Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω απορία γενική για το λειτουργικό χρόνια τώρα που μου το κάνει σε όλες τις συσκευές. Έχω πάντα data on όπως και το GPS ανοιχτό στο high accuracy με απενεργοποιημένα τα WiFi/Bluetooth assist GPS, όπως επίσης και το Location History off. Αν το αφήσω το τηλέφωνο πάνω στο τραπέζι θα μου χάσει όλο το βράδυ από το 100% να πάει στο 95%. Αν βγω για δουλειές κανα τρίωρο, γιατί γυρνάω με πχ 92% χωρίς να το χρησιμοποιήσω καθόλου; Μόνο τα google play services έχουν πρόσβαση στο GPS και τίποτα άλλο, εφόσον δε χρησιμοποιήσω στο τρίωρο κάποια εφαρμογή. Ψάχνει το Gps background ανα πάσα στιγμή πού βρίσκομαι;
Άβυσσος η ψυχή του Android για το τι μπορεί να τρέχει από πίσω, είναι το μοναδικό μείον για μένα σε σχέση με το ios

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσω το τηλέφωνο πάνω στο τραπέζι θα μου χάσει όλο το βράδυ από το 100% να πάει στο 95%. Αν βγω για δουλειές κανα τρίωρο, γιατί γυρνάω με πχ 92% χωρίς να το χρησιμοποιήσω καθόλου;

 

Όταν κινείσαι οι δέκτες ψάχνουν να βρουν σήμα και είναι λογικό να καταναλώνουν παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Όταν κινείσαι οι δέκτες ψάχνουν να βρουν σήμα και είναι λογικό να καταναλώνουν παραπάνω

 

 

 

Δεκτό αλλά το πχ το iPhone γιατί δε χάνει αντίστοιχα; Και δε λέω να πέσει το iPhone από το 100% γιατί δε πέφτει εύκολα έπειτα από πλήρη φόρτιση, αλλά έπειτα από κανονική χρήση

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου δεν χάνει καθόλου αν κινούμαι για 3 ώρες και είναι android!

 

Έχω όμως τέρας μπαταρία και τέλεια διαχείριση από το λειτουργικό.;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου δεν χάνει καθόλου αν κινούμαι για 3 ώρες και είναι android!

 

Έχω όμως τέρας μπαταρία και τέλεια διαχείριση από το λειτουργικό.;)

έχεις το vibe p1 ;τι λέει από αναβαθμίσεις; παίρνει από την Lenovo? σε σχέση με xiaomi redmi note 4 που είμαι τώρα αξίζει να πάω σε Lenovo? εάν είμαστε off topic στείλε πμ απάντηση!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αλλά το πχ το iPhone γιατί δε χάνει αντίστοιχα; Και δε λέω να πέσει το iPhone από το 100% γιατί δε πέφτει εύκολα έπειτα από πλήρη φόρτιση, αλλά έπειτα από κανονική χρήση
Μην συγκρίνουμε τώρα μήλα με πορτοκάλια.

Άλλο λειτουργικό, άλλο hardware.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση, ότι γενικά τα κινητά όταν ταξιδεύεις καταναλώνουν πολύ μπαταρία και έχει να κάνει με τις κεραίες κινητής όποιο σύστημα και αν έχει κάποιος.

Προσωπικά όταν ταξιδεύω είτε με πλοίο είτε με αυτοκίνητο για κάπου με πολλά χιλιόμετρα, για να μην το κλείσω το βάζω σε λειτουργία πτήσης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κινείσαι οι πληροφορίες τοποθεσίας ρουφάνε τη μπαταρια με το μπουρί.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όταν κινείσαι οι πληροφορίες τοποθεσίας ρουφάνε τη μπαταρια με το μπουρί.
Προφανώς εννοείς με πλοήγηση ανοιχτή.

Αλλιώς δεν συμβαίνει αυτό που λες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς με πλοήγηση ανοιχτή.

