Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω τι γράφει στην περιγραφή του, δεν είμαι τυφλός. Είπα ότι δεν πιάνει καθόλου. Έχοντας τους χάρτες στο προσκήνιο για πάνω από 5 λεπτά και δεν δίνει στίγμα.

 

Ας απαντήσει κάποιος που διαβάζει πρώτα τι γράφουμε...

Μια χαρά βλέπω τι γράφεις και σου απάντησα τι ισχύει.

Οπότε κατάλαβε ότι έχει πρόβλημα η συσκευή σου ή δεν δουλεύει καλά το Wi-Fi.

 

Για σιγουριά, γύρνα το στο High Priority και βγες σε ανοιχτό χώρο.

Αν κλειδώσει σήμα κανονικά, τουλάχιστον ξέρεις ότι ο δέκτης GPS είναι οκ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπω τι γράφεις και σου απάντησα τι ισχύει.

Οπότε κατάλαβε ότι έχει πρόβλημα η συσκευή σου ή δεν δουλεύει καλά το Wi-Fi.

 

Για σιγουριά, γύρνα το στο High Priority και βγες σε ανοιχτό χώρο.

Αν κλειδώσει σήμα κανονικά, τουλάχιστον ξέρεις ότι ο δέκτης GPS είναι οκ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ο δέκτης gps δουλεύει κανονικά στο high accuracy και στο gps only. Μόνο στο battery saving δεν δουλεύει με τα δίκτυα wifi και κινητής. Το wifi δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ο δέκτης gps δουλεύει κανονικά στο high accuracy και στο gps only. Μόνο στο battery saving δεν δουλεύει με τα δίκτυα wifi και κινητής. Το wifi δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα.

 

μιας και που έχουμε την ίδια συσκευή εγώ έχω πάντα μόνιμα ανοιχτό το gps σε battery saving όταν είμαι με κάποιο δίκτυο/δεδομένα με βρίσκει αμέσως π.χ στο google map/sygic/copilot αλλά χωρίς δίκτυο σπάνια και αν

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μιας και που έχουμε την ίδια συσκευή εγώ έχω πάντα μόνιμα ανοιχτό το gps σε battery saving όταν είμαι με κάποιο δίκτυο/δεδομένα με βρίσκει αμέσως π.χ στο google map/sygic/copilot αλλά χωρίς δίκτυο σπάνια και αν

 

Εμένα δεν με βρίσκει καθόλου, αυτό είναι το θέμα. Σε ποια έκδοση MIUI είσαι; Είμαι στην 9.6.2 global stable και προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει η έκδοση ή κάτι άλλο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω αυτην την συσκευη*https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-china-mobile-a3s*πριν απο περιπου 5 μερες μου brickare και μετα απο αρκετο διαβασμα και ψαξιμο καταφερα να του περασω μεσω fastboot μια ρομ η οποια ειναι rooted αλλα δυστηχως δεν μου δουλευει το app Vodafone TV λογο του ρουτ,υπαρχει καποιος τροπος να ενεργοποιω και να απενεργοποιω το ρουτ οποτε θελω ωστε να δουλευει και η εφαρμογη??

 

 

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη mod έκδοση του YouTube. Μπαίνει και σε root και σε no root κινητά. Έχει background playback καθόλου διαφημίσεις black theme swipe controls όπως στον mx player για ένταση και φωτεινότητα απίστευτα βολικό μπορείς να δεις 4k σε κινητά με χαμηλότερη ανάλυση και πολλά άλλα. Το δουλεύω κάνα 2 χρόνια από τότε που βγήκε η εμπειρία του YouTube απογειώθηκε. Πάντα δηλαδή είχα mod YouTube χωρίς διαφημίσεις και playback αλλά το vanced το εμπλούτισε ακόμα παραπάνω.

Το εγκατέστησα στην συσκευή μου (non root). Υπάρχει επιλογή για αφαίρεση της αυτόματης αναπαραγωγής και τρόπος να πας "μπρος πίσω" το βίντεο σε full screen (δεν μου εμφανίζει την μπάρα);

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα στην συσκευή μου (non root). Υπάρχει επιλογή για αφαίρεση της αυτόματης αναπαραγωγής και τρόπος να πας "μπρος πίσω" το βίντεο σε full screen (δεν μου εμφανίζει την μπάρα);

Και η αυτόματη αναπαραγωγή γίνετε disable και με double tap αριστερά δεξιά πας μπρος πίσω κανονικά

 

8b1b081c26d24a4b16bc4333a2ef5983.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο store αυτό.

 

Από εδώ πάρτο...

 

https://vanced.azurewebsites.net/

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ευχαριστώ. Το εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα.

