Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε kit Kat τη ρύθμιση στις επιλογές θέλει το viber έτσι ώστε όταν έχω νέο μήνυμα να βγαίνει άμεσα χωρίς να χρειάζεται να έχω ανοίξει την εφαρμογή. Όπως γίνεται και στο messenger.

Εξαρταται απο κινητο σε κινητο. Στο δικο σου θελει να την βαλεις στις προστατευομενες εφαρμογες, στις start up εφαρμογες και να επιλεξεις allow στο dropzone.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Allow στο dropzone που βρίσκεται αυτό?

Ρυθμίσεις-notification manager και κοίτα πάνω δεξιά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ηλίθιος περιορισμός και στην κιτκατ και στην λολιποπ μιας εφαρμογής πχ το back up του Νόβα launcher να μην μπορεί να αποθηκευτεί στην κάρτα μνήμης υπάρχει τρόπος να αλλάξει; χωρίς ρουτ μιλάω
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ηλίθιος περιορισμός και στην κιτκατ και στην λολιποπ μιας εφαρμογής πχ το back up του Νόβα launcher να μην μπορεί να αποθηκευτεί στην κάρτα μνήμης υπάρχει τρόπος να αλλάξει; χωρίς ρουτ μιλάω

φυσικά και όχι....μόνο με root

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι για ενα car project που κάνω τις εφαρμογές απο την MLS Mls Artificial Intelligence Center (MAIC) αν έχει κανείς πρόσβαση σε κάποια συσκευή τους και να μου τις παρέχει μαζί με τα data files η κανοντας backup απο την εφαρμογή titanium θα με βοηθούσε πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει τον χρονο ομιλίας; θέλω να βλέπω ποσο υπόλοιπο ομιλίας έχω από τις 2 ώρες το μήνα, για να μη τις ξεπερναω.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να γραψω ελληνικα, με τόνους, εντος android?

Δεν με ειχε απασχολησει ποτε, αλλα φαινεται οι τονοι ειναι απαραιτητοι οταν γραφεις στο google translate.

Βαζω ελληνικη λεξη χωρις τονο στο translate και δεν την μεταφραζει γιατι δεν την βρισκει, αλλα εχω δεν οτι μερικες αν τις γραψεις με τονο, τις βρισκει και τις μεταφραζει.

Δεν συμβαινει παντα, αλλα μου εχει τυχει.

Πως γραφω με τονους;

Ειναι θεμα εφαρμογης πληκτρολογιου, ή κατι αλλο;

Εχω το smart keyboard, με ελληνικα. Μπορω να τονισω τα φωνηεντα;

Link to comment
Share on other sites

To σύνηθες είναι παρατεταμένο πάτημα -> σου βγάζει έξτρα χαρακτήρες το κάθε πλήκτρο , εκεί έχει και τονισμένο φωνήεν
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Lenovo K3 Note ρουταρισμένο από Κίνα. Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε your device is not rooted properly. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Το κιν είναι κανονικά ρουτ, έχω πρόσβαση στα system apps κλπ όλα κομπλέ. Γιατί μου βγάζει αυτό το μήνυμα το root checker?
Link to comment
Share on other sites

To σύνηθες είναι παρατεταμένο πάτημα -> σου βγάζει έξτρα χαρακτήρες το κάθε πλήκτρο , εκεί έχει και τονισμένο φωνήεν

 

Οντως! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει πακετο offline αναγνωρισης φωνης για ελληνικα?.. η τιποτα ακομα?
Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Καταρχήν ελπίζω να έχω ποστάρει στο σωστό μέρος. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με χρήση αρχείων pdf σε συσκευές Android. Χρησιμοποιώ Huawei Ascend Mate 7 αλλά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και με άλλες συσκευές οπότε συμπεραίνω ότι το πρόβλημα σχετίζεται με το λειτουργικό και όχι με συγκεκριμένη συσκευή.

Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για να έχω πρόσβαση σε τεχνικά εγχειρίδια pdf που έχουν φτιαχτεί για να χρησιμοποιούνται σε windows και διανέμονται σε DVD. Το DVD περιέχει ένα αρχείο pdf με την ονομασία Start και ένα φάκελο Data που περιέχει το τεχνικά εγχειρίδια επίσης σε pdf. Στα windows όταν ανοίγει κάποιος το Start ανοίγει ένα αρχείο pdf με bookmarks που παραπέμπουν στα εξωτερικά αρχεία pdf που βρίσκονται στο φάκελο Data. Η δομή αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι εάν χρειαστεί πλοήγηση από ένα αρχείο pdf σε ένα άλλο και αντίστροφα μπορεί ο χρήστης με τα πλήκτρα back και forward και με τα bookmarks να ακολουθήσει συγκεκριμένες διαδρομές. Επιπλέον τα bookmarks έχουν φιλικά ονόματα ενώ τα αρχεία καθεαυτά έχουν ονόματα σειριακούς αριθμούς.