Αλλιώς δεν συμβαίνει αυτό που λες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι όπως λες αλλά στη δική μου συσκευή τουλάχιστον έχω δει πως όταν κινούμαι οι υπηρεσίες Google κάνουν πάρτυ κανονικά. Κάτι έστρωσε με την αναβάθμιση σε oreo αλλά και πάλι βλέπω κάποια διαφορά.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι όπως λες αλλά στη δική μου συσκευή τουλάχιστον έχω δει πως όταν κινούμαι οι υπηρεσίες Google κάνουν πάρτυ κανονικά. Κάτι έστρωσε με την αναβάθμιση σε oreo αλλά και πάλι βλέπω κάποια διαφορά.
Ίσως στην συσκευή σου.

Κανένα θέμα στο OP3T, οπότε καλύτερα μην γενικευουμε.

Σπάνια να δω το Services να τρώει μπαταρία είτε παλιά στο Nougat, είτε εδώ και καιρό στο Oreo

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τρόπος να βλέπω την οθόνη του κινητού μου σε pc;

 

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τρόπος να βλέπω την οθόνη του κινητού μου σε pc;

 

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το mirecast ειναι ενα uss stick που το επιτρεπει αλλα πρεπει να το υποστηριζει η συσκευη σου , επισησ βρηκα στο ιντερνετ γο google chromecast 2 δες εδω στα ελληνικα

εχει βγει το νεο δες εδω https://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2-HD.html?from=drop στο σκρουτζ διαβασε σχολια γραφει τα καλυτερα , επισης μπορεις να μεταφερεις εικονα απο το υπολογιστη με google chrome πατωντας το cast , εκτος απο κινητο και ταμπλετ android , επισης ειδα οτι υπαρχει ακομα πιο φθηνο στο aliexpress δες εδω https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=200004329&initiative_id=AS_20181017022253&SearchText=miracast . αναλογα αμα το βιαζεσαι το αγοραζεις απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο , αλλα δεν ξερω αμα θα εχει τελωνειο αμα υπερβεις τα 20 ευρω αγορα διοτι κατι τετοιο ακουσα.

 

επισης δες εδω το καινουργιο το chrome cast 2 εδω δειχνει επιπλεον πως μπορεις να παιξεις παιχνιδια απο το κινητο και να προβαλονται και στην τηλεοραση , εκτος απο τα παραπανω.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
προσθηκη καινουργιο Ελληνικο chrome cast 2

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας το κινητο μου συνεχεια μου βγαζει οτι δεν εχει χωρο , ξερω οτι δεν εχει χωρο απο μονο του διοτι η συνολικη χωρητικοτητα του ιδιου του κινητου ειναι 4gb και του εχω βαλει και ssd καρτα μνημης , παρατηρησα οτι στον φακελο του κινητου DCIM υπαρχει ενας φακελος thumbnail που εχει μεσα συνεχεια ολες τις φωτογραφιες 2-3 πλες και δεν ξερω ποσες ακομα συνολικα ειναι 1500 αρχεια και συνολο 25mb αμα τις σβησω θα εχω προβλημα; η συσκευη μου ειναι huawei y550 , τι αλλο μπορει να εχει γεμησει την μνημη; το προγραμμα clean master μπορει να βοηθησει για να απελευθερωθει καποιος χωρος ή τι αλλο μπορω να προσεξω; πχ εχω παρατηρησει οτι βοηθαει στην αυξηση χωρου η διαγραφη σε καθεμια εφαρμογη αμα πας στις πληροφοριες να πατησεις εκκαθαριση, αλλα στο viber αμα το κανω θα χασω ολες τις συνομιλιες , σε αλλες εφαρμογες το εχω κανει , και οταν τις ανοιξεις ξεκινανε λες και τις ανοιγεις πρωτη φορα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

1)Πήγαινε... Ρυθμίσεις->Αποθηκευτικός χώρος->Εκκαθάριση προσωρινών δεδομένων.

 

2)Όταν κάνεις εκκαθάριση σε μία εφαρμογή συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, ξεκινάει η εφαρμογή σαν να την κατέβασες μόλις.

 

3)το Viber αν παίρνεις αντίγραφο ασφαλείας δεν θα χάνεις τις συνομιλίες.

