Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι διαφορές έχει σε σχέση με το απλό;

Dark theme περισσότερο για αυτό το είχα βάλει δεν το είχε το απλό. Και αρκετά πράγματα πάνω στις ειδοποιήσεις αρκετά πιο γρήγορο πιστεύω μόλις το δοκιμάσετε δεν θα ξανά πάτε στο άλλο. Τουλάχιστον στην ταχύτητα ήταν ανώτερο. Έχω κάτι μήνες να το δουλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Dark theme περισσότερο για αυτό το είχα βάλει δεν το είχε το απλό. Και αρκετά πράγματα πάνω στις ειδοποιήσεις αρκετά πιο γρήγορο πιστεύω μόλις το δοκιμάσετε δεν θα ξανά πάτε στο άλλο. Τουλάχιστον στην ταχύτητα ήταν ανώτερο. Έχω κάτι μήνες να το δουλέψω.

 

Ωραίος, ευχαριστώ.

Υγ. Βρήκα και τρίτο telegram στο f-droid! Wtf

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ.

Υγ. Βρήκα και τρίτο telegram στο f-droid! Wtf

 

Το απλό με το X έχουν πολύ μικρές διαφορές, λίγο-πολύ τις περιέγραψε ο κινγκ. Προσωπικά δοκίμασα το Χ, αλλά επειδή είχα ήδη στήσει πολύ καλά το απλό (themes) βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο και έμεινα στο αρχικό.

Το τρίτο που βρήκες δεν έχω ιδέα τι είναι, όπως και πολλά άλλα telegram που ξετρύπωσαν τελευταία στο play (fast-gold-go-s κλπ) ! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το απλό με το X έχουν πολύ μικρές διαφορές, λίγο-πολύ τις περιέγραψε ο κινγκ. Προσωπικά δοκίμασα το Χ, αλλά επειδή είχα ήδη στήσει πολύ καλά το απλό (themes) βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο και έμεινα στο αρχικό.

Το τρίτο που βρήκες δεν έχω ιδέα τι είναι, όπως και πολλά άλλα telegram που ξετρύπωσαν τελευταία στο play (fast-gold-go-s κλπ) ! :lol:

 

Απ' ότι κατάλαβα, είναι ο απλός αλλά του έχουν "βάλει χέρι" από το f-droid. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν αυτό, το ίδιο έχουν κάνει και στον Firefox αλλά εκεί τουλάχιστον του άλλαξαν όνομα και τον ονόμασαν fennec, εδώ φαίνονται ολόιδιοι. Θα τα δοκιμάσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

τα android φορμαρουν τις microsd καρτες σε φορματ (πχ FAT32) που δεν παιρνει μεγαλα αρχεια, οπως ταινιες ανω των 4gb κλπ ?
Link to comment
Share on other sites

Dark theme περισσότερο για αυτό το είχα βάλει δεν το είχε το απλό. Και αρκετά πράγματα πάνω στις ειδοποιήσεις αρκετά πιο γρήγορο πιστεύω μόλις το δοκιμάσετε δεν θα ξανά πάτε στο άλλο. Τουλάχιστον στην ταχύτητα ήταν ανώτερο. Έχω κάτι μήνες να το δουλέψω.

 

To απλο φυσικα και εχει Dark theme και απο μονο του αλλα και custom να φτιαξεις ακριβως οπως θες εσυ ή να κατεβασεις αλλων. Και μαλιστα AMOLED Black, οχι απλως σκουρο. Προσωπικα το δοκιμασα 4 φορες το Χ και ποτε δε το κρατησα

 

Π.χ. αυτο που εχω φτιαξει εγω δειχνει ετσι:

eQVfhFM.jpg

 

Απ' ότι κατάλαβα, είναι ο απλός αλλά του έχουν "βάλει χέρι" από το f-droid. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν αυτό, το ίδιο έχουν κάνει και στον Firefox αλλά εκεί τουλάχιστον του άλλαξαν όνομα και τον ονόμασαν fennec, εδώ φαίνονται ολόιδιοι. Θα τα δοκιμάσω και θα σας πω.

