Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,εδω και καμια βδομαδα η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα στο redmi 3s μου και εβαλα το gsam και παρατηρησα οτι οι υπηρεσιες google 'εκαναν παρτυ' με πανω απο 60 %. Εκανα μια εκκαθαριση cache αλλα τιποτα. Δεν με αφηνει να κανω εκκαθαριση δεδομενων ουτε απενεργοποιηση ή απεγκατασταση...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,εδω και καμια βδομαδα η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα στο redmi 3s μου και εβαλα το gsam και παρατηρησα οτι οι υπηρεσιες google 'εκαναν παρτυ' με πανω απο 60 %. Εκανα μια εκκαθαριση cache αλλα τιποτα. Δεν με αφηνει να κανω εκκαθαριση δεδομενων ουτε απενεργοποιηση ή απεγκατασταση...

 

Aν οι υπηρεσίες google σου έδιναν δυνατότητα για απενεργοποιηση ή απεγκατασταση δεν θα δούλευε τίποτα στο κινητό σου.

Και σε μένα δεν μου δίνει αυτή τη δυνατότητα, αλλά μπορώ να κάνω Κατάργηση Εγκατάστασης Ενημερώσεων που είναι ίδιο με την εκκαθάριση δεδομένων αν ποτέ δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα σαν αυτό που περιγράφεις.

 

Οπότε ρώτα και στο θέμα της συσκευής σου ή στο xda μήπως και το έχει και άλλος αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιουσα την προεγκατεστημενη εφαρμογή για Mail που έχουν τα Samsung. Και από τον περασμένο Αύγουστο και μετά, σταμάτησε na κάνει ανανέωση για νέα Mail. Τι μπορώ να κάνω;

Εχω περασμένη την τελευταία έκδοση.

Ειχα μέσα δύο λογαριασμούς. Έναν Yahoo κ έναν Gmail ff61083faa097fafef1a9ba2c503840d.jpg

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιουσα την προεγκατεστημενη εφαρμογή για Mail που έχουν τα Samsung. Και από τον περασμένο Αύγουστο και μετά, σταμάτησε na κάνει ανανέωση για νέα Mail. Τι μπορώ να κάνω;

Εχω περασμένη την τελευταία έκδοση.

Ειχα μέσα δύο λογαριασμούς. Έναν Yahoo κ έναν Gmail

 

 

Ρώτα πρώτα στα νήματα των Samsung και αν δεν βρεις λύση κάνε Εκκαθάριση Δεδομένων της εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφορίες του τηλεφώνου, μέσα στις ρυθμίσεις, ψάξε την έκδοση και την ονομασία της Ρόμ.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν android θα έβλεπες κάπου να έχει play store. Αυτό που θες να κάνεις μπορείς να το κάνεις με ένα android tv box. Το συνδέεις στην τηλεόραση και γίνεται android.

Δες το σχετικό thread: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335891&page=830

Link to comment
Share on other sites

Εχει Store αλλα οχι της google και εγω δεν θελω να κατεβασω κατι απο το Playstore θέλω να κανω install ενα δικο μου app που παιζει σε android
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Φυσικα και κατασκοπευουν αφου εχουν πετυχει το 99.99% των χρηστων να χρησιμοποιουν τις ιδιες εφαρμογες. facebook Instagram Google Youtube.

Ακομα και μια γιαγια τα ξερει.Αυτο που θα ηθελα να σας πω ομως που ισως μερικοι δεν το γνωριζουν ειναι οτι ολες οι εταιρειες εδω και 5-6 χρονια παιρνουν ολα τα MAC-Address απο τις συσκευες που συνδεονται στο ρουτερ σας.

πχ. Η Cosmote ξερει αν πασα στιγμη οτι στο Router μου ειναι συνδεμενα κινητα ταβλετ και υπολογιστες και φυσικα ξερει τι "ζηταει" το καθενα.

Παλια δεν γινοτανε αυτο το μονο που ηξερε ηταν το Mac address του router.

Εγω παραγγειλα αλλο ρουτερ αν και η λυση η σωστη ειναι να στησετε ενα Freebsd η οτι αλλο λειτουργικο θελετε που να λειιτουργει σαν firewall router στο δικτυο σας.Ετσι η καθε ετερεια θα ξερει μονο το mac του Firewall και τιποτα παραπερα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ είχαμε κουβέντα με φίλο για τους νέους επεξεργαστές κινητών που είναι always aware Εδώ και χρόνια, για τα έσοδα της Facebook και για το πόσο πιθανό είναι να μας ηχογραφεί, κατασκοπευει στα ίσα η Facebook από τα κινητά μας με κάμερες, μικρόφωνα και τοποθεσία.

Έτσι λοιπόν απεγκατεστησα την εφαρμογή και αποφάσισα να μπαίνω από browser.

 

μπορεις να δεις στις Αδειες του android κινητου σου τι προσβαση εχει η καθε εφαρμογη. Καθως επισης κ το αντιστροφο: δηλαδη για καθε αδεια πχ. μικροφωνο

ποιες εφαρμογες εχουν προσβαση. https://www.makeuseof.com/tag/stop-google-android-listening/

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις στις Αδειες του android κινητου σου τι προσβαση εχει η καθε εφαρμογη. Καθως επισης κ το αντιστροφο: δηλαδη για καθε αδεια πχ. μικροφωνο

ποιες εφαρμογες εχουν προσβαση. https://www.makeuseof.com/tag/stop-google-android-listening/

 

Αυτο δεν λεει τιποτα σου θυμιζω οτι και η microsoft και η apple εχουν backdoors στα λειτουργικα τους δηθεν για την τρομοκρατια κλπ κλπ κλπ.