 

Τη σήμερον ημέρα αφού μπορείς και δουλεύεις ένα κινητό με 4Gb αποθηκευτικό χώρο... είσαι ήρωας! δεν μπορώ να πω κάτι άλλο:lol:

Link to comment
Share on other sites

1)Πήγαινε... Ρυθμίσεις->Αποθηκευτικός χώρος->Εκκαθάριση προσωρινών δεδομένων.

 

2)Όταν κάνεις εκκαθάριση σε μία εφαρμογή συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, ξεκινάει η εφαρμογή σαν να την κατέβασες μόλις.

 

3)το Viber αν παίρνεις αντίγραφο ασφαλείας δεν θα χάνεις τις συνομιλίες.

 

Τη σήμερον ημέρα αφού μπορείς και δουλεύεις ένα κινητό με 4Gb αποθηκευτικό χώρο... είσαι ήρωας! δεν μπορώ να πω κάτι άλλο:lol:

 

εκκαθάριση προσωπικών δεδομένων που μου γράφεις θα μου διαγράψει τίποτα σημαντικό? .

 

όσο για το Viber πως θα κάνω αντίγραφο ασφαλείας και που θα γίνει? για να το επαναφέρω πίσω στο κινητό.

όσο για τον χώρο ξέρω ότι είναι μικρός αλλά ότι χρειάζομαι το έχω εγκαταστήσει, εξάλλου παιχνίδια δεν παίζω σπάνια να έχω κατεβάσει ένα παιχνίδι. κρατάω μόνο τις σημαντικές εφαρμογές.

 

Και πέτα το clean master,τζάμπα χώρο σου πιάνει.

 

τίποτα δεν κάνει? τι ακμή εναλλακτική εφαρμογή μπορώ να κατεβάσω? .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δες την εφαρμογή mirrorop

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το mirecast ειναι ενα uss stick που το επιτρεπει αλλα πρεπει να το υποστηριζει η συσκευη σου , επισησ βρηκα στο ιντερνετ γο google chromecast 2 δες εδω στα ελληνικα
εχει βγει το νεο δες εδω https://www.skroutz.gr/s/7657860/Google-Chromecast-2-HD.html?from=drop στο σκρουτζ διαβασε σχολια γραφει τα καλυτερα , επισης μπορεις να μεταφερεις εικονα απο το υπολογιστη με google chrome πατωντας το cast , εκτος απο κινητο και ταμπλετ android , επισης ειδα οτι υπαρχει ακομα πιο φθηνο στο aliexpress δες εδω https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=200004329&initiative_id=AS_20181017022253&SearchText=miracast . αναλογα αμα το βιαζεσαι το αγοραζεις απο Ελλαδα ειτε απο εξωτερικο , αλλα δεν ξερω αμα θα εχει τελωνειο αμα υπερβεις τα 20 ευρω αγορα διοτι κατι τετοιο ακουσα.

 

επισης δες εδω το καινουργιο το chrome cast 2 εδω δειχνει επιπλεον πως μπορεις να παιξεις παιχνιδια απο το κινητο και να προβαλονται και στην τηλεοραση , εκτος απο τα παραπανω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

εκκαθάριση προσωπικών δεδομένων που μου γράφεις θα μου διαγράψει τίποτα σημαντικό? .

 

Δεν λέω προσωπικών, λέω προσωρινών

Είναι αρχεία που κρατάνε οι εφαρμογές για να ανοίγουν γρηγορότερα κ.λ.π

Δεν σβήνουν κάτι σημαντικό...

 

 

 

όσο για το Viber πως θα κάνω αντίγραφο ασφαλείας και που θα γίνει? για να το επαναφέρω πίσω στο κινητό.

 

Μέσα στις ρυθμίσεις του Viber θα βρεις την επιλογή

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν κάνει? τι ακμή εναλλακτική εφαρμογή μπορώ να κατεβάσω?
Καμια. Σκουπιδια ειναι ολες τους!
Link to comment
Share on other sites

Καμια. Σκουπιδια ειναι ολες τους!

 

αρα πως καθαριζουμε το κινητο που εχει γεμισει; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

αρα πως καθαριζουμε το κινητο που εχει γεμισει; .
Δεν σου απάντησα πιό πάνω?:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...