Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να ρωτησω πως γινεται οταν αλλαζω rom στα κινητα μου να κανω επαναφορα των εφαρμογων οχι με το titanium,αλλα απο το google?

άλλες φορες στο πρωτο boot με ρωταει αν θελω επαναφορα εφαρμογων απο google και τις επαναφερει.

αλλες φορες,και συγχρονισμο χειροκινητο να κανω.δεν επαναφερει τιποτα απο εφαρμογες.μόνο επαφες και email.

 

Απλά δεν είχες τσέκαρες στην ερώτηση...!;) κατά το στήσιμο....!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα.Εχω αυτο το κινητο το guophone g9505l και λογω καποιον κοληματων ειπα να περασω αλλη rom.

κατεβασα μπολικες και δοκιμασα αλλα η μια δεν ανοιγε η αλλη δεν δουλευε το touch η αλλη πεταγε σφαλμα στο flash tools.

τελικα εβαλα την G9502L-LG ρομ.

Ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα δεν εχει ηχο καθολου και σε τιποτα.Εγω πιστευω οτι φταιει η rom.Υπαρχει κατι να κανω που μπας και μπορεσω να το διορθωσωσ?

Ευχαριστω

 

 

δεν υπαρχει κανεις ρε παιδια να γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει άλλος browser στο κινητό;;; Δεν εξηγείται...

Αλλιώς δοκίμασε να την βγάλεις και να την ξαναπεράσεις από το Play.

 

Μετα από επανεγκατάσταση, ως δια μαγείας εμφανίστηκε..

Edited by Billys_RR
Link to comment
Share on other sites

Και γω παρόμοιο πρόβλημα έχω σε αρχαιολογία κινητό φίλου Samsung. Του ήρθε ενημέρωση και την έκανε, αλλά μετά διαλύθηκε το σύμπαν, δεν παίρνει μηνύματα και κλήσεις, δεν επικοινωνεί με ίντερνετ και κάνει τυχαίες δονήσεις όλη την ώρα. Γίνεται να κάνει κατάργηση της ενημέρωσης συστήματος με κάποιο τρόπο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω παρόμοιο πρόβλημα έχω σε αρχαιολογία κινητό φίλου Samsung. Του ήρθε ενημέρωση και την έκανε, αλλά μετά διαλύθηκε το σύμπαν, δεν παίρνει μηνύματα και κλήσεις, δεν επικοινωνεί με ίντερνετ και κάνει τυχαίες δονήσεις όλη την ώρα. Γίνεται να κάνει κατάργηση της ενημέρωσης συστήματος με κάποιο τρόπο;

Γιατί δεν το γυρνάει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις? Θα τα χάσει όλα όμως από μέσα! Θα είναι σαν την ημέρα που το αγόρασε! Γι αυτό ας κρατήσει ότι θέλει σε ένα στικάκι ουτοσωστε να τα ξαναπεράσει αργοτερα. Επαφές, φωτο κτλ.

Έτσι θα καταργήσει όλες τις ενημερώσεις που έχει κάνει και θα γυρίσει το κινητό στην αρχική του κατασταση. Οπότε θα φτιαξει κιόλας! Είπαμε όμως..... Τα χάνει όλα από μεσα !!!!!!!!! Γι αυτό πρώτα στέλνουμε και κρατάμε τα αρχεία που θέλουμε σε έναν υπολογιστή ή σε στικακι η οπουδήποτε αλλού προκειμένου να τα φυλαξουμε και να τα ξαναπερασουμε μετα!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, αλλά όντως γυρνάει στην παλιότερη έκδοση εκτός από το καθάρισμα; Το έκανε, αλλά φτιάχνει στην αρχή και τα ξανακάνει μετά.. Χθες το βράδυ ξανάκανε επαναφορά, αλλά δεν έβαλε τπτ, ούτε λογαριασμούς, ούτε play store, ούτε εφαρμογές, για να το χρησιμοποιήσει τουλάχιστον προσωρινά σαν τηλέφωνο και δούλευε.. Τώρα δεν ξέρω αν ξαναχαλασε.

Εγώ σκέφτομαι τώρα τρέχα γύρευε τη μαμά ρομ και άντε μπλεκε με spflashtools.. Καλύτερα να πάρει ένα καινούριο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, αλλά όντως γυρνάει στην παλιότερη έκδοση εκτός από το καθάρισμα; Το έκανε, αλλά φτιάχνει στην αρχή και τα ξανακάνει μετά.. Χθες το βράδυ ξανάκανε επαναφορά, αλλά δεν έβαλε τπτ, ούτε λογαριασμούς, ούτε play store, ούτε εφαρμογές, για να το χρησιμοποιήσει τουλάχιστον προσωρινά σαν τηλέφωνο και δούλευε.. Τώρα δεν ξέρω αν ξαναχαλασε.

