Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κωδικό για κάθε φορά η άπαξ; γιατί στην email εφαρμογή τα email τα κατεβάζει αυτόματα με το που ανοίγει η εφαρμογή

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Μια φορά και είσαι ΟΚ. Βασικά το password σου δίνει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έχω μια οθόνη Android KitKat 4.4 στο αμάξι (BMW F20) κι ενώ εδώ κι ένα 6μηνο λειτουργούσαν όλα κομπλέ, τις τελευταίες δύο ημέρες τα Google Play Services μου βγάζουν ένα never ending error loop και δε μπορώ να κάνω τίποτα στην οθόνη γιατί πετάει συνέχεια το error.

Επικοινώνησα με την εταιρία, μου έστειλαν το stock image, το φλάσαρα, αλλά και πάλι όταν μπαίνω στο Play Store με τα στοιχεία μου για να κατεβάσω εφαρμογές και να χρησιμοποιήσω τα Maps, εκεί μου βγάζει μήνυμα για αναγκαστικό update των Google Play Services, όπου και το κάνω και ξαναμπαίνω στο ίδιο error loop.

Επισυνάπτω ένα βίντεο κι ένα screenshot με την έκδοση των Google Play Services.

Δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και με το παραπάνω!!

 

Video: https://www.dropbox.com/s/44rzf053j31kk90/20180823_132625.mp4?dl=0

 

20180824_073238.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ρουτ δεν ειναι; αν καταλαβα καλα;

αν ναι, δεν ειναι "υποχρεωτικο" να κανεις update τα play services,

εγω παμπαλαια εχω (μηνων πισω..) κι ολα δουλευουν ρολόι,

το disable του update (γιατι το κανει μονο του, αυτοματα),

το εχω κανει μεσα απο το titanium backup,

maps επισης εχω παλιοτερη εκδοση,

6.9 η οποια ειναι και πολυ πιο ελαφρια και πολυ καλυτερο ui απο

το καραφορτωμενο των τελευταιων εκδοσεων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έχω μια οθόνη Android KitKat 4.4 στο αμάξι (BMW F20) κι ενώ εδώ κι ένα 6μηνο λειτουργούσαν όλα κομπλέ, τις τελευταίες δύο ημέρες τα Google Play Services μου βγάζουν ένα never ending error loop και δε μπορώ να κάνω τίποτα στην οθόνη γιατί πετάει συνέχεια το error.

Επικοινώνησα με την εταιρία, μου έστειλαν το stock image, το φλάσαρα, αλλά και πάλι όταν μπαίνω στο Play Store με τα στοιχεία μου για να κατεβάσω εφαρμογές και να χρησιμοποιήσω τα Maps, εκεί μου βγάζει μήνυμα για αναγκαστικό update των Google Play Services, όπου και το κάνω και ξαναμπαίνω στο ίδιο error loop.

Επισυνάπτω ένα βίντεο κι ένα screenshot με την έκδοση των Google Play Services.

Δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να κάνω. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και με το παραπάνω!!

]

 

 

Και εγώ το είχα πάθει σε ένα Asus κινητό αυτό, δεν κατέβαινε η σωστή έκδοση των play services με αποτέλεσμα ... αυτό που περιγράφεις.

 

Αν και στην εικόνα φαίνεται να έχεις τα σωστά, προφανώς και εκ του αποτελέσματος, δεν είναι έτσι ( δεν ξέρω και τον επεξεργαστή σου ).

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/

Εδώ θα βρεις και θα κατεβάσεις τα σωστα play services και θα στρώσει.

Θέλει λίγο ψάξιμο, καλή επιτυχία. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό πρέπει να κάνω άλλα κάθε φορά που δοκιμάζω κάποια έκδοση Google Play Services και κολλάει μετά θέλω άλλο ένα τέταρτο για να ξαναφλασάρω τη rom και να δοκιμάσω το επόμενο services.

Επισυνάπτω μια φωτό από τα στοιχεία της οθόνης.