πως ξερεις οτι οτι σου δειχνει το android ειναι και ετσι? Δεν το ξερεις απλα εχεις την ψευδαισθηση οτι ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απογευμα συζητω δια ζωσης με συγγενικό πρόσωπο για ένα πόνο στο γοφό που έχω τελευταία... Το κινητό μέσα στο δωμάτιο σε κατάσταση αναμονης (ανοιχτό δηλ) , και η συζητηση διαρκεί μερικά λεπτά.... Την επόμενη μερα, ξανά η ιδια συζήτηση με άλλο προσωπο, επίσης το κινητό βρισκεται παραδίπλα και αναφερομαι σε χόνδρους, τρίψιμο, φλεγμονή κτλ

 

Το απόγευμα, μπαίνω στον υπολογιστή και μου πεταει διαφήμιση για εμφυτεύματα στο γοφό!!!.... Έπαθα πλάκα και θυμήθηκα τα περί "μας ακούν......." :X

 

Σημείωση.... Ποτέ μα ποτέ δεν εχω κάνει search στο google για το θέμα (άλλωστε το πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερο, και είναι πολυ πρόσφατο), ούτε για άλλα ιατρικα ζητήματα......

 

Facebook app δεν εχω εγκατεστημένο ..... ( μόνο messenger lite)

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει ένα θέμα στο παρελθόν ότι όντως η google σας "ακουει" και πετάει ανάλογες διαφημίσεις. Αν κοιτάξει κάποιος στα δικαιώματα των εφαρμογών της google θα διαπιστώσει ότι έχει δώσει την άδεια του στη google να χρησιμοποιεί το μικρόφωνο της συσκευής.

 

Στο iOS δεν συμβαίνει το παραπάνω αλλά ισχύει το κλασικό που αν ψάξω κάτι στο google μετά μπορεί να μου πετάξει διαφήμιση στο ινσταγκραμ.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει ένα θέμα στο παρελθόν ότι όντως η google σας "ακουει" και πετάει ανάλογες διαφημίσεις. Αν κοιτάξει κάποιος στα δικαιώματα των εφαρμογών της google θα διαπιστώσει ότι έχει δώσει την άδεια του στη google να χρησιμοποιεί το μικρόφωνο της συσκευής.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

μα αυτο γραφει το link που εβαλα κ δειχνει πως να το απενεργοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου έγραψα για play store δηλαδή της google. Να δέχεται δηλαδή αρχεία apk άσχετα αν τα κατεβάσεις από το play store ή αν είναι δικά σου. Το store της F&U λογικάθα είναι σαν το Samsung store κλπ που έχουν αρχεία για το δικό τους λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,εδω και καμια βδομαδα η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα στο redmi 3s μου και εβαλα το gsam και παρατηρησα οτι οι υπηρεσιες google 'εκαναν παρτυ' με πανω απο 60 %. Εκανα μια εκκαθαριση cache αλλα τιποτα. Δεν με αφηνει να κανω εκκαθαριση δεδομενων ουτε απενεργοποιηση ή απεγκατασταση...

 

Παιδια τελικα βρηκα συγκεκριμενα τι γινεται,στις υπηρεσιες google το motion detector βαραει κοκκινο με πανω απο 60 %(δειχνει να δουλευε ολο το βραδυ,το ειχα σε λειτουργια πτησης) το βρηκα με το betterbatterystats. Πως θα μπορουσα να το διορθωσω?

Edited by giannis_24
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα

 

Έχετε κάποια εφαρμογή email εναλλακτική του Gmail να μου προτείνετε?

 

Αυτό που θέλω να κάνει όμως είναι να διαχωρίζει (όπως κάνει και το Gmail) τις διαφημίσεις και να μην με ειδοποιεί για αυτές

 

Στο bluemail που δοκιμάζω τώρα δεν μπορώ να το πετύχω αυτό και με ειδοποιεί για κάθε email και μου σπάει τα νεύρα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα

 

Έχετε κάποια εφαρμογή email εναλλακτική του Gmail να μου προτείνετε?

 

Αυτό που θέλω να κάνει όμως είναι να διαχωρίζει (όπως κάνει και το Gmail) τις διαφημίσεις και να μην με ειδοποιεί για αυτές

 

Στο bluemail που δοκιμάζω τώρα δεν μπορώ να το πετύχω αυτό και με ειδοποιεί για κάθε email και μου σπάει τα νεύρα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τότε γιατί δεν χρησιμοποιείς το gmail? Τι πρόβλημα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν χρησιμοποιείς το gmail? Τι πρόβλημα έχει?
Έχω την εντύπωση ότι καίει περισσότερο μπαταρία και επειδή έχω και 2ο email θέλω να έχω 1 εφαρμογή για όλα

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα πρώτα στα νήματα των Samsung και αν δεν βρεις λύση κάνε Εκκαθάριση Δεδομένων της εφαρμογής
Ειχα ρωτήσει κ εκεί πριν λίγο καιρό και δεν πήρα απάντηση. Τελικά έκανα απεγκατάσταση εφαρμογης και ξανά εγκατάσταση. Φαίνεται να δουλεύει προς το παρόν.

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι καίει περισσότερο μπαταρία και επειδή έχω και 2ο email θέλω να έχω 1 εφαρμογή για όλα

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μένα δεν είναι στις top 10 εφαρμογές από άποψη κατανάλωσης, και έχω κάμποσους λογαριασμούς

 

Η εφαρμογή πέρα από Google παίρνει Exchange, Hotmail, Yahoo, κλπ

Εσένα ποιο δεν σου παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...