Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mp3 είναι αρχείο ήχου.

 

Επίσης ο alupis λέει για αναπαραγωγή από youtube και όχι για αρχεία

 

Ουπς... :sorry:

 

@alupis

 

Αν θες, στείλε μου το link για το βίντεο. Έχω ένα Cubot να δοκιμάσω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά... Πήρα στα χέρια μου αλλά 2 τηλέφωνα,το cubot note sτης κόρης μου και το ulefone s7 της γυναίκας μου (chinese family...) και είδα μπόλικα βίντεο.

Το συμπέρασμα είναι το εξής: Το κινητό μου τα πιο πολλά βίντεο που παίζουν στα 60fps,τα προβάλλει με μέγιστη ποιότητα στα 480p.Καποια λίγα τα παίζει κανονικά στα 1080p.

Τα δε άλλα δύο κινητά παίζουν τα συγκεκριμένα βίντεο και τα δύο στα 720p, χωρίς όμως να φτάνουν τα 1080p ποτε.Αντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alupis σε ρώτησα πριν για τα δεδομένα και το wifi,διότι πρώτον,έχει μία ρύθμιση το youtube να παίζει HD video μόνο μέσω wifi,και δεύτερον διότι φαντάστηκα ότι ίσως να έχεις χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης στο wifi σου ή ακόμα και στα δεδομένα σου λόγω κακού σήματος,και να σου ρίχνει αυτόματα την ανάλυση.Μπορεί να ισχύει ακόμα αυτό που λέω.Τσέκαρε μήπως έχεις χαμηλές ταχύτητες στα δεδομένα σου ή μήπως τραβάνε όλοι στο σπίτι σου ταυτοχρόνως από το wifi.Κάνε ένα speedtest για αρχή.Τώρα αν δεν ισχύει αυτό,τσέκαρε αν έχει το κινητό σου κάτι για οικονομία δεδομένων κτλ.Τώρα αν είναι κομπλέ τα πάντα,δεν γνωρίζω περαιτέρω να σε βοηθήσω,διότι δεν ξέρω τι άλλου είδους ρυθμίσεις έχουν τα cubot,μήπως δεν αφήνουν με κάτι να παίξει το βίντεο σε φούλ ανάλυση.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μάλλον βρήκα τι γίνεται.

Το κινητό παίζει κανονικά video 2k.στα 1080p.

Αντιθέτως τα video 4k δεν μπορεί να τα παίξει πάνω από 480p.

Τώρα το γιατί είναι προς διερεύνηση.

Όποιος ξέρει ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει αυτήν την εφαρμογή;

 

Από τα καλύτερα αντικλεπτικα. Αν το χρησιμοποιήσεις, κατέβασε το από το site της εταιρίας και όχι από το play.

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για το θέμα των αντικλεπτικων.

Εδώ είσαι... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291945

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

επειδή με την pie τα κάνανε χάλια. εάν θέλουμε πλέον να δούμε μαζεμένες τις κλήσεις με μια επαφή δεν γίνεται πλέον? πριν έμπαινες στην επαφή και κάτω κάτω είχε το ιστορικό κλήσεων με την συγκεκριμένη επαφή! μιλάω για κινητό με στοκ Android και την μαμά εφαρμογή για κλήσεις

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή με την pie τα κάνανε χάλια. εάν θέλουμε πλέον να δούμε μαζεμένες τις κλήσεις με μια επαφή δεν γίνεται πλέον? πριν έμπαινες στην επαφή και κάτω κάτω είχε το ιστορικό κλήσεων με την συγκεκριμένη επαφή! μιλάω για κινητό με στοκ Android και την μαμά εφαρμογή για κλήσεις

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάτα επάνω στο όνομα (όχι παρατεταμένα) και θα σε βγάλει το μενού λεπτομέρειες. Πατάς εκεί και βλέπεις το ιστορικό κλήσεων.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει εναλλακτικη του fb που να εχει ενσωματωμενο messenger που να κανει βιντεοκληση?ας ειναι και με πληρωμη δεν με πειραζει αρκει να λειτουργει χωρις προβληματα,οσους δοκιμασα απο το playstore η δεν δουλευανε η θελανε εχτρα εφαρμογη
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα αλλά πλέον σου δείχνει τις κλήσεις με εκείνη την επαφή ΕΚΕΊΝΗ την ημέρα όχι όλων των ημερών!

Πάτα επάνω στο όνομα (όχι παρατεταμένα) και θα σε βγάλει το μενού λεπτομέρειες. Πατάς εκεί και βλέπεις το ιστορικό κλήσεων.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδα αλλά πλέον σου δείχνει τις κλήσεις με εκείνη την επαφή ΕΚΕΊΝΗ την ημέρα όχι όλων των ημερών!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Δηλαδή αν πάρεις σήμερα τηλέφωνο και πάρεις την ίδια επαφή αύριο ξανά, θα σβήσει το ιστορικό της προηγούμενης μέρας;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά οι "λεπτομέρειες κλήσης" θα δείχνουν ΜΌΝΟ της συγκεκριμένης μέρας την κλήση /κλήσεις.

Δηλαδή αν πάρεις σήμερα τηλέφωνο και πάρεις την ίδια επαφή αύριο ξανά, θα σβήσει το ιστορικό της προηγούμενης μέρας;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ilka71 Ε αυτό εννοούσα!

