Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συμπληρώσω ότι μου βγάζει Google Lens εφαρμογή....Google camera που βλέπω αλλού, δεν υπάρχει.
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εφαρμογή που την κατεβάζεις μέσω play store. Ανάλογα την συσκευή που έχεις μπορεί να χρειάζεται ξεκλείδωμα bootloader και Root για να μπορέσεις να την εγκαταστήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλησπέρα και καλείς γιορτές σε όλο το κόσμο με υγεία.

 

Έχω το samsung galaxy s7 σαν βασικό κινητό μου εδώ και κοντά 1 μισή χρόνο και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

 

Τώρα σκέφτομαι να αλλάξω σε galaxy s8 ή s9 θα δω καμιά τρελή διαφορά ή όχι?

Ξέρω ότι το s9 που είναι το τελευταίο αυτή την στιγμή θα πάρει μέχρι και το android 10(Όταν βγει μιας και όλα τα samsung κινητά παίρνουν 2 εκδόσεις android από αυτή που έχουν αρχικά)

 

Θα ήθελα να ξέρω τι μου προτείνετε και γιατί?

Από την σύγκριση που έκανα ανάμεσα σε αυτά τα 3 κινητά είδα ότι δυστυχώς και τα 3 έχουν μπαταρία ίδιας ακριβώς χωρητικότητας(3000mah) με αποτέλεσμα ειδικά στα s8 & s9 που έχουν και την edge οθόνη να καταναλώνεται πιο γρήγορα αν κι εγώ προσωπικά θα απενεργοποιήσω εντελώς το edge χαρακτηριστικό από το κινητό μου γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει.

Και έχουν και τα ιδια gb μνήμης που πιστεύω κι αυτό είναι ένα μείον για τα 2 ποιο νέα μοντέλα galaxy s8 & s9

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, μπορείς να βάλεις μια φωτό την about screen, να δούμε κατά πόσο είναι νέο update ή αν έχει βγει εδώ και καιρό και απλά είχε κολλήσει κάτι στο tablet;

 

Επειδή δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία στο forum,πες μου ποιά στοιχεία θες να στα αντιγράψω.Εκ πρώτης όψεως από ημερομηνίες βλέπω ότι αναφέρει τα εξής:

Επίπεδο ενημέρωσης κώδικα ασφαλείας Android:2017-11-06

Και στην "Εκδοση Kernel" αναφέρει την ημερομηνία:Fri Dec 7 10:12:28 CST 2018

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο ασφάλειας είναι που με προβληματίζει. Για πρόσφατο update είναι αρκετά παλιό. Αλλά αφού δουλεύει, όλα μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.

 

χρόνια πολλά. εύχομαι να είστε όλοι γέροι και δυνατοί.

 

γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος αυτόματος τρόπος να περαστούν οι φωτογραφίες από το Facebook στις επαφές του κινητού;;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Υπάρχει τρόπος στον Chrome να μπορείς να βάλεις σελίδες στην αρχική του οθόνη; Όπως αυτές που βγάζει που είναι οι πιο συνηθισμένες. Αλλά να τις τικαρω εγώ όποτε θέλω στην αρχική οθόνη του Chrome.

 

Πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά και στο drop down menu επιλέγεις 'προσθήκη στην αρχική οθόνη'.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ πολύ ;)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Έχω παραγγείλει το vkworld vk7000 κινητο απο το sunsky-online σε pre-sale πωληση.

Έχει κανεις ιδεα σε ποσο χρονο γινεται η αποστολη των pre-sale???

Ευχαριστώ για οποια απαντηση.

Καλή χρονιά σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά και στο drop down menu επιλέγεις 'προσθήκη στην αρχική οθόνη'.

 

Εξακολουθεί να σου βγάζει αυτή την επιλογή;!

Εμένα έχει σταματήσει πάνω από μήνα να την έχει μετά από ένα update που έκανε και μάλιστα όσες συντομεύσεις είχα στην αρχική, σταμάτησαν να λειτουργούν!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Πατάς τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά και στο drop down menu επιλέγεις 'προσθήκη στην αρχική οθόνη'.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αλλά δεν θέλω να πηγαίνουν στην αρχική σελίδα του κινητού. Θέλω να πηγαίνουν στην αρχική σελίδα του Chrome. Εγώ έχω ακόμα αυτην την επιλογή αλλά όχι μόνο δεν με βολεύει αλλά με ενευριζει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μπες ΕΔΩ και ψαξε την μαρκα του κινητου σου, θα σε παει στο αντιστοιχο thread της gcam και απο κει θα βρεις την εκδοση που σου ταιριαζει, οδηγιες και τυχον ρυθμισεις που πρεπει να κανεις για να δουλεψει σωστα.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μπες ΕΔΩ και ψαξε την μαρκα του κινητου σου, θα σε παει στο αντιστοιχο thread της gcam και απο κει θα βρεις την εκδοση που σου ταιριαζει, οδηγιες και τυχον ρυθμισεις που πρεπει να κανεις για να δουλεψει σωστα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχει Sony, αν είναι δυνατόν... (x compact ακόμα)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχει Sony, αν είναι δυνατόν... (x compact ακόμα)