Μπερδεύτηκα παιδιά και το κατάλαβα εκ των υστέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να εγκαταστήσω το mx player pro στο αμαξι που έχει μικρή ανάλυση και 7.1.2 Android αλλά στην αρχή που ζητάει επιβεβαίωση των όρων δεν φαίνεται το κουμπί να πατήσω οκ! υπάρχει τρόπος να κάνω εκείνη την στιγμή rotate την οθόνη για να δω έστω και στα πλάγια το κουμπί που πρέπει να πατήσω;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να εγκαταστήσω το mx player pro στο αμαξι που έχει μικρή ανάλυση και 7.1.2 Android αλλά στην αρχή που ζητάει επιβεβαίωση των όρων δεν φαίνεται το κουμπί να πατήσω οκ! υπάρχει τρόπος να κάνω εκείνη την στιγμή rotate την οθόνη για να δω έστω και στα πλάγια το κουμπί που πρέπει να πατήσω;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Screen orientation νομίζω λέγεται μια εφαρμογή που γυρνάς όπως θέλεις την.οθόνη. Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να το ψάξω, αν θέλεις ψαξτο λίγο στο play. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο λειτουργικό του Android (χρόνια χρήστης των Lumia συσκευών (800, 930, 950) και κολλημένος με την Microsoft με Hotmail λογαριασμό και φανατική χρήση ημερολογίου και με χρήση cortana και windows 10 στο laptop και απόλυτη συμβατότητα και συγχρονισμός των πάντων). Πριν μέρες αγόρασα το Nokia8 (καψούρα Nokia) και έχω κάποιες απορίες για το πως (και αν) γίνονται κάποια πράγματα. Για αρχή κατέβασα το outlook και πέρασα εκεί τον λογαριασμό μου. Όλα καλά. Μετά πήγα στις επαφές και βάζω φίλτρο να συγχρονίσει τις επαφές του Hotmail. Αφού τις κατέβασε χωρίς φωτογραφίες, αυτό που παρατήρησα μετά είναι ότι απαιτεί απίστευτο χρόνο για συγχρονισμό των οποιονδήποτε αλλαγών κάνω στις επαφές (μπορεί και 2-3 μέρες, είτε την αλλαγή την κάνω από το κινητό είτε την αλλαγή την κάνω μέσα από το Hotmail.com).

Ένα άλλο μεγάλο θέμα που αντιμετωπίζω είναι το ημερολόγιο. Η εφαρμογή του outlook στο κινητό έχει το ημερολόγιό μου κανονικά αλλά το android δεν το δέχεται σαν default ημερολόγιο. Επίσης, το widget του outlook είναι αίσχος για να το εμφανίσω σαν ημερολόγιο στην οθόνη. Προσπαθώ με λίγα λόγια να κάνω αυτό που είχα στο lumia αλλά δεν τα καταφέρνω (φαινόντουσαν τα events στην οθόνη).

 

Αυτό που σκέφτηκα και παλεύω εδώ και 2 μέρες να κάνω είναι το εξής: τα μεταφέρω όλα μου τα data (επαφές, ημερολόγιο κλπ) στο google account και να έχω σαν βασικό account το gmail account. Αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής: Γίνεται, αν εγώ προσθέσω μια επαφή στο κινητό, αυτήν να συγχρονίσει και με το gmail και με το outlook? Το ίδιο θα ήθελα να δω αν γίνεται και στο ημερολόγιο, δηλαδή με το που προσθέτω ένα event στο gmail ημερολόγιο, να φεύγει και να συγχρονίζει και στο Hotmail. Θέλω με λίγα λόγια να κρατάω Up to date και το Hotmail account καθώς είναι το βασικό μου account στο pc με τα windows 10 (με cortana κλπ).

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα 2-3 αλλά δεν γυρνούσε την οθόνη καμία!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δοκίμασε την παρακατω, σε εμένα δούλεψε και μου το κράτησε σε μια περίπτωση που δε γυρνούσε με τίποτα. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.afterecho.android.setorientation

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την παρακατω, σε εμένα δούλεψε και μου το κράτησε σε μια περίπτωση που δε γυρνούσε με τίποτα. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.afterecho.android.setorientation

όκ θα την δοκιμάσω αύριο! βασικά θέλω για μια φορά να μου γυρίσει την αρχική οθόνη αποδοχής των terms του mx player γιατί τώρα σε οριζόντια δεν φαίνεται το yes!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα 2-3 αλλά δεν γυρνούσε την οθόνη καμία!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δοκίμασε κι αυτήν...Set Orientation Είναι διαφορετική από αυτήν που προτάθηκε από τον @marras

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτή που λέει ο χαλαρός είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ, αλλά δεν τη βρίσκω πλέον στο play...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτή που λέει ο χαλαρός είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ, αλλά δεν τη βρίσκω πλέον στο play...

Η εφαρμογή δεν υπάρχει πια στο PlayStore αλλά την κατεβάζεις από apkmirror.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,μια βοηθεια θελω αν υπαρχει εφαρμογη που να βγαινει η ωρα AOD οχι μονο της ελλαδας αλλα και αλλης χωρας γιατι θελω να ξερω τι ωρα ειναι στο αλλο κρατος για να παιρνω τηλεφωνο το γιο μου που σπουδαζει εξω,κοιταξα μια εφαρμογη AOD αλλα δειχνει μονο την ωρα ελλαδος,ενος φιλου μου ομως που εχει ενα samsung j7 2017 που υποστηριζει η συσκευη AOD μπορει να εχει στη μαυρη οθονη του 2 διαφορετικες ωρες,εγω έχω ενα lenovo vibe p1,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Σε android 5.1 αντιμετωπίζω το εξής: εφαρμογές όπως το viber και το messenger (έχει απενεργοποιηθεί από την Ασφάλεια η αυτόματη έναρξή τους) μόλις γίνει σύνδεση στο ίντερνετ είτε μέσω wifi είτε μέσω δικτύου κινητής, ξεκινάνε να στέλνουν ειδοποιήσεις νέων μηνυμάτων. Πως μπορώ να το αποτρέψω αυτό και να μου έρχονται ειδοποιήσεις μόνο όταν "τρέξω" τις εφαρμογές και όχι κάθε φορά που συνδέομαι στο ίντερνετ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...