Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά από android 2.4 πήγα κατ'ευθείαν στο 5.0 με αγορά νέου κινητού..

 

έχω μια εύκολη μάλλον και εύλογη απορία: στο κινητό μου βγαίνουν κάποιες φωτογραφίες σαν screensaver που εναλλάσονται.. για να φύγει η φωτογραφία και να δουλέψω το κινητό πρέπει να σύρω την φωτογραφία.. όταν, όμως, το κάνω επηρεάζω το πρόγραμμα που τρέχει από κάτω (orux maps).. δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φύγει η φωτογραφία από το να τη σύρω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω το καταραμένο system notification sound (αυτό που ακούγεται κάποιος να σφυράει) στο Android lolipop?

Ευχαριστώ!

 

ΘΑ πας ρυθμισεις-ηχοι και ειδοποιησεις εκει λογικα εχει πολλες ρυθμισεις και για το συστημα...:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Samsung S5 και εχω εγκαταστησει και την εφαρμογή για Facebook και του Messenger.

 

Πως γινεται να εχω ειδοποιήσεις μονο για νεα προσωπικα μηνυματα και μονο στην εφαρμογή στην εφαρμογή του Messenger

και όχι ότι καποιος κατι εγραψε ή με σκουντησε κλπ από την εφαρμογή του Facebook ?

 

Αν από την εφαρμογή του Facebook απενεργοποιησω τις ειδοποιήσεις τοτε δεν εχω και στον Messenger που τις θελω.

 

Ευχαριστω.

 

Καποια ιδεα καποιος παιδια ?? Είναι πολύ σπαστικο κάθε φορα που καποιος από τους φιλους κατι γραφει να εχω ειδοποιηση στο κινητο με προεπισκοπηση και ηχο .

 

Θελω να εχω ηχο και προεπισκοπηση μονο για προσωπικα μηνυματα στην εφαρμογή Messenger .

 

Ευχαριστω και παλι .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από android 2.4 πήγα κατ'ευθείαν στο 5.0 με αγορά νέου κινητού..

 

έχω μια εύκολη μάλλον και εύλογη απορία: στο κινητό μου βγαίνουν κάποιες φωτογραφίες σαν screensaver που εναλλάσονται.. για να φύγει η φωτογραφία και να δουλέψω το κινητό πρέπει να σύρω την φωτογραφία.. όταν, όμως, το κάνω επηρεάζω το πρόγραμμα που τρέχει από κάτω (orux maps).. δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να φύγει η φωτογραφία από το να τη σύρω;

 

Απενεργοποίησε το Daydreamer απ τις ρυθμίσεις προβολής.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς με Wind.10 το LG Flash Tool 2014 ...? σε 2 laptop και δεν...

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την έχω πειράξει καθολου!!!!!! Ούτε root ειμαι. Το δοκίμασα κ αυτό που λέτε πριν λίγο καιρό αλλά δεν είδα διαφορά

 

Σε άλλες συσκευές δουλεύει έτσι και σε άλλες αλλιώς. Αν το κλείσω από τη διαχείριση, κλείνει στα Huawei g750 και coolpad f1, ενώ μένει ανοιχτό στα galaxy core, core duos και Asus Zenfone 5.

Δεν έχω εξήγηση...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες συσκευές δουλεύει έτσι και σε άλλες αλλιώς. Αν το κλείσω από τη διαχείριση, κλείνει στα Huawei g750 και coolpad f1, ενώ μένει ανοιχτό στα galaxy core, core duos και Asus Zenfone 5.

Δεν έχω εξήγηση...

Παλιότερα έμενε και σε μένα ανοιχτό αν το έκλεινα από την διαχείριση. Τώρα όχι.... Κάτι θα αλλάξανε μετά από κάποια αναβάθμιση μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες συσκευές δουλεύει έτσι και σε άλλες αλλιώς. Αν το κλείσω από τη διαχείριση, κλείνει στα Huawei g750 και coolpad f1, ενώ μένει ανοιχτό στα galaxy core, core duos και Asus Zenfone 5.

Δεν έχω εξήγηση...

Άλλες rom όταν κλείνεις μια εφαρμογή απ το task manager κλείνουν και τα services της, κι άλλες όχι. Αυτή είν η εξήγηση

Όχι δεν την έχω πειράξει καθολου!!!!!! Ούτε root ειμαι. Το δοκίμασα κ αυτό που λέτε πριν λίγο καιρό αλλά δεν είδα διαφορά

Απ' ότι κατάλαβα, κλείνεις την εφαρμογή απ το task manager, αυτό που χεις στο screenshot παραπάνω. Υπάρχει λόγος που το κάνεις αυτό? Πολύ απλά μην πατάς το εκκαθάριση όλων, δεν έχει νόημα, εκτός αν έχεις καμιά συσκευή με λιγότερα από 500MB ram!

