μετά και τηλέφωνο να πάρω ή να με πάρουν είμαι κανονικά στο WiFi χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το όλο θέμα είναι να μπω στο WiFi κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε άλλον και πως το αντιμετώπισε απλά πιστεύω πως κάποια ρύθμιση θα φταίει. Οποία γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει. Έγραψα και στο νήμα της συσκευής μου αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις σας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι στην μηχανη με Bluetooth και με καλουν στο Viber ?Με Το Κινητο Στην Τσεπη,Υπαρχει τροπος να απαντησω αυτοματα οπως στις εισερχομενες κλησεις μετα απο 5 sec?με καποιο προγραμμα η Καποια ρυθμηση?
userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι στην μηχανη με Bluetooth και με καλουν στο Viber ?Με Το Κινητο Στην Τσεπη,Υπαρχει τροπος να απαντησω αυτοματα οπως στις εισερχομενες κλησεις μετα απο 5 sec?με καποιο προγραμμα η Καποια ρυθμηση?
Με κάποιο smart watch ή smart band.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι στην μηχανη με Bluetooth και με καλουν στο Viber ?Με Το Κινητο Στην Τσεπη,Υπαρχει τροπος να απαντησω αυτοματα οπως στις εισερχομενες κλησεις μετα απο 5 sec?με καποιο προγραμμα η Καποια ρυθμηση?

Είναι στα 2 δεύτερα και θα το βρεις στις ρυθμίσεις του κινητού (άλλα το έχουν στις ρυθμίσεις του dialer και άλλα στις ρυθμίσεις κλήσεων με τις υπόλοιπες) σαν Αυτόματη Απάντηση (φαντάζομαι Auto Answer ή κάτι παρόμοιο αν έχεις αγγλικά).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο smart watch ή smart band.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Με τα γαντια δεν πιανει + οτι τα φοραμε και δεν μπορω να το πατησω

 

Είναι στα 2 δεύτερα και θα το βρεις στις ρυθμίσεις του κινητού (άλλα το έχουν στις ρυθμίσεις του dialer και άλλα στις ρυθμίσεις κλήσεων με τις υπόλοιπες) σαν Αυτόματη Απάντηση (φαντάζομαι Auto Answer ή κάτι παρόμοιο αν έχεις αγγλικά).

Ετσι Απανταω στην κανονικη κληση, στο Viber Βαραει και δεν ανοιγει

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Ετσι Απανταω στην κανονικη κληση, στο Viber Βαραει και δεν ανοιγει

Συγνώμη, δεν πρόσεξα το Viber. :O

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποτε ποτε στα στατιστικα της μπαταρια μου ανοιγει μια εφαρμογη που λεει (βοηθος προσβασης πακετου) ξερει κανεις τι ειναι ? δεν το εχω ξαναδει! ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...