Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Ισως φτιάξει με μελλοντική αναβάθμιση.. διαφορετικά το lite..

 

ουτε το lite αποθηκεύει.... για αυτό και το προτιμούν όλοι γιατί έχει τα απόλυτος απαραίτητα

 

και το κανονικό δεν χάλασε απλά έγινε αφαίρεση για συγκεκριμένο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω τους αποθηκευμένους κωδικούς wifi. Δεν μπόρεσα ούτε με κάποια εφαρμογή τύπου ρεκοβερυ ούτε μέσω κάποιου μάνατζερ. Και με τους 2 τρόπους μου εμφανίζεις ένα άδειο φάκελο. Κάποια άλλη ιδέα? (root, aosip 8.1)
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω τους αποθηκευμένους κωδικούς wifi. Δεν μπόρεσα ούτε με κάποια εφαρμογή τύπου ρεκοβερυ ούτε μέσω κάποιου μάνατζερ. Και με τους 2 τρόπους μου εμφανίζεις ένα άδειο φάκελο. Κάποια άλλη ιδέα? (root, aosip 8.1)
Για δες αυτό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phuongpn.wifipasswordmaster

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phuongpn.wifipasswordmaster

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος. Αυτό δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα χτες σε oreo. Στις κλησεις πρεπει να κανω κινηση απο κατω προς τα πανω, για να απαντησω.

Εγω θελω οπως παλια, swipe απο αριστερα προς δεξια.

Πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες οπότε έχω ενημέρωση για εφαρμογή η θέλω να εγκαταστήσω καινούργια το google play store μου δείχνει "λήψη σε εκκρεμότητα" και δεν κατεβαίνει τπτ. Βρήκα κάποια λύση με το να καθαρίζω δεδομένα και cache του play store στις εφαρμογές αλλά πρέπει να το κάνω κάθε φορά έστω και για μία εφαρμογή. Τι συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα χτες σε oreo. Στις κλησεις πρεπει να κανω κινηση απο κατω προς τα πανω, για να απαντησω.

Εγω θελω οπως παλια, swipe απο αριστερα προς δεξια.

Πως γινεται;

Αυτό έχει να κάνει με την συσκευή σου. Πιθανότατα δεν αλλάζει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάποια εφαρμογή Android για να στέλνω μηνύματα SMS μέσο ίντερνετ σε ελληνικά δίκτυα. Δε θέλω να πληρώνω κάποιο μηνιαίο πακέτο για μηνύματα το οποίο θα θέλει ανανέωση κάθε μήνα αλλά να μπορώ να αγοράσω μηνύματα και μέσο της εφαρμογής να τα στέλνω μέσο ίντερνετ όποτε θέλω και να τα ανανεώνω όποτε τελειώνουν και όχι κάθε μήνα, δε μιλάω για δωρεάν SMS. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, παιδια εχω ενα προβλημα.

Εχω ενα τηλ HUAWAI P9 Lite 2017 , και παρατηρησα στα εγγραφα οτι κραταει η στελνει , δεν ξερω κατι σαν logs, στο κειμενο που αποθηκευει λεει μεχρι και την ωρα, αλλα και κατι αλλα τα οποια δεν τα καταλαβαινω, ηθελα να ρωτησω αν γινετε μονο σε μενα η ευσι λειτουργουνε αυτα τα κινεζικα ???

Edited by Montezuma
Link to comment
Share on other sites

παρότι έχω φτιάξει το αρχείο. nomedia μέσα στον φάκελο του IGO προγράμματος πλοήγησης στην συλλογή εμφανίζονται άπειρα εικονίδια από το εν λόγω πρόγραμμα. ξέρει κανείς γιατί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με την συσκευή σου. Πιθανότατα δεν αλλάζει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ηδη εχω αρχισει να κλεινω κατα λαθος κλησεις!

Ολα τα χρονια στο android, απο το 2011, 7 ολοκληρα χρονια, ηταν left to right.

Και τωρα μια ωραια πρωια, απο πανω προς τα κατω.

Ειλικρινα, δεν ειναι θεμα android 8? Ειναι θεμα συσκευης; Μεχρι τη 7αρα, ηταν left to right.

Δεν υπαρχει τροπος;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα, δεν ειναι θεμα android 8? Ειναι θεμα συσκευης; Μεχρι τη 7αρα, ηταν left to right.