 

Το Telegram Ειναι open source οποτε εχει ανεβει και στο f-droid. To f-droid δε βαζει "χερι" σε κατι, οτι υπαρχει σε open source ανεβαινει αυτουσιο. Ο Firefox στο f-droid ειναι ο Firefox χωρις τα proprietary στοιχεια, Google Play services κτλ

 

Επισης επειδη το Telegram API ειναι ανοιχτο, οποιος θελει μπορει να φτιαξει τον δικο του Telegram Client

Edited by pgetsopoulos

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς, τουλάχιστον στις 50+ συσκευές android που έχω αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς, τουλάχιστον στις 50+ συσκευές android που έχω αλλάξει.

για τα κινητά δεν ειναι τοσο το θεμα, αλλα αν εχεις ταμπλετ που θες πολλες φορες να εχεις μαζι σου ταινιες, δεν εξυπηρετεί μιας και θα πρεπει να ειναι κατω απο 4gb τα αρχεια!

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

To απλο φυσικα και εχει Dark theme και απο μονο του αλλα και custom να φτιαξεις ακριβως οπως θες εσυ ή να κατεβασεις αλλων. Και μαλιστα AMOLED Black, οχι απλως σκουρο. Προσωπικα το δοκιμασα 4 φορες το Χ και ποτε δε το κρατησα

 

Π.χ. αυτο που εχω φτιαξει εγω δειχνει ετσι:

eQVfhFM.jpg

 

 

 

Το Telegram Ειναι open source οποτε εχει ανεβει και στο f-droid. To f-droid δε βαζει "χερι" σε κατι, οτι υπαρχει σε open source ανεβαινει αυτουσιο. Ο Firefox στο f-droid ειναι ο Firefox χωρις τα proprietary στοιχεια, Google Play services κτλ

 

Επισης επειδη το Telegram API ειναι ανοιχτο, οποιος θελει μπορει να φτιαξει τον δικο του Telegram Client

Έχω πολύ καιρό που το δούλευα δεν είχα βρει κάτι τότε σε κάποια πράγματα μου την έσπαγε. Λογικά βελτιώθηκε μιας και περνει συνεχώς updates.

Link to comment
Share on other sites

Το Telegram Ειναι open source οποτε εχει ανεβει και στο f-droid. To f-droid δε βαζει "χερι" σε κατι, οτι υπαρχει σε open source ανεβαινει αυτουσιο. Ο Firefox στο f-droid ειναι ο Firefox χωρις τα proprietary στοιχεια, Google Play services κτλ

 

Επισης επειδη το Telegram API ειναι ανοιχτο, οποιος θελει μπορει να φτιαξει τον δικο του Telegram Client

 

Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

παιζει και το exfat, ετσι εχω την δικη μου

 

δηλαδη το exfat υποστηριζει αρχεια πανω απο 4gb?

και βεβαια, τετοιο τυπου φορματ θα γινει μεσα απο το android η θα πρεπει να το κανουμε απο υπολογιστη ?

ρωταω γιατι οσο θυμαμαι το android δεν μας ρωταει για τον τυπο που θελουμε να φορμαριστει η καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υποστηρίζει, εγώ το έκανα γιατί με το fat32 δεν έσβηνε τα αρχεία εντελώς στο δικό μου πάντα, αλλά έπιαναν χώρο ακόμα και μετά τη διαγραφή, και το έκανα σε pc με card reader
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Sync.ME δεν μπορείς πλέον να συγχρονίσεις άτομα που δεν έχεις φίλους στο Facebook;

Παλιά θυμόμουν ότι ακόμα κι αν δεν ήταν στους φίλους σου, έκανες αναζήτηση στο Facebook κι αντιστοίχιζες το προφίλ του, τώρα όμως όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα να γίνεται πλέον, μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ενα νεο gmail ως google account, σε ενα android κινητο, το οποιο ηδη χρησιμοποιουσα, φυσικα μεχρι τωρα, με ενα αλλο google account.

 

Αφου περασα λοιπον το νεο google account, πηγα στο play store και το εβαλα να δει για updates στις εφαρμογες μου. Δειχνει ομως να εχει κολησει για παντα!