Εγώ σκέφτομαι τώρα τρέχα γύρευε τη μαμά ρομ και άντε μπλεκε με spflashtools.. Καλύτερα να πάρει ένα καινούριο

Δεν γυρίζει στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού με επαναφορά. Καλύτερα να απευθυνθείς στο νήμα της συσκευής σου.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, με factory reset καθαρίζουν εφαρμογές, δεδομένα, περιεχόμενα κλπ αλλά αν έχει γίνει αναβάθμιση λογισμικού αυτή παραμένει, δεν επανέρχεται στην παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, αλλά όντως γυρνάει στην παλιότερη έκδοση εκτός από το καθάρισμα; Το έκανε, αλλά φτιάχνει στην αρχή και τα ξανακάνει μετά.. Χθες το βράδυ ξανάκανε επαναφορά, αλλά δεν έβαλε τπτ, ούτε λογαριασμούς, ούτε play store, ούτε εφαρμογές, για να το χρησιμοποιήσει τουλάχιστον προσωρινά σαν τηλέφωνο και δούλευε.. Τώρα δεν ξέρω αν ξαναχαλασε.

Εγώ σκέφτομαι τώρα τρέχα γύρευε τη μαμά ρομ και άντε μπλεκε με spflashtools.. Καλύτερα να πάρει ένα καινούριο

Για ποια συσκευή ; για clono; επομένως όχι για Samsung......

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Samsung GT-S6102 εκδοση 2.3.6 Gingerbread ενα μικρο, 3,5"..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω η συζήτηση γι'αυτό το θέμα να συνεχιστεί στo κατάλληλο topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326868 Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μετακίνηση ενός app με το titanium backup από την εσωτερική μνημη στην sd card, μεταφέρονται και τα data της εφαρμογής? Οταν θα γίνεται update της εφαρμογής και αυξάνεται το μέγεθος της, ο χώρος που θα καταλαμβάνει θα είναι στην εσωτερική μνήμη ή στην sd card?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, αλλά όντως γυρνάει στην παλιότερη έκδοση εκτός από το καθάρισμα; Το έκανε, αλλά φτιάχνει στην αρχή και τα ξανακάνει μετά.. Χθες το βράδυ ξανάκανε επαναφορά, αλλά δεν έβαλε τπτ, ούτε λογαριασμούς, ούτε play store, ούτε εφαρμογές, για να το χρησιμοποιήσει τουλάχιστον προσωρινά σαν τηλέφωνο και δούλευε.. Τώρα δεν ξέρω αν ξαναχαλασε.

Εγώ σκέφτομαι τώρα τρέχα γύρευε τη μαμά ρομ και άντε μπλεκε με spflashtools.. Καλύτερα να πάρει ένα καινούριο

 

Είναι αρκετά πιθανό γι' αυτό το λόγο έχει τόσα προβλήματα μετά την ενημέρωση. Όταν κάνεις μια ενημέρωση σε νεότερη έκδοση του λειτουργικού συνίσταται η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, διαφορετικά πολλά προβλήματα μπορεί να προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα-υπαρχει εφαρμογη σε αντροιντ που να βαζω ολα τα μειλ μου μεσα(yahoo,hotmail,gmail κτλ)και να τα βγαζει σαν ενα ???(ειχα to iphone 4s παλια και ειχε μια αναλογη)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα-υπαρχει εφαρμογη σε αντροιντ που να βαζω ολα τα μειλ μου μεσα(yahoo,hotmail,gmail κτλ)και να τα βγαζει σαν ενα ???(ειχα to iphone 4s παλια και ειχε μια αναλογη)

Δες αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trtf.blue

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα mail μου...Το εχω αρκετο καιρο και ειναι σουπερ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.my.mail

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω (πληροφοριακα)

 

1.Εαν απο απροσεξια εγκαταστησεις καποια περιεργη εφαρμογη(malware) στη συσκευη το antivirus θα την εντοπισει; η οχι;

2.Υπαρχει περιπτωση να εχει εγκατασταθει malware εφαρμογη και να μην φαινεται πουθενα στη συσκευη;

3.Μπορει να κατεβει αυτοματα μια malware εφαρμογη (απο καποια σελιδα) και να εγκατασταθει απο μονη της χωρις να κανεις εσυ την επιλογη για εγκατασταση;

4.Μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων παραμενει η εφαρμογη αυτη στη συσκευη;

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω (πληροφοριακα)

 

1.Εαν απο απροσεξια εγκαταστησεις καποια περιεργη εφαρμογη(malware) στη συσκευη το antivirus θα την εντοπισει; η οχι;

2.Υπαρχει περιπτωση να εχει εγκατασταθει malware εφαρμογη και να μην φαινεται πουθενα στη συσκευη;

3.Μπορει να κατεβει αυτοματα μια malware εφαρμογη (απο καποια σελιδα) και να εγκατασταθει απο μονη της χωρις να κανεις εσυ την επιλογη για εγκατασταση;

4.Μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων παραμενει η εφαρμογη αυτη στη συσκευη;

1. Συνήθως όχι. Το καταλαβαίνεις όμως απ τις διαφημίσεις, και εφόσον θυμάσαι τι εγκατέστησες τελευταία, τη σουτάρεις, ή αν έχεις γνώσεις τις αφαιρείς το δικαίωμα να τρέχει στο background ή να έχει πρόσβαση στο ιντερνετ.