Link to comment
Share on other sites

Απορία σχετικά με το adaway.Έχω εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση στο meizu m1 note.Το θέμα μου είναι το εξής.Όποια τρίτη εφαρμογή μηνυμάτων εγκαθιστώ έχω διαφημίσεις(πχ chomp sms,textra).Κάποια ιδέα για το πως διορθώνεται αυτό?Υπάρχουν μήπως προτεινόμενες ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τη συσκευη μου την εχουν ελάχιστα ατομα umi emax και στο νημα της δεν γραφει σχεδον κανεις θα ρωτησω εδω.Εχω δυο μερες τη συσκευη την εχω φορτισει δυο φορες αλλα τα στατιστικά της μπαταριας δεν αρχιζουν να μετρανε απο την αρχη μετα τη φορτιση αλλά συνεχίζουν να μετρανε απο εκει που μεινανε. Παραδειγμα στην ανοιχτη οθονη μου λεει 13 ωρες μεχρι στιγμης και συνεχιζουμε..Εννοείται εχω κανει επαννεκινηση μετα απο φόρτιση. Εχω κανει και calibration με την εφαρμογη εχω παει και στο φακελο με τα battery stats και εχω κανει διαγραφή αλλα τιποτα.Ειναι ρουταρισμενο το κινητό. Καμια ιδεα κανεις;Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τη συσκευη μου την εχουν ελάχιστα ατομα umi emax και στο νημα της δεν γραφει σχεδον κανεις θα ρωτησω εδω.Εχω δυο μερες τη συσκευη την εχω φορτισει δυο φορες αλλα τα στατιστικά της μπαταριας δεν αρχιζουν να μετρανε απο την αρχη μετα τη φορτιση αλλά συνεχίζουν να μετρανε απο εκει που μεινανε. Παραδειγμα στην ανοιχτη οθονη μου λεει 13 ωρες μεχρι στιγμης και συνεχιζουμε..Εννοείται εχω κανει επαννεκινηση μετα απο φόρτιση. Εχω κανει και calibration με την εφαρμογη εχω παει και στο φακελο με τα battery stats και εχω κανει διαγραφή αλλα τιποτα.Ειναι ρουταρισμενο το κινητό. Καμια ιδεα κανεις;Ευχαριστώ

 

Κάνεις πλήρη φόρτιση? Μόνο αν γίνει πλήρης φόρτιση μηδενίζουν οι μετρητές.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλήρη φόρτιση? Μόνο αν γίνει πλήρης φόρτιση μηδενίζουν οι μετρητές.

 

Ναι εννοείται πληρης φορτιση.100% αλλα τίποτα εχει φαει κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε hard reset τότε όσο είναι νωρίς και δεν έχεις κάνει ακόμα τρελό στήσιμο...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πια εφαρμογη να βαλω για να σκαναρω αν εχει μπει τιποτα στο ταμπλετ; γιατι εχει αρχησει κ μου ανοιγει σελιδες με διαφορες εφαρμογες χωρις να παταω κατι...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε hard reset τότε όσο είναι νωρίς και δεν έχεις κάνει ακόμα τρελό στήσιμο...

 

Εχω κανει δυστυχώς φουλ στήσιμο αλλα δεν το γλιτώνω το hard reset.. Titanium και buck up..

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει δυστυχώς φουλ στήσιμο αλλα δεν το γλιτώνω το hard reset.. Titanium και buck up..

 

Εκανα hard reset μετρα η μπαταρια απο την αρχή.. Το αφην και πέφτει μεχρι 70% μετα το φορτιζω φουλ το βγαζω και μου κανει τα ίδια.. Δεν μηδενίζει τα στατιστικά αλλά η μπαταρία συνεχίζει να μετράει απο εκει που έμεινε.. Σηκωνω τα χερια ψηλά.. Αν καποιος εχει καμια ιδεα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μου έτυχε ένα επείγον πρόβλημα και είμαι σε απόγνωση..

Έχω ένα κινέζικο Ulefone Be Pro, και εχθές πήγα να βάλω τη κάρτα SIM της μάνας μου στο δικό μου κινητό.. Μετά που πήγα να ξανα βάλω τη δικιά μου, το κινητό μου μπλόκαρε, και μου ζητάει να εισάγω κωδικό προστασίας ιδιωτικότητας για να το ξεκλειδώσω..!!

Είχα βάλει παλιότερα προστασία της κάρτας SIM με το CM SECURITY, αλλά το είχα ξεχάσει, και τώρα δε θυμάμαι καθόλου το κωδικό για να το ξεκλειδώσω.. Τι μπορώ να κάνω; Αν γίνει ένα φορμάτ θα στρώσει; Γιατί είναι κρίμα.. Κινητό 2 μηνών να το πετάξω..

