Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μ αρέσει που επιμένεις λες και δε θέλω να φτιαχτεί..... Φτάνει μέχρι το λογότυπο Acer η επανεκκίνηση δεν προχωράει στο Android που λέει για να εκκινηση
Link to comment
Share on other sites

Hard reset πολλάκις και γράφει unrecoverable bootloader error.. Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου μια φορά χαλασε

 

Τίποτα δε χαλάει τελείως, έκτος κι αν γίνει θρύψαλα.

 

Κάτι έκανες και "διέγραψες" το Android από τη συσκευή σου. Όμως, επειδή έχεις Android, αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Τα παιδιά σου γράφουν 2 πράγματα.

 

1. Είτε να εγκαταστήσεις την έκδοση Android, που είχε η συσκευή σου.

 

2. Είτε να βάλεις κάποια άλλη έκδοση, ενδεχομένως και πιο ελαφριά από την επίσημη.

 

ΔΕΝ έχει χαλάσει το tablet σου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή όπως σοφά είπε το ένα απ τα δύο παιδιά όπως ανέφερες δεν σκαμπαζω τα βασικά απευθυνθηκα εδώ γιατί το tablet έχει επιστραφεί στα χέρια μου αφού πέρασε απ τα χέρια 2 ειδικών με επίσημα μαγαζιά επισκευής ηλεκτρονικών συσκευων
Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που επιμένεις λες και δε θέλω να φτιαχτεί..... Φτάνει μέχρι το λογότυπο Acer η επανεκκίνηση δεν προχωράει στο Android που λέει για να εκκινηση

http://forum.xda-developers.com/iconia-a500 (βρες rom γιατί την συσκευή !! ...θα βρεις και οδηγίες για το πως να το περάσεις....προσοχή ΓΙΑ ΤΗΝ συσκευή σου!! ..περιέχει και για a500 και για 501 ...προσοχή! )

το recovery είναι μέρος της συσκευής,λογισμικού.... το reset, το Hard reset Επαναφέρει το ταβλετ στις αρχικές ρυθμίσεις ....δεν σβήνει το αρχικό λειτουργικό.....(είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνεις όταν η συσκευή κολλάει στο boot...... Όπου και να το πήγαινες το πρώτο που θα έκανε είναι αυτό !!.... εάν δεν καταφερουν τίποτα σου περνάνε καινούργιο λειτουργικό!! )

ψάξε στο xda ,το ..unrecoverable bootloader error είναι σύνηθες φαινόμενο στα iconia...

από τη στιγμή που δεν έχει σπάσει τίποτα με λίγο ψάξιμο στο xda θα φτιαχτεί ....όπως γράφουν και ποιο πάνω

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην το ζορίζεται τζάμπα. Έχει δίκιο ο φίλος που λέει ότι πέθανε το acer. Είναι γνωστό το θέμα και μου έχει συμβεί κι εμένα σε ίδιο να πεθάνει απλά η συσκευή (κάποιο πρόβλημα της μητρικής υπάρχει που δεν το αφήνει να bootάρει).

Δυστυχώς εγώ δεν κατάφερα να το επαναφέρω παρόλο που περνούσε κανονικά τη rom..

Μακάρι να είναι κάτι διαφορετικό και να σωθεί απλά μην του τη λέτε του ανθρώπου στα καλά καθούμενα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έκανα για να διαγράψω το Android απλά έπαιζε βίντεο στο YouTube.... Σου εξηγώ ότι κάνεις απ τους δύο δεν μου πέρασε τίποτα γιατί απλά δεν γινόταν μου είπαν.... Αλλωστε χρήματα θα έδινα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη εβδομαδα παιδια θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση συσκευη με android λειτουργικο να "κολλησει" καποιον ιο; απο σερφαρισμα στο ιντερνετ καποια σελιδα πχ.Πριν εναν μηνα σχεδον μου εμφανησε ξαφνικα ενα παραθυρακι ενω ημουν σε σελιδα στο ιντερνετ, (pop_up πρεπει να ηταν αλλα δεν θυμαμαι καν τι πατησα και το εμφανησε) το οποιο εγραφε για προσβαση σε προσωπικα δεδομενα φωτογραφιες κλπ.