Αντιγράφοντας όλα τα αρχεία στο τηλέφωνο, διατηρώντας τη δομή των δεδομένων ως έχει, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: ενώ τα αρχεία ανοίγουν κανονικά με κλικ πάνω στο εικονίδιο του αρχείου, το αρχείο Start που περιέχει τα bookmarks προς τα υπόλοιπα αρχεία, αν και ανοίγει, έχει χάσει τη λειτουργικότητα του. Τα bookmarks εμφανίζονται κανονικά αλλά πατώντας τα δεν οδηγούν πουθενά.

Έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα διάφορους pdf viewers σε διάφορα android τηλέφωνα χωρίς αποτέλεσμα. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος για το τι ακριβώς συμβαίνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει τον χρονο ομιλίας; θέλω να βλέπω ποσο υπόλοιπο ομιλίας έχω από τις 2 ώρες το μήνα, για να μη τις ξεπερναω.

 

Αναλόγως τον πάροχο υπάρχει η αντίστοιχη εφαρμογή στο play store.

 

Έχω το Lenovo K3 Note ρουταρισμένο από Κίνα. Έτρεξα το root checker και μου έβγαλε your device is not rooted properly. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Το κιν είναι κανονικά ρουτ, έχω πρόσβαση στα system apps κλπ όλα κομπλέ. Γιατί μου βγάζει αυτό το μήνυμα το root checker?

Πως εννοείς την πρόσβαση στα system apps? Κατέβασε το SuperSU από το play κι αν σου βγάζει ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει τα binaries μάλλον δεν είναι rooted.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως εννοείς την πρόσβαση στα system apps? Κατέβασε το SuperSU από το play κι αν σου βγάζει ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει τα binaries μάλλον δεν είναι rooted.
Έχω κάνει update binaries κανονικά. Και με το /system/app/mover έχω κάνει system app τον nova launcher. Και έχω adaway για τις διαφημίσεις. Αν δεν ήμουν ρουτ δεν θα γινόταν όλα αυτά. Εντελώς από περιέργεια το έβαλα το root checker και βρέθηκα προ εκπλήξεως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου :)

 

Θα ηθελα καποιο παιδι να μου προτεινει μια εξωτερικη ant1 συμβατη με android συσκευη. Να μην υπερβαινει τα 20 ευρω αν γινετε. Την θελω για χρηση με το bcmon,reaver,aircrack κλπ. Στην ουσια θελω να ενεργοποιει το monitor mode πραγμα που δεν γινετε τωρα γιατι το chipset της συσκευης μου δεν υποστηριζει αυτη τη λειτουργεια :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει update binaries κανονικά. Και με το /system/app/mover έχω κάνει system app τον nova launcher. Και έχω adaway για τις διαφημίσεις. Αν δεν ήμουν ρουτ δεν θα γινόταν όλα αυτά. Εντελώς από περιέργεια το έβαλα το root checker και βρέθηκα προ εκπλήξεως.

 

A ok. Αλλά άμα όλα αυτά δουλεύουν ρολόι τι σε ενοχλεί;

Δεν πα να λέει ότι θέλει το root checker... :p

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί τίποτα απλώς με έβαλε σε υποψίες αυτό που μου έβγαλε το root checker μήπως κάτι έχει πάει στραβά με το ρουτ. Όλα καλά λοιπόν και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό έχω ένα tablet της ESTAR το Mini Aluminum Black 7,85"/Quad Core 1.0GHz/8GB με Android 4.2 Jelly Bean και μία external card 16 GB.

To πρόβλημα που έχει υπάρξει είναι ότι όταν πάω να κάνω ενημέρωση τις εφαρμογές μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι επαρκής ο χώρος αυτό συμβαίνει και όταν πάω να εγκαταστήσω μία νέα εφαρμογή.

Να σημειώσω ότι έχω κάνει root της συσκευή και ότι στην πραγματικότητα έχω διαθέσιμο χώρο στην εσωτερική μνήμη του tablet όπως επίσης και στην εσωτερική μνήμη SD, στην external δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή παρά μόνο data παρόλο που έχω το Link2sd.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος είναι, υπάρχει τρόπος να μεταφέρω όλες τις εφαρμογές που έχω στην εσωτερική μνήμη στην εξωτερική ώστε να αποδεσμεύσω την εσωτερική μνήμη και να έχω όλες τις εφαρμογές εργοστασιακές και μη στην EXTERNAL;

 

Κάποιοι μου είπαν να κατεβάσω τις εφαρμογές στο pc και μετά να τις αποθηκεύσω στην external και να κάνω μετά εγκατάσταση από εκεί. Ισχύει κάτι τέτοιο και ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Εδώ και καιρό έχω ένα tablet της ESTAR το Mini Aluminum Black 7,85"/Quad Core 1.0GHz/8GB με Android 4.2 Jelly Bean και μία external card 16 GB.