Υ.Γ. Επίσης επάνω έχει τρείς τελίτσες που αν πατήσεις γράφει ιστορικό κλήσεων > όλα > αναπάντητες. Φεύγουν και από κει την άλλη μέρα;

 

Άσχετο τώρα... Ξέρετε κατά πόσο αληθεύει αυτό; :worry:

http://www.topontiki.gr/article/307683/pio-konta-sto-telos-toy-android-ti-einai-coral-kai-rammus-tis-google

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

εκεί πάλι είναι όλο το ιστορικό δεν χάνεται αλλά πάλι δεν γίνεται να δεις τις κλήσεις μαζεμένες με ΜΙΑ επαφή. τις έχει άμα μέρα όχι ανά επαφή.

@ilka71 Ε αυτό εννοούσα!

Υ.Γ. Επίσης επάνω έχει τρείς τελίτσες που αν πατήσεις γράφει ιστορικό κλήσεων > όλα > αναπάντητες. Φεύγουν και από κει την άλλη μέρα;

 

Άσχετο τώρα... Ξέρετε κατά πόσο αληθεύει αυτό; :worry:

http://www.topontiki.gr/article/307683/pio-konta-sto-telos-toy-android-ti-einai-coral-kai-rammus-tis-google

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά διαβάζω ότι σε pie στοκ Android μπορείς πλέον στα screenshots να γράψεις πάνω και γενικά να κάνεις αρκετά πάνω του αλλά σε εμένα δεν βλέπω αυτές τις επιλογές! μόνο το φωτισμό και κάτι άλλα βλέπω! γιατί; είναι κάπου αλλού οι επιλογές;; beec2629a04ae3581ccd8baa2dcf7e96.jpg

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω pie αλλά μήπως σου βγάζει κ άλλο μενού κάνοντας την κατω μπάρα, δεξιά αριστερά?

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

όχι το έκανα!

Δεν εχω pie αλλά μήπως σου βγάζει κ άλλο μενού κάνοντας την κατω μπάρα, δεξιά αριστερά?

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

εχω ενα κινητο και θελω να μεταφερω τα τηλέφωνα και τα μυνηματα μου στο καινουργιο

το παλιό τηλ. ειναι το SONY ERICSON K550i και το καινουργιο ειναι το SAMSUNG GALAXY A8

 

 

υπαρχει τροπος να γινει κατι τετοιο και αν ναι ποιος?

 

ευχαριτώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

εχω ενα κινητο και θελω να μεταφερω τα τηλέφωνα και τα μυνηματα μου στο καινουργιο

το παλιό τηλ. ειναι το SONY ERICSON K550i και το καινουργιο ειναι το SAMSUNG GALAXY A8

 

 

υπαρχει τροπος να γινει κατι τετοιο και αν ναι ποιος?

 

ευχαριτώ εκ των προτέρων

 

αν και εχω χρονια να το κανω, οι επιλογες σου ειναι οι εξης:

1. βαλε την καρτα sim την παλια στο καινουριο κινητο και κατεβασε απο το playstore καποια εφαρμογη τυπου sim to gmail contacts (δεν θυμαμαι ποια θα κανει δουλεια, κατεβασε μερικες και καποια θα βρεις).

2. αν δεν κανω λαθος το κινητο σου μπορει να συγχρονισει επαφες στο pc με καλωδιο και το λογισμικο της ericsson. Αν ναι, τα σωζεις στο pc, και επειτα απο το gmail Κανεις συγχρονισμο στο google.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντε για επαφές το κάνεις κουτσά στραβά (backup στηε επαφές αντίγραφο ασφαλείας και μετά θα σου βγάλει ένα αρχείο vcf και θα κάνεις από pc αντιγραφή και εισαγωγή μετά στο s8)

Μηνύματα χλομό

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν και εχω χρονια να το κανω, οι επιλογες σου ειναι οι εξης:

 

1. βαλε την καρτα sim την παλια στο καινουριο κινητο και κατεβασε απο το playstore καποια εφαρμογη τυπου sim to gmail contacts (δεν θυμαμαι ποια θα κανει δουλεια, κατεβασε μερικες και καποια θα βρεις).

 

2. αν δεν κανω λαθος το κινητο σου μπορει να συγχρονισει επαφες στο pc με καλωδιο και το λογισμικο της ericsson. Αν ναι, τα σωζεις στο pc, και επειτα απο το gmail Κανεις συγχρονισμο στο google.

Δεν είναι android το παλιό του ενα αρχαίο feature phone είναι

Αλλά έχει να κάνεις backup στο vcf το οποίο απλά αντιγράφεις στο s8 και από file manager import μετα

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει (και πως) εάν γίνεται όταν θέλω να καλέσω με bt κάποια επαφή να λέω πχ Μαρία και να την καλεί; γίνεται; και εάν ναι τι πρέπει να κάνω; να κατεβάσω κάτι εφαρμογές ειδικά για φωνητικες κλήσεις;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μην πας σε τετοια λυση ... ποτε δεν ξερεις αμα ο προγραμματιστης ειναι κακοβουλος και μπορει να σου χακαρει το προφιλ

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουμε να τον μιλησουμε στα ελληνικά; ή Google μας δουλεύει;;

υπάρχει καμια εναλακτική του google assistant και να δουλεύει ;

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει (και πως) εάν γίνεται όταν θέλω να καλέσω με bt κάποια επαφή να λέω πχ Μαρία και να την καλεί; γίνεται; και εάν ναι τι πρέπει να κάνω; να κατεβάσω κάτι εφαρμογές ειδικά για φωνητικες κλήσεις;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Αυτό γίνεται είναι στάνταρ χαρακτηριστικό του Android δω και 4-5 χρόνια σίγουρα και καμία εφαρμογή δεν θέλει, τουλάχιστον για χρήση με αγγλικά ονόματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...