Τα services 12.8.74 είναι που τα γ@μ@νε όλα. Και από την έκδοση που βλέπω στην παρένθεση αντιστοιχεί σε 160DPI.

Δοκίμασα τα τελευταία beta services σε noDPI έκδοση αλλά ξανακράσαρε.

Κάποια ιδέα;

 

20180307_193727.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου το μήνυμα το είδες; ή τσάμπα γράφω;
Το είδα, δεν σου έγραψα κάτι γιατί δε με βοήθησε. Δε γίνεται να τρέξεις Sygic χωρίς να είναι updated τα services. Μου πετάει κατευθείαν μήνυμα.

Σε ευχαριστώ όπως και να'χει για τον χρόνο σου.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σαν έσχατη λύση πάντως, δοκίμασε να περάσεις τα microG αντί για google play services.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω, μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, βασικά το firmware έχει ήδη από τη μάνα του Play Store (αν παίζει κάποιο ρόλο).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

χμμμ το συγκεκριμένο είναι καλύτερα να μπαίνει μετά την εγκατάσταση της ρομ, ψάξε αν βρεις τρόπο να τα ξήλωσεις
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω ομαδοποίηση κλήσεων σε 7.1 ποια εφαρμογή να εγκαταστήσω;

Δηλαδή όλες οι κλήσεις πχ από Κώστας να είναι μια στο αρχείο με βάση χρονική κατάταξη. Κώστας (19)...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλε ενας φιλος μεσω bluetouth στο ταμπλετ φωτογραφιες και βιντεο που βγαλαμε σε διακοπες.

Τα αρχεια τα εμφανιζει κανονικα σαν αρχεια και μπορω να βλεπω τις φωτογραφιες στο ταμπετ αλλα δεν μπορω να τις βλεπω σε σειρα, πηγαινοντας το δαχτυλο απο δεξια προς τα αριστερα, παρα μονο μια μια. Να βγαινω εξω δηλαδη και να επιλεγω μεμονομενα την επομενη.

Στις φωτογραφιες που τραβαει το ιδιο το ταμπλετ αυτο δεν συμβαινει και τις εμφανιζει κοιλιομενα κανονικα χωρις προβλημα.

Δοκιμασα να μεταφερω τις φωτογραφιες σε αλλο φακελο, στην καρτα sd κλπ αλλα δεν αλλαξε κατι.

Επισεις αμα ανοιξω το app συλογη που ανοιγει φωτογραφιες και παω να κανω αναζητηση φωτογραφιων για να τις ανοιξω ετσι, μεσα στον φακελο εμαφανιζει μονο αυτεςπου εχει τραβιξει το ταμπλετ απο μονο του καθως και ΜΟΝΟ τα βιντεο που εστειλε ο φιλος. Οι αλλες φωτο δεν υπαρχουν!!!

Εχει κανεις καμια ιδεα;;;;

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το QuickPic μήπως κάνει τίποτα.

 

 

Ψάχνω για ομαδοποίηση των κλήσεων ανά αριθμό με κάποιον dialer. Δηλαδή όλες οι κλήσεις από ένα αριθμό να εμφανίζονται ως μια καταχώρηση. Το Truecaller το έχει άλλα είναι πολύ μικρή η γραμματοσειρά του κι όπως είδα δεν αλλάζει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ομαδοποίηση των κλήσεων ανά αριθμό με κάποιον dialer. Δηλαδή όλες οι κλήσεις από ένα αριθμό να εμφανίζονται ως μια καταχώρηση. Το Truecaller το έχει άλλα είναι πολύ μικρή η γραμματοσειρά του κι όπως είδα δεν αλλάζει.

 

Κ ο "μαμά" dialer του καθε κινητού το κανει αυτο.

Στην επεξεργασια της επαφης, στο νουμερο που εχεις αποθηκευσει, διπλα γραφει ενα +, για να προσθεσεις κι αλλο νουμερο.