 

Υγ. Η συσκευή τρέχει android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μου έτυχε ένα επείγον πρόβλημα και είμαι σε απόγνωση..

Έχω ένα κινέζικο Ulefone Be Pro, και εχθές πήγα να βάλω τη κάρτα SIM της μάνας μου στο δικό μου κινητό.. Μετά που πήγα να ξανα βάλω τη δικιά μου, το κινητό μου μπλόκαρε, και μου ζητάει να εισάγω κωδικό προστασίας ιδιωτικότητας για να το ξεκλειδώσω..!!

Είχα βάλει παλιότερα προστασία της κάρτας SIM με το CM SECURITY, αλλά το είχα ξεχάσει, και τώρα δε θυμάμαι καθόλου το κωδικό για να το ξεκλειδώσω.. Τι μπορώ να κάνω; Αν γίνει ένα φορμάτ θα στρώσει; Γιατί είναι κρίμα.. Κινητό 2 μηνών να το πετάξω..

 

Υγ. Η συσκευή τρέχει android 4.4

Δεν θα το πετάξεις, κάνε hard reset και λογικά θα ανοίξει.

Πρόσφατα το samsung μου τα παιξε και σκέφτομαι να το κάνω δεύτερο τηλέφωνο και να του περάσω την τελευταία έκδοση Android. Για αυτό δε με ενδιαφέρει να κάνω factory reset ή restore. Απλά να του περάσω την πρόσφατη rom χωρίς να δεσμεύομαι από τον κατασκευαστή και από τις μύριες εφαρμογές που μου έβαλε, χωρίς να μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις γιατί είναι ρουταρισμένο κλπ. Φυσικά δε με νοιάζει η εγγύηση.

Πως προχωράω;

 

Υ.Γ. Απαντήστε πρώτα στον πιο πάνω που επείγει.

Μπορείς να βρεις το κατάλληλο νήμα της συσκευής σου εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=18 και να ρωτήσεις εκεί ώστε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες μου όταν βάζω το καρφί για να ακούσω ραδιόφωνο στο περπάτημα και ενεργοποιώ το ραδιόφωνο ανοίγει για δευτερόλεπτο η εφαρμογή, εξαφανίζεται αμέσως και εμφανίζετει το μήνυμα "Please insert headset", ενώ το καλώδιο (καρφί) είναι στη θέση του.

 

Τις πρώτες μέρες γύριζα το καρφί δεξιά-αριστερά και έπιανε επαφή αλλά σήμερα δεν έπιανε με τίποτε.

Δοκίμασα με ένα άλλο καλώδιο από iphone αλλά και πάλι τίποτε. Δοκίμασα και με ένα νέο που είχα αγοράσει από Κίνα πριν από μήνες και έπιασε, τουλάχιστον αυτή τη φορά.

 

Συνέβη για πρώτη φορά και δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους.

Είναι κάτι που μπορώ να διορθώσω;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες μου όταν βάζω το καρφί για να ακούσω ραδιόφωνο στο περπάτημα και ενεργοποιώ το ραδιόφωνο ανοίγει για δευτερόλεπτο η εφαρμογή, εξαφανίζεται αμέσως και εμφανίζετει το μήνυμα "Please insert headset", ενώ το καλώδιο (καρφί) είναι στη θέση του.

 

Τις πρώτες μέρες γύριζα το καρφί δεξιά-αριστερά και έπιανε επαφή αλλά σήμερα δεν έπιανε με τίποτε.

Δοκίμασα με ένα άλλο καλώδιο από iphone αλλά και πάλι τίποτε. Δοκίμασα και με ένα νέο που είχα αγοράσει από Κίνα πριν από μήνες και έπιασε, τουλάχιστον αυτή τη φορά.

 

Συνέβη για πρώτη φορά και δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους.

Είναι κάτι που μπορώ να διορθώσω;

Προφανώς έχει πάρει μπόσικα η υποδοχή γιά το βύσμα των ακουστικών. Αν κοιτάξεις σε φώς την υποδοχή θα πρέπει να δείς κάπου στη μέση της ένα λαμάκι (συνήθως χρυσαφί), αν κατορθώσεις και το τραβήξεις προσεκτικά με μία καρφίτσα, ελαφρώς προς τα έξω, πιθανόν να φτιάξει.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειχα παθει κ γω, και τελικά ηταν η θηκη του κινητου που εχω, και δεν καρφωνόταν καλα το βύσμα

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές/

Η θήκη δεν ενοχλεί το καρφί αλλά δοκίμασα και χωρίς θήκη και πάλι τα ίδια.

Αύριο, με το φως της ημέρας θα προσπαθήσω να εξερευνήσω την υποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...