Δεν υπαρχει τροπος;

 

Για την ακρίβεια είναι θέμα του Oreo που υιοθέτησε ο κατασκευαστής της συσκευής σου. Δηλαδή φταίνε και οι δύο. :p

 

Δεν υπάρχει γρήγορη λύση να επιστρέψει στον τύπο που είχες συνηθίσει. Μια πολύ πρόχειρη λύση που μου έρχεται είναι την ώρα που δέχεσαι την κλήση να κάνεις slide down τη notification bar, όπου η ειδοποίηση εισερχόμενης κλήσης σαν notification έχει δύο πλήκτρα: decline answer.

 

Η άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις εφαρμογές από το play store. Δεν ψάχνεις απλά για dialer. Ψάχνεις για κάτι του στυλ call screen changer/ full screen caller ID κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια είναι θέμα του Oreo που υιοθέτησε ο κατασκευαστής της συσκευής σου. Δηλαδή φταίνε και οι δύο. :p

 

Δεν υπάρχει γρήγορη λύση να επιστρέψει στον τύπο που είχες συνηθίσει. Μια πολύ πρόχειρη λύση που μου έρχεται είναι την ώρα που δέχεσαι την κλήση να κάνεις slide down τη notification bar, όπου η ειδοποίηση εισερχόμενης κλήσης σαν notification έχει δύο πλήκτρα: decline answer.

 

Η άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις εφαρμογές από το play store. Δεν ψάχνεις απλά για dialer. Ψάχνεις για κάτι του στυλ call screen changer/ full screen caller ID κλπ..

 

Ευχαριστω tetartos.

Συμφωνα με οσα ειπες, αυτα που βρισκω στο play, ειναι απλα να εμφανιζει buttons στην home/call screen, αλλα ακομη κι ετσι, πιο ευχρηστο ελπιζω να ειναι, απο το slide up.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ένα χρόνο δοκίμασα (όχι στο τάμπλετ που αναφέρω αλλά σε ένα TurboX-Y κινητό πενταετίας) Kingo Root+Aparted+link2sd και δουλεύει μια χαρά!

Οπότε το προτείνω.

Edited by aetosa
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, από την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα στο viber ότι, όταν έχω wifi και έχω μια συνομιλία επικοινωνώ κανονικά, μόλις κλείσω το wifi και ανοίξω τα data, τότε δεν έχω ίντερνετ. Αν βγω από την εφαρμογή και μπω ξανά με data μόνο,τότε δουλεύει κανονικα. Αυτό συμβαίνει σε κάποιον από εσάς; Η έκδοση που έχω είναι η 9.8.0.και το τηλέφωνο ειναι το J5 2016, ευχαριστώ.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους, από την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα στο viber ότι, όταν έχω wifi και έχω μια συνομιλία επικοινωνώ κανονικά, μόλις κλείσω το wifi και ανοίξω τα data, τότε δεν έχω ίντερνετ. Αν βγω από την εφαρμογή και μπω ξανά με data μόνο,τότε δουλεύει κανονικα. Αυτό συμβαίνει σε κάποιον από εσάς; Η έκδοση που έχω είναι η 9.8.0.και το τηλέφωνο ειναι το J5 2016, ευχαριστώ.

 

Τελικά άκυρο έφταιγε το AdGuard.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει με απλα λογια τι ειναι το selinux και αν μπορω να το απενεργοποιησω για καποιες εφαρμογες, ωστε να μπορουν να τρεχουν χωρις θεματα.
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισα χτες σε oreo. Στις κλησεις πρεπει να κανω κινηση απο κατω προς τα πανω, για να απαντησω.

Εγω θελω οπως παλια, swipe απο αριστερα προς δεξια.

Πως γινεται;

 

Κάνει αυτό που θες.....;) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gunjan.callerd&rdid=com.gunjan.callerd

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

πως λεγεται το λουκετακι πανω δεξια στα παραθυρακια των εφαρμογων;

αυτο που αν το πατησεις δεν φευγει μετα η εφαρμογη απ τις προσφατες (recents);

και πως απενεργοποιειται αν ξερει καποιος;

ή διαφορετικα πως λεγεται στα αγγλικα για να ψαξω πως απενεργοποιειται;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...