εκανα ενα σκαν με malware bytes ομως δεν βρηκε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να ηταν καποιος ιος και να "εκλεψε" οτι ειχα μεσα στην συσκευη; η απλα ειναι ψευτικο;

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει,και είναι ενημερωμένη η εφαρμογή κανονικά.

Υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει άλλος browser στο κινητό;;; Δεν εξηγείται...

Αλλιώς δοκίμασε να την βγάλεις και να την ξαναπεράσεις από το Play.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη εβδομαδα παιδια θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση συσκευη με android λειτουργικο να "κολλησει" καποιον ιο; απο σερφαρισμα στο ιντερνετ καποια σελιδα πχ.Πριν εναν μηνα σχεδον μου εμφανησε ξαφνικα ενα παραθυρακι ενω ημουν σε σελιδα στο ιντερνετ, (pop_up πρεπει να ηταν αλλα δεν θυμαμαι καν τι πατησα και το εμφανησε) το οποιο εγραφε για προσβαση σε προσωπικα δεδομενα φωτογραφιες κλπ.

εκανα ενα σκαν με malware bytes ομως δεν βρηκε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να ηταν καποιος ιος και να "εκλεψε" οτι ειχα μεσα στην συσκευη; η απλα ειναι ψευτικο;

είναι scam..δεν έχεις κολλήσει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με την προβολή των επαφών.

Το ζήτημα είναι ότι ο dialer διαβάζει μόνο αριθμούς και λατινικούς χαρακτήρες και όχι επαφές γραμμένες στα ελληνικά.

Lenovo vibe το λειτουργικό?

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει να απντήσει αυτό?

 

Στις ρυθμίσεις του gps, έχει μια επιλογή "Τοποθ. Wi-Fi&δικτ.κιν.τηλ.", η οποία λέει ότι στέλνει δεδομένα στη google για να βρίσκει πιο γρήγορα το σήμα σου. Εννοείται πως το έχω απενεργοποιημένο, δε γουστάρω να δίνω αναφορά στη google, αλλά μήπως είναι όντως απαραίτητο για να κλειδώνει το gps κατευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη εβδομαδα παιδια θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση συσκευη με android λειτουργικο να "κολλησει" καποιον ιο; απο σερφαρισμα στο ιντερνετ καποια σελιδα πχ.Πριν εναν μηνα σχεδον μου εμφανησε ξαφνικα ενα παραθυρακι ενω ημουν σε σελιδα στο ιντερνετ, (pop_up πρεπει να ηταν αλλα δεν θυμαμαι καν τι πατησα και το εμφανησε) το οποιο εγραφε για προσβαση σε προσωπικα δεδομενα φωτογραφιες κλπ.

εκανα ενα σκαν με malware bytes ομως δεν βρηκε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να ηταν καποιος ιος και να "εκλεψε" οτι ειχα μεσα στην συσκευη; η απλα ειναι ψευτικο;

Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς.

Δεν έχεις κολλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ! (εχει τιγκαρει η internal-αλλα ας ειναι καλα το android 5)

Ρε παιδια, με android 5, πως γινεται να κανω 'move to sd' μεσα απο τα settings/apps στο μενου καθε εφαρμογης, και ενω εχω μεταφερει (υποτιθεται) επιτυχημενα εφαρμογες στην sd, παρολα αυτα ο χωρος στην internal να μην αδειαζει;

Και λεω οτι (μαλλον) γινεται επιτυχημενα, γιατι ουτε μηνυμα λαθους χτυπα κατα την μεταφορα, και μαλιστα (επιβεβαιωση) αφου γινει η μεταφορα της εφαρμογης στην sd, μετα η επιλογη εντος των ρυθμισεων αλλαζει και αντι για 'move to sd card' πλεον εχει γινει 'move to internal memory'.

Αρα φαινεται οντως να γινεται.

Γιατι ομως δεν αδειαζει-απελευθερωνει τον χωρο στην internal?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει να απντήσει αυτό?

 

Στις ρυθμίσεις του gps, έχει μια επιλογή "Τοποθ. Wi-Fi&δικτ.κιν.τηλ.", η οποία λέει ότι στέλνει δεδομένα στη google για να βρίσκει πιο γρήγορα το σήμα σου. Εννοείται πως το έχω απενεργοποιημένο, δε γουστάρω να δίνω αναφορά στη google, αλλά μήπως είναι όντως απαραίτητο για να κλειδώνει το gps κατευθείαν?

 

Χρειάζεται μόνο αν είσαι σε μέρη που δε βλέπει τη συσκευή ο δορυφόρος... Αλλιώς, μια χαρά κλειδώνουν πλέον, ταχύτατα, και χωρίς data!

 

Είναι κυρίως για εφαρμογές που θέλουν τοποθεσία (πχ καιρού), που τις αδειοδοτείς εσύ φυσικά!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ! (εχει τιγκαρει η internal-αλλα ας ειναι καλα το android 5)

Ρε παιδια, με android 5, πως γινεται να κανω 'move to sd' μεσα απο τα settings/apps στο μενου καθε εφαρμογης, και ενω εχω μεταφερει (υποτιθεται) επιτυχημενα εφαρμογες στην sd, παρολα αυτα ο χωρος στην internal να μην αδειαζει;

Και λεω οτι (μαλλον) γινεται επιτυχημενα, γιατι ουτε μηνυμα λαθους χτυπα κατα την μεταφορα, και μαλιστα (επιβεβαιωση) αφου γινει η μεταφορα της εφαρμογης στην sd, μετα η επιλογη εντος των ρυθμισεων αλλαζει και αντι για 'move to sd card' πλεον εχει γινει 'move to internal memory'.

Αρα φαινεται οντως να γινεται.

Γιατι ομως δεν αδειαζει-απελευθερωνει τον χωρο στην internal?

Γιατί απλούστατα μεταφέρει μόνο το apk ..... εάν πχ έχεις ένα πρόγραμμα,παιχνίδι 2gb το android μεταφέρει μόνο το apk της εγκατάστασης ...το φάκελο με τα data (όπου είναι πολλά gb )δεν το μεταφέρει ...Αυτά είναι γνωστά ....μέσα από τα setting του Android μεταφέρει μερικά mb . Δες στο φάκελο Android τους φακέλους των προγραμμάτων που μετεφερες (στο φάκελο obb και data )

Εάν είσαι root δοκίμασε foldermount

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Hard reset πολλάκις και γράφει unrecoverable bootloader error.. Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου μια φορά χαλασε

 

Κοίτα το Video προς το τέλος......αυτό σου κάνει...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλούστατα μεταφέρει μόνο το apk ..... εάν πχ έχεις ένα πρόγραμμα,παιχνίδι 2gb το android μεταφέρει μόνο το apk της εγκατάστασης ...το φάκελο με τα data (όπου είναι πολλά gb )δεν το μεταφέρει ...Αυτά είναι γνωστά ....μέσα από τα setting του Android μεταφέρει μερικά mb . Δες στο φάκελο Android τους φακέλους των προγραμμάτων που μετεφερες (στο φάκελο obb και data )

Εάν είσαι root δοκίμασε foldermount

 

 

Μισο λεπτο.

Ετυχε να εχω παλιο κινητο με την εκδοση 4.0.4, που σε αυτη την εκδοση, 'ετυχε' η google εγγενως να εχει την 'move to sd card' επιλογη. Μετα στις επομενες εκδοσεις της 4αρας την αφαιρεσε, και επανηλθε (επιτελους), στην εκδοση 5.

 

Στην 4.0.4 λοιπον, δεν νομιζω να εχει χαλασει τοσο πολυ η μνημη μου, αλλα θυμαμαι οτι οταν εκανα move to sd, μετεφερε τα παντα ολα στην sd. Θυμαμαι λαθος;

Βεβαια, η rom εκεινη, περαν της δυνατοτητας που εδινε η google, ηταν και ρουταρισμενη. Μηπως γι'αυτο τα μετεφερε ολα, ή εγω μπερδευομαι καπου;

 

Αν μεταφερω με copy-paste με τον file explorer στην sd, αφου εχει μετακινηθει και το apk με το 'move to sd', και μετα σβησω τον φακελο απο την internal, τοτε θα παιξουν οι εφαρμογες;

 

Μηπως καλυτερα να γινει το move to sd, με την εφαρμογη link2sd? Δεν εχω root.

 

Αλλιως, μηπως υπαρχει λυση, να ορισω καπου εντος android 5, τις νεες εγκαταστασεις να τις κανει εξαρχης στην sd?

 

 

Απαντηστε σας παρακαλω σε οσα περισσοτερα απο τα παραπανω μπορειτε, να λυσω το 'μυστηριο' και να μην επανερχομαι συνεχεια γι'αυτο.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο.

Ετυχε να εχω παλιο κινητο με την εκδοση 4.0.4, που σε αυτη την εκδοση, 'ετυχε' η google εγγενως να εχει την 'move to sd card' επιλογη. Μετα στις επομενες εκδοσεις της 4αρας την αφαιρεσε, και επανηλθε (επιτελους), στην εκδοση 5.

 

Στην 4.0.4 λοιπον, δεν νομιζω να εχει χαλασει τοσο πολυ η μνημη μου, αλλα θυμαμαι οτι οταν εκανα move to sd, μετεφερε τα παντα ολα στην sd. Θυμαμαι λαθος;

Βεβαια, η rom εκεινη, περαν της δυνατοτητας που εδινε η google, ηταν και ρουταρισμενη. Μηπως γι'αυτο τα μετεφερε ολα, ή εγω μπερδευομαι καπου;

 

Αν μεταφερω με copy-paste με τον file explorer στην sd, αφου εχει μετακινηθει και το apk με το 'move to sd', και μετα σβησω τον φακελο απο την internal, τοτε θα παιξουν οι εφαρμογες;

 

Μηπως καλυτερα να γινει το move to sd, με την εφαρμογη link2sd? Δεν εχω root.

 

Αλλιως, μηπως υπαρχει λυση, να ορισω καπου εντος android 5, τις νεες εγκαταστασεις να τις κανει εξαρχης στην sd?

 

 

Απαντηστε σας παρακαλω σε οσα περισσοτερα απο τα παραπανω μπορειτε, να λυσω το 'μυστηριο' και να μην επανερχομαι συνεχεια γι'αυτο.

χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .όλες οι λύσεις χρειάζονται να έχεις root πρόσβαση!!! από πάντοτε δεν τα μετέφερε όλο ..εντάξει τα μικρά ναι..... το πρόγραμμα στην εξωτερική μπορείς ...Μόνο στα μικρά προγραμματα ...μέχρι 100+- mb....

το link2sd λειτουργεί με root!!,

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

είναι scam..δεν έχεις κολλήσει τίποτα...

 

Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς.

Δεν έχεις κολλήσει κάτι.

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια.Απλα με ανησυχησε γιατι φαινοταν σαν ιος και καλα και λεω τι εγινε! Ολα οκ τοτε :)

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις τίποτα .όλες οι λύσεις χρειάζονται να έχεις root πρόσβαση!!! από πάντοτε δεν τα μετέφερε όλο ..εντάξει τα μικρά ναι..... το πρόγραμμα στην εξωτερική μπορείς ...Μόνο στα μικρά προγραμματα ...μέχρι 100+- mb....

το link2sd λειτουργεί με root!!,

 

Aν το κανω root, το 'move to sd' θα τα μεταφερει ολα (μονο του), και τους φακελους, στην sd?

Ή αν δεν το κανει, με το link2sd το κανω χειροκινητα μονος μου;

Link to comment
Share on other sites

Aν το κανω root, το 'move to sd' θα τα μεταφερει ολα (μονο του), και τους φακελους, στην sd?

Ή αν δεν το κανει, με το link2sd το κανω χειροκινητα μονος μου;

Το move to sd (στις ρυθμίσεις ) δεν κάνει τίποτα ούτε με root ...δεν ξέρω τι θέλεις να μεταφέρεις ουτε τι συσκευή εχεις.....Υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα για μεταφορά.... αλλά για swap...(Εγώ δουλεύω μόνο foldermount ...ιδανικό για πάρα πολύ μεγάλα αρχεία ...GPS, game) ....εάν έχεις mtk....μπορείς repartition... σου συνιστώ να το ψάξεις στο xda...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω πως γινεται οταν αλλαζω rom στα κινητα μου να κανω επαναφορα των εφαρμογων οχι με το titanium,αλλα απο το google?

άλλες φορες στο πρωτο boot με ρωταει αν θελω επαναφορα εφαρμογων απο google και τις επαναφερει.

αλλες φορες,και συγχρονισμο χειροκινητο να κανω.δεν επαναφερει τιποτα απο εφαρμογες.μόνο επαφες και email.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το move to sd (στις ρυθμίσεις ) δεν κάνει τίποτα ούτε με root ...δεν ξέρω τι θέλεις να μεταφέρεις ουτε τι συσκευή εχεις.....Υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα για μεταφορά.... αλλά για swap...(Εγώ δουλεύω μόνο foldermount ...ιδανικό για πάρα πολύ μεγάλα αρχεία ...GPS, game) ....εάν έχεις mtk....μπορείς repartition... σου συνιστώ να το ψάξεις στο xda...

 

Αυτο που λεω, και παρακαλω αν ξερει κανείς ας μου απαντησει,

ειναι σε 4.0.4 με root,

οταν εκανα move to sd, τα μετεφερε ολα, και την εφαρμογη και τα δεδομενα της, στην sd card.

Στην εκδοση 5, με root, αυτο πως μπορει να γινει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω, και παρακαλω αν ξερει κανείς ας μου απαντησει,

 

ειναι σε 4.0.4 με root,

 

οταν εκανα move to sd, τα μετεφερε ολα, και την εφαρμογη και τα δεδομενα της, στην sd card.

 

Στην εκδοση 5, με root, αυτο πως μπορει να γινει;

 

 

Σού απάντησαν νομίζω. Ποτέ δεν τα μετέφερε όλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω πως γινεται οταν αλλαζω rom στα κινητα μου να κανω επαναφορα των εφαρμογων οχι με το titanium,αλλα απο το google?

άλλες φορες στο πρωτο boot με ρωταει αν θελω επαναφορα εφαρμογων απο google και τις επαναφερει.

αλλες φορες,και συγχρονισμο χειροκινητο να κανω.δεν επαναφερει τιποτα απο εφαρμογες.μόνο επαφες και email.

Κι εγώ την έχω αυτή την απορία. Ενώ έχω επιλέξει backup apps & data to google servers όταν κάνω factory reset δεν με ρωτάει ποτέ για restore, ούτε μπορώ να βρω επιλογή για restore μέσα στα settings. Σε μια δόση που είχα περάσει άλλη rom (στο ίδιο κινητό πάντα) όταν έκανα το αρχικό σετάρισμα με ρώτησε αν θέλω να κάνω restore άρα να υποθέσω ότι είναι θέμα rom? Αν και μου φαίνεται περίεργο να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλες τις rom, ειδικά αν δεν είσαι ροοτ και έχεις την επίσημη rom του κατασκευαστή, δηλαδή ούτε να είναι πειραγμένη ούτε τίποτα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...