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Η gcam δεν παίζει σε κανένα sony δυστυχώς και ούτε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα κινητο εχει ρομ απο το sammobile και η samsung σε servise ξαναπερασει τη δικη της ρομ ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προβλημα μη συμβατοτητας λογο root η κερνελ? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγή android πχ από 9 σε 10 το break up της Google κάνει να το επαναφέρουμε εάν το έχουμε πάρει στην 9; περιέχει πράγματα που μπορεί να μην δουλεύουν σωστά στην επόμενη έκδοση android η περιέχει μόνο ρυθμίσεις, κωδικούς;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλαγή android πχ από 9 σε 10 το break up της Google κάνει να το επαναφέρουμε εάν το έχουμε πάρει στην 9; περιέχει πράγματα που μπορεί να μην δουλεύουν σωστά στην επόμενη έκδοση android η περιέχει μόνο ρυθμίσεις, κωδικούς;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

break up? Μήπως εννοείς backup?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, χτες εκει που εβλεπα ενα βιντεο mp4 στο κινητο, παγωσε το playback, πετα μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει το αρχειο(αφου ειχα δει ομως το μισο), και μετα μαυρη οθονη.

Κατοπιν, αφου δεν εβλεπα τιποτε περα απο το μαυρο, αναγκαστικα restart.

Και οταν εκανε boot, μετα εβγαλε μηνυμα (δεν το θυμαμαι ακριβως), οτι το android βρηκε καποιο προβλημα με την καρτα μνημης (kingston λιγων μηνων), και εκανε κατι σαν επιδιορθωση, και κατοπιν μπηκε κανονικα στο περιβαλλον του android.

Σημειωτεον δε, οτι το εν λογω βιντεο, οπως και αλλα στον ιδιο καταλογο, τα εχω δει χωρις προβλημα στο παρελθον. Και δεν εχω αλλα προβληματα με το τηλεφωνο, παροτι διαφορα δεδομενα υπαρχουν εκει(πχ χαρτες sygic).

Τι λετε εσεις; Φταιει οντως η καρτα; ή παιζει τιποτε αλλο; Σας εχει τυχει; Να το αγνοησω, αλλα μετα τι; Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, χτες εκει που εβλεπα ενα βιντεο mp4 στο κινητο, παγωσε το playback, πετα μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει το αρχειο(αφου ειχα δει ομως το μισο), και μετα μαυρη οθονη.

Κατοπιν, αφου δεν εβλεπα τιποτε περα απο το μαυρο, αναγκαστικα restart.

Και οταν εκανε boot, μετα εβγαλε μηνυμα (δεν το θυμαμαι ακριβως), οτι το android βρηκε καποιο προβλημα με την καρτα μνημης (kingston λιγων μηνων), και εκανε κατι σαν επιδιορθωση, και κατοπιν μπηκε κανονικα στο περιβαλλον του android.

Σημειωτεον δε, οτι το εν λογω βιντεο, οπως και αλλα στον ιδιο καταλογο, τα εχω δει χωρις προβλημα στο παρελθον. Και δεν εχω αλλα προβληματα με το τηλεφωνο, παροτι διαφορα δεδομενα υπαρχουν εκει(πχ χαρτες sygic).

Τι λετε εσεις; Φταιει οντως η καρτα; ή παιζει τιποτε αλλο; Σας εχει τυχει; Να το αγνοησω, αλλα μετα τι; Τι να κανω;

 

Αν έκανες copy/paste το αρχείο, μπορεί να έγινε κάποιο σφάλμα στη μεταφορά. Διέγραψε το αρχείο, αν δεν διαγράφηκε με την επιδιόρθωση, και ξανακάνε copy/paste. Συμβαίνουν αυτά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες συσκευές Sony, Samsung κλπ της τάξης των 200-300 ευρώ έχουν USB type-C και όχι το κλασσικό micro usb
Link to comment
Share on other sites

Αν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα να μεταφέρετε τις επαφές σας από το nokia 630 στο xiaomi, τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο λογισμικού επαφών εξαγωγής vCard Export Import. Μπορεί να σας βοηθήσει να μεταφέρετε όλες τις επαφές σας.

Περισσότερες πληροφορίες: - Εισαγωγή εξαγωγής vCard

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να παίξω αρχεία (μουσική και βίντεο) από android (έκδοση 8.1) διαμέσω wifi σε smart tv; Κάτι αντίστοιχο που κάνει το Youtube (δίχως να κάνω screen sharing). Κάποια εφαρμογή φαντάζομαι...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...