To πρόβλημα που έχει υπάρξει είναι ότι όταν πάω να κάνω ενημέρωση τις εφαρμογές μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι επαρκής ο χώρος αυτό συμβαίνει και όταν πάω να εγκαταστήσω μία νέα εφαρμογή.

Να σημειώσω ότι έχω κάνει root της συσκευή και ότι στην πραγματικότητα έχω διαθέσιμο χώρο στην εσωτερική μνήμη του tablet όπως επίσης και στην εσωτερική μνήμη SD, στην external δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία εφαρμογή παρά μόνο data παρόλο που έχω το Link2sd.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος είναι, υπάρχει τρόπος να μεταφέρω όλες τις εφαρμογές που έχω στην εσωτερική μνήμη στην εξωτερική ώστε να αποδεσμεύσω την εσωτερική μνήμη και να έχω όλες τις εφαρμογές εργοστασιακές και μη στην EXTERNAL;

 

Κάποιοι μου είπαν να κατεβάσω τις εφαρμογές στο pc και μετά να τις αποθηκεύσω στην external και να κάνω μετά εγκατάσταση από εκεί. Ισχύει κάτι τέτοιο και ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

δες πως πρέπει να ρυθμίσεις το Link2sd ..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614700 (η φιλοσοφία είναι ίδια ... ας είναι για άλλη συσκευή) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2142844

για τα data (σε μεγάλα αρχεία ..παιχνίδια...gps) δοκίμασε το foldermount

Link to comment
Share on other sites

δες πως πρέπει να ρυθμίσεις το Link2sd ..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614700 (η φιλοσοφία είναι ίδια ... ας είναι για άλλη συσκευή) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2142844

για τα data (σε μεγάλα αρχεία ..παιχνίδια...gps) δοκίμασε το foldermount

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα κοιτάξω το Link που μου έδωσες αλλά το Link2sd δεν είδα πουθενά να έχει κάποια επιλογή αναγνώρισης της EXTERNAL, η επιλογή που έχει για την Μετακίνηση σε SD στην συσκευή που έχω είναι στην ουσία το δεύτερο partition της εσωτερικής μνήμης και όπως ανέφερα το tablet είναι με Android 4.2 Jelly Bean. Πάντως όπως και να έχει θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Edited by botakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω πάρει ενα ταμπλέτ της lenovo και κατέβασα καποιες δημιοφηλεις εφαρμογές(σπορτ24,gazzetta,protomthema κτλ).Το πρόβλημα είναι πως όσο βλέπω αυτές οι εφαρμογές να είναι σχεδιασμένες κυρίως για κινητά με αποτέλεσμα το μέγεθος στην αρχική τους σελιδα να είναι δυσανάλογα μεγαλο και γενικά να είναι δυσχρηστη για ταμπλέτες η λειτουργια τους.Μπορώ να το αλλάξω αυτό?Υπάρχει κάποια αλλη εφαρμογή να τα ρυθμίζει ώστε να προσαρμόζονται στο ταμπλετ αντί για το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερη έκδοση του Facebook θυμάμαι ότι υπήρχε επιλογή να ανοίγει τα εξωτερικά links η ίδια εφαρμογή και όχι κάποιος browser, αλλά τώρα δεν την βρίσκω. Την έχουν βγάλει ή εγώ δεν την βλέπω;; τώρα όποτε θέλει ανοίγει το ίδιο το πρόγραμμα,και άλλες φορές μου βγάζει να επιλέξω browser.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω πάρει ενα ταμπλέτ της lenovo και κατέβασα καποιες δημιοφηλεις εφαρμογές(σπορτ24,gazzetta,protomthema κτλ).Το πρόβλημα είναι πως όσο βλέπω αυτές οι εφαρμογές να είναι σχεδιασμένες κυρίως για κινητά με αποτέλεσμα το μέγεθος στην αρχική τους σελιδα να είναι δυσανάλογα μεγαλο και γενικά να είναι δυσχρηστη για ταμπλέτες η λειτουργια τους.Μπορώ να το αλλάξω αυτό?Υπάρχει κάποια αλλη εφαρμογή να τα ρυθμίζει ώστε να προσαρμόζονται στο ταμπλετ αντί για το κινητό?

Υπαρχουν εφαρμογες για περιστροφη ολων των εφαρμογων, αλλα και παλι για να εχεις πραγματικα καλη εμπειρια θα πρεπει ο dev να φτιαξει την εφαρμογη σε tablet version. Και αν κρινουμε απο την υποστηριξη που εχουν σε αυτο τον τομεα site οπως το gazzettta, κλαφτα χαραλαμπε.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...