2. Όχι

3. Όχι

4. Όχι, εκτός αν ειν κάποια εφαρμογή που της έδωσες δικαιώματα root

Link to comment
Share on other sites

1. Συνήθως όχι. Το καταλαβαίνεις όμως απ τις διαφημίσεις, και εφόσον θυμάσαι τι εγκατέστησες τελευταία, τη σουτάρεις, ή αν έχεις γνώσεις τις αφαιρείς το δικαίωμα να τρέχει στο background ή να έχει πρόσβαση στο ιντερνετ.

2. Όχι

3. Όχι

4. Όχι, εκτός αν ειν κάποια εφαρμογή που της έδωσες δικαιώματα root

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Κατι τελευταιο αν υπαρχει malware εφαρμογη στη συσκευη θα μπορω να την εντοπισω απο καπου συγκεκριμενα η απλα μεσα απο το μενου εφαρμογων μπορω να την βρω;

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα εγκατάσταση μια εφαρμογή (heads up notifications) και επειδή ενεργοποιείτε από τις Ρυθμίσεις- Προσβασιμότητα -Υπηρεσίες-Heads up notifications-Ενεργό.Μόλις το ενεργοποιώ εμφανίζεται ένα χεράκι πάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων.Ξέρει κανείς πως γίνεται να είναι ενεργή η εφαρμογή χωρίς να φαίνεται το χεράκι;
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Κατι τελευταιο αν υπαρχει malware εφαρμογη στη συσκευη θα μπορω να την εντοπισω απο καπου συγκεκριμενα η απλα μεσα απο το μενου εφαρμογων μπορω να την βρω;

Ναι. το θέμα είναι οτι malware έχουν κάποιες εφαρμογές που ειν για άλλη χρήση, κυρίως παιχνίδια. Δε θα δεις εφαρμογή που ναι σκέτη malware, γτ τέτοια εφαρμογή πολύ απλά δε θα εγκαθιστούσες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα εγκατάσταση μια εφαρμογή (heads up notifications) και επειδή ενεργοποιείτε από τις Ρυθμίσεις- Προσβασιμότητα -Υπηρεσίες-Heads up notifications-Ενεργό.Μόλις το ενεργοποιώ εμφανίζεται ένα χεράκι πάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων.Ξέρει κανείς πως γίνεται να είναι ενεργή η εφαρμογή χωρίς να φαίνεται το χεράκι;

Αν τελικά δεν βρεις τρόπο να βγάλεις αυτό που σε ενοχλεί δοκίμασε να βάλεις την εφαρμογή NotifierPro heands-up free. Είναι ακριβώς ίδια και χωρίς το "χερακι" πάνω που σε ενοχλεί.

Από ότι βλέπω Δεν έχουν καμία διαφορά σαν εφαρμογες. Αντικατέστησε την αν δεν βρεις τρόπο να βγάλεις αυτό από την notification bar

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα εγκατάσταση μια εφαρμογή (heads up notifications) και επειδή ενεργοποιείτε από τις Ρυθμίσεις- Προσβασιμότητα -Υπηρεσίες-Heads up notifications-Ενεργό.Μόλις το ενεργοποιώ εμφανίζεται ένα χεράκι πάνω στην μπάρα ειδοποιήσεων.Ξέρει κανείς πως γίνεται να είναι ενεργή η εφαρμογή χωρίς να φαίνεται το χεράκι;

Λογικά μαζί με το χεράκι θα σου έχει και μια notification. Σωστά;. Εάν ναι, τότε παρατεταμένο ταπ επάνω της, μετά πατάς στο παραθυράκι που σου βγάζει και ξετσεκάρεις τότε ειδοποιήσεις.

Αλλιώς μήπως έχει μέσα στις ρυθμίσεις να μην βγαίνει το χεράκι;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μαζί με το χεράκι θα σου έχει και μια notification. Σωστά;. Εάν ναι, τότε παρατεταμένο ταπ επάνω της, μετά πατάς στο παραθυράκι που σου βγάζει και ξετσεκάρεις τότε ειδοποιήσεις.

Αλλιώς μήπως έχει μέσα στις ρυθμίσεις να μην βγαίνει το χεράκι;

Αν το κάνει αυτό που λες Μετά λογικά δεν θα του ερχονται ούτε οι ειδοποιήσεις όταν έχει ένα μήνυμα σε μια εφαρμογή ας πούμε. Γιατί αυτή η εφαρμογή είναι για notification.

Στην ουσία αυτό θα το απενεργοποιήσει την εφαρμογή και δεν θα λειτουργει.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

καλημερα-υπαρχει εφαρμογη σε αντροιντ που να βαζω ολα τα μειλ μου μεσα(yahoo,hotmail,gmail κτλ)και να τα βγαζει σαν ενα ???(ειχα to iphone 4s παλια και ειχε μια αναλογη)

 

Η stock εφαρμογή για mail σε sony & samsung το κάνει εξ ορισμού...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...