Μπορεις να το δεις και στο pc, στις επαφες google

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλε ενας φιλος μεσω bluetouth στο ταμπλετ φωτογραφιες και βιντεο που βγαλαμε σε διακοπες.

Τα αρχεια τα εμφανιζει κανονικα σαν αρχεια και μπορω να βλεπω τις φωτογραφιες στο ταμπετ αλλα δεν μπορω να τις βλεπω σε σειρα, πηγαινοντας το δαχτυλο απο δεξια προς τα αριστερα, παρα μονο μια μια. Να βγαινω εξω δηλαδη και να επιλεγω μεμονομενα την επομενη.

Στις φωτογραφιες που τραβαει το ιδιο το ταμπλετ αυτο δεν συμβαινει και τις εμφανιζει κοιλιομενα κανονικα χωρις προβλημα.

Δοκιμασα να μεταφερω τις φωτογραφιες σε αλλο φακελο, στην καρτα sd κλπ αλλα δεν αλλαξε κατι.

Επισεις αμα ανοιξω το app συλογη που ανοιγει φωτογραφιες και παω να κανω αναζητηση φωτογραφιων για να τις ανοιξω ετσι, μεσα στον φακελο εμαφανιζει μονο αυτεςπου εχει τραβιξει το ταμπλετ απο μονο του καθως και ΜΟΝΟ τα βιντεο που εστειλε ο φιλος. Οι αλλες φωτο δεν υπαρχουν!!!

Εχει κανεις καμια ιδεα;;;;

Μετέφερε τις φώτο στο φάκελο που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες που τραβάς με το τάμπλετ για να στις εμφανίζει στη συλλογή. Θα πας internal storage και Συνήθως είναι ο φάκελος DCIM->camera

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κ ο "μαμά" dialer του καθε κινητού το κανει αυτο.

Στην επεξεργασια της επαφης, στο νουμερο που εχεις αποθηκευσει, διπλα γραφει ενα +, για να προσθεσεις κι αλλο νουμερο.

Μπορεις να το δεις και στο pc, στις επαφες google

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Εννοώ όταν πχ έχω δεχτεί κλήσεις από Κώστα, Γιάννη, παλι Κωστα και πάλι Γιάννη. Το ιστορικό τώρα είναι:

Γιάννης

Κώστας

Γιάννης

Κωστας

 

Θέλω να εμφανίζεται ως εξης:

Γιάννης (2)

Κώστας (2)

 

Αυτό.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ όταν πχ έχω δεχτεί κλήσεις από Κώστα, Γιάννη, παλι Κωστα και πάλι Γιάννη. Το ιστορικό τώρα είναι:

Γιάννης

Κώστας

Γιάννης

Κωστας

 

Θέλω να εμφανίζεται ως εξης:

Γιάννης (2)

Κώστας (2)

 

Αυτό.

 

True phone Dialer & contacts κάνει ακριβώς αυτό που θες (και πολλά άλλα).

Απλά κορυφαίο

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερε τις φώτο στο φάκελο που αποθηκεύονται οι φωτογραφίες που τραβάς με το τάμπλετ για να στις εμφανίζει στη συλλογή. Θα πας internal storage και Συνήθως είναι ο φάκελος DCIM->camera

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Τις εβαλα και εκει. Ηταν απο τα πρωτα πραγματα που εκανα, αλλα δεν εκανε κατι διαφορετικο. Εβλεπε τις φωτογραωιες οιυ τραβαει αυτο αλλα οχι τις αλλες!

Link to comment
Share on other sites

Στο Truecaller είναι πολύ μικρή η γραμματοσειρά.

Αν υπάρχει κάποιο άλλο με μεγάλα γράμματα όπως του λειτουργικού.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στο Truecaller είναι πολύ μικρή η γραμματοσειρά.

Αν υπάρχει κάποιο άλλο με μεγάλα γράμματα όπως του λειτουργικού.

 

True phone και όχι true caller. Είναι διαφορετικά.

Γράψε στο playstore true phone, εγκατέστησε το και θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...