 

Μη μου πειτε οτι δεν κανει αντιστοιχηση του νεου account με τις υπαρχουσες εφαρμογες, και οτι πρεπει να τις κανω uninstall και μετα παλι εγκατασταση με το νεο account! Δεν θα το αντεξω! :(

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Sync.ME δεν μπορείς πλέον να συγχρονίσεις άτομα που δεν έχεις φίλους στο Facebook;

Παλιά θυμόμουν ότι ακόμα κι αν δεν ήταν στους φίλους σου, έκανες αναζήτηση στο Facebook κι αντιστοίχιζες το προφίλ του, τώρα όμως όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα να γίνεται πλέον, μου διαφεύγει κάτι;

το διάβασα και στο reddit, δοκίμασε με το cosy for Facebook

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα και στο reddit, δοκίμασε με το cosy for Facebook

Χειροκίνητα πως περνάς εκεί μια επαφή; Πας Import Manual...αλλά μετά τι γράφεις στα πεδία;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ buggy ακόμη το CoSy.

3 φορές του έχω δώσει ευκαιρία, και στο τέλος πάντα το κάνω uninstall.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητα πως περνάς εκεί μια επαφή; Πας Import Manual...αλλά μετά τι γράφεις στα πεδία;

τις συνδέεις πρώτα

Είναι πολύ buggy ακόμη το CoSy.

3 φορές του έχω δώσει ευκαιρία, και στο τέλος πάντα το κάνω uninstall.

Έφαγα τα ματάκια μου μέχρι να δω χειροκίνητα πως γίνεται (παρόλο αυτά δουλεύει 100%)...καμία σχέση με την απλότητα που είχε το Sync.ME...ακόμα και με τον αριθμό αν τον είχες περάσει έβρισκε το προφίλ αλλά είπαμε τώρα δεν...παρόλο τις πολλαπλές ενημερώσεις του...

 

Για αυτόματη αντιστοίχιση επαφών που βρίσκονται στην λίστα φίλων σας του Facebook, πας Import...Import friends Via login into your account....τικάρεις ή όχι μετά ένα-ένα στα αποτελέσματα που βρήκε ανάλογα με το αν είναι σωστό ή όχι το προφίλ και πατάς στο τέλος Sync now.

 

Για να περάσεις χειροκίνητα μια επαφή που δεν βρίσκεται στην λίστα των φίλων σου, πας Import...Manual και στο πεδίο Input βάζεις το url του προφίλ που θέλεις π.χ https://www.facebook.com/@@@@@ ή γράφεις τον αριθμό προφίλ του Facebook ID βρίσκοντάς τον από εδώ...https://findmyfbid.com/ ....πατάς CHECK, κοιτάς αν στο πεδίο Name είναι πράγματι αυτό που θες, πατάς ADD και BACK.

Πας Contacts, βρίσκεις την επαφή που θέλεις να αντιστοιχίσεις, πατάς το κόκκινο κυκλάκι, βρίσκεις την επαφή που την έχεις ήδη προσθέσει στο facebook και πατάς Sync now

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει λίγο φασαρία - μπελαλιδικο και θέλει και προσοχή γιατί έκανα import το αρχείο που βγάζει σε δεύτερο κινητό και μου τα έκανε μαντάρα, αλλά γενικά δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω disable το sync, ειδικα για το google account.

Παλιοτερα θυμαμαι, σε εκδοσεις 4-5 του android, το εκανες μεμονωμενα για καθε 'account' που ηταν δηλωμενο, στα accounts του κινητου (facebook, google, opera, κλπ).

Τωρα που κοιταζω σε android 7, εψαξα, οντως μεσα στο google account στο κινητο, και δεν βλεπω τετοια επιλογη. Αν δεν κανω λαθος και δεν μου ξεφευγει κατι, εχει μια και μονη 'ομαδικη' επιλογη, για uncheck σε 'sync' για ολα τα accounts.

Κανω λαθος;

Ειναι καπου αλλου η επιλογη για sync και μου διαφευγει;

Πειτε μου σας παρακαλω, γιατι θελω να